کوی دانش - kooy

جلیقه‌ای برای ناشنوایان که گفتار را تبدیل به ارتعاشات قابل تفسیر می‌کند.

جلیقه‌ای برای ناشنوایان که گفتار را تبدیل به ارتعاشات قابل تفسیر می‌کند.
05 آذر
07:35 1393
این جلیقه ( مبدل فوق‌العاده حسی و متحرک) صدای گفتار را ضبط و آنها را به ارتعاشاتی تبدیل می‌کند که ناشنوایان می‌توانند آنها را احساس و تفسیر کنند.

دستگاه پوشیدنی جدید، کلمات را تبدیل به ارتعاشاتی می‌کند که به ناشنوایان کمک می‌کند به روشی کاملاً نوین، گفتار را درک کنند.

حدود 2 میلیون ناشنوای عضوی در ایالات متحده و 53 میلیون در سراسر جهان وجود دارند. کاشت حلزون می‌تواند به طور مؤثر شنوایی را در برخی افراد بازگرداند،؛ اما این عمل پرهزینه است، نیاز به عمل جراحی تهاجمی دارد و برای ناشنوایان بالای 12 سال عملی نیست.

اسکات نوویچ و دیوید ایگلمان، دانشمندان علوم اعصاب در کالج پزشکی بیلور در هوستون، تگزاس، در حال ساخت دستگاهی هستند که متکی به جانشینی حسی است و اطلاعات را از یک حس به حس دیگر منتقل می‌کند. برای مثال، شرکتی نیویورکی به نام "ابزارهای لامسه هدایتی" در حال ساخت جلیقه‌ای هستند که با هدف کمک به نابینایان، می‌تواند اطلاعات مکانی را تبدیل به ارتعاش کند. از نظر نوویچ" در پایان روز، گیرنده‌های حسی شما همگی به مغز شما سیگنالهای الکتریکی می‌فرستند. گیرنده‌های شما برای انواع خاصی از اطلاعات تنظیم شده اند؛ اما درواقع هیچ چیزی وجود ندارد که آنها را مجبور به فرستادن اطلاعات خاصی کند."

دستگاه جدید، به نام VEST (مخففی برای مبدل فوق العاده حسی و متحرک)، را می‌توان روی لباس یا زیر آن پوشید. میکروفون روی جلیقه، صداها را از محیط می‌گیرد و آنها را وارد تبلت اندرویدی یا گوشی هوشمند می‌کند. سپس اصوات را از گفتار استخراج و آنها را تبدیل به الگوهای منحصر به فردی از ارتعاش در حدود دو جین زنگ کوچک می کنند ( مانند آنهایی که در تلفن های همراه هستند).

طرحی کلی از نحوه عملکرد VEST

نووچ و ایگلمان، دستگاه را بر روی تعداد انگشت‌شماری از ناشنوایان و داوطلبان شنوا آزمایش کردند. در هر آزمایش، جلیقه در الگوهای مربوط به کلمه‌ای که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند، می‌لرزد و شخص در بین چهار گزینه، کلمه را حدس می‌زند.

 آنها دو الگوریتم متفاوت را برای تبدیل کلمات به ارتعاش مورد مقایسه قرار دادند. شرکت کنندگان بین 30 تا 600 آزمایش را یک بار در روز و تا زمانی انجام دادند که بالای 75 درصد از کلمات را درست حدس زده باشند و یا در دوره ای 12 روزه و وابسته به نوع آزمایش شرکت کردند.

محققان هنوز هم در حال جمع‌آوری داده هستند؛ اما نتایج اولیه نشان داده‌اند هم ناشنوایان و هم شنوایان می‌توانند تفسیر واژگان بیان شده را از الگوهای ارتعاشی بر روی پوست خود یاد بگیرند.

از نظر ایگلمان انتظار می‌رود بعد از دو هفته از پوشیدن دستگاه، این امر تبدیل به تجربه حسی مستقیمی برای مصرف کننده شود که در آن احساس الگوی ارتعاشی به عنوان "شنیدن" کلمات شناخته می‌شود. در مرحله بعدی آزمایش، افراد از دستگاه به مدت 6 هفته متوالی استفاده خواهند کرد.

