کوی دانش - kooy

WaveNET مولد انرژی شناور و قابل انعطافی که با امواج دریا کار می کند

WaveNET مولد انرژی شناور و قابل انعطافی که با امواج دریا کار می کند
10 آذر
08:30 1393
در آلباترنِ اسکاتلند، برای ساخت مولد انرژی تجدید پذیر، فعالیت های پر سرعتی آغاز شده است. WaveNET چیدمانی از واحدهای ژنراتور اسکوئیدی شکل است (اسکوئید: ماهی مرکب دارای بازوهای متعدد) که می توان اندازه های آن را تغییر داد. هر اسکوئید انرژی را از امواج می گیرد، چون بازوهای شناورش به همراه حرکت امواج بالا و پایین می روند. هر یک از اسکوئیدها می توانند به سه اسکوئید دیگر وصل شوند و این اتصال می تواند برای تعداد زیادی از اسکوئیدها اتجام شود، این کار سبب می شود که شبکه بزرگ و کارآمد شناوری بوجود آید که در هر جهتی انعطاف پذیر است. بزرگ تر شدن این شبکه باعث می شود کارآیی آن برای بدست آوردن انرژی افزایش یابد و انرژی را از حرکت های گوناگون بیشتری استخراج کند. هدف 10 ساله آلباترن، داشتن مزارع انرژی شناوری با طول 1.25 کیلومتر است که قرار است تا سال 2024 به میزان 100 مگاوات انرژی تولید کنند.

هر واحد اسکوئیدی که در چیدمان WaveNET قرار دارد، از یک بخش مرکزی تشکیل شده که برای ثابت نگهداشتن کل مجموعه می باشد و با سه شناور احاطه شده است که با بازوهای ارتباطی به پست مرکزی متصل می شوند. بازوهای ارتباطی با یک واحد پمپ کشاورزی در هر انتهای آن، به پست مرکزی متصل هستند، بدین گونه چون شناورها در آب حرکت می کنند، هر حرکت بازوها در درون آب سبب می شود که آن پمپ ها انرژی هیدرولیکی تولید کنند.

 

واحدهای اسکوئیدی می توانند در نقاط شناور شدن یکی یکی به هم متصل شوند، آلباترن کشف کرده است که ایجاد چیدمان های بزرگ تر سبب می شود بهبودهای چشمگیری با روند غیر خطی بدست آید.

 

لحافی را در نظر بگیرید که این لحاف از نقاطی شناور بر روی دریا تشکیل شده است با حرکت یک موج در سرتاسر این لحاف، آن نقاط به سمت یکدیگر هل داده می شوند، کشیده می شوند و هر یک نسبت به دیگری، جداگانه در راستای محورهای X ، Y و Z حرکت می کنند، هر زمان که این نقاط حرکت می کنند، انرژی ایجاد می شود.

 

با بهره گیری از یک سیستم انتقال هیدرواستاتیک، انرژی هیدرولیکی از طریق همه این واحدها به یک نقطه مرکزی پمپاژ می شود و سپس بوسیله یک ماژول"power take-off"  به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد، الکتریسیته تولید شده را می توان به ساحل منتقل کرد.

 

مزایای منحصر به فرد چون سیستم WaveNET به صورتی چیدمانی برپا شده است، پس توانایی آن را دارد که انرژی را از پنج یا شش مرحله از حرکت موج استخراج کند، این مراحل عبارتند از: پرتاب موج، لوله شدن موج، باد کردن موج، غلطیدن موج و نوسان موج.

 

چون این سیستم انعطاف پذیر است و در چندین نقطه به کف اقیانوس متصل است، بنابر این در برابر آسیب های ناشی از امواج بزرگ مقاوم می باشد، علت آنست که بخشی از چیدمان یا همه چیدمان می تواند بارها و بارها کاملا در آب غوطه ور شود.

 

چون بیشتر این اعمال در زیر آب رخ می دهند، بنابر این تنها نمائی که از چیدمان WaveNET دیده می شود، عبارت است از گروهی شناور زرد رنگ.

 

ابعاد و ظرفیت تولید هر واحد اسکوئید تکی که زیر تست WaveNET سواحل اسکاتلند قرار دارد، یک بخش تثبیت مرکزی 6 متری دارد و ظرفیت تولید انرژی آن 7.5 کیلو وات است. بعدا یک نسخه 12 متری از آن با ظرفیت تولید 75 کیلووات عرضه خواهد شد و پس از آن نیز یک اسکوئید غول پیکر 24 متری از راه خواهد رسید که می تواند 750 کیلووات انرژی تولید کند.

