کوی دانش - kooy

پژوهشی جدید نقش کلیدی ازن در تغییرات آب و هوایی را نشان داد

پژوهشی جدید نقش کلیدی ازن در تغییرات آب و هوایی را نشان داد
18 آذر
03:45 1393
بر اساس پژوهش جدیدی که توسط دانشگاه کمبریج هدایت می شود و در تاریخ 1 دسامبر در مجله Nature Climate Change منتشر شد بسیاری از مدل های کامپیوتری پیچیده که برای پیش بینی تغییرات آب و هوایی به کار می روند، ضریب مهم بازخورد ازن را در محاسباتشان درباره آینده گرمایش زمین لحاظ نکرده اند.

مدل های کامپیوتری نقشی بسیار مهم در آگاهی بخشی برای سیاست گذاری های آب و هوایی بازی می کنند. این مدل ها برای ارزیابی تاثیری که انتشارآلاینده های کربنی تا به امروز روی آب و هوای زمین داشته است و پیش بینی مسیرهای ممکن برای آینده آب و هوای سیاره ما به کار می روند.

ترکیب افزایش قدرت محاسباتی و افزایش دانش علمی منجر به پیشرفت های اساسی در درک ما از سیستم آب و هوایی طی دهه های گذشته شده است. با این حال، پیچیدگی ذاتی زمین و قدرت محاسباتی محدود موجود دلایلی هستند که همه متغیرها نمی توانند در مدل های اخیر گنجانده شوند. در نتیجه، دانشمندان باید انتخاب هایی آگاهانه داشته باشند تا مدل هایی که برای اهدافشان مناسب هستند بسازند.

سرپرست نویسندگان مقاله پیر نواک، دانشجوی دکترا در مرکز علوم اتمسفری، قسمت دانشکده شیمی کمبریج، گفت: این مدل ها تنها ابزاری هستند که ما برای پیش بینی تاثیرات آینده تغییرات آب و هوایی داریم، پس بسیار مهم است که آن ها تا جایی که می توانیم دقیق و کامل شوند.

در پژوهشی جدید، نقش کلیدی ازن (یکی از ترکیبات اصلی استراتوسفر) در چگونگی روی دادن تغییرات آب و هوایی و پیامدهای احتمالی پیش بینی های گرمایش کره زمین بررسی شده است. در مدل های آب و هوایی فعلی، تغییرات در ازن اغلب یا در نظر گرفته نمی شود یا به صورت بسیار ساده شده ای در نظر گرفته می شود. این موضوع به دلیل پیچیدگی و قدرت محاسباتی مطلقی است که محاسبه این تغییرات نیاز دارد که ایرادی مهم در برخی مطالعات است.

ازن علاوه بر نقشش در محافظت از زمین در برابر اشعه های فرابنفش مضر خورشید، یک گاز گلخانه ای نیز می باشد. لایه ازن قسمتی از شبکه شیمیایی وسیعی است و تغییرات در شرایط زیست محیطی مانند تغییرات در دما یا چرخه اتمسفری منجر به تغییر میزان ازن می شود. این فرایند با نام بازخورد شیمیایی اتمسفری شناخته می شود.

گروهی از دانشگاه کمبریج که با محققانی از دانشگاه های ایست آنگلیا، مرکز ملی علوم اتمسفری، کار می کنند، از یک مدل شیمی (هواشناسی اتمسفری) اقیانوسی جامع استفاده کردند تا ازن را در سطوح پیش صنعتی با این که چگونه در واکنش به چهار برابر شدن CO2 در اتمسفر زیاد شده است، مقایسه کنند که یک آزمایش تغییرات آب و هوایی استاندارد می باشد.

آنچه آن ها کشف کردند کاهش گرمایش سطوح کره زمین در حدود 20 درصد (برابر با یک درجه سلسیوس) در مقایسه با اکثر مدل ها بعد از 75 سال است. این تفاوت به دلیل تغییرات ازن در قسمت های پایینی استراتوسفر در مناطق گرمسیری است که عمدتا به دلیل تغییرات در چرخه اتمسفری تحت تغییرات آب و هوایی ایجاد می شود.

نواک گفت: این پژوهش نشان داده است بازخورد ازن می تواند نقش مهمی در گرمایش کره زمین بازی کند و باید به صورت هماهنگ در مدل های هواشناسی در نظر گرفته شود. وی در ادامه توضیح داد: این مدل ها به طرز باورنکردنی پیچیده هستند و تقریبا تعداد بیشماری از فرایندهای مختلف وجود دارند که می توانیم آن ها را در نظر بگیریم. باید فرایندهای مختلف بسیاری ساده سازی شوند تا به صورت کارآمدتری درون مدل اجرا شوند، اما آنچه این تحقیق نشان می دهد این است که بازخورد ازن نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی بازی می کند و بنابراین باید در مدل ها گنجانده شود تا مدل ها تا جایی که می توانیم دقیق شوند. با این حال، این بازخورد ویژه بسیار پیچیده است زیرا به بسیاری از فرایندهای آب و هوایی دیگر بستگی دارد که مدل ها هنوز آن ها را به شیوه های متفاوتی شبیه سازی می کنند. بنابراین، بهترین گزینه برای نشان دادن این بازخورد به صورت هماهنگ می تواند محاسبه تغییرات ازن در هر مدل علی رغم هزینه های محاسباتی بالای چنین روشی باشد.

