کوی دانش - kooy

کشف سپر مغناطیسی نامرئی که هزاران مایل بالای زمین قرار گرفته و مانع از ورود الکترون های کُشنده می شود

کشف سپر مغناطیسی نامرئی که هزاران مایل بالای زمین قرار گرفته و مانع از ورود الکترون های کُشنده می شود
14 آذر
17:37 1393
یک سپر مغناطیسی نامرئی که حدود 7200 مایلی بالای زمین کشف شده است، مانع الکترون های کشنده می شود، الکترون های کشنده با سرعتی نزدیک سرعت نور اطراف سیاره حرکت می کنند و به عنوان عاملی برای تهدید فضانوردان، سوختن ماهواره ها و تضعیف سیتم های فضایی در طول طوفان های خورشیدی شدید شناخته می شوند.

گروهی که توسط دانشگاه کلرادو بولدر هدایت می شود، یک سپر مغناطیسی نامرئی را در حدود 7200 مایلی بالای زمین کشف کرده است که این سپر مانع از ورود الکترون های کشنده می شود، الکترون های کشنده با سرعتی نزدیک سرعت نور اطراف سیاره حرکت می کنند و به عنوان عامل تهدید فضانوردان، سوختن ماهواره ها و تضعیف سیتم های فضایی در طول طوفان های خورشیدی شدید شناخته می شوند.

پروفسور نامدار دانیل بیکر که مدیر آزمایشگاه دانشگاه کلرادو بولدر در زمینه فیزیک اتمسفری و فضایی است، گفت: مانع حرکت ذرات در کمربندهای تابشی ون آلن یافت شده است، کمربندهای تابشی ون آلن دو حلقه شبیه به شیرینی در بالای زمین هستند که با الکترون ها و پروتون های با انرژی بالا پر شده اند. این کمربندها توسط میدان مغناطیسی زمین در مکان خود نگه داشته شده اند. کمربندهای تابشی ون آلن به صورت دوره ای در واکنش به توزیع نامعمول انرژی ورودی از خورشید منبسط و منقبض می شوند.

به عنوان اولین کشف قابل توجه در عصر فضا، کمربندهای تابشی ون آلن در سال 1958 توسط پروفسور جیمز ون آلن و گروه وی در دانشگاه لووا شناسایی شد و مشخص شد که این کمربندها از یک کمربند داخلی و یک کمربند خارجی که تا 25000 مایلی بالای سطح زمین ادامه دارد، تشکیل شده اند. در سال 2013، بیکر، که دکترای خود را از ون آلن دریافت کرده است، سرپرستی گروهی را بر عهده گرفت که از کاوشگرهای دوقلوی ون آلن برای اکتشاف حلقه ذخیره گذرای سوم بین کمربندهای تابشی ون آلن داخلی و خارجی استفاده می کنند، این کاوشگرها در سال 2012 توسط ناسا پرتاب شده اند. به نظر می رسد که این حلقه ذخیره، بسته به شدت وضعیت فضایی ظاهر و ناپدید می شود.

معمای اخیر درباره مرز فوق العاده تند در لبه داخلی کمربند بیرونی است که حدود 7200 مایل بالای سطح زمین می باشد، به نظر می رسد این مرز مانع الکترون های فوق سریعی می شود که از سپر بیرونی عبور کرده و با قدرت به طرف جو زمین حرکت می کنند.

بیکر سرپرست نویسندگان مطالعه اظهار داشت: این پدیده تقریبا مانند این است که این الکترون ها با سرعت به درون یک لیوان شیشه ای در فضا می روند. وی در ادامه گفت: ما چیزی شبیه به سپرهایی را می بینیم که در فیلم استارترک توسط میدان های نیرو ایجاد شده بودند و برای دفاع در مقابل سلاح بیگانگان به کار می رفتند، سپر نامرئی بالای زمین مانع نفوذ این الکترون ها می شود. این یک پدیده فوق العاده رمزآلود است.

مقاله ای در این باره در شماره 27 نوامبر مجله Nature منتشر شده است.

