کوی دانش - kooy

آژانس فضایی اروپا (ESA) نفت خام را به فضا می فرستد

آژانس فضایی اروپا (ESA) نفت خام را به فضا می فرستد
29 آذر
09:24 1393
قرار است ESA در آزمایشی موسوم به "همبستگی Soret در نفت خام"، اثرات تخلیه فشار را بر روی نفتِ خامی که تحت فشارِ بالا قرار دارد، بررسی نماید. شاید این استراتژی درظاهر بی معنا به نظر برسد، اما قطعا در ورای این آزمایش نفتی، برنامه ای نفهته است. بر این اساس که، ایستگاه فضایی یادشده مجموعه ای از بشکه های کوچک نفت خام را که به شدت تحت فشار قرار گرفته اند به مدار زمین ارسال می کند که این خود می تواند بخشی از یک برنامه دیگر باشد.

هدف از آزمایش مذکور، پی بردن به وضعیت قرارگیری نفت در ذخایر عمیق زیرزمینی است. نفت خام، ذخیره ای ساده به نظر می رسد. نفت، سیاه رنگ و مایع بوده و از دل زمین بدست می آید. با این حال، اکنون که شرکت های نفتی عمق بیشتری از زمین را بدنبال ذخایر جدید کندوکاو می کنند معلوم شده که نفتِ موجود در ذخایر عمیق تر، برخلاف رویه شناخته شده اش عمل می کند و به شیوه های عجیبی جاری می شود. ESA نیز قصد دارد با کنار گذاشتن یکی از اصلی ترین عوامل دخیل در جاری شدن نفت که همان جاذبه است، نحوه جریان پیداکردن نفت را مطالعه کند.

آنتونیو ورگا که مسئولیت هدایت پروژه را برای ESA به عهده دارد می گوید: "هدف از انجام این آزمایش، افزایش آگاهی ما از وضعیت ذخایر نفتی درعمق زمین است، یعنی درعمق 7 تا 8 کیلومتری (4.3 تا 5 مایلی). فرض بر این است که ترکیب نیروی فشردگی و افت درجه حرارت به موازات عمیق تر شدن ارتفاع زیرزمین، اثر"تخلیه فشار" را موجب می شود: یعنی ترکیبات نفت برمبنای درجه حرارت روان می شوند و جاذبه را بی اثر می کنند. به مرور و طی دوره های مختلف زمین شناسی، ذخایر سنگین تر نفتی بالا می آیند، ذخایر سبک تر نیز ته نشین می شوند. حال ما قصد داریم میزان این اثر را بر بی وزنی نفت اندازه گیری کنیم، به این ترتیب به تصمیم گیری های آینده راجع به استخراج و اکتشاف نفت کمک می شود".

 نام ماژول این آزمایش "همبستگی Soret در نفت خام" است و توسطQinetiQ Space  در بلژیک ساخته شده و به صورت مشترک با همکاری بین ESA، مرکز علوم فضایی چین، شرکت نفت توتال فرانسه و شرکت نفت پترو چین اجرا می شود. ماژول یادشده متشکل از6 سیلندر است که داخل مکعبی 4 لیتری (244 مکعب بر اینچ) با وزن 8.5 کیلوگرم (18.7 پاوند) قرار می گیرد. هریک از سیلندرها حاوی یک میلی لیتر نفت خام تحت فشار تا 400 اتمسفر می باشد. آنگونه که آژانس فضایی اروپا ادعا کرده است، این میزان فشار بالاترین میزانی است که تا بحال بر روی شیء ارسال شده به فضا اعمال شده است و مشابه ماژول هایی می باشد که سابقا با استفاده از سفینه های فضایی رباتیک Russian Foton به فضا پرتاب شده بودند، با این تفاوت که آزمایش جدید با فشار بسیار بیشتری انجام می گیرد. 

 

ورگا می گوید: نفت خام که به واسطه فشار بالا درحالت "فوق حساس" قرارمی گیرد، با استفاده از مکانیسم شیر داخلی فولاد ضدزنگ داخل سیلندرهای تیتانیومی کوچکی محفوظ می شود. یک سمت سیلندر (بخش انتهایی) گرم شده و سمت دیگر خنک سازی می شود. وقتی هنگام بازگشت فضاپیما به زمین فرا می رسد، تقسیم کننده ای برای جلوگیری از قاطی شدن دوباره مایع ارسال شده به فضا به کار می افتد.

