کوی دانش - kooy

طرح پیشنهادی گروه معماری sordo madaleno ، واتسون و پاسکال برای فرودگاه مکزیک

طرح پیشنهادی گروه معماری sordo madaleno ،  واتسون و پاسکال  برای فرودگاه مکزیک
24 شهریور
11:45 1393
گروه معمار مکزیکی، sordo madalen، با همکاری شرکت بریتانیایی ، واتسون و پاسکال برای طراحی فردوگاه جدید در پایتخت مکزیک همکاری کردند. این طرح که در اینجا نمایش داده شده است، یکی از 8 طرحی است که برای حضور در مسابقه ای که دولت ترتیب داده است، دعوت شده بود. برنده مسابقه هفته پیش اعلام شد.

فردوگاهی که گروه مکزیکی و بریتانیایی با همکاری هم طراحی کرده اند، منعکس کننده آینده ای پایدار ، با یک راه حل ابتکاری معماری، حساس به نیازهای جامعه کنونی ، با بهره وری اقتصادی  و هویت روشن مکزیکی است.

 

نمای هوایی

نمای فرودگاه در شب

 

مفهوم کلیدی در این طرح، تجربه خوب مسافرین است، اما درعین حال، درنظرگرفتن مسائل تجاری یکی از نقاط مهم شروع و توسعه پروژه بوده است. ترمینال مسافرین، فضای تجاری گسترده ای (واقع شده در امتداد ستون مرکزی ساختمان) را نشان می‌دهد. در این طرح مسافران در تفرجگاه های تجاری با فضایی وسیع قرار می‌گیرند وبارانی از نور طبیعی، پوشش گیاهی، ارتفاعات و مناظر آنها را احاطه کرده است.

فردوگاه در امتداد یک محور مرکزی سازماندهی شده است که مستقیما مسافران را از طریق تفرجگاهی یک طرفه با ابعاد بزرگ، به سمت فرودگاه  هدایت می کند، این تفرجگاه یاد آور کیفیت مهمترین خیابان مکزیک،paseo de la reforma، است.

سازه سقف و ورودی ها

 

ورودی ها

 

طراحی کاربردی فردوگاه به دنبال کاهش قیمت تمام شده در سرمایه گذاری است، در حالیکه می خواهد بالاترین پتانسیل سیال با حداقل زیر ساخت ها، بدون به خطر انداختن انعطاف پذیری وانطباق پذیری فضا، برای پیکربندی های آینده را به دست بیاورد.

تلاش مستمر برای ساده سازی، بدین معناست که مسافران می‌توانند اطراف فرودگاه با حداقل سطح تغییرات حرکت کنند، بدین ترتیب کوتاه ترین زمان ارتباطات فراهم می‌شود و مسیر های عبوری عریض ، فضای گسترده ای برای افراد مسن و یا افرادی که با سرعت پایینی حرکت می کنند، فراهم می‌کند.

 

 

پایداری نیز بخش جدایی ناپذیر در طراحی فردوگاه است. تمرکز اصلی بر انتشار کربن کمتر و اصول طراحی منفعل، مانند جهت گیری مطلوب، نمای خارجی ساختمان با راندمان بالا، روشنایی طبیعی، ذخیره آب، تهویه بوسیله جابه جایی و استفاده از انرژی های طبیعی  است.

در طراحی این فرودگاه برای ورودی نیز کیفیت فضایی مشابه  با خروجی به همراه خدمات در سطح بالا هم در مورد خود و هم در لابی ورودی پیشنهاد شده است.

فضای سبز فراوانی ساختمان را فراگرفته است و تا منطقه تجاری ادامه دارد، به این معنا که مسافران در تماس دائم با طبیعت باقی می مانند تا حس آرامش و راحتی به آنها داده شود.

