کوی دانش - kooy

طرح پیشنهادی گروه معماری sordo madaleno ، واتسون و پاسکال برای فرودگاه مکزیک

طرح پیشنهادی گروه معماری sordo madaleno ،  واتسون و پاسکال  برای فرودگاه مکزیک
24 شهریور
11:45 1393
گروه معمار مکزیکی، sordo madalen، با همکاری شرکت بریتانیایی ، واتسون و پاسکال برای طراحی فردوگاه جدید در پایتخت مکزیک همکاری کردند. این طرح که در اینجا نمایش داده شده است، یکی از 8 طرحی است که برای حضور در مسابقه ای که دولت ترتیب داده است، دعوت شده بود. برنده مسابقه هفته پیش اعلام شد.

فردوگاهی که گروه مکزیکی و بریتانیایی با همکاری هم طراحی کرده اند، منعکس کننده آینده ای پایدار ، با یک راه حل ابتکاری معماری، حساس به نیازهای جامعه کنونی ، با بهره وری اقتصادی  و هویت روشن مکزیکی است.

 

نمای هوایی

نمای فرودگاه در شب

 

مفهوم کلیدی در این طرح، تجربه خوب مسافرین است، اما درعین حال، درنظرگرفتن مسائل تجاری یکی از نقاط مهم شروع و توسعه پروژه بوده است. ترمینال مسافرین، فضای تجاری گسترده ای (واقع شده در امتداد ستون مرکزی ساختمان) را نشان می‌دهد. در این طرح مسافران در تفرجگاه های تجاری با فضایی وسیع قرار می‌گیرند وبارانی از نور طبیعی، پوشش گیاهی، ارتفاعات و مناظر آنها را احاطه کرده است.

فردوگاه در امتداد یک محور مرکزی سازماندهی شده است که مستقیما مسافران را از طریق تفرجگاهی یک طرفه با ابعاد بزرگ، به سمت فرودگاه  هدایت می کند، این تفرجگاه یاد آور کیفیت مهمترین خیابان مکزیک،paseo de la reforma، است.

سازه سقف و ورودی ها

 

ورودی ها

 

طراحی کاربردی فردوگاه به دنبال کاهش قیمت تمام شده در سرمایه گذاری است، در حالیکه می خواهد بالاترین پتانسیل سیال با حداقل زیر ساخت ها، بدون به خطر انداختن انعطاف پذیری وانطباق پذیری فضا، برای پیکربندی های آینده را به دست بیاورد.

تلاش مستمر برای ساده سازی، بدین معناست که مسافران می‌توانند اطراف فرودگاه با حداقل سطح تغییرات حرکت کنند، بدین ترتیب کوتاه ترین زمان ارتباطات فراهم می‌شود و مسیر های عبوری عریض ، فضای گسترده ای برای افراد مسن و یا افرادی که با سرعت پایینی حرکت می کنند، فراهم می‌کند.

 

 

پایداری نیز بخش جدایی ناپذیر در طراحی فردوگاه است. تمرکز اصلی بر انتشار کربن کمتر و اصول طراحی منفعل، مانند جهت گیری مطلوب، نمای خارجی ساختمان با راندمان بالا، روشنایی طبیعی، ذخیره آب، تهویه بوسیله جابه جایی و استفاده از انرژی های طبیعی  است.

در طراحی این فرودگاه برای ورودی نیز کیفیت فضایی مشابه  با خروجی به همراه خدمات در سطح بالا هم در مورد خود و هم در لابی ورودی پیشنهاد شده است.

فضای سبز فراوانی ساختمان را فراگرفته است و تا منطقه تجاری ادامه دارد، به این معنا که مسافران در تماس دائم با طبیعت باقی می مانند تا حس آرامش و راحتی به آنها داده شود.

 

 

 

 

 

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط روبرتو مونتالو

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط رونرتو مونتالو

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط رونرتو مونتالو

 

مدل در مقیاس 1:2000 توسط رونرتو مونتالو

 

نما شناسی

 

نما مناطق تجاری

 

نقشه طبقه

 

نما جریان حرکتی مسافران

 

نمای جلویی

نمای سقف

 

 

برخی مشخصات این پروژه:

معماران پروژه

مدیر گروه sordo madaleno: javier sordo madaleno bringas

سرپرست معماران: javier sordo madaleno de haro

مدیر گروه واتسون وپاسکال: alan almond

اعضای شرکت ها:

sordo madaleno( معمار و طراح)

