کوی دانش - kooy

رقابت جدید فضایی، تلاش برای تولید هوای قابل‌تنفس در سطح مریخ

رقابت جدید فضایی، تلاش برای تولید هوای قابل‌تنفس در سطح مریخ
05 دی
10:36 1393
با گذشت چندین دهه از شروع رقابتی جهانی برای رسیدن به مریخ، می‌توان گفت این رقابت، بیشتر شبیه به مارتنی نفس‌گیر و چندین و چند ساله شده است. اما اخیراً، اختراع راهی برای تولید هوای قابل‌تنفس در سطح این سیاره، به اصلی‌ترین بخش این مسابقه تبدیل شده است. مسابقه‌ای که در صورت به نتیجه رسیدن آن، می‌توان خرید از پاساژهای سیاره سرخ را تصور کرد. تنها طی چند ماه گذشته، سه تیم، راهکارها و چشم‌انداز خود را از روش‌های ممکن برای تنفس انسان در سطح مریخ، چهارمین سیاره از منظومه شمسی (از نظر فاصله از خورشید) ارائه کردند.

ناسا امیدوار است تا اواسط سال 2030 میلادی، اولین مأموریت فرود انسان در سطح سیاره سرخ را عملی کند. این در حالی است که SpaceX و Mars One از انجام چنین مأموریتی در کمتر از ده سال آینده خبر داده‌اند. به هر حال، هر زمان این مأموریت اجرا شود، حضور انسان در مریخ مستلزم نوآوری‌هایی برای تأمین نیازهای اساسی و حیاتی او خواهد بود. نیازهای تمام افرادی که قرار است برای هر مدت زمان طولانی بر روی این سیاره زندگی کنند.

دانشجویان دانشگاه Western Australia و یکی از فضانوردان کاندید شده Mars One، به نام Josh Richards به مرحله نهایی مسابقات دانشگاه Mars One رسیده‌اند. این افراد می‌توانند در سال 2018، آزمایش‌های کلیدی و مهم خود را برای اجرا به سطح مریخ بفرستند. Mars One دانشگاهی غیرانتفاعی است که قصد دارد با برگزاری مسابقات و به کمک رسانه‌های جمعی، برای سفر یک طرفه انسان‌ها به مریخ در اواسط سال 2020 و با هدف ایجاد پایگاهی در مریخ، سرمایه لازم را جمع‌آوری کند.

این تیم که مجموعه عملیات خود را Helena Payload Project نامیده است امیدوار است روش‌های خود برای استخراج آب از خاک مریخ و استفاده از روش الکترولیز برای تولید هوای قابل‌تنفس را با موفقیت به نمایش درآورد.

 

تیم استرالیایی با تیم دیگری نیز در مرحله نهایی مسابقات رقابت خواهد کرد که شوالیه سیانو (Cyano Knights) نام دارد. این تیم امیدوار است طی آزمایش خود نشان دهد با استفاده از سیانو باکتری‌ها (cyanobacteria)، می‌توان مقادیر اندکی از اتمسفر مریخ را که 95 درصد آن را کربن دی‌اکسید تشکیل می‌دهد، به اکسیژن تبدیل کرد.

Andre Van Vulpen، دانشجوی مهندسی UWA (دانشگاه استرالیای غربی) و یکی از سرپرستان Helena گفت: «امیدواریم آزمایش ما راه اطمینان از زنده ماندن فضانوردان انتخاب شده برای سفر به سیاره سرخ را هموار کند. ما تلاش کرده‌ایم از منابع موجود در مریخ، اکسیژن تولید کنیم.»

به علاوه، در سال جاری و پیش از ارائه این طرح‌ها، دو طرح دانش‌آموزی نیز در مسابقات MOXIE دانشگاه MIT برنده شدند. این دو طرح در مأموریت مریخ‌نورد ناسا، یعنی Mars 2020 مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. (MOXIE عبارت است از مسابقه ارائه آزمایش‌های عملی تولید اکسیژن با استفاده از منابع موجود در سطح مریخ: Mars OXygen In situ resource utilization Experiment).

رویکرد MOXIE نیز شبیه رویکرد Helena است. در این طرح از الکترولیز اکسید جامد برای تولید اکسیژن از کربن دی‌اکسید استفاده می‌شود. به این صورت که کربن دی‌اکسید به یک مولکول اکسیژن و یک مولکول کربن منوکسید شکسته خواهد شد.