به طور کلی تحقیقات در مورد تغییرات آب و هوایی درباره داشتن بهترین اطلاعات ممکن است. همه مدل های هواشناسی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند نشان می دهند که گرمایش در حال روی دادن است و این روند ادامه خواهد داشت، اما تفاوت این مدل ها در این است که چگونه و چه زمانی گرمایش پیش بینی شده توسط آنان اتفاق خواهد افتاد. داشتن بهترین مدل های ممکن به ایجاد بهترین سیاست های آب و هوایی کمک خواهد کرد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
سیستم صوتی الهام گرفته از خفاش نعل اسبی، فراتر از فناوری های مدرن امروزی

سیستم صوتی الهام گرفته از خفاش نعل اسبی، فراتر از فناوری های مدرن امروزی

تقریباً همه می دانند که خفاش ها طعمه خود را در تاریکی به وسیله ردیابی صوتی پیدا می کنند. اما واقعیتی که شاید بسیار از مردم آن را نمی دانند این است که خفاش های نعل اسبی بهترین کارایی را در این زمینه دارند. مهندسان Virginia Tech با در نظر گرفتن این موضوع به دنبال ساخت یک سیستم ردیابی صوتی هستند که بتواند با تقلید از سیستم ردیابی خفاش های نعل اسبی عمل کند. این سیستم در صورت تکمیل شدن می تواند جایگزینی بسیار کارامد و جمع و جور برای سیستم های ردیاب صوتی قدیمی باشد.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: آیا به درستی نخِ دندان می‌کشید؟

نکته‌ی سلامتی: آیا به درستی نخِ دندان می‌کشید؟

استفاده از نخ دندان برای بهداشت دهان و دندان ضروری است. آیا شما از روش درستی برای حفاظت از دهان خود پیروی می‌کنید؟

مطالعه متن کامل
مهندسی میکروبیوم ریشه، رشد گیاه را بهبود می بخشد

مهندسی میکروبیوم ریشه، رشد گیاه را بهبود می بخشد

انسان ها از همان آغازین روزهای کشاورزی، دست به پرورش گیاهان به هدف بیشتر شدن محصول و ارزش غذایی شان زده اند، اما دستکاری ژنتیکی تنها شیوه تقویت گیاهان نیست. در مقاله بررسی که به تازگی در ژورنال Trends in Microbiology به چاپ رسیده است، دو زیست شناس در مورد شیوه مهندسی میکروبیومِ خاک گیاه به منظور بهبود رشد گیاه، حتی در صورت یکسان بودن و عدم توانایی نمو آنها سخن به میان آورده اند. می توان میکروبیوم های یادشده را که به صورت مصنوعی گزینشی شده اند و امکان انتخاب آنها در حیوانات نیز وجود دارد، از والدین به فرزندان منتقل نمود.

مطالعه متن کامل
نگاهی به 11 گوشی هوشمند معرکه با قاب پشتی از جنس چرم یا چرم مانند

نگاهی به 11 گوشی هوشمند معرکه با قاب پشتی از جنس چرم یا چرم مانند

در چند سال گذشته سامسونگ در تولید قاب پشتی از جنس چرمی مصنوعی در برخی گوشی های هوشمند این شرکت وسواس اندکی به خرج داده است. و در حالیکه سامسونگ به عنوان اولین تولید کننده چنین گوشی های هوشمندی شناخته می شود، سایر شرکت ها پا را فراتر نهاده و از چرم طبیعی در طراحی و تولید گوشی های هوشمند استفاده کرده اند. ظاهری خاص و متمایز در هر دو نمونه طراحی گوشی های هوشمند (چرم طبیعی و مصنوعی) که نسبت به سایر گوشی های هوشمند براحتی قابل تشخیص است.

مطالعه متن کامل
خانه های پاک و بدون آلایندگی ساخته شده از کانتینرهای باری توسط Sustainer Homes

خانه های پاک و بدون آلایندگی ساخته شده از کانتینرهای باری توسط Sustainer Homes

استفاده از کانتینرهای باری کهنه در ساخت خانه های جدید روشی مناسب و دوستدار محیط زیست به نظر می رسد. شرکت Sustainer Homes یک گام دیگر فراتر رفته و نوعی سرپناه برون شهری ساخته است که به طور مستقل دارای آب و فاضلاب، برق و گاز است.

مطالعه متن کامل