واتسون و پاسکال ( طراح فرودگاه)

ec harris ( هزینه و پایداری) ، aertec ( طرح اصلی فرودگاه)

 

برنامه طراحی :

ساختمان ترمینال، ساختمان های چند گانه، پارکینگ، برج مراقبت و مرکز کنترل عملیات

 

منطقه ساخت و ساز:

471,800 متر مربع

 

تاریخ طراحی: 2014

وضعیت: مسابقه

مکان: texcoco ، مکزیک

 

گروه sordo madaleno:

سرپرست پروژه SMA : boris pena

مدیر طراحی SMA: rodrigo flores

هماهنگی مهندسی: rodrigo flores

هماهنگی مهندسی SMA: marcos hernández

بازاریابی و رسانه SMA: rosalba rojas, ma. luisa guzmán

 

گروه واتسون و پاسکال:

برنامه ریز و سرپرست پروژه : martin neilan

مدیر فنی ترمینال: hendrik orsinger

معمار، برنامه ریزی ایستا: nuno Patricio

uzma waheed, samantha brewer

 

طراحی داخلی:

sordo madaleno arquitectos

 مدیر داخلی nadia borrás

گروه داخلی: enrique ralph, fernanda patiño, andoni barcon, maite sanchez navarro, fernanda sotomayor, zgregorz leiner, pilar ocejo, edgardo perez.

 

همکاران و مشاوران

طراحی گرافیک: ES-Q
مهندسی سازه: jorod RIOBOO GRUPO
مهندسی برق: ETRA، S.A. د C.V.
مهندسی hydrosanitary و گاز: R + O consultores SA DE CV
مهندسی تهویه مطبوع: د buen و asociados
مهندسی سیستم ها و ویژه: طرح های ابتکاری S. د RL DE CV
مشاور حمل و نقل: logplan
مشاور روشنایی  dada ا
مشاور آکوستیک: USTD و JGH ARDABUT
مشاور چشم انداز: gabayet paisajistas
مشاور wayfinding: triagonal
مدل: روبرتو مونتالو

 

 

 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

این پل که توسط استودیوی چینی-اتریشیِ پندا طراحی شده، قرار است بر روی رودخانه giu چین ساخته شود. طراحی این پل که قرار است برای المپیک زمستانی 2022 آماده شود برگرفته از نماد المپیک می باشد.

مطالعه متن کامل
پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

پوششی تغییر شکل پذیر، برای محافظت از نوسانات حرارتیِ یک مرکز پزشکی

یک مرکز پزشکی غیر عادی که برای العین، چهارمین شهر بزرگ امارات متحده عربی برنامه ریزی شده است شامل برج بزرگی است که در پوششی تغییر شکل پذیر پیچیده شده است. این پوشش عجیب کمک می کند تا نوسانات حرارتی شدید این منطقه متوازن شود. شرکت معماری Philippe Barriere Collective (PB+Co) دست به طراحی این پروژه به عنوان ترکیب مدرنی از پزشکی غربی و آلترناتیو، شیوه های حفظ محیط طبیعی و فناوری زده اند.

مطالعه متن کامل
زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

زندگی بر لبه: کل یک شهر داخل صخره های ساحلی تراشیده می شود

پروژه "زندگی بر لبه " شهرهای آینده را به صورت اجتماعات پراکنده ای تجسم کرده است که در دل صخره های ساحلی سراسر جهان حفر شده اند. طراحان به جای اضافه کردن زمین بیشتر به نواحی شهری موجود، برای شکل دهی به زیست محیط های شهری آینده پیشنهاد استفاده از خطوط ساحلی و صخره ها را داده اند. این پروژه برنده جایزه نخست رقابت بین المللی سال گذشته d3 Housing Tomorrow شد که طی آن از طراحان دعوت شده بود تا کانسپت معماری مسکونی را مورد اکتشاف و بازنگری قرار بدهند.

