کوی دانش - kooy

کشف سپر مغناطیسی نامرئی که هزاران مایل بالای زمین قرار گرفته و مانع از ورود الکترون های کُشنده می شود

کشف سپر مغناطیسی نامرئی که هزاران مایل بالای زمین قرار گرفته و مانع از ورود الکترون های کُشنده می شود
14 آذر
17:37 1393
یک سپر مغناطیسی نامرئی که حدود 7200 مایلی بالای زمین کشف شده است، مانع الکترون های کشنده می شود، الکترون های کشنده با سرعتی نزدیک سرعت نور اطراف سیاره حرکت می کنند و به عنوان عاملی برای تهدید فضانوردان، سوختن ماهواره ها و تضعیف سیتم های فضایی در طول طوفان های خورشیدی شدید شناخته می شوند.

گروهی که توسط دانشگاه کلرادو بولدر هدایت می شود، یک سپر مغناطیسی نامرئی را در حدود 7200 مایلی بالای زمین کشف کرده است که این سپر مانع از ورود الکترون های کشنده می شود، الکترون های کشنده با سرعتی نزدیک سرعت نور اطراف سیاره حرکت می کنند و به عنوان عامل تهدید فضانوردان، سوختن ماهواره ها و تضعیف سیتم های فضایی در طول طوفان های خورشیدی شدید شناخته می شوند.

پروفسور نامدار دانیل بیکر که مدیر آزمایشگاه دانشگاه کلرادو بولدر در زمینه فیزیک اتمسفری و فضایی است، گفت: مانع حرکت ذرات در کمربندهای تابشی ون آلن یافت شده است، کمربندهای تابشی ون آلن دو حلقه شبیه به شیرینی در بالای زمین هستند که با الکترون ها و پروتون های با انرژی بالا پر شده اند. این کمربندها توسط میدان مغناطیسی زمین در مکان خود نگه داشته شده اند. کمربندهای تابشی ون آلن به صورت دوره ای در واکنش به توزیع نامعمول انرژی ورودی از خورشید منبسط و منقبض می شوند.

به عنوان اولین کشف قابل توجه در عصر فضا، کمربندهای تابشی ون آلن در سال 1958 توسط پروفسور جیمز ون آلن و گروه وی در دانشگاه لووا شناسایی شد و مشخص شد که این کمربندها از یک کمربند داخلی و یک کمربند خارجی که تا 25000 مایلی بالای سطح زمین ادامه دارد، تشکیل شده اند. در سال 2013، بیکر، که دکترای خود را از ون آلن دریافت کرده است، سرپرستی گروهی را بر عهده گرفت که از کاوشگرهای دوقلوی ون آلن برای اکتشاف حلقه ذخیره گذرای سوم بین کمربندهای تابشی ون آلن داخلی و خارجی استفاده می کنند، این کاوشگرها در سال 2012 توسط ناسا پرتاب شده اند. به نظر می رسد که این حلقه ذخیره، بسته به شدت وضعیت فضایی ظاهر و ناپدید می شود.

معمای اخیر درباره مرز فوق العاده تند در لبه داخلی کمربند بیرونی است که حدود 7200 مایل بالای سطح زمین می باشد، به نظر می رسد این مرز مانع الکترون های فوق سریعی می شود که از سپر بیرونی عبور کرده و با قدرت به طرف جو زمین حرکت می کنند.

بیکر سرپرست نویسندگان مطالعه اظهار داشت: این پدیده تقریبا مانند این است که این الکترون ها با سرعت به درون یک لیوان شیشه ای در فضا می روند. وی در ادامه گفت: ما چیزی شبیه به سپرهایی را می بینیم که در فیلم استارترک توسط میدان های نیرو ایجاد شده بودند و برای دفاع در مقابل سلاح بیگانگان به کار می رفتند، سپر نامرئی بالای زمین مانع نفوذ این الکترون ها می شود. این یک پدیده فوق العاده رمزآلود است.

مقاله ای در این باره در شماره 27 نوامبر مجله Nature منتشر شده است.

