کوی دانش - kooy

تولید آب آشامیدنی با استفاده از انرژی خورشیدی، دستاورد جدید شرکت Desolenator

تولید آب آشامیدنی با استفاده از انرژی خورشیدی، دستاورد جدید شرکت Desolenator
05 دی
10:31 1393
شاید روزی فرا برسد که فرآیند نمک‌زدایی در مناطقی از جهان که آب آشامیدنی در آنها بسیار کمیاب است، نقشی حیاتی ایفا کند؛ اما فناوری‌های موجود برای اجرای این فرآیند، آن را به روشی گران‌قیمت و بسیار انرژی‌بر تبدیل کرده است. در همین حال تیم سازنده Desolenator بسیار امیدوار است با استفاده از دستگاه قابل حمل و متحرک آب‌شیرین‌کن خود و تنها با استفاده از انرژی خورشید، امنیت آبی را برای افراد نیازمند به آن تأمین کند.

همزمان با رشد قابل ملاحظه جمعیت کره زمین و افزایش دمای جهانی آن، نگرانی‌ها و عدم اطمینان از تأمین منابع آب آشامیدنی و پاک این جمعیت، روبه فزونی است. به همین علت برای پیشرفت فناوری "آب‌ شیرین‌ کن" و تبدیل آن به یک فناوری ارزانتر و در دسترس، تلاش‌های قابل توجهی شده انجام می‌شود.

شرکت IBM در سال 2010 کار خود را برای ساخت سیستم آب‌ شیرین‌ کن خورشیدی، برای تولید آب شیرین در صحرای عربستان سعودی شروع کرد. اندکی بعد از آن و در همان سال، MIT از طرح‌های خود برای یک سیستم قابل حمل پرده برداری کرد که انرژی آن توسط صفحات فتوولتائیک تأمین می‌شد و دقیقاً چند روز پیش بود که اخبار ساخت آب‌ شیرین‌ کن خورشیدی "اودیسه" بر روی صفحات وب قرار گرفت. آب‌ شیرین‌ کنی مستقل و یکپارچه که از انرژی امواج برای تولید آب آشامیدنی در یک نقطه استفاده می‌کند.

با همه این اوصاف، در حال حاضر سازندگان Desolenator ادعا کرده‌اند قیمت تمام شده تولید هر لیتر آب شیرین توسط دستگاه آنها، کمتر از تمام سیستم‌های آب‌ شیرین‌ کن موجود در ابعاد مشابه خواهد بود. آب‌ شیرین‌ کن قابل حمل آنها، دارای شکل و ابعادی مشابه یک تلویزیون صفحه تخت است و صفحه شیب دار آن، با آرایه‌ای از صفحات فوتوولتائیک پوشیده شده است. این سیستم، با چرخ‌های منحصربفرد خود، می‌تواند در انواع و اقسام زمین‌ها با بافت‌های متفاوت حرکت کند. تیم سازنده ادعا کرده است دستگاه‌های آنان، تا 20 سال به خوبی کار می‌کنند.

همچنین شرکت سازنده عنوان کرده است این دستگاه قابل اعتماد‌تر از سیستم‌های آب‌ شیرین‌ کن قدیمی است که بر اساس پدیده اسمز معکوس عمل می‌کردند. پدیده‌ای که در آن از غشا‌های خاصی برای فیلتر کردن ذرات نامطلوب استفاده می‌شد. یکی از دلایل این برتری آن است که هیچ‌یک از اجزای این دستگاه متحرک نبوده و مهم‌تر آنکه از نظر انرژی به صورت کاملاً مستقل عمل می‌کند.

در حالی که اغلب صفحات فتوولتائیک، برای تبدیل انرژی تابشی نور خورشید به الکتریسیته استفاده می‌شوند، طراحی William Janssen، مؤسس و مدیر اجرایی Desolenator، بیشتر بر تولید گرما تمرکز دارد. وی درباره روش کار این سیستم، چنین گفت: « در حقیقت آنچه ما انجام داده‌ایم این است که صفحات خورشیدی را با قرار دادن دو لایه براق روی سطح آنها عایق کرده‌ایم و دور تا دور آنها را با فوم پوشانده‌ایم تا گرمای بیشتری در صفحات خورشیدی ما به دام بیافتد».