بیکر گفت: گروه در اصل این تصور را داشت که الکترون های با بار زیاد که با سرعت بیش از 100000 مایل بر ثانیه دور زمین می چرخند، به آرامی به طرف پایین، درون قسمت بالایی اتمسفر منتقل می شوند و سپس به تدریج به علت واکنش با مولکول های هوا  از بین می روند. اما مانع نفوذناپذیری که به وسیله فضاپیماهای دوقلوی کمربند ون آلن مشاهده شده، الکترون ها را قبل از اینکه تا این اندازه حرکت کنند، متوقف می کند.

بیکر اظهار داشت: گروه چندین سناریو را که می توانند چنین مانعی را ایجاد و حفظ کنند، بررسی نموده است. اگر این مانع به وسیله خطوط میدان مغناطیسی زمین که پروتون ها و الکترون ها را به دام می اندازد و کنترل می کند و آن ها را مانند دانه های روی یک نخ بین قطب های زمین حرکت می دهد، ایجاد شده باشد، گروه هیجان زده می شود. آن ها همچنین بررسی کردند که آیا سیگنال های رادیویی از فرستنده های انسانی روی زمین می توانند الکترون های باردار را در مانع پراکنده کنند و از حرکت به سمت پایین آن ها جلوگیری کنند. بیکر گفت: هیچ توضیح قانع کننده علمی وجود ندارد.

بیکر گفت: طبیعت با اختلافات اساسی مشکل دارد و معمولا راه هایی می یابد تا آن ها را با هم تطبیق دهد، بنابراین ما انتظار خواهیم داشت بعضی از الکترون های نسبیتی به سمت داخل حرکت کنند و بعضی به طرف خارج. وی در ادامه افزود: مشخص نیست که چگونه فرایند آرام و تدریجی مربوط به حرکت این ذرات می تواند طرح چنین مرز تند و پایداری در این مکان در فضا را ایجاد کند.

بیکر گفت: سناریوی دیگر این است که ابر بسیار بزرگی از گاز باردار الکتریکی سرد که پلاسماسفر نام دارد و از حدود 600 مایلی بالای زمین شروع می شود و تا هزاران مایل درون کمربند خارجی ون آلن امتداد می یابد، الکترون ها را توسط امواج الکترومغناطیسی با فرکانس پایین در مرز پراکنده می سازد که این امواج صدای خش خش پلاسماسفریک ایجاد می کنند. بیکر در ادامه گفت: صداهای خش خش مثل نویز سفیدی هستند که از طریق بلندگو پخش می شود.

در حالیکه بیکر می گوید صدای خش خش پلاسماسفریک ممکن است نقشی در معمای مانع فضایی بازی کند، او بر این باور است که داستان ادامه دارد. بیکر، که عضو هیئت علمی در دانشکده اختر فیزیک و علوم سیاره ای است، می گوید: من فکر می کنم که در اینجا کلید، ادامه مشاهده ناحیه با جزئیات دقیق است، که ما می توانیم به واسطه ابزار قدرتمند روی کاوشگرهای ون آلن انجام دهیم. اگر واقعا خورشید مگنتوسفر زمین را با گدازه جرمی تاجی (CME) بسوزاند، من گمان می کنم که این موضوع سپر را برای یک دوره زمانی قطع می کند.

جان فوستر ، دستیار مدیر رصدخانه Haystack دانشگاه MIT و یکی از نویسندگان همکار این مطالعه، اظهار داشت: این مانند نگاه کردن به پدیده با چشم هایی جدید است، با مجموعه ای جدید از ابزار که جزئیاتی برای گفتن به ما می دهد، بله ، مرز سخت و سریعی وجود دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پروژه های سینث سایزر درمرکز کارآگاه آموزشی Werkastatt  شرکت  Moog

پروژه های سینث سایزر درمرکز کارآگاه آموزشی Werkastatt شرکت Moog

درنمایشگاه Moogfest امسال سازنده های سینث سایزری ، با برگزاری یک کارگاه آموزشی، کیت الکترونیکی Werkstatt-Ø1 را معرفی کردند. این کیت الکترونیکی برای هک کردن طراحی شده است و کسانی در آنجا حاضر بودند توانستند از آن استفاده کنند. بعد از این کارگاه آموزشی که در ماه آوریل برگزار شد، اکنون کیت مذکور برای استفاده عموم تولید و منتشر شده است. شرکت Moog در کارولینای شمالی، مرکز چنین پروژه ها یی در قالب نسخه های آزمایشی و آموزشی برای ارائه به علاقمندان می باشد.

