کوی دانش - kooy

تولید آب آشامیدنی با استفاده از انرژی خورشیدی، دستاورد جدید شرکت Desolenator

تولید آب آشامیدنی با استفاده از انرژی خورشیدی، دستاورد جدید شرکت Desolenator
05 دی
10:31 1393
شاید روزی فرا برسد که فرآیند نمک‌زدایی در مناطقی از جهان که آب آشامیدنی در آنها بسیار کمیاب است، نقشی حیاتی ایفا کند؛ اما فناوری‌های موجود برای اجرای این فرآیند، آن را به روشی گران‌قیمت و بسیار انرژی‌بر تبدیل کرده است. در همین حال تیم سازنده Desolenator بسیار امیدوار است با استفاده از دستگاه قابل حمل و متحرک آب‌شیرین‌کن خود و تنها با استفاده از انرژی خورشید، امنیت آبی را برای افراد نیازمند به آن تأمین کند.

همزمان با رشد قابل ملاحظه جمعیت کره زمین و افزایش دمای جهانی آن، نگرانی‌ها و عدم اطمینان از تأمین منابع آب آشامیدنی و پاک این جمعیت، روبه فزونی است. به همین علت برای پیشرفت فناوری "آب‌ شیرین‌ کن" و تبدیل آن به یک فناوری ارزانتر و در دسترس، تلاش‌های قابل توجهی شده انجام می‌شود.

شرکت IBM در سال 2010 کار خود را برای ساخت سیستم آب‌ شیرین‌ کن خورشیدی، برای تولید آب شیرین در صحرای عربستان سعودی شروع کرد. اندکی بعد از آن و در همان سال، MIT از طرح‌های خود برای یک سیستم قابل حمل پرده برداری کرد که انرژی آن توسط صفحات فتوولتائیک تأمین می‌شد و دقیقاً چند روز پیش بود که اخبار ساخت آب‌ شیرین‌ کن خورشیدی "اودیسه" بر روی صفحات وب قرار گرفت. آب‌ شیرین‌ کنی مستقل و یکپارچه که از انرژی امواج برای تولید آب آشامیدنی در یک نقطه استفاده می‌کند.

با همه این اوصاف، در حال حاضر سازندگان Desolenator ادعا کرده‌اند قیمت تمام شده تولید هر لیتر آب شیرین توسط دستگاه آنها، کمتر از تمام سیستم‌های آب‌ شیرین‌ کن موجود در ابعاد مشابه خواهد بود. آب‌ شیرین‌ کن قابل حمل آنها، دارای شکل و ابعادی مشابه یک تلویزیون صفحه تخت است و صفحه شیب دار آن، با آرایه‌ای از صفحات فوتوولتائیک پوشیده شده است. این سیستم، با چرخ‌های منحصربفرد خود، می‌تواند در انواع و اقسام زمین‌ها با بافت‌های متفاوت حرکت کند. تیم سازنده ادعا کرده است دستگاه‌های آنان، تا 20 سال به خوبی کار می‌کنند.

همچنین شرکت سازنده عنوان کرده است این دستگاه قابل اعتماد‌تر از سیستم‌های آب‌ شیرین‌ کن قدیمی است که بر اساس پدیده اسمز معکوس عمل می‌کردند. پدیده‌ای که در آن از غشا‌های خاصی برای فیلتر کردن ذرات نامطلوب استفاده می‌شد. یکی از دلایل این برتری آن است که هیچ‌یک از اجزای این دستگاه متحرک نبوده و مهم‌تر آنکه از نظر انرژی به صورت کاملاً مستقل عمل می‌کند.

در حالی که اغلب صفحات فتوولتائیک، برای تبدیل انرژی تابشی نور خورشید به الکتریسیته استفاده می‌شوند، طراحی William Janssen، مؤسس و مدیر اجرایی Desolenator، بیشتر بر تولید گرما تمرکز دارد. وی درباره روش کار این سیستم، چنین گفت: « در حقیقت آنچه ما انجام داده‌ایم این است که صفحات خورشیدی را با قرار دادن دو لایه براق روی سطح آنها عایق کرده‌ایم و دور تا دور آنها را با فوم پوشانده‌ایم تا گرمای بیشتری در صفحات خورشیدی ما به دام بیافتد».

