کوی دانش - kooy

پای اگزو-پروستِتیک (Exo-Prosthetic) چاپ 3 بعدی به نحوی طراحی شده که در عین ارزان قیمتی، زیبا باشد

پای اگزو-پروستِتیک (Exo-Prosthetic) چاپ 3 بعدی به نحوی طراحی شده که در عین ارزان قیمتی، زیبا باشد
05 دی
10:30 1393
پای مصنوعی Exo به جای حس مصنوعی بودن، حال و هوای زنده تری را به انسان منتقل می سازد. هرچند چاپ 3 بعدی انقلابی را در تولید اندام های مصنوعی بوجود آورده است و سرعت و دسترسی به این اندام های جانهشتی (مصنوعی) را افزایش و هزینه تولیدشان را پایین آورده، اما در این میان از زیبایی شناسی غفلت شده است. پای اگزو-پروستِتیک شاید پایانی بر پاهای مصنوعی "رباتیک" باشد، در این پای جدید از اسکن 3 بعدی، مدلسازی و فناوری چاپ برای خلق اسکلت بیرونی ِتیتانیومی سازگاری استفاده شده که دقیقا حالتِ همان عضو غایب را به خود می گیرد.

طبق آمار بیش از90 درصد از موارد نقص عضو، مربوط به اعضای پایین تنه است. هرچند که اندام های جانهشتی استاندارد در کمک به بیماران برای بازیابی قسمت اعظم آزادی عمل و کارکردهای عضو از دست رفته شان مفید است، اما هزینه مالی و روانی فراوانی را به اشخاص تحمیل می کند.

اندام های جانهشتی مرسوم به دلیل پیچیدگی و نیز کار تخصصی لازم برای سازگارکردنشان با شرایط هر بیمار متقاضی بسیار گران قیمت هستند. گذشته از این، ظاهر مکانیکی و ربات مانندی دارند و وقتی از آنها استفاده می کنید نیز همین حس به شما انتقال پیدا می کند که ممکن است حس فقدان را در فرد تشدید کرده و بر آرامش فکری و روانی برخی از افراد مبتلا به نقص عضو اثر منفی بگذارد.   

البته نمونه های زیادی از جانهشت های کم هزینه تولید شده توسط چاپ سه بعدی را هم دیده ایم مثل "روبوهند"، دست و بازویی مصنوعی که ساخته نوجوانی به نام ایستون لاچپل می باشد و نیز JaipurKnee که بالقوه امکان دسترسی تعداد بیشتری از افراد به این اندام ها را فراهم می آورد.  

دراین میان، طراحی صنعتی به نام ویلیام روت نیز پای جانهشتی به نام اگزو-پروستِتیک را عرضه داشته که حاکی از تاکید بر اهمیت جنبه های زیبایی شناسی در این ابزار است. بنا به اعتقاد این شخص، ظاهر نازیبای جانهشت ها به علت روش قدیمی و اشتباه تولیدشان است.

وی در ساخت پای اگزو-پروستِتیک خود از فناوری های نوینی برای یکدست سازی روند تولید استفاده کرده است. روت معتقد است با  ترکیب اسکن 3 بعدی، چاپ 3 بعدی و نرم افزار مدلسازی 3 بعدی، کل روند را می توان اتوماتیک نمود تا محصولی زیبا، مقرون به صرفه از نظر هزینه و سازگار بدست آورد.   

 قسمت باقی مانده از عضو قطع شده بیمار و عضو نظیرِ سالم درصوت وجود، ابتدا اسکن می شوند تا مدل مجازی دقیق 3 بعدی از آن تهیه شود، به این ترتیب با دقت میلی متری اعضای بدن فرد با هم سازگار و هماهنگ می شوند.

طی همین روند با استفاده از فناوری FitSocket که توسط لابراتوار بیومکاترونیک در دانشگاه ام آی تی توسعه داده شده است، خصوصیات بافت پا نیز مورد بررسی قرار می گیرد تا هم جا افتادن اندام جانهشتی بهتر و دقیق تر باشد و هم شاهد راحتی بیشتر عضو ثابت و مفصل کروی باشیم.   

اسکن های صورت گرفته از پای سالم، قسمت های باقی مانده از عضو قطع شده و مکانیسم های جانهشتی حاضر و آماده سپس در مدل مش 3 بعدی با هم ترکیب شده و مدل خامی از جانهشت را تولید می نمایند.   

برای کاهش از وزن پای تولید شده، عضو جانهشتی توخالی می شود تا به صورت ِاسکلت بیرونی دربیاید. 

الگوی رویه اسکلت بیرونی را می توان با الگوها و رنگ های مختلفی سفارشی سازی کرد که باب سلیقه مشتری باشد یا اینکه می توان بعدها از آن به عنوان چهارچوبی برای آستین سیلیکونی استفاده کرد.      

 مدل تکمیل شده سپس به پرینتری 3 بعدی فرستاده می شود و از جنس تیتانیوم که فلزی بسیار مقاوم، سبک وزن و سازگار بامحیط می باشد پرینت می شود.  ذرات خاک تیتانیوم نیز با بهره گیری از همجوشی به هم متصل می شوند.