مطالعه متن کامل
نوع عجیبی از ذرت جهش یافته برای مبارزه با گرسنگی جهانی

نوع عجیبی از ذرت جهش یافته برای مبارزه با گرسنگی جهانی

از آنجایی که جمعیت زمین رو به فزونی رفته و تغییرات اقلیمی نیز برای کشاورزی در سرتاسر جهان مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است، امنیت غذایی یکی از مشکلات بسیار عمده آینده خواهد بود. یعنی باید راهی را برای حداکثررسانی محصول قابل کشت از زمین های کشاورزی بدست بیاوریم. تیمی از زیست شناسان لابراتوار کلد اسپرینگ هاربر راهی برای حل مشکل یاد شده پیدا کرده اند، به این ترتیب که دست به مهارسازی جهش ژنتیکی طبیعی زده اند که میزان محصول ذرت را تا 50% افزایش می دهد.

مطالعه متن کامل
بررسی  تیونینگ Rolls-Royce Wraith توسط SPOFEC

بررسی تیونینگ Rolls-Royce Wraith توسط SPOFEC

Rolls-Royce Wraith شاید یک نمونه ویژه از تجسم مدرن یک مارک معروف باشد اما این بدان معنی نیست که جایی برای بهبود بیشتر آن باقی نمانده است. حداقل شرکت SPOFEC که یک ارتقایی در این ماشین انجام داده است، این طور گمان می کند. برای بررسی تغییرات صورت گرفته با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین حیوان پدیدار شده روی کره زمین به احتمال زیاد یک اسفنج دریایی بوده است

اولین حیوان پدیدار شده روی کره زمین به احتمال زیاد یک اسفنج دریایی بوده است

از بین همه آن چیزهای مربوط به زمین که دانشمندان درصدد دانستنشان هستند و تعدادشان هم کم نیست، شناخت اولین حیوانی که روی کره زمین پدیدار شد یکی از بزرگترین این خواسته هاست. محققان ام آی تی می اندیشند که اسفنج ساده دریایی می تواند همان حیوان نخستین باشد. بنا به یک تحلیل ژنتیکی که به تازگی انجام شده است اسفنج های دریایی دارای فسیلهای مولکولی هستند که بیش از 640 میلیون سال قدمت دارند و بر این اساس به زمان پیش از انفجار کامبریایی بازمی گردند که طی آن حیوانات به تدریج بر روی زمین پدیدار شدند.

مطالعه متن کامل
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد امکان بهبودی بیماران مبتلا به سرطان گلوی HPV مثبت وجود دارد.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد امکان بهبودی بیماران مبتلا به سرطان گلوی HPV مثبت وجود دارد.

بیماران مبتلا به سرطان گلوی ویروس پاپیلومای انسانی مثبت (+HPV) در مورد بیماری خود دارای احتمال پیش‌آگاهی بهتری نسبت به بیماران دارای پاپیلومای انسانی منفی (-HPV) هستند. اکنون برای اولین بار محققان با شواهدی قانع کننده دریافتند می‌توان بیماران مبتلا به پاپیلومای انسانی مثبت سرطان اوروفارنکس را (بخشی از گلو واقع در پشت دهان که شامل بخشی از لوزه‌ها و قسمت پشت زبان می‌شود) در برخی از موارد حتی پس از گسترش بیماری به اندام‌هایی مانند ریه‌ها درمان کرد.

مطالعه متن کامل