کوی دانش - kooy

چرخه خطرناک موجود در قطب شمال

چرخه خطرناک موجود در قطب شمال
02 دی
11:11 1393
یکی از روش‌های مدیریت حرارتی که سیاره ما به کار می‌گیرد، ذخیره انرژی خورشیدی در اقیانوسهاست. طی سال‌های اخیر نیز قطب شمال سهم ذخیره انرژی حرارتی را بیش از توانش به عهده گرفته است که برای سیاره ما خبر بدی است. سیاره‌ای که در مسیر گرم شدن روزافزون قرار دارد.

نقشه‌ای ماهواره‌ای که جدیدترین بروزرسانی وخیم اقلیمی زمین است توسط دانشمندان ناسا در نشست اتحادیه ژئوفیزیکی امریکا در 17 دسامبر ارائه گردید و با استفاده از ابزارهای ماهواره‌ای حرارتی حساس تهیه شده است که میزان تغییر تشعشع خورشیدی را اندازه گیری می‌کنند. از سال 2000 به بعد، میزان جذب گرما در قطب شمال بیش از10 وات انرژی به ازای هر مترمربع افزایش یافته است. در برخی نواحی – مانند لکه بزرگ قرمزرنگی که نشان دهنده دریای بیوفورت در شمال آلاسکاست– همین میزان 45 وات به ازای هر مترمربع بوده است. البته تمام انرژی خورشید جذب زمین نمی‌شود. برخی انواع سطوح زمین، انرژی خورشید را به فضا بازتابش می‌دهند؛ درحالی‌که لایه‌های دیگر آن را جذب می‌نمایند. مثلاً یخ، برف و ابرها بازتاب نور هستند؛ اما در مورد آب قضیه فرق می‌کند و بستگی به زاویه تابش آفتاب دارد. ناسا طی 15 سال گذشته از حسگری ماهواره‌ای به نام CERES (روی سه ماهواره مختلف به نام‌های Acqua، Terra و Suomi-NPP ) برای محاسبه میزان انرژی جذب شده خورشید در برابر انرژی بازتابیده شده به فضا بهره گرفته است. 

هر سال تابستان، بخشی ازرویه یخ قطب شمال آب می‌شود و در زمستان مجدداً یخ می‌بندد و مساحتی کم و بیش (البته بیشتر باید گفت کمتر) از همان ناحیه گذشته‌اش را می‌پوشاند. اما به دلیل از دست رفتن حجم بزرگی از یخ‌های قطب شمال در سالهای اخیر، عمر اکثر قسمت‌های یخ زمستانی یاد شده نیز به ندرت بیشتر از یک الی دو سال است و ضخامت آن نیز کمتر از 6 فوت می‌باشد. وقتی تابستان از راه می‌رسد، این یخ نازک به سرعت آب می‌شود و اقیانوس زیر آن را در معرض تشعشعات خورشیدی قرار می‌دهد. از سال 1982 به این طرف، متوسط شروع فصل ذوب شدگی یخ‌ها در تابستان به مدت هفت روز جلو افتاده است.

همین امر موجب چرخه تشعشع خورشیدی می‌شود. در تابستان، وقتی خورشید در وسط آسمان قرار دارد یخ نازک زودتر از موعدش آب می‌شود. بدین ترتیب سطحِ مکنده حرارت اقیانوس، در معرض جذب تشعشعات خورشیدی بیشتر قرار می‌گیرد و سبب این چرخه می‌شود؛ زیرا حرارت بیشتری به داخل اقیانوس راه پیدا می‌کند و به نوبه خود یخ بیشتری هم آب می‌شود. درحال حاضر میزان حرارت متوسط در قطب شمال نسبت به سایر قسمت‌های زمین با شتابی دوبرابری درحال افزایش است. علاوه بر این، محققان اینگونه می‌اندیشیدند که آب شدن یخ دریای قطب باعث شکل‌گیری ابر بیشتر بر سطح قطب شمال می‌شود و به خاطر بازتابیدن نورخورشید توسط این ابرها، جبرانی برای مقداری از یخ از دست رفته است (سطح اکثر اقیانوس‌های دیگر زمین بیشتر وقت‌ها ابری است). با این حال برخلاف تصورات، پوشش ابرها در این ناحیه رخ نمی‌دهد و درحقیقت آنچه روی داده است کاملاً غیرقابل‌پیش بینی بوده و بالا رفتن نرخ جذب انرژی خورشیدی را در پی داشته است.