 این جانهشت که در قالب اسکلت بیرونی 3 بعدی یکباره چاپ می شود فورا برای سرهم بندی آماده است. با استفاده از بست هایی که مستقیما داخل جانهشت پرینت شده اند، اجزای جانهشتی جدید، داخل پای Exo فرو می شوند و با بهره گیری از متصل کننده هرمی استاندارد محکم سرهم بندی می گردند.

اگزو-پروستِتیک قالب بدن فرد کاربر را به خود می گیرد که با پاهای مرسوم مکانیکی و رباتیکی که می شناسیم، بسیار فرق دارد، خوشبختانه بدین ترتیب احساس بهتر و راحت تری نیز در فرد برانگیخته می شود . 

مرحله بعدی توسعه نمونه اولیه ای کامل و کاربردی و تعیین الزامات ساختاری است. اگزو-پروستِتیک توجه خیلی ها را به خود جلب نموده است. روت نیز اکنون بدنبال پیداکردن بهترین روش برای به کارگیری شیوه ابداعی اش در قالب سیستم های موجود است تا معلوم شود درچه صورتی بیشترین اثرگذاری حاصل خواهد شد، در صورت عرضه شدن در قالب پروژه ای استارت آپی یا فروخته شدن به شرکت یا نقش آفرینی برتر در بازار کنونی چاپ 3 بعدی .

 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کوچکترین سونای موجود درجهان

کوچکترین سونای موجود درجهان

"کوچکترین سونای موجود روی زمین" توسط یک هنرمند در کشور لتونی خلق شده است. البته ناگفته نماند که حمام سنتی سونا رسمی است که در این کشور سابقه بسیار طولانی دارد ولی امروزه لابه لای ِسبک زندگی مدرن شهری و ماشینی گمشده است.

مطالعه متن کامل
تصویری که قرار است تئوری های موجود را در زمینه تولد سیارات دگرگون سازد

تصویری که قرار است تئوری های موجود را در زمینه تولد سیارات دگرگون سازد

فضانوردان با اطمینان کامل از مطالبی صحبت می کنند که هیچ بشر دیگری جز خودشان تا بحال ندیده است، تا همین چند سال قبل هیچ مشاهده مستقیمی از سیارات خارج از منظومه شمسی صورت نگرفته بود. با این حال، طی همین سال های اخیر هم که دانشمندان دست به کار شده و در مورد سیاره های خارج از منظومه شمسی که از وجودشان خبر داشتیم مدرک جمع می کنند، متوجه شده اند که سیاره های یادشده اصلا شبیه تصوراتمان نیستند. حتی درصورتی که شناخت صرفا تئوری از سیاره ای صحیح باشد، باز هم لازم است تا شواهد مسقیمی جمع آوری شود که بتوان از این شناخت دفاع کرد. حالا به لطف پیشرفت های نوین در رادیوتلسکوپ های غول پیکر واقع در صحرای آتاکاما (ALMA) فضانوردان می توانند بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به گذشته، دست به جمع آوری این شواهد و مدارک بزنند.

مطالعه متن کامل
VKWorld گوشی هوشمندی با نمایشگر 5.5 اینچی، پردازشگر MediaTek MT6735، دوربین 13 مگاپیکسلی و با قیمت 112.99 دلار وارد بازار خواهد شد.

VKWorld گوشی هوشمندی با نمایشگر 5.5 اینچی، پردازشگر MediaTek MT6735، دوربین 13 مگاپیکسلی و با قیمت 112.99 دلار وارد بازار خواهد شد.

گوشی VKWorld VK650 با طراحی شیشه منحنی یا حاشیه کم نمایشگر، دستگاه حیرت انگیزی نیست.

مطالعه متن کامل
احتمال سقوط کهکشان کوتوله تازه کشف شده به درون کهکشان راه شیری

احتمال سقوط کهکشان کوتوله تازه کشف شده به درون کهکشان راه شیری

ستاره شناسان دانشگاه کمبریج کهکشان جدیدی را شناسایی کرده اند که پیش از این هرگز دیده نشده بود، این کهکشان در خارج از منظومه شمسی واقع شده است. کهکشان کوتوله مزبور چهارمین کهکشان بزرگ شناخته شده ای است که به دورکهکشان راه شیری می چرخد و ممکن است در واقع به داخل راه شیری هم سقوط کند.

مطالعه متن کامل
سامسونگ ویدئویMilk VR 360  را در هدست واقعیت مجازی خود جای می دهد

سامسونگ ویدئویMilk VR 360 را در هدست واقعیت مجازی خود جای می دهد

این هفته سامسونگ ویدئوی واقعیت مجازی یا VR را به هدست واقعیت مجازی خود به نام Gear VR اضافه می کند. کاربران می توانند با بهره گیری از ویدئوی واقعیت مجازی Milk VR به فایل های ویدئویی360 درجه دسترسی داشته باشند. به این ترتیب می توانید در عین تماشا کردن و حرکت کردن در فضا، سرتان را نیز به جهت های راست، چپ، بالا و پایین بچرخانید و ببینید چه چیزی دراطرافتان وجود دارد.

مطالعه متن کامل