کوی دانش - kooy

WaveNET مولد انرژی شناور و قابل انعطافی که با امواج دریا کار می کند

WaveNET مولد انرژی شناور و قابل انعطافی که با امواج دریا کار می کند
10 آذر
08:30 1393
در آلباترنِ اسکاتلند، برای ساخت مولد انرژی تجدید پذیر، فعالیت های پر سرعتی آغاز شده است. WaveNET چیدمانی از واحدهای ژنراتور اسکوئیدی شکل است (اسکوئید: ماهی مرکب دارای بازوهای متعدد) که می توان اندازه های آن را تغییر داد. هر اسکوئید انرژی را از امواج می گیرد، چون بازوهای شناورش به همراه حرکت امواج بالا و پایین می روند. هر یک از اسکوئیدها می توانند به سه اسکوئید دیگر وصل شوند و این اتصال می تواند برای تعداد زیادی از اسکوئیدها اتجام شود، این کار سبب می شود که شبکه بزرگ و کارآمد شناوری بوجود آید که در هر جهتی انعطاف پذیر است. بزرگ تر شدن این شبکه باعث می شود کارآیی آن برای بدست آوردن انرژی افزایش یابد و انرژی را از حرکت های گوناگون بیشتری استخراج کند. هدف 10 ساله آلباترن، داشتن مزارع انرژی شناوری با طول 1.25 کیلومتر است که قرار است تا سال 2024 به میزان 100 مگاوات انرژی تولید کنند.

هر واحد اسکوئیدی که در چیدمان WaveNET قرار دارد، از یک بخش مرکزی تشکیل شده که برای ثابت نگهداشتن کل مجموعه می باشد و با سه شناور احاطه شده است که با بازوهای ارتباطی به پست مرکزی متصل می شوند. بازوهای ارتباطی با یک واحد پمپ کشاورزی در هر انتهای آن، به پست مرکزی متصل هستند، بدین گونه چون شناورها در آب حرکت می کنند، هر حرکت بازوها در درون آب سبب می شود که آن پمپ ها انرژی هیدرولیکی تولید کنند.

 

واحدهای اسکوئیدی می توانند در نقاط شناور شدن یکی یکی به هم متصل شوند، آلباترن کشف کرده است که ایجاد چیدمان های بزرگ تر سبب می شود بهبودهای چشمگیری با روند غیر خطی بدست آید.

 

لحافی را در نظر بگیرید که این لحاف از نقاطی شناور بر روی دریا تشکیل شده است با حرکت یک موج در سرتاسر این لحاف، آن نقاط به سمت یکدیگر هل داده می شوند، کشیده می شوند و هر یک نسبت به دیگری، جداگانه در راستای محورهای X ، Y و Z حرکت می کنند، هر زمان که این نقاط حرکت می کنند، انرژی ایجاد می شود.

 

با بهره گیری از یک سیستم انتقال هیدرواستاتیک، انرژی هیدرولیکی از طریق همه این واحدها به یک نقطه مرکزی پمپاژ می شود و سپس بوسیله یک ماژول"power take-off"  به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد، الکتریسیته تولید شده را می توان به ساحل منتقل کرد.

 

مزایای منحصر به فرد چون سیستم WaveNET به صورتی چیدمانی برپا شده است، پس توانایی آن را دارد که انرژی را از پنج یا شش مرحله از حرکت موج استخراج کند، این مراحل عبارتند از: پرتاب موج، لوله شدن موج، باد کردن موج، غلطیدن موج و نوسان موج.

 

چون این سیستم انعطاف پذیر است و در چندین نقطه به کف اقیانوس متصل است، بنابر این در برابر آسیب های ناشی از امواج بزرگ مقاوم می باشد، علت آنست که بخشی از چیدمان یا همه چیدمان می تواند بارها و بارها کاملا در آب غوطه ور شود.

 

چون بیشتر این اعمال در زیر آب رخ می دهند، بنابر این تنها نمائی که از چیدمان WaveNET دیده می شود، عبارت است از گروهی شناور زرد رنگ.