جنیفر کی از دانشگاه کلرادو، به عنوان یکی از همکاران این تحقیق، اظهار داشته است که دانشمندان فعلاً نمی‌توانند با اتکا به داده‌های CERES، دست به تأیید هیچ نوع روند اقلیمی بلندمدتی در قطب شمال بزنند. وی در همین رابطه در کنفرانسی خبری می‌گوید: «اقلیم معمولاً دوره‌ای 30 ساله دارد». از آنجایی که CERES از سال 2000 به این طرف دست به جمع آوری داده‌های مربوطه زده است، صرفاً نیمی از تحقیق یادشده تکمیل شده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تغییرات اقلیمی، کوهها را جا به جا می کند.

تغییرات اقلیمی، کوهها را جا به جا می کند.

پژوهش های اخیر نقاط روشنی از ارتباط تنگاتنگ تغییرات اقلیمی و حرکات افزایشی درونی در رشته کوه های سنت الیاس شمال آمریکا آشکار می کند. یخچال هایی که امروزه در بخش قاعده شان خیس هستند، شروع به حرکت به پایین دست می کنند و در راه حرکت بی رحمانه همه چیز را می فرسایند و با خود می برند. از این رهگذر این مواد وارد خلیج آلاسکا می شوند. نیروهای تکتونیکی (صفحاتی که در زیرسطح نسبت به هم حرکت می کنند) به حرکت به سمت آلاسکا ادامه می دهند، زیرسطح فشرده می شوند و رسوبات بخش بالایی آن ها با سمت صفحه یاکوتات انباشته می شود.

مطالعه متن کامل
آزمایش مرسدس بنز کابریولت AMG S63  آغاز شد

آزمایش مرسدس بنز کابریولت AMG S63 آغاز شد

نمونه های اولیه مرسدس بنز کابریولت کلاس S با اندکی تغییر چهره، قبل از اینکه در سپتامبر امسال در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت به طور رسمی رونمایی شوند، در جاده های آلمان رؤیت شدند.

مطالعه متن کامل
قابل توجه کابران گوشی های ویندوزی: بزودی می توانید مجله Flipboard را روی گوشی خود دانلود کنید.

قابل توجه کابران گوشی های ویندوزی: بزودی می توانید مجله Flipboard را روی گوشی خود دانلود کنید.

در بیانیه ای که Flipboard منتشر کرده است گفته شده است که نسخه گوشی ویندوز در نقشه راه شرکت وجود دارد، اگر چه تاریخ دقیق در دسترس بودن آن مشخص نیست. زمانی که نوکیا Lumia 830 و نوکیا Lumia 730 معرفی شدند، هر دو برنامه Flipboard را در صفحه اصلی مربوطه خود داشتند.

مطالعه متن کامل
  ارائه طرح دوچرخه و کاناپه در مجموعه kodo از مزدا در هفته طراحی میلان 2015

ارائه طرح دوچرخه و کاناپه در مجموعه kodo از مزدا در هفته طراحی میلان 2015

مجموعه "KODO – soul of motion" متعلق به مزدا که در استودیوی تازه تاسیس brera design district طراحی شده است، از زیبایی پویای حرکت حیوانات در حیات وحش تقلید می کند. محصولات خیره کننده این استودیو که یک دوچرخه و کاناپه می باشد ترکیبی است از فلسفه این برند خودروساز به همراه سنت طراحی اشیای چشم نوازی با قابلیت های کارکردی بالا.

مطالعه متن کامل
ماده مخفی سازِ که می تواند جدیدترین سیستم های راداری را نیز شکست بدهد

ماده مخفی سازِ که می تواند جدیدترین سیستم های راداری را نیز شکست بدهد

محققان موفق به ساخت ماده الکترونیکی نازکی شده اند که از آن برای پنهان سازی هواپیماها از دید رادارهای موشکی استفاده نمود.

مطالعه متن کامل