بیکر گفت: گروه در اصل این تصور را داشت که الکترون های با بار زیاد که با سرعت بیش از 100000 مایل بر ثانیه دور زمین می چرخند، به آرامی به طرف پایین، درون قسمت بالایی اتمسفر منتقل می شوند و سپس به تدریج به علت واکنش با مولکول های هوا  از بین می روند. اما مانع نفوذناپذیری که به وسیله فضاپیماهای دوقلوی کمربند ون آلن مشاهده شده، الکترون ها را قبل از اینکه تا این اندازه حرکت کنند، متوقف می کند.

بیکر اظهار داشت: گروه چندین سناریو را که می توانند چنین مانعی را ایجاد و حفظ کنند، بررسی نموده است. اگر این مانع به وسیله خطوط میدان مغناطیسی زمین که پروتون ها و الکترون ها را به دام می اندازد و کنترل می کند و آن ها را مانند دانه های روی یک نخ بین قطب های زمین حرکت می دهد، ایجاد شده باشد، گروه هیجان زده می شود. آن ها همچنین بررسی کردند که آیا سیگنال های رادیویی از فرستنده های انسانی روی زمین می توانند الکترون های باردار را در مانع پراکنده کنند و از حرکت به سمت پایین آن ها جلوگیری کنند. بیکر گفت: هیچ توضیح قانع کننده علمی وجود ندارد.

بیکر گفت: طبیعت با اختلافات اساسی مشکل دارد و معمولا راه هایی می یابد تا آن ها را با هم تطبیق دهد، بنابراین ما انتظار خواهیم داشت بعضی از الکترون های نسبیتی به سمت داخل حرکت کنند و بعضی به طرف خارج. وی در ادامه افزود: مشخص نیست که چگونه فرایند آرام و تدریجی مربوط به حرکت این ذرات می تواند طرح چنین مرز تند و پایداری در این مکان در فضا را ایجاد کند.

بیکر گفت: سناریوی دیگر این است که ابر بسیار بزرگی از گاز باردار الکتریکی سرد که پلاسماسفر نام دارد و از حدود 600 مایلی بالای زمین شروع می شود و تا هزاران مایل درون کمربند خارجی ون آلن امتداد می یابد، الکترون ها را توسط امواج الکترومغناطیسی با فرکانس پایین در مرز پراکنده می سازد که این امواج صدای خش خش پلاسماسفریک ایجاد می کنند. بیکر در ادامه گفت: صداهای خش خش مثل نویز سفیدی هستند که از طریق بلندگو پخش می شود.

در حالیکه بیکر می گوید صدای خش خش پلاسماسفریک ممکن است نقشی در معمای مانع فضایی بازی کند، او بر این باور است که داستان ادامه دارد. بیکر، که عضو هیئت علمی در دانشکده اختر فیزیک و علوم سیاره ای است، می گوید: من فکر می کنم که در اینجا کلید، ادامه مشاهده ناحیه با جزئیات دقیق است، که ما می توانیم به واسطه ابزار قدرتمند روی کاوشگرهای ون آلن انجام دهیم. اگر واقعا خورشید مگنتوسفر زمین را با گدازه جرمی تاجی (CME) بسوزاند، من گمان می کنم که این موضوع سپر را برای یک دوره زمانی قطع می کند.

جان فوستر ، دستیار مدیر رصدخانه Haystack دانشگاه MIT و یکی از نویسندگان همکار این مطالعه، اظهار داشت: این مانند نگاه کردن به پدیده با چشم هایی جدید است، با مجموعه ای جدید از ابزار که جزئیاتی برای گفتن به ما می دهد، بله ، مرز سخت و سریعی وجود دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
6 تا از بهترین اپ های آفیس برای آندروید (ویرایش 2014)

6 تا از بهترین اپ های آفیس برای آندروید (ویرایش 2014)