پس از آنکه دمای صفحات تا حد ممکن بالا رفت، لایه نازکی از آب در سطح آن جریان پیدا می‌کند تا این گرما را به خود جذب کند. سپس این آب گرم شده، توسط لوله‌های جداگانه‌ای به محل تولید الکتریسیته می‌رود تا با استفاه از آن و به کمک یک گرمکن مارپیچ، به نقطه جوش خود برسد. جانسن گفت که دستگاه، با شکل فعلی خود می‌تواند روزانه حدود 15 لیتر (3.96 گالن) آب آشامیدنی تولید کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیده کتایون حسینی

سیده کتایون حسینی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اپلیکشن تشخیص برنامه چراغ راهنما بر روی BMW

اپلیکشن تشخیص برنامه چراغ راهنما بر روی BMW

ماشین های بی ام دبلیو کمتر نگران چراغ های راهنما هستند. البته خیال نکنید که آنها قدرت تغییر چراغ قرمز به سبز را دارند، اما دست کم می توانند زمان باقی مانده به تغییر چراغ را تخمین بزنند. این ویژگی در سایه شراکت با یک شرکت نوپایی به نام Connected Signals واقع در ایالت اورگان، حاصل شده است که اپلیکشن معروف EnLighten را تهیه می کند.

مطالعه متن کامل
توئیتر نسخه ای از واین را برای کودکان راه اندازی می  کند

توئیتر نسخه ای از واین را برای کودکان راه اندازی می کند

شرکت واین (Vine) که تحت مالکیت توئیتر قرار دارد، امکان تماشای ویدئوهای6 ثانیه ای را برای کودکان فراهم آورده است، بدون اینکه بچه ها را در معرض ویدئوهای اینترنتی نامناسب برای سن و سالشان قرار دهد.

مطالعه متن کامل
کشف سیاره ای بسیار شبیه به سیاره زمین توسط ناسا!

کشف سیاره ای بسیار شبیه به سیاره زمین توسط ناسا!

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) در کنفرانسی خبریِ خود (1 مرداد 1394) از آخرین اکتشافات تلسکوپ فضایی کپلر در زمینه کاوش فراسیاره ها خبر داد. این تلسکوپ در سال 2009 و با هدف کشف سیاره هایی که در «منطقه مسکونی» یا همان منطقه «گلدیلاک» قرار دارند به فضا پرتاب شد. سیاره هایی که در این منطقه قرار دارند با فاصله ای کاملاً امن به دور ستاره خود می گردند به طوری که امکان وجود آب مایع بر روی سطح این سیاره ها وجود دارد. اکثر سیاره های کشف شده توسط تلسکوپ کپلر، از نوع سیاره های گازی غول پیکر، مشابه مریخ در منظومه شمسی، بوده اند و فقط هشت سیاره در منطقه گلدیلاک تا کنون کشف شده که اندازه آنها کمتر از دو برابر اندازه سیاره زمین است.

مطالعه متن کامل
چگونه Action Center را در ویندوز 10 سفارشی کنیم؟

چگونه Action Center را در ویندوز 10 سفارشی کنیم؟

یکی از بخش های جدیدی که با ویندوز 10 راهی کامپیوتر ها شد، Action Center است. محلی برای تمامی اعلان های سیستم و دسترسی سریع به تنظیمات گوناگون. برای این بخشِ تازه وارد یک آیکون بر روی taskbar درنظر گرفته شده است که با کلیک بر روی آن پنلِ Action Center باز خواهد شد. این پنل یکی از کاربردی ترین و بهترین تغییرات ویندوز 10 نسبت به اسلافش است و البته آنچه مهم است، اینست که کاربر می تواند آن را طبق سلیقه خودش سفارشی کند. در مطلب پیش رو این موضوع را با هم مرور می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پژوهشگران روشی جدید برای درمان بیماران سکته مغزی پیدا کردند.

پژوهشگران روشی جدید برای درمان بیماران سکته مغزی پیدا کردند.

پژوهشگران کانادایی یک مطالعه بین المللی را تکمیل کردند. این مطالعه نشان می‌دهد فرایند بازیابی لخته که به نام درمان اندوواسکولار (ET) شناخته می‌شود می‌تواند به طور چشمگیری بعد از سکته مغزی ایسکمی حاد (کمبود یا کم‌رسانی خون به بافت یا اندام) باعث ارتقا نتایج درمانی شود. این مطالعه توسط پژوهشگران موسسه مغز Hotchkiss در دانشگاه کلرادو انجام شده است و نشان‌دهنده بهبود چشمگیری در نتایج درمان و کاهش مرگ ناشی از سکته مغزی است. نتایج پژوهش مذکور به صورت آنلاین در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.

مطالعه متن کامل