 

 

 

 

 

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط روبرتو مونتالو

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط رونرتو مونتالو

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط رونرتو مونتالو

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط رونرتو مونتالو

 

نما شناسی

 

نما مناطق تجاری

 

نقشه طبقه

 

نما جریان حرکتی مسافران

 

نمای جلویی

نمای سقف

 

 

برخی مشخصات این پروژه:

معماران پروژه

مدیر گروه sordo madaleno: javier sordo madaleno bringas

سرپرست معماران: javier sordo madaleno de haro

مدیر گروه واتسون وپاسکال: alan almond

اعضای شرکت ها:

sordo madaleno( معمار و طراح)

واتسون و پاسکال ( طراح فرودگاه)

ec harris ( هزینه و پایداری) ، aertec ( طرح اصلی فرودگاه)

 

برنامه طراحی :

ساختمان ترمینال، ساختمان های چند گانه، پارکینگ، برج مراقبت و مرکز کنترل عملیات

 

منطقه ساخت و ساز:

471,800 متر مربع

 

تاریخ طراحی: 2014

وضعیت: مسابقه

مکان: texcoco ، مکزیک

 

گروه sordo madaleno:

سرپرست پروژه SMA : boris pena

مدیر طراحی SMA: rodrigo flores

هماهنگی مهندسی: rodrigo flores

هماهنگی مهندسی SMA: marcos hernández

بازاریابی و رسانه SMA: rosalba rojas, ma. luisa guzmán

 

گروه واتسون و پاسکال:

برنامه ریز و سرپرست پروژه : martin neilan

مدیر فنی ترمینال: hendrik orsinger

معمار، برنامه ریزی ایستا: nuno Patricio

uzma waheed, samantha brewer

 

طراحی داخلی:

sordo madaleno arquitectos

 مدیر داخلی nadia borrás

گروه داخلی: enrique ralph, fernanda patiño, andoni barcon, maite sanchez navarro, fernanda sotomayor, zgregorz leiner, pilar ocejo, edgardo perez.

 

همکاران و مشاوران

طراحی گرافیک: ES-Q
مهندسی سازه: jorod RIOBOO GRUPO
مهندسی برق: ETRA، S.A. د C.V.
مهندسی hydrosanitary و گاز: R + O consultores SA DE CV
مهندسی تهویه مطبوع: د buen و asociados
مهندسی سیستم ها و ویژه: طرح های ابتکاری S. د RL DE CV
مشاور حمل و نقل: logplan
مشاور روشنایی  dada ا
مشاور آکوستیک: USTD و JGH ARDABUT
مشاور چشم انداز: gabayet paisajistas
مشاور wayfinding: triagonal
مدل: روبرتو مونتالو

 

 

 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

این پل که توسط استودیوی چینی-اتریشیِ پندا طراحی شده، قرار است بر روی رودخانه giu چین ساخته شود. طراحی این پل که قرار است برای المپیک زمستانی 2022 آماده شود برگرفته از نماد المپیک می باشد.

مطالعه متن کامل
پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

یک مرکز پزشکی غیر عادی که برای العین، چهارمین شهر بزرگ امارات متحده عربی برنامه ریزی شده است شامل برج بزرگی است که در پوششی تغییر شکل پذیر پیچیده شده است. این پوشش عجیب کمک می کند تا نوسانات حرارتی شدید این منطقه متوازن شود. شرکت معماری Philippe Barriere Collective (PB+Co) دست به طراحی این پروژه به عنوان ترکیب مدرنی از پزشکی غربی و آلترناتیو، شیوه های حفظ محیط طبیعی و فناوری زده اند.

مطالعه متن کامل
زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

پروژه "زندگی بر لبه " شهرهای آینده را به صورت اجتماعات پراکنده ای تجسم کرده است که در دل صخره های ساحلی سراسر جهان حفر شده اند. طراحان به جای اضافه کردن زمین بیشتر به نواحی شهری موجود، برای شکل دهی به زیست محیط های شهری آینده پیشنهاد استفاده از خطوط ساحلی و صخره ها را داده اند. این پروژه برنده جایزه نخست رقابت بین المللی سال گذشته d3 Housing Tomorrow شد که طی آن از طراحان دعوت شده بود تا کانسپت معماری مسکونی را مورد اکتشاف و بازنگری قرار بدهند.

مطالعه متن کامل
رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونالد رائل و دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به تازگی از سازه ای بدیع پرده برداری کرده اند که به روش چاپ سه بعدی ساخته شده و از جنس بتن پودری می باشد. این ساختمان که در اصل یک پاویلیون پیچ و تاب دارمی باشد 2.7 متر ارتفاع در 3.6 در 3.6 متر مساحت دارد و متشکل از 840 بلوک سفارشی از جنس پلیمر بتن پورتلندی ِ فاقد اکسیدآهن می باشد. آجرهای رنگی براساس الگوهای پیچ و تاب دار ظریفی پرینت شده اند که به نور طبیعی امکان می دهد به فضای داخلی پاویلیون بتابد و ساختمان آن به هنگام روشن شدن از داخل، همانند فانوسی بدرخشد. به گفته دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا برکلی این پاویلیون "اولین و بزرگترین سازه بتنی چاپ سه بعدی پودر محور می باشد که تاکنون ساخته شده است."