 

مسؤلین آلباترن می گویند که این مرکز می تواند در عرض ده سال یک ژنراتور WaveNET با ظرفیت 100 مگاوات بسازد که در آن از چیدمانی شامل 135 واحد 24 متری استفاده خواهد شد، ابعاد منطقه مربوطه 250 × 1250 متر خواهد بود. تخمین هزینه مربوطه 160 دلار برای هر مگاوات ساعت است که در این مرحله، بیشتر از هزینه مربوط به سایر منابع انرژی تجدید پذیر از قبیل انرژی خورشیدی و باد می باشد.

 

آلباترن، بازار بلاواسطه خود را در این کسب و کارها می داند: کسب و کارهای واقع در حاشیه های ساحلی، دکل های نفتی، تجهیزات کشاورزی و نیز جوامع دور دستی که نزدیک به دریاهای سهمگین و پرتلاطم ولی دور از سایر منابع نیرو قرار دارند. اما هدف احتمالی، بهره برداری از شبکه های با مقیاس بزرگ در طی 10 سال آینده می باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

  1. سالار
    سالار 09 اردیبهشت, 20:07

    با سلام وتشکر از شما کاش در مورد سیستم داخلیش و چگونگی تولید برق هم توضیح می دادید.

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تحقیقات در مورد گوناگونی گیاهان تثبیت کننده نیتروژن

تحقیقات در مورد گوناگونی گیاهان تثبیت کننده نیتروژن

محققان دانشگاه چپمن و دانشگاه کلمبیا یک تحقیقی در مجله Nature Plants به نام "تنوع استراتژی تثبیت نیتروژن در حبوبات مدیترانه ای" منتشر کردند. این تحقیق متمرکز می شود بر سوالی که برای دهه ها دانشمندان را به خود مشغول کرده است و این سوال این است که آیا گیاهان قادر به تنظیم روابط خود با باکتری های تثبیت کننده نیتروژن هستند یا نه؟

مطالعه متن کامل
استفاده از سیر برای مقابله با ضد میکروب ها از عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

استفاده از سیر برای مقابله با ضد میکروب ها از عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

بر اساس بررسی اخیر منتشر شده در ژورنال پرتانیکا علوم کشاورزی گرمسیری، عصاره سیر سلاحی موثر در برابر اثرات تداخل دارویی پاتوژنیک باکتری مرتبط با مجاری ادراری (UTI) می باشد.

مطالعه متن کامل
چراغ های خیابانی لس آنجلس به زودی بدل به برج های سلولی می شوند

چراغ های خیابانی لس آنجلس به زودی بدل به برج های سلولی می شوند

قرار است جمعا 100 SmartPoles در لس آنجلس راه اندازی شود. در آینده نزدیک چراغ های خیابانی شهر لس آنجلس هوشمندتر می شوند. ال ای اولین شهر جهان خواهد بود که چراغ های خیابانی SmartPole فیلیپس در آن نصب می شود، این چراغ ها مجهز به فناوری مخابراتی بی سیم LTE یکپارچه 4G هستند. در مجموع تعداد 100 SmartPoles در این شهر نصب خواهد شد.

مطالعه متن کامل
زندگی خصوصی هایپریون، بلندترین درخت دنیا

زندگی خصوصی هایپریون، بلندترین درخت دنیا

سربه مهرترین رازهای طبیعت را در مکان هایی می توان یافت که دست تطاول انسان هنوز بدانها نرسیده است. به همین خاطر تا سال 2006 کسی از وجود بلندترین درخت دنیا که نام مستعار"هایپریون" برایش انتخاب شده بی خبر بود .

مطالعه متن کامل
مصرف تخم مرغ همراه با سبزیجات خام، ارزش غذایی آنها را افزایش می دهد

مصرف تخم مرغ همراه با سبزیجات خام، ارزش غذایی آنها را افزایش می دهد

اخیراً پژوهشی نشان داده است که مصرف تخم مرغ کاملا پخته همراه با سبزیجات، می تواند باعث افزایش جذب کاروتنوئیدها شود. با توجه به گزارش علمیِ اخیرِ کمیته مشاوره راهکارهای رژیمی در سال 2015، مصرف سبزیجات، نگرانی گذشته در مورد کلسترول موجود در تخم مرغ را کاهش می دهد و این خبر خوبی است.

مطالعه متن کامل