 

در حقیقت مأموریت Mars One خطرات بیشتری به دنبال خواهد داشت. چرا که قرار است طی آن و در طول 10 تا 12 سال آینده، فناوری‌های تولید مولکول‌های اکسیژن قابل استنشاق روی سطح مریخ و برای انسان‌های واقعی مورد آزمایش قرار گیرند؛ در حالی که MOXIE آزمایش‌های خود را بر روی یک ربات اجرا خواهد کرد.

اتفاقاً امسال، تیم دیگری از دانشجویان دانشگاه MIT، امکان‌پذیر بودن و زیست‌پذیری طرح Mars One را زیر سؤال برده‌اند که این موضوع، نگرانی‌های زیادی درباره امکان و چگونگی تأمین منابع حیاتی اکسیژن در پایگاه مریخ ایجاد کرده است.

صرف‌نظر از اینکه ما دقیقاً تا چند سال دیگر می‌توانیم شاهد نفس کشیدن انسان‌ها در سطح مریخ باشیم، حداقل به نظر می‌رسد که طی 5 تا 10 سال آینده، شانس تولید هوای قابل‌ تنفس در آنجا بسیار بالاست.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیده کتایون حسینی

سیده کتایون حسینی

  1. رسول
    رسول 04 بهمن, 01:38

    باسلام. پیشرفت باید بدور از تک روی و خالص و پاک باشد و جنبه تصا حبی نداشته باشد متاسفانه ناسا دارای نواقصی از این قبیل است و همین امر موجب شکست خوردن های فراوانی می شود

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
وزن کردنِ مکرر، با افسردگی در زنان جوان ارتباط دارد.

وزن کردنِ مکرر، با افسردگی در زنان جوان ارتباط دارد.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد زنان جوانی که مکرراً خود را وزن می‌کنند در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

مطالعه متن کامل
رسوباتِ غار زیرآبی، نشان دهنده خشکسالی های شدید در دوره مایاهاست

رسوباتِ غار زیرآبی، نشان دهنده خشکسالی های شدید در دوره مایاهاست

تمدن مایاها قرن ها پیش، ازمیان رفت و رازهای بسیاری راجع به دلیل منقرض شدن این قوم باقی ماند. یکی ازاین رازها، مربوط به چرایی "ناپدیدشدگی" ناگهانی مایاها از روی زمین است. این را می دانیم که مایاها سال 800 بعد از میلاد مسیح(ع) به سمت شمال راهی شدند و یکی ازتئوری های شایع نیز ناظر به خشکسالی به عنوان دلیل مهاجرت آنهاست. یافته های جدید این تئوری را تقویت کرده اند، دانشمندان مواد معدنی را از غاری زیرزمینی جمع آوری نموده اند تا بهتر به دلیل از میان رفتن مایاها پی ببرند. امکان دارد این خشکسالی حتی بدتر از آن چیزی بوده باشد که پیش از این تصور می شد.

مطالعه متن کامل
آیا این پروتئین کلید ساخت قرص ضد پیری است؟

آیا این پروتئین کلید ساخت قرص ضد پیری است؟

انسان ها با ابداع روش هایی از جراحی گرفته تا استفاده از آنتی اکسیدان های موجود در مواد خوراکی مدام به دنبال به تاخیر انداختن روند غیرقابل اجتناب پیری هستند. هم اکنون محققان ادعا می کنند که ممکن است یک گام به ساخت قرص ضد پیری نزدیک تر شده باشند، البته همه این ها به لطف مهار یک مولکول کوچک پروتئینی است.

مطالعه متن کامل
بررسی کیبردهای Third- Party برای اندروید، آیفون و آیپد (ویرایش 2015)

بررسی کیبردهای Third- Party برای اندروید، آیفون و آیپد (ویرایش 2015)

یکی از ویژگی های جدید iOS 8 و احتمالا آخرین ویژگی آن تغییر برنامه کیبرد در سیستم عامل اپل با نوع Third- Party آن است. اپل برای رفع مشکل خود تغییر سریعی را انجام داد که بسیار عالی به نظر می رسد.

مطالعه متن کامل
نیاز شدید و ضروری به درمان اختلال پذیرش هویت جنسی در نوجوانی

نیاز شدید و ضروری به درمان اختلال پذیرش هویت جنسی در نوجوانی

یک مطالعه جدید اثبات کرده است که اختلال در پذیرش هویت جنسی در فرد اغلب با مشکلات روانی همراه است و اضطراب و افسرگی ناشی از آن دراین بیماران با تشخیص و درمان این اختلال (gender dysphoria)، به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. نتایج این مطالعه در نود و هفتمین جلسه سالانه "The Endocrin Society" ارايه خواهد شد.

مطالعه متن کامل