پس از آنکه دمای صفحات تا حد ممکن بالا رفت، لایه نازکی از آب در سطح آن جریان پیدا می‌کند تا این گرما را به خود جذب کند. سپس این آب گرم شده، توسط لوله‌های جداگانه‌ای به محل تولید الکتریسیته می‌رود تا با استفاه از آن و به کمک یک گرمکن مارپیچ، به نقطه جوش خود برسد. جانسن گفت که دستگاه، با شکل فعلی خود می‌تواند روزانه حدود 15 لیتر (3.96 گالن) آب آشامیدنی تولید کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیده کتایون حسینی

سیده کتایون حسینی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
به روز رسانی آیندهِ Apple Map‌، می‌تواند رفت و آمد روزانه شما را آسانتر کند.

به روز رسانی آیندهِ Apple Map‌، می‌تواند رفت و آمد روزانه شما را آسانتر کند.

زمانی که Apple Map برای اولین بار عرضه شد، یک شکست ننگین و کاملا شرم‌آور بود. از آن زمان، اپل قابلیت های جدیدی اضافه کرده و کیفیت مسیرهای نقشه ها ارتقا داده است، با این وجود، این برنامه هنوز هم چیزی کم دارد. همه کسانی که در شهر های بزرگ زندگی می‌کنند احتمالا از Hopstop، Google Maps، Embark و دیگر برنامه های Third Party استفاده کرده اند، این برنامه ها، تمام اطلاعات موجود درباره مترو، اتوبوس ها و قطارها را به کاربر می‌دهد. اما در حال حاضر به نظر می‌رسد، اپل، بر اساس اختراعی که توسط Patently Apple کشف شده است، می‌خواهد راه حل مختص به خود را برای این مسائل ارائه دهد. نام این اختراع "ابزار رابط مصرف کننده برای کمک به رفت و آمد" است که 4 دسامبر، در اداره ثبت اختراع و ثبت علامت تجاری ایالت متحده (USPTO) ثبت شده است.

مطالعه متن کامل
10 نکته جهت سازماندهی سرویس Gmail خود

10 نکته جهت سازماندهی سرویس Gmail خود

جهت مدیریت و سازماندهی صندوق ورودی Gmail می‌توان از نکات زیر بهره گرفت:

مطالعه متن کامل
ناسا و آمادگی برای نگاه از نزدیک به مشتری

ناسا و آمادگی برای نگاه از نزدیک به مشتری

دانشمندان ناسا خود را برای اولین نگاهِ نزدیک به مشتری آماده می کنند، آنهم بعد از انتظاری تقریبا 5 ساله

مطالعه متن کامل
جراحی Obesity (چاقی مفرط) و تاثیر آن در بهبود انتقال دهنده های عصبی مغز

جراحی Obesity (چاقی مفرط) و تاثیر آن در بهبود انتقال دهنده های عصبی مغز

محققان دانشگاه های آلتو و تورکو، بهبود انتقال دهنده ی عصبی شبه افیونی مغز را بعد از جراحی چاقی مفرط، آشکار ساختند.

مطالعه متن کامل
به دلیل تغییرات آب‌وهوایی، باید منتظر ظهور بیماری‌های عفونی جدید باشیم.

به دلیل تغییرات آب‌وهوایی، باید منتظر ظهور بیماری‌های عفونی جدید باشیم.

مجله Philosophical Transactions of Royal Society B، شماره ویژه‌ای را به تغییرات آب‌وهوایی و بیماری‌های ناقل به انسان‌ها اختصاص داده است. تصویر: در برخی از نواحی کاستاریکا، میمون‌های زوزه‌کشی مانند میمونی که در تصویر مشاهده می‌شود آلوده به انگل‌هایی شده‌اند که قبلا محدود به میمون‌های اسپایدر و کاپوچین بود که نسل آنها به واسطه شکار توسط انسان منقرض گردید. تصویر توسط دانیل بروکس فوتوگرافی در اختیار قرارگرفته است.

مطالعه متن کامل