کوی دانش - kooy

دانشگاه جان هاپکینز برای کارکنان دست اندرکار بیماری ابولا، لباسی ایمن تهیه می بیند.

دانشگاه جان هاپکینز برای کارکنان دست اندرکار بیماری ابولا، لباسی ایمن تهیه می بیند.
11 دی
08:37 1393
پزشکان، پرستاران، سربازان و سایر کسانی که با بیماری ابولا در غرب آفریقا مبارزه می کنند، لباس های محافظی دارند که برای استفاده در مناطق استوایی خیلی گرم است و نیز هنگامی که از تن بیرون آورده می شود، منبع سرایت بیماری است. دانشگاه جان هاپکینز با همکاری مرکز سلامتی Jhpiego وارگانهای وابسته به آن جهت حمل بیماران و درمان آنها، در حال تدارک یک لباس جدید ضد آلودگی برای کارکنان مراقبت های بهداشتی است که هم خنک تر است و هم بیرون آوردن آن راحت تر است.

طبق تأیید سازمان جهانی بهداشت، بیش از 7 هزار مورد فوت و 19 هزار مورد ابتلاء فقط در کشورهای گینه، سیرالئون و لیبریا وجود داشته است. شیوع ابولا درغرب آفریقا، امروزه یکی ازبزرگترین تهدیدهای سلامتی محسوب می شود. لباس های پلاستیکی که برای حفاظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی در برابر این بیماری تهیه می شوند، باید در مقابل مایعات بدن مقاوم باشند ولی نباید داخل آن خفه باشد و گرمای رنج آوری ایجاد کند که کارکنان فقط چند ساعتی بتوانند آن را بپوشند، و مهم ترآنکه باید بتوان این لباس ها را بدون ضد عفونی کردن در برابر مایعات آلوده، از بدن بیرون آورد.
تنها دو هفته پس از آنکه دانشگاه جان هاپکینز آن را یک معجزه طراحی، در یکی از آخر هفته های ماه اکتبر نامیده است، نمونه اولیه لباس ضد آلودگی توسط تیمی از مهندسین، کارشناسان پزشکی، دانشجویان و افراد داوطلب و مرکزJhpiego و سایرموسسات غیر ذینفع تهیه شده است. باوری که وجود داشت، مبنی بر ساخت لباسی با این ویژگی ها بود: طراحی ساده، تولید ارزان، مقاومت در برابر آلودگی بیماری ابولا، خنک نگه داشتن بدن، راحتی در بیرون آوردن لباس و داشتن کم ترین تماس بین لباس و بدن است.این لباس که به رنگ زرد روشن است، آفتاب گیر شفافی را نیز به عنوان کلاه در خود دارد که این رنگ با هدفی فراتراز زیبایی ظاهری انتخاب شده است. این رنگ یک مشخصه ایمنی است چون درون لباس رنگ کاملا متمایزی دارد تا شخص پس از بیرون آوردن لباس بداند که لمس کردن کدام سمت از آن ایمن است.


برای آب بندی لباس، در عقب آن یک زیپ تعبیه شده که دارای نگهدارنده هایی جهت حفاظت بیشتر و کشیدن زبانه برای باز کردن آن می باشد. آستین ها دربرگیرنده آستری های دستکش بدون انگشت هستند تا بیرون آوردن دستکش ها را آسان تر سازد و نیز زبانه هایی بر روی مچ دست ها وجود دارد.این لباس از فناوری بهره می گیرد که در اصل توسط جان هاپکینز طراحی شده تا لباس راحتی برای بیماران سرطانی باشد. هواکش هایی در کلاه تعبیه شده اند که با باتری کار می کنند تا هوای ورودی خنک وعاری از رطوبت باشد، همچنین کلاه دارای ماسکی است که هوای گرم و مرطوب را به بیرون هدایت می کند تا درون لباس خشک بماند. برای این لباس، قیمتی حدود 30 دلار درنظر گرفته شده است.لباس دانشگاه جان هاپکینز یکی از پنج طرحی است که از بین 1500 طرح ارائه شده، برنده سرمایه گذاری آژانس بین المللی توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) از بابت مقابله با ابولا شده است: این یک چالش بزرگ برای ایجاد رقابت است که نتایج آن در 12 دسامبر اعلام شد. جان هاپکینز اعلام کرده است که میزان واقعی جایزه هنوز تعیین نشده است ولی تیم مربوطه از این جایزه برای توسعه کار خود بهره خواهد گرفت. امید است که تا ماه آوریل، نسخه بهبود یافته ای از این لباس را برای تولید انبوه در اختیار داشته باشیم.

