کوی دانش - kooy

جلیقه‌ای برای ناشنوایان که گفتار را تبدیل به ارتعاشات قابل تفسیر می‌کند.

جلیقه‌ای برای ناشنوایان که گفتار را تبدیل به ارتعاشات قابل تفسیر می‌کند.
05 آذر
07:35 1393
این جلیقه ( مبدل فوق‌العاده حسی و متحرک) صدای گفتار را ضبط و آنها را به ارتعاشاتی تبدیل می‌کند که ناشنوایان می‌توانند آنها را احساس و تفسیر کنند.

دستگاه پوشیدنی جدید، کلمات را تبدیل به ارتعاشاتی می‌کند که به ناشنوایان کمک می‌کند به روشی کاملاً نوین، گفتار را درک کنند.

حدود 2 میلیون ناشنوای عضوی در ایالات متحده و 53 میلیون در سراسر جهان وجود دارند. کاشت حلزون می‌تواند به طور مؤثر شنوایی را در برخی افراد بازگرداند،؛ اما این عمل پرهزینه است، نیاز به عمل جراحی تهاجمی دارد و برای ناشنوایان بالای 12 سال عملی نیست.

اسکات نوویچ و دیوید ایگلمان، دانشمندان علوم اعصاب در کالج پزشکی بیلور در هوستون، تگزاس، در حال ساخت دستگاهی هستند که متکی به جانشینی حسی است و اطلاعات را از یک حس به حس دیگر منتقل می‌کند. برای مثال، شرکتی نیویورکی به نام "ابزارهای لامسه هدایتی" در حال ساخت جلیقه‌ای هستند که با هدف کمک به نابینایان، می‌تواند اطلاعات مکانی را تبدیل به ارتعاش کند. از نظر نوویچ" در پایان روز، گیرنده‌های حسی شما همگی به مغز شما سیگنالهای الکتریکی می‌فرستند. گیرنده‌های شما برای انواع خاصی از اطلاعات تنظیم شده اند؛ اما درواقع هیچ چیزی وجود ندارد که آنها را مجبور به فرستادن اطلاعات خاصی کند."

دستگاه جدید، به نام VEST (مخففی برای مبدل فوق العاده حسی و متحرک)، را می‌توان روی لباس یا زیر آن پوشید. میکروفون روی جلیقه، صداها را از محیط می‌گیرد و آنها را وارد تبلت اندرویدی یا گوشی هوشمند می‌کند. سپس اصوات را از گفتار استخراج و آنها را تبدیل به الگوهای منحصر به فردی از ارتعاش در حدود دو جین زنگ کوچک می کنند ( مانند آنهایی که در تلفن های همراه هستند).

طرحی کلی از نحوه عملکرد VEST

نووچ و ایگلمان، دستگاه را بر روی تعداد انگشت‌شماری از ناشنوایان و داوطلبان شنوا آزمایش کردند. در هر آزمایش، جلیقه در الگوهای مربوط به کلمه‌ای که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند، می‌لرزد و شخص در بین چهار گزینه، کلمه را حدس می‌زند.

 آنها دو الگوریتم متفاوت را برای تبدیل کلمات به ارتعاش مورد مقایسه قرار دادند. شرکت کنندگان بین 30 تا 600 آزمایش را یک بار در روز و تا زمانی انجام دادند که بالای 75 درصد از کلمات را درست حدس زده باشند و یا در دوره ای 12 روزه و وابسته به نوع آزمایش شرکت کردند.

محققان هنوز هم در حال جمع‌آوری داده هستند؛ اما نتایج اولیه نشان داده‌اند هم ناشنوایان و هم شنوایان می‌توانند تفسیر واژگان بیان شده را از الگوهای ارتعاشی بر روی پوست خود یاد بگیرند.

از نظر ایگلمان انتظار می‌رود بعد از دو هفته از پوشیدن دستگاه، این امر تبدیل به تجربه حسی مستقیمی برای مصرف کننده شود که در آن احساس الگوی ارتعاشی به عنوان "شنیدن" کلمات شناخته می‌شود. در مرحله بعدی آزمایش، افراد از دستگاه به مدت 6 هفته متوالی استفاده خواهند کرد.