 

ابعاد و ظرفیت تولید هر واحد اسکوئید تکی که زیر تست WaveNET سواحل اسکاتلند قرار دارد، یک بخش تثبیت مرکزی 6 متری دارد و ظرفیت تولید انرژی آن 7.5 کیلو وات است. بعدا یک نسخه 12 متری از آن با ظرفیت تولید 75 کیلووات عرضه خواهد شد و پس از آن نیز یک اسکوئید غول پیکر 24 متری از راه خواهد رسید که می تواند 750 کیلووات انرژی تولید کند.

 

مسؤلین آلباترن می گویند که این مرکز می تواند در عرض ده سال یک ژنراتور WaveNET با ظرفیت 100 مگاوات بسازد که در آن از چیدمانی شامل 135 واحد 24 متری استفاده خواهد شد، ابعاد منطقه مربوطه 250 × 1250 متر خواهد بود. تخمین هزینه مربوطه 160 دلار برای هر مگاوات ساعت است که در این مرحله، بیشتر از هزینه مربوط به سایر منابع انرژی تجدید پذیر از قبیل انرژی خورشیدی و باد می باشد.

 

آلباترن، بازار بلاواسطه خود را در این کسب و کارها می داند: کسب و کارهای واقع در حاشیه های ساحلی، دکل های نفتی، تجهیزات کشاورزی و نیز جوامع دور دستی که نزدیک به دریاهای سهمگین و پرتلاطم ولی دور از سایر منابع نیرو قرار دارند. اما هدف احتمالی، بهره برداری از شبکه های با مقیاس بزرگ در طی 10 سال آینده می باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

  1. سالار
    سالار 09 اردیبهشت, 20:07

    با سلام وتشکر از شما کاش در مورد سیستم داخلیش و چگونگی تولید برق هم توضیح می دادید.

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در بهار آلرژی‌ها به حداکثر می‌رسد.

در بهار آلرژی‌ها به حداکثر می‌رسد.

اکنون که فصل زمستان رو به اتمام است باید به فکر آلرژی‌های فصل بهار باشیم. آلرژی‌ به گرده‌های بهاری باعث عطسه کردن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی و چشم می‌شود.

مطالعه متن کامل
تحریک الکتریکی، التیام زخم را تسریع می کند

تحریک الکتریکی، التیام زخم را تسریع می کند

در نتیجه یک تحقیق با موضوع التیام زخم پوستی که بر روی 40 داوطلب (انسانی) انجام گرفت مشخص گردید که تحریک الکتریکی به طور شگفت انگیزی سرعت فرایند التیام زخم را افزایش می دهد. اکنون محققان امید دارند مرهم ها و ابزارهایی بسازند که در معالجه زخم های عمل های جراحی انسان و دام، جراحات ورزشی و سایر آسیب دیدگی های شدید پوستی مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه متن کامل
قابلیت "حالت تئاتر" گوشی شما را در سینما به طور خودکار خاموش می‌کند.

قابلیت "حالت تئاتر" گوشی شما را در سینما به طور خودکار خاموش می‌کند.

مایکروسافت قابلیتی را برای گوشی ها معرفی کرد که فرآیند رفتن به سینما را آسان تر می کند. موضوع این نیست که خاموش کردن تلفن همراه قبل از آغاز فیلم کار دشواری است، بلکه با ثبت این اختراع توسط مایکروسافت، فرآیند ورود به سالن سینما تغییر می‌کند.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: رژیم غذایی می تواند روی سلامت دندان اثر گذارد

نکته سلامتی: رژیم غذایی می تواند روی سلامت دندان اثر گذارد

رژیم غذایی نقش اساسی در سلامت دندان شما دارد.

مطالعه متن کامل
نانوسوزن های سلیکونی منجر به تولید باندهایی می شوند که می توانند رگ های خونی را رشد داده و سلول ها را برنامه ریزی مجدد کنند

نانوسوزن های سلیکونی منجر به تولید باندهایی می شوند که می توانند رگ های خونی را رشد داده و سلول ها را برنامه ریزی مجدد کنند

محققان موفق شده اند تا نانوسوزن های سیلیکونی بسازند که زیست تجزیه پذیر بوده و می توانند حاوی مواد ژنتیکی باشند تا بدین طریق باعث تحریک رشد رگ های خونی شوند. آنها همچنین احتمالا قادر هستند تا در صورت نیاز به منظور برنامه ریزی مجدد سلول های زنده، به شکلی ایمن و غیر تهاجمی مورد استفاده قرار گیرند.

مطالعه متن کامل