به نظر بعضی افراد گوشی های هوشمند و تبلت بیشتر نوعی اسباب بازی هستند. تمام فایده ای که این وسایل دارند تفریح و گیم زنی است و با توجه به فضای محدود صفحات لمسی شان نمی توان کاری جدی بر رویشان انجام داد. این دسته افراد به احتمال زیاد هیچ گاه با نرم افزار مناسب برخوردی نداشته اند. زیرا گوشی هوشمند یا تبلت آندرویدی هم می تواند ابزاری قدرتمند باشد و برای ویرایش اسناد پیچیده، فایل های صفحات گسترده مفصل، و ارائه های زیبا استفاده شود، تمام این کارها را هم می توان به هنگام حرکت یا از گوشه دنج پذیرایی انجام داد. فقط لازم است نرم افزار آفیس داشته باشید. لابد حالا فکر می کنید که داونلود اپلیکیشن آفیسی که کاملا کاربردی باشد برایتان خرج برمی دارد. اگر اینگونه فکر می کنید کاملا در اشتباه هستید، زیرا نرم افزارهای آفیسی که امروز برایتان انتخاب کرده ایم مجانی هستند. البته بعضی از این نرم افزارها نسخه پرمیوم نیز دارند که باید به ازای استفاده از آن مبلغی پرداخت کنید، اما به جز این، استفاده از کارکرد بنیادینشان مجانی است. از این گذشته با اسناد آفیس مایکروسافت، اسناد گسترده، و پاورپوینت نیز سازگار هستند، بنابراین می توانید آزادانه کارهایتان را از این ابزار به ابزار هوشمندی دیگر انتقال بدهید.

مطالعه متن کامل
لبخند بزنید تا لبخند را به دیگران یاد آوری کنید: حالات چهره به فراخوانی هیجانات کمک می‌کند.

لبخند بزنید تا لبخند را به دیگران یاد آوری کنید: حالات چهره به فراخوانی هیجانات کمک می‌کند.

پژوهشگران از حالات چهره برای فراخواندن هیجانات استفاده کردند. مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد ما برای فراخوانی هیجانات (مثبت یا منفی)، از بازسازی حالات چهره مرتبط با آن هیجان استفاده می‌کنیم. به عبارت دیگر با یادآوری لبخند، می‌خندیم.

مطالعه متن کامل
سیستمی برای تبدیل پساب به آب شیرین طراحی و ساخته شد

سیستمی برای تبدیل پساب به آب شیرین طراحی و ساخته شد

یک استاد دانشگاه نشان داده است که بهبود فرایندِ تصفیۀ پساب، و صرفه جویی در انرژی، نه تنها دو امر ضروری هستند، بلکه این دو با هم هیچ منافاتی ندارند. دکتر "جیانمین وانگ"، استاد مهندسی عمران، معماری و محیط زیست دانشگاه میسوری، موفق به طراحی و ساخت چند فناوری مختلف در زمینۀ تصفیۀ پساب شده است که آب شیرین به دست آمده از آنها نه تنها پاک تر از پسابِ تصفیه شده با استفاده از روشهای سنتی است، بلکه به انرژی و مراقبتِ کمتری نیاز دارد. به علاوه، اختراعاتِ وی را می توان برای ارتقاء واحدهای صنعتی موجود در تصفیۀ پساب به کار برد.

مطالعه متن کامل
گسترش توانایی پیش بینی اقلیمی؛ فراتر از پدیده ال نینو

گسترش توانایی پیش بینی اقلیمی؛ فراتر از پدیده ال نینو

به زعم تیم پژوهشگران اقلیمی تغییرات اقلیمی گرمسیری اقیانوس آرام و تأثیرات جهانی آن ها بر اقلیم جهانی اکنون بسیار پیشرفته تر از آن چه در گذشته تصور می شده است، قابل پیش بینی است. مهم ترین مرجع داده های این پیش بینی، تقابل و بر هم کنش میان اقیانوس و جو بین اقیانوس های اطلس، آرام و اقیانوس هند است. پژوهشگران چنین پیش بینی های درازمدتی را برای سیاست گذاری های اقلیمی و عموم مردم مفید قلمداد کرده اند.

مطالعه متن کامل
استفاده حداکثری از فضای شهری برای فعالیت های جسمانی

استفاده حداکثری از فضای شهری برای فعالیت های جسمانی

انجام تمرینات ورزشی در محیط شهری نه تنها شیوه ای برای متناسب نگه داشتن بدن و تمرین برای بهبود قابلیت های جسمی است ، بلکه تخیل را هم تحریک می کند و محیط شهری را به زمین بازی بزرگی مبدل می سازد . فلوریان بریلت (florian brillet) و نیکولاس للیور(nicolas lelievre) به همراه (JCDecaux)، پروژه ای را با نام ‘mens sana in corpore sano’ اجرا کرده اند که هم برمبنای درک فیزیکی و هم درک عقلانی از مفهوم ورزش در بافت شهری است.

مطالعه متن کامل