کوی دانش - kooy

سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری اپل، نگاهی ویژه به نحوه تولید صفحات مستحکم و ضدخش از یاقوت کبود

سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری اپل، نگاهی ویژه به نحوه تولید صفحات مستحکم و ضدخش از یاقوت کبود
26 شهریور
16:57 1393
لمینیت های فوق نازک از جنس یاقوت کبود، می تواند پوشش جدیدی را برای صفحات نمایش در اختیار بگذارند که در مقابل شکستن مقاوم ترند.

 صفحات نمایش لمسی شیشه ای به آسانی ترک می خورند و خش برمی دارند، که این خود نقطه ضعفی بزرگ برای ابزارهای دیجیتالیست که همه جا با خود می بریم. یاقوت کبود که حدود سه برابر محکم تر از سخت ترین شیشه هاست می تواند در برابر وارد آمدن این نوع آسیب ها به خوبی مقاومت کند. اکنون از یاقوت کبود درتعدادی از گوشی های هوشمند لوکس و بخش هایی از آیفون های جدید استفاده می شود. در مدل iPhone 5S از این سنگ قیمتی به عنوان پوششی برلنز دوربین و همچنین در قسمت اثر انگشت بهره گرفته شده است. بعضی از ساعت های جدید اپل نیز صفحه ای از جنس یاقوت کبود دارند. شرکت اپل به تازگی سرمایه گذاری 700میلیون دلاری در کارخانه فرآوری یاقوت کبود آریزونا داشته است که خود نشان دیگری از اهمیت روزافزون این ماده می باشد.  

اما مشکلی که در رابطه با استفاده از این سنگ قیمتی وجود دارد این است که هزینه استفاده از یاقوت کبود 10 برابر بیشتر از سخت ترین شیشه موجود در بازار است که روی تقریبا تمامی تلفن های هوشمند استفاده می شود، به همین خاطر قابلیت کابرد یاقوت کبود محدود به صفحات کوچک یا ابزارهای تخصصی شده است. اما در دانورزِ ایالت ماساچوست، مهندسان شرکت تکنولوژی های پیشرفته جی تی اظهار می دارند که مشکل هزینه را با استفاده از روندی جدید برای خلق ورق های از جنس یاقوت کبود به ضخامت یک چهارم کاغذ حل کرده اند که هم مقرون به صرفه تر و هم موثرتر است. 

این ورق ها هنگامی که به صفحه نمایش شیشه ای معمول اضافه می شوند، مقاومت بسیار زیادی را در برابر خش برداشتن از خود نشان می دهند، دلیل هم این است که از لایه بسیار نازکی از جنس یاقوت کبود در آنها استفاده شده که می توانند از خش افتادن جلوگیری کرده و در مقابل ترک خوردگیِ سطح صفحه نمایش به هنگام افتادن تلفن هم مقاومت کنند. 

 

بالا: روند یاد شده با تکه ای از یاقوت کبود شروع می شود که ضخامت آن بیشتر از 1 میلی متر است.  

از چپ به راست :یک تکنسین درحال بارگذاری ویفرهای منحنی یاقوت کبود به داخل تمپلیت ، در مرحله بعدی این تمپلیت در شتاب دهنده یونی قدرتمندی قرار داده می شود.

 

وقتی یون های هیدروژنی با سرعت حدود 20000 کیلومتر بر ثانیه به تمپلیت تابیده می شود ، رنگ آن به آبی تغییر کرده و می درخشد.

 

شتاب دهنده یونی (در سمت راست تصویر)، یون ها را از طریق تیوب های فلزی خود به هدفی که در سمت چپ مشاهده می کنید شوت می کند .

 

راست:یک دستگاه تولید برق، الکتریسیته ولتاژ پایین را به ولتاژ بالا تبدیل می کند. چپ:یکی از ژنراتورها تست می شود.

 

سیستم تولید ویفر، همانند سیستمی که برای ویفرهای سیلیکونی استفاده می شود، امکان تولید لمینیت هایی از جنس یاقوت کبود با دوام و ماندگاری بالا را بدست می دهد.

 

چپ: در حرارت بالای اجاقی که دارای روکش طلاست، یون های ترزیق شده از حباب های هیدروژنی، موجب جدا شدن لایه نازکی از یاقوت کبود (در مرکز پلت فرم) از ویفر یاقوت کبود می شود (در سمت راست پلت فرم مشکی).

عکس بالا: ورق حاصل شده صرفا 26 میکرومتر ضخامت دارد. عکس پایینی: دستگاه لامینیت کاری، یاقوت کبود را به شیشه می چسباند.

 

حالا دیسک تولید شده از یاقوت کبود (حلقه داخلی) شیشه را می پوشاند. 