گروه تحقیقی در حال حاضر بیش از 47 هزار دلار برای تحقیق از طریق کمپین Kickstarter پول جمع کرده‌اند. نوویچ و ایگلمان تخمین می‌زنند در زمان عرضه، دستگاه کمتر از 2 هزار دلار به فروش برسد. این تحقیق در چهل و چهارمین نشست سالانه‌ انجمن علوم اعصاب مطرح شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
طراحی یک مجتمع چند منظوره توسط شرکت اشمیت همر لاسن در اسلو

طراحی یک مجتمع چند منظوره توسط شرکت اشمیت همر لاسن در اسلو

شرکت طراحی اشمیت همر لاسن توانست در رقابت بین المللی طراحی مجتمع تجاری و اداری جدیدی در شهر اسلو، پایتخت نروژ برنده شود. این طرح از میان 5 طرح که برای مرحله نهایی به رقابت پرداختند انتخاب شد، داوران رقابت، مجذوب برجسته سازی کیفیت موجود زندگی شهری در سازه این طرح شدند، همچنین طرح منتخب، رابطه جدیدی را بین ساختمان و شهر ایجاد می کند.

مطالعه متن کامل
افزایش تدریجی میزان اسیدیته اقیانوسی، منجر به تغییرات بسیار شدید در کنام های جانداران کف زی می شود.

افزایش تدریجی میزان اسیدیته اقیانوسی، منجر به تغییرات بسیار شدید در کنام های جانداران کف زی می شود.

افزایش مقادیر دی اکسید کربن انسان زاد، تغییرات ناخواسته ای در شیمی اقیانوس های زمین باعث شده است. میزان اسیدیته سطحی متوسط آب اقیانوس بعد از انقلاب صنعتی تا امروز، افزایش 30 درصدی را نشان می دهد. افزایش اسیدیته اقیانوسی توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است زیرا که این مسئله مستقیما بر اکوسیستم های دریایی تأثیر می گذارد.

مطالعه متن کامل
هر چه در مورد گوشته زمین می دانستیم کاملا اشتباه بوده است!

هر چه در مورد گوشته زمین می دانستیم کاملا اشتباه بوده است!

تحقیقی که به تازگی توسط محققان دانشگاه کمبریج صورت گرفت نشان می دهد تئوری های سابق در مورد گوشته زمین کاملاً اشتباه بوده است. گوشته که لایه ضخیمی 3 هزار کیلومتری از صخره فشرده می باشد و بین پوسته و هسته مذاب زمین قرار دارد، ظرف 30 سال گذشته توسط زمین شناسان مورد بررسی قرار گرفته بود اما تا همین اواخر فناوری لازم برای بررسی آن به صورت دقیق وجود نداشت.

مطالعه متن کامل
برنج می تواند ایمنی بیشتر را از سایر گونه های گیاهی اقتباس کند

برنج می تواند ایمنی بیشتر را از سایر گونه های گیاهی اقتباس کند

مانند اغلب گیاهان، برنج دارای سیستم ایمنی موثری است که آن را قادر می سازد تا میکروب های بیماری زا را شناسایی و آنها را دفع کند. اما مطالعه جدیدی بیان می کند که مقاومت درونی برنج، هنگامی که یک پروتئین پذیرنده را از یک گونه گیاهی کاملاً متفاوت دریافت می کند، می تواند تا حد زیادی تقویت شود. نتایج این مطالعه می تواند سلامتی و بهره وری برنج را که غذای اصلی نیمی از جمعیت جهان است، افزایش دهد.

مطالعه متن کامل
سامسونگ Gear S در اولین روز عرضه خود در کره جنوبی، فروش 10000تایی را ثبت کرد + جدول مشخصات

سامسونگ Gear S در اولین روز عرضه خود در کره جنوبی، فروش 10000تایی را ثبت کرد + جدول مشخصات

Gear S سامسونگ برخلاف بسیاری از ساعت های هوشمند که برای نمایش دادن اعلان های مربوط به تماس های تلفنی و پیام های متن باید با گوشی های هوشمند جفت شوند، قابلیت اتصال 3G و پورت سیم کارت دارد. به همین خاطر، ابزار پوشیدنی مذکور می تواند راسا اقدام به گرفتن تماس تلفنی و پاسخ دادن به تماس کند. این ساعت صرفا در کره جنوبی و از طریق توزیع کننده های SK Telecom و KT ارائه می شود و در روز عرضه رسمی اش، تعداد 10000 قطعه از آن به فروش رفت.

مطالعه متن کامل