مطالعه متن کامل
رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونمایی از پاویلیون چاپ سه بعدی از جنس بتن پودری

رونالد رائل و دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به تازگی از سازه ای بدیع پرده برداری کرده اند که به روش چاپ سه بعدی ساخته شده و از جنس بتن پودری می باشد. این ساختمان که در اصل یک پاویلیون پیچ و تاب دارمی باشد 2.7 متر ارتفاع در 3.6 در 3.6 متر مساحت دارد و متشکل از 840 بلوک سفارشی از جنس پلیمر بتن پورتلندی ِ فاقد اکسیدآهن می باشد. آجرهای رنگی براساس الگوهای پیچ و تاب دار ظریفی پرینت شده اند که به نور طبیعی امکان می دهد به فضای داخلی پاویلیون بتابد و ساختمان آن به هنگام روشن شدن از داخل، همانند فانوسی بدرخشد. به گفته دانشکده طراحی زیست محیطی دانشگاه کالیفرنیا برکلی این پاویلیون "اولین و بزرگترین سازه بتنی چاپ سه بعدی پودر محور می باشد که تاکنون ساخته شده است."

مطالعه متن کامل
باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

باغ معلق بزرگراهی در سائوپائولو با قابلیت فیلتر بیست درصد از کربن تولیدی اتومبیلها

شرکت فرانسوی برزیلی riptyque Architecture از طرح بلند پروازانه ای برای تبدیل فضای زیر یک پل Minhocão viaduct که مدت ها به حال خود رها شده به یک فضای عمومی شاداب رونمایی کرده است که پوشیده از گیاهان معلق باشد. معماران شرکت، بنحوی برنامه ریزی کرده اند تا گیاهانی را که از نظر تولید اکسیژن بهینه هستند در طولِ سه کیلومتر از بخش مرتفع بنا قرار بدهند که بدین ترتیب 20 درصد از دی اکسید کربن اتومبیل های بزرگراه تصفیه شود.

مطالعه متن کامل
فروش هیوندای i40 مدل 2015 آغاز شد

فروش هیوندای i40 مدل 2015 آغاز شد

جزئیات کامل قیمت و مشخصات فنی i40 فیس لیفت که موتورش ارتقا یافته و سواریش هم بهتر شده است، انتشار یافت.

مطالعه متن کامل
عرضه Lumia 535 مایکروسافت در ایالات متحده به قیمت 169 دلار

عرضه Lumia 535 مایکروسافت در ایالات متحده به قیمت 169 دلار

درحالی‌ که Lumia 535 مایکروسافت به طور رسمی در ایلات متحده معرفی نشده است، به لطف Expansys در دسترس مشتریان قرار گرفته است. در حال حاضر Expansys این گوشی هوشمند را به قیمت 169.99 دلار به فروش می‌رساند. قیمت گرانی نیست، اما بیشتر از قیمتی است که در هند برای آن پرداخت می‌شود:149 دلار.

مطالعه متن کامل
 تحقیقات روان شناسان روی کارمندان کوشا

تحقیقات روان شناسان روی کارمندان کوشا

دانشمندان علوم روان شناسی دانشگاه کانزاس آمریکا با تحقیق روی دوقلوها همسان وغیرهمسان می خواهند به این نتیجه برسند که آیا عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی با هم می تواند کارایی یک کارمند را تحت تاثیر قرار دهند؟

مطالعه متن کامل
MacBook جدید 12 اینچی در مقایسه با MacBook Air مدل 11 اینچی (2015)

MacBook جدید 12 اینچی در مقایسه با MacBook Air مدل 11 اینچی (2015)

ماه گذشته بالاخره شرکت اپل یک MacBook Air با صفحه نمایش Retina با عنوان "مک بوک جدید" را معرفی کرد. شرکت اپل مدل جدیدی از MacBook Air کلاسیک که اساسا درحال حاضر نوت بوک مقرون به صرفه اپل است را نیز معرفی کرد (گرچه هیچ مک بوکی مقرون به صرفه نیست). اجازه بدهید با یک نگاه گذرا مشخصات و مولفه‌های آن‌ها را بررسی کنیم تا ببینیم می‌توانیم مسئله را روشن کنیم.

مطالعه متن کامل
فضاپیمای Progress پس از شکست در انجام ماموریتش به زمین بازگشت

فضاپیمای Progress پس از شکست در انجام ماموریتش به زمین بازگشت

فضاپیمای "Progress " از مدت ها پیش برای ایستگاه فضایی تدارکات لازم را فراهم می کرده است و آژانس فضایی بین المللی در تأمین مایحتاجش به آن وابسته بوده است. با این حال فضاپیمای "Progress 59" که در 28ام آوریل از پایگاهی فضایی در قزاقستان برای رسیدن به آژانس بین المللی فضایی (ISS) پرتاب شده بود، هرگز به مقصد نرسید و از کنترل خارج شد.

مطالعه متن کامل