یوسف یزدی مدیر اجرائی مرکز نوآوری و طرحی مهندسی زیست دانشگاه جان هاپکینز می گوید: "سرمایه گذاری از سوی USAID مقاصد ما را از بابت نمونه های اولیه کاربردی پشتیبانی خواهد کرد." وی می افزاید: "این به تیم امکان خواهد داد تا ارزیابی های مفصل تری از مفاهیم ما داشته باشد تا بتواند به سرعت به ارزیابی های گسترده تری بپردازد. تا پایان جدول زمانی سرمایه گذاری شده، ما طراحی محصولی خواهیم داشت که برای تولید کننده عمده آماده خواهد بود و یا چندین طرح برای تولیدات در مقیاس بزرگ و توزیع در اختیار خواهیم داشت. هدف ما، دنبال کردن سریع ترین مسیر برای رسیدن به این مفاهیم وسیع و تأثیرات ناشی از آن می باشد.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
رتبه بندی برجسته ترین گوشی های 2014 از نظر عمر باتری

رتبه بندی برجسته ترین گوشی های 2014 از نظر عمر باتری

امسال مسلما اولین بار است که عمر باتری های گوشی های هوشمند از سوی سازندگان مورد توجه جدی قرار گرفته است در نتیجه ارتقا قابل توجهی داشته است. اگر میخواهید سر خود را با ناباوری تکان دهید، تنها به معیارهایی که در ادامه آمده است، توجه کنید، در این گزارش تحلیلی گوشی های هوشمند برجسته را از نظر عمر باتری، رتبه بندی کرده ایم.

مطالعه متن کامل
 OmniO Rider کالسکه ای که می توان آن را مانند کوله پوشتی پوشید

OmniO Rider کالسکه ای که می توان آن را مانند کوله پوشتی پوشید

OmniO Rider کالسکه ای است که می توان آنرا تا کرد و مانند یک کوله پشتی حمل نمود. مطمئنا برای بسیاری از شما پیش آمده که با بچه ای که تازه راه افتاده است بیرون رفته باشید و یک دفعه بچه به شما بگوید که دیگر از راه رفتن خسته شده و بخواهد که شما او را بغل کنید. اینجاست که OmniO Rider به داد شما می رسد. این وسیله که به تازگی جایزه سالانه اختراعات انگلیس (British Invention of the Year Award) را از آن خود کرده است، در حال حاضر به دنبال سرمایه برای تولید انبوه بوده و برای این کار، از کمپین Indiegogo کمک می گیرد.

مطالعه متن کامل
طراحی قطار هوشمندِ مبتنی بر ماشین توسط مرسدس بنز (برای کارکردهای خاص)

طراحی قطار هوشمندِ مبتنی بر ماشین توسط مرسدس بنز (برای کارکردهای خاص)

به دنبال طراحی های مرموز و خارق العاده ای مانند Hoverboard شرکت لکسوس، این بار مرسدس بنز یک قطار بر پایه For Four هوشمند طراحی کرده است. بله درست است، یک مینی قطار هوشمند چهار نفره. نام این مینی قطار Forrail است و به رغم اینکه فلسفه وجودیِ آن برای همگان مبهم است اما به هرحال این وسیله ساخته شده است.

مطالعه متن کامل
 ارائه نسخه های نیسان جوکی استینگر در نمایشگاه خودروی لس آنجلس

ارائه نسخه های نیسان جوکی استینگر در نمایشگاه خودروی لس آنجلس

نیسان اقدام به عرضه برنامه Color Studio خود در نمایشگاه خودروی لس آنجلس نموده و به این منظور دو مدل جوکی به رنگ های زرد و مشکی را ارائه داشته است. خریداران نیسان می توانند با استفاده از برنامه Color Studio بسیاری از قطعات تریم روی جوکی (و Versa Note) را سفارشی سازی نمایند، دو Stinger Editions جدید نیز به منظور نمایش دادن همین امر در نمایشگاه امسال رونمایی شده اند.

مطالعه متن کامل
ولکس واگن مدل تریم Passat Limited 2015 را به نمایش گذاشت

ولکس واگن مدل تریم Passat Limited 2015 را به نمایش گذاشت

قرار است سدان متوسط Volkswagen Passat برای مدل 2016 تغییرات چشمگیری داشته باشد. بنابراین VW در حال معرفی مدل تریم Limited جدید (واژه لیمیتد یا لیمیتد ادیشن به نوع خاصی از یک خودروی تولید انبوده گفته می شود که با ویژگی متفاوت فنی و ظاهری در تعداد محدودی تولید و عرضه می گردد) است تا تولید Passat 2015 رامتوقف سازد. این مدل جایگزین Wolfsburg 1.8T SE می شود و دارای بسیاری از تجهیزات استاندارد است و قیمت پایه آن 24815 دلار با هزینه حمل می باشد.

مطالعه متن کامل