مطالعه متن کامل
باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

شرکت فرانسوی برزیلی riptyque Architecture از طرح بلند پروازانه ای برای تبدیل فضای زیر یک پل Minhocão viaduct که مدت ها به حال خود رها شده به یک فضای عمومی شاداب رونمایی کرده است که پوشیده از گیاهان معلق باشد. معماران شرکت، بنحوی برنامه ریزی کرده اند تا گیاهانی را که از نظر تولید اکسیژن بهینه هستند در طولِ سه کیلومتر از بخش مرتفع بنا قرار بدهند که بدین ترتیب 20 درصد از دی اکسید کربن اتومبیل های بزرگراه تصفیه شود.

مطالعه متن کامل
گسترش بخش های موزه تاریخ طبیعی آمریکا

گسترش بخش های موزه تاریخ طبیعی آمریکا

موزه تاریخ طبیعی آمریکا یا AMNH از طرح های خود برای گسترش زیربنای موجود موزه با اختصاص مبلغ 325 میلیون دلار جهت بازسازی خبر داد. اجرای پروژه مزبور به استودیو ژان گنگ سپرده شده است و شامل "مرکز گیلدر" می شود که قرار است از سال 2017 کار ساخت آن آغاز شود، تاریخ تکمیل هدف نیز با سالگرد صد و پنجاهم آغاز به کار این موسسه در سال 2019 مصادف خواهد شد.

مطالعه متن کامل
LeTV گوشی هوشمند خود با صفحه 6.33 اینچی را معرفی کرد

LeTV گوشی هوشمند خود با صفحه 6.33 اینچی را معرفی کرد

LeTV جزئیات قیمت فبلت 6.33 اینچی خود LeTV Max را معرفی کرد. این دستگاه، که از فردا قابل سفارش است، دارای قیمتی معادل 580 دلار است. این گوشی تا حد ممکن بدون حاشیه صفحه نمایش طراحی شده است و هنوز زمان دقیق عرضه آن مشخص نیست.

مطالعه متن کامل
توئیتر و عرضه ویژگی جدید "وقتی غایب بودی!" برای برخی از کاربران

توئیتر و عرضه ویژگی جدید "وقتی غایب بودی!" برای برخی از کاربران

نه، اشتباه نکنید! عنوانی که خواندید قرار نیست اسم تریلر یک فیلم جدید سینمایی باشد. بلکه توئیتر قصد دارد تا ویژگی جدیدی را برای کاربران خود عرضه کند تا مطمئن شود حتی درصورت غیبت و توجه نکردنِ کاربر، باز هم وی از همه اتفاقات با خبر خواهد بود.

مطالعه متن کامل
استودیوی رامون اِستِوِ و ساخت خانه جنگلی در والنسیا با دیوارهای سنگی

استودیوی رامون اِستِوِ و ساخت خانه جنگلی در والنسیا با دیوارهای سنگی

استودیوی رامون استو در قلب بخشِ حومه ای، در شهر والنسیا، خانه ای دو طبقه را طراحی کرده است که با محیط پوشیده از درختان کاج اطراف همخوانی بسیاری دارد. این خانه که نام "خانه جنگلی" (کاسا دل بوسکه) برایش برگزیده شده است متشکل از 4 دیوار سنگی و عناصر چوبی است که فضاها را پوشانده و درعین حال به هم متصل می سازد.

مطالعه متن کامل
منوی تنظیمات  (Settings) ویندوز 10: تب سیستم

منوی تنظیمات (Settings) ویندوز 10: تب سیستم

در این مطلب قصد داریم تغییراتی را به شما آموزش دهیم که می توانید در بخش System در منوی Settings بوجود بیاورید ... و در ضمن می خواهیم ببینیم که چه کارهایی می شود در کنترل پنل انجام داد.

مطالعه متن کامل