گروه تحقیقی در حال حاضر بیش از 47 هزار دلار برای تحقیق از طریق کمپین Kickstarter پول جمع کرده‌اند. نوویچ و ایگلمان تخمین می‌زنند در زمان عرضه، دستگاه کمتر از 2 هزار دلار به فروش برسد. این تحقیق در چهل و چهارمین نشست سالانه‌ انجمن علوم اعصاب مطرح شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
هدستِ واقعیت مجازی برای کاوش آسمان شب

هدستِ واقعیت مجازی برای کاوش آسمان شب

ستاره شناسان ادینبورا (پایتخت اسکاتلند) هدست جدید واقعیت مجازی oculus rift را با نرم افزار آسمان نمای استلاریوم ترکیب کردند تا روش جذابی را برای کاوش سه بعدی آسمان پدید آورند. این سیستم روز 13 تیرماه در نشست ملی ستاره شناسی در لاندودنو (شهری در کشور وِلز) معرفی شد، اما به زودی هر کسی می تواند با یک هدست و با اتصال به اینترنت، از این سیستم بعنوان یک تجربه گروهی بهره گیرد. این فناوری فرصتی است تا مخاطبین تازه ای مجذوب آسمان شب شوند.

مطالعه متن کامل
کارت های پرسرعت UHS-I MicroSDXC سان دیسک از قابلیت ویدئویی4K پشتیبانی می کنند

کارت های پرسرعت UHS-I MicroSDXC سان دیسک از قابلیت ویدئویی4K پشتیبانی می کنند

بنا به اخبار منتشر شده در نمایشگاه IFA برلین و Photokina کلنِ آلمان، استاندارد ویدئوی خانگی جدید با رزولوشن فوق بالا که4K یا Ultra HD (UHD) 4Kنامیده می شود از جمله فن آوری هایی بود که آینده خوبی در بازار کالاهای مصرفی ازخود نشان می دهد. با توجه به مدت زمان کمی که تا برگزاری CES 2015 مانده، احتمالا طی ماه های آینده شاهد انتشار خبرهای بیشتری در این مورد خواهیم بود.

مطالعه متن کامل
تئوری جدید مکان های قابل زندگی در ماه

تئوری جدید مکان های قابل زندگی در ماه

حرف های زیادی مبنی بر ارسال انسان ها برای زندگی در مریخ جهت تشکیل کلونی های جدید در میان است. ولی چرا نمی توانیم چنین کاری را در ماه انجام دهیم؟ بطور کلی ماه، محل سخت و طاقت فرسایی است. دمای هوا تا منفی 247 درجه سانتیگراد کاهش می یابد و پناهگاهی برای در امان ماندن از تشعشعات کیهانی و شهاب سنگ ها وجود ندارد. با این حال، ممکن است راهی وجود داشته باشد، و این راه شامل لوله های گدازه ای غول پیکر است.

مطالعه متن کامل
SanDisk حافظه SD 512GB خود را به قیمت 800 دلار عرضه کرد

SanDisk حافظه SD 512GB خود را به قیمت 800 دلار عرضه کرد

مهندسان باهوش همیشه راه هایی را برای ذخیره اطلاعات بیشتر در یک وجب جا پیدا می کنند. یادتان می آید آن موقعی را که درایو فلش یک گیگابایتی کالای لوکسی به نظر می رسید که صاحب شدنش آرزویی دور و دراز بود؟ البته اکنون نسبت به آن دوران اوضاع خیلی بهتر شده است ، اما حالا فایل هایی هم که نیاز به ذخیره کردنشان داریم حجیم تر شده اند.

مطالعه متن کامل
بررسی هدست واقعیت مجازی HTC Vive

بررسی هدست واقعیت مجازی HTC Vive

در دهه 90 دوره کوتاهی وجود داشت که به نظر می رسید واقعیت مجازی آینده بازی های ویدیویی است. نام های بزرگی مانند Nintendo ،Sega و Atari وقت و زمان خود را برای ورود واقعیت مجازی به بازار سرمایه گذاری کردند. افسوس، تمام این تلاش ها به طرز ناراحت کننده ای شکست خوردند زیرا در آن زمان بازی ها زیاد جذاب نبودند و همینطور سخت افزارها قدرت کافی برای ارائه تجربه مجازی بزرگی را نداشتند. امروزه واقعیت مجازی مجددا تبدیل به یک بحث داغ در صنعت تکنولوژی شده است. آیا بالاخره زمان پیشرفت واقعیت مجازی فرا رسیده است؟

مطالعه متن کامل