 

روندی که این شرکت ابداع کرده می تواند حدود 10 ورق از یاقوت کبود را از همان مقدار موادی تولید نماید که برای یک صفحه نمایش از جنس شیشه به کار می رود. به مدد این روش می توان در همه گوشی های همراه از یاقوت کبود استفاده کرد. در واقع به این ترتیب چند دلار به قیمت گوشی ها اضافه می شود، اما می توان از یاقوت کبود در صفحات نمایش  ابزارهای بزرگتر همانند تبلت ها استفاده کرد.

شرکت فن آوری های پیشرفته جی تی خود یکی از بزرگترین تولیدکنندگان یاقوت کبود است. تاسیسات این شرکت در دنورز، وقف جریان های تولیدی نسل آینده شده است. در پس پرده روند ابداعی جدید، دستگاهی است که شتاب دهنده یونی نام دارد و حجمی به اندازه یک کامیون میکسر سیمان دارد. خوراک برق این دستگاه چیزی درحدود دو میلیون ولت الکتریسیته می باشد و یون های هیدروژنی را با قدرت به ویفرهای کریستالی یاقوت کبود پرتاب می کند، یون ها بدین ترتیب در عمق دقیقی در دل یاقوت جای می گیرند. سپس ماده بدست آمده در اجاقی حرارت داده می شود و حباب های هیدروژنی در آن شکل می گیرند و در نهایت لایه ای از یاقوت کبود از آن جدا می شود. بعد از پولیش شدن، این لایه شفاف می شود. 

هرچند که از دستگاه های شتاب دهنده یونی هم اکنون نیز برای ایجاد تغییر در ویژگی های مواد نیمه رسانا استفاده می شود ، اما شرکت فن آوری های پیشرفته جی تی برای انجام پروژه مدنظر خود ناچار شد تا دستگاهی با قدرت ده برابر قوی تر را طراحی کند که بتواند یون ها را با دقت و عمق کافی برای تولید ورق های قابل استفاده از یاقوت کبود جای گذاری نماید. این روش نسبت به شیوه های سنتی ترِ ساخت ورق های نازک از جنس یاقوت کبود، پیشرفت چشمگیری محسوب می شود، در روش های سنتی مقدار زیادی از یاقوت کبود در ویفرها اره می شد و سپس آن را آسیباب می کردند. در روش قبل، هم  ماده با ارزش یاقوت کبود حیف می شد و هم اینکه ورق های نازک تولید شده دارای نقص بود و به راحتی می شکست. 

تد اسمیک، نایپ رییس بخش مهندسی تجهیزات شرکت، انتظار دارد که تسریع کننده یون های تولید شده توسط شرکت فن آوری های پشرفته جی تی، سال آینده و پس از آنکه سیستم اتوماتیکی برای انتقال یاقوت کبود پیدا شد، برای استفاده در بازار آماده باشد. در نهایت، این فن آوری می تواند به رواج استفاده از یاقوت کبود در صفحات نمایش ابزارهای الکترونیکی کمک کند تا در نتیجه صدها میلیون تلفن هوشمند تولیدی که هر ساله فروخته می شوند دوام بیشتری داشته باشند. 

 

 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


تقویت قابلیتهای پردازش تصویر در گوگل

تقویت قابلیتهای پردازش تصویر در گوگل

نرم افزار تشخیصِ تصاویر گوگل یکی از تاثیرگذارترین ها در نوع خود است و قابلیت تشخیص افراد، مکانها، حیوانات و حتی مواردی مثل غذاها، ماشین ها و درختان را دارد. با اینحال حتی خود گوگل هم به کاراییِ کامل این نرم افزار اعتقاد ندارد زیرا بصورت رسمی اعلام کرده است که شرکت Moodstocks را به همکاری دعوت نموده است. فعالیت این شرکت و مهندسان کاربلد آن بر روی مبحث پردازش تصویر می باشد.

مطالعه متن کامل
ناسا و آمادگی برای نگاه از نزدیک به مشتری

ناسا و آمادگی برای نگاه از نزدیک به مشتری

دانشمندان ناسا خود را برای اولین نگاهِ نزدیک به مشتری آماده می کنند، آنهم بعد از انتظاری تقریبا 5 ساله

مطالعه متن کامل
گوگل و ساخت ماشینی قادر به تولید موسیقی

گوگل و ساخت ماشینی قادر به تولید موسیقی

حاصل برنامه ماگنتای گوگل، ماشینی است که اولین موسیقی خود را به تازگی تالیف نموده است.