ماژول یادشده در مرکز فنی  ESA، به نامESTEC  تحت تست های دقیقی قرار گرفت که در نوردویژک هلند واقع است، طی این آزمون ها نیز ماژول تحت درجه حرارت و لرزشی مشابه میزان حرارت و لرزشِ طی مدت پرتاب شدن و پرواز در مدار زمین قرار گرفت، علاوه براین فشارهایی برابر با 2.5 برابر فشار عملیاتی بر روی سیلندرها، وارد می شود. گذشته از این ها، مدل نمونه پروازی نیز به پکن ارسال شد تا تست انطباق الکترومغناطیسی بر روی آن به عمل بیاید و از متناسب بودن ابعاد ماژول مکعب آزمایشی در فضاپیما اطمینان حاصل شود. بنا به گفته ESA ماژول آزمایشی به همراه 19ماژول دیگر، اواخر سال آینده با استفاده از فضاپیمایSJ-10 Shi Jian  چین از محوطه پرتاب ژیوکوئان در بیابان گوبی به فضا ارسال می شود و به مدت دو هفته در فضا خواهد بود و سپس در استان سیچوان چین به زمین می نشیند. این اولین باری است که ESA به کمک فضاپیمایی چینی اقدام به پرتاب ماژول می کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مصرف شامپو تا آخرین قطره با ظرف جدید

مصرف شامپو تا آخرین قطره با ظرف جدید

یکی از مشکلات کوچک زندگی مصرف نشدن کاملِ شامپو، صابونها و انواع شوینده های مایع است و دلیل آنهم به نوع ظرف آنها بر می گردد. حال محققان در دانشگاه اوهایو راهی را برای ساخت الیافی مخصوص برای استفاده در جداره داخلی ظروف پلاستیکی پیدا کرده اند که این مشکل را برطرف می کند. بزودی شاهد مصرف صابونهای و انواع شوینده های مایعی خواهیم بود که تا آخرین ذره مصرف می شوند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بیش از حد لاغر بودن در میانسالی، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.

بیش از حد لاغر بودن در میانسالی، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد بیش از حد لاغر بودن در میانسالی برای سلامت عقل در سال‌های بعدی زندگی ضرر دارد. پژوهشگران دریافتند افرادی که در دهه ۴۵، ۵0 و ۶0 زندگی خود چار کمبود وزن هستند در مقایسه با زنان و مردان هم‌سن ولی با وزن مناسب، ۳۵ درصد بیشتر احتمال دارد به زوال عقل مبتلا شوند.

مطالعه متن کامل
اخترشناسان دورترین کهکشانی که تا به حال دیده شده است را یافتند

اخترشناسان دورترین کهکشانی که تا به حال دیده شده است را یافتند

گروهی از فضانوردان دورترین کهکشان از زمین را (تا به امروز) کشف کردند. این کهکشان بیش از 13 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

مطالعه متن کامل
جدیدترین مدل پژو 308 GTI، با قدرتی معادل 266 اسب بخار

جدیدترین مدل پژو 308 GTI، با قدرتی معادل 266 اسب بخار

شرکت پژو در نظر دارد در جشن سالگرد تولید 205 GTI، نسل جدید ماشین های مدل 308 خود که بهترین ماشین سری GTI نیز می باشد را بعنوان ماشین سال روانه بازار کند. از مشخصات این مدل می توان به سرعت 242 کیلومتر بر ساعت و قیمت 25,000 پوند اشاره کرد. این عرضه در سال آینده انجام خواهد شد.

مطالعه متن کامل
ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی در طبیعت: پارازیت هایی که با استفاده از ویروس، ژنوم پروانه را دستخوش تغییر می کنند

ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی در طبیعت: پارازیت هایی که با استفاده از ویروس، ژنوم پروانه را دستخوش تغییر می کنند

شاید با شنیدن اصطلاح ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی بیشتر به یاد موجودات دست کاری شده به دست انسان بیفتید، اما دانشمندان به تازگی دریافته اند پروانه های پادشاه، کرم های ابریشم و بسیاری از دیگر پروانه ها و حشرات هم خانواده به صورت طبیعی دارای ژن های زنبورهای پارازیته هستند. این ژن ها، حاصل ورود و خروج ویروسی به دی ان ای موجودات مذکور است.

مطالعه متن کامل