مطالعه متن کامل
آپارتمانی بر فراز برج ایفل

آپارتمانی بر فراز برج ایفل

هر ساله تعداد بسیار زیادی از توریست ها از شهر پاریس بازدید می کنند. ماه آینده 4 برنده خوش شانس طی مسابقات جام ملتهای اروپا 2016 از شانس اقامت در آپارتمانی برخوردار خواهند شد که بر روی طبقه اول این برج 300 متری قرار دارد. شما هم می توانید ثبت نام کنید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بیشتر کفشهای نایک از مواد بازیافتی ساخته می شود

بیشتر کفشهای نایک از مواد بازیافتی ساخته می شود

نایک سبک تولید محصولات پایدار را جدی گرفته است، امروزه 71 درصد از کفش های این شرکت شامل مواد بازیافت شده می باشد. برخی از مواد یاد شده نیز از اضافه مواد به کار رفته در روند تولید همین شرکت هستند.

مطالعه متن کامل
بروز رسانی خودکار ویندوز 10 برای کاربران خانگی الزامیست

بروز رسانی خودکار ویندوز 10 برای کاربران خانگی الزامیست

مایکروسافت همیشه در تلاش است تا کاربرانش بروز رسانی های مهم ویندوز را نصب کنند اما در مورد ویندوز 10، این شرکت چماق خود را بالا برده است.! مایکروسافت در نهایت به این نتیجه رسید که لازم است تا کاربران نسخه خانگی ویندوز 10، بالاجبار بروزرسانی خودکار را بعنوان بخشی از توافقات اولیه هنگام نصب بپذیرند. بنابراین چه بخواهید و چه نخواهید، ویندوز شما همیشه بروز خواهد بود.

مطالعه متن کامل
ویدئو: اگر یخ های گرینلند ذوب شوند، سطح آب دریاها 7 متر بالا می آید

ویدئو: اگر یخ های گرینلند ذوب شوند، سطح آب دریاها 7 متر بالا می آید

بنا به شواهد بدست آمده توسط ناسا "یخ های گرینلند درحال ذوب شدن هستند!". آب گرم و شور دریا، یخ گرینلند را ، آنهم با سرعتی سریع تر از آبی که در سطح دریا جریان دارد از پایین به سمت بالا می تراشد و ذوب می کند. اگر یخ های گرینلند ذوب شوند، سطح آب دریاها 7.0104 متر بالا می آید

مطالعه متن کامل
دوربین قدرتمند Lumia 1020، هنوز چند ترفند در آستین خود دارد.

دوربین قدرتمند Lumia 1020، هنوز چند ترفند در آستین خود دارد.

عکاس ورزشهای سرعتی، Predrag Vučković، هه چیز را تنظیم می کند تا بتواند حرکت های نمایشی از دوچرخه BMX را در پروژه اش به نام BMX W2D ( آب روی گرد وغبار) اجرا کند. این دوچرخه توسط یک حرفه ای بنام Hernandez هدایت می شد.

مطالعه متن کامل
یخ تاق قطب جنوب با اندازه ای دو برابر محله منهتن نیویورک در آستانه جدا شدن

یخ تاق قطب جنوب با اندازه ای دو برابر محله منهتن نیویورک در آستانه جدا شدن

دانشمندان اقلیمی و زمین شناسان سال هاست که به دقت وضعیت قطب جنوب را مدنظر دارند و از این قاره یخی به عنوان بارومتری برای سنجش بسیاری از اثرات تغییرات اقلیمی استفاده می کنند. به تازگی توجه دانشمندان به یخ تاق نانسن که قطعه یخ شناوری با طول 30 مایل در 20 مایل می باشد جلب شده است، یخی که امکان دارد دیگر بخشی از قطب جنوب نباشد. با توجه به اینکه شکاف کشف شده در این یخ تاق که ابتدا سال 2013 توجهات را جلب کرده درحال بدتر شدن است، هم اکنون انتظار می رود که با تهدید جدا شدن یخ از قاره مادر روبرو باشیم.

مطالعه متن کامل
قلم چاپ 3 بعدیPolyes Q1 با نور آبی تعبیه شده در داخل آن

قلم چاپ 3 بعدیPolyes Q1 با نور آبی تعبیه شده در داخل آن

اکنون قلم های چاپ 3 بعدی دیگر چیز جدیدی محسوب نمی شوند و نسخه های مختلفی از این قلم ها را دیده ایم، از جمله قلم 3Doodler که در سال 2013 عرضه شد. اکنون هم ابزار مشابهی عرضه شده است، قلمی که قول داده با دارا بودن نورآبی رنگی در داخلش، تمامی رقبایش را شکست بدهد. با استفاده از نور آبی یادشده، "جوهر" فوتوپلیمری این قلم چاپ 3 بعدی را می شود برای انجام طراحی 3 بعدی دقیق تر، سریع پاک کرد. برای بررسی سایر ویژگیهای این محصول با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل