کوی دانش - kooy

تقابل بزرگان PCIe SSD: آزمایش سامسونگ XP941 با ظرفیت های 128GB و 256GB در مقابل OCZ RevoDrive 350 با ظرفیت 480GB

تقابل بزرگان PCIe SSD: آزمایش سامسونگ XP941  با ظرفیت های 128GB و 256GB در مقابل OCZ RevoDrive 350 با ظرفیت 480GB
23 شهریور
06:57 1393
در حال حاضر، در دوران انتقال PCIe هستیم. تقریبا هر فروشنده کنترل SSD، طرح های PCIe آینده خود را نشان داده است یا حداقل درباره اش حرف زده است، و اولین طرح باید اوایل 2015 وارد بازار شود. در صورتیکه تمایل به دانستن بیشتر در مورد این تکنولوژی هستید، با ما در کوی همراه باشید.

کمی در مورد PCIe

در چند سال اخیرSSDها به یک انتخاب برای ذخیره‌سازی اطلاعات توسط خبرگان و کاربران عمومی تبدیل شده‌اند و در رایانه‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی با محدودیت 6 گیگابیت بر ثانیه روبرو شدند که توسط رابط نسل سوم ساتا در مادربوردها فراهم می‌شود.اما راه‌حل این است که SSDها از طریق PCIe توسعه پیدا کنند که همان پهنای باند PCI Express برای کارت‌های گرافیکی را برای آن‌ها فراهم می‌کند. این SSDهای جدید محدودیت‌های رابط ساتا را رفع می‌کنند و ظرفیت‌های واقعی را در محصولات جدید نمایش می‌دهند.

ما به سمتی می‌رویم که خودمان را به درگاه ساده و احتمالاً با رنگی روشن که در میانه مادربرد قرارگرفته است محدود کنیم و نگاه عملی‌تری به جنبه‌های این استاندارد داشته باشیم. اغلب مادربوردها با شکاف‌هایی در اندازه‌های متنوع عرضه می‌شوند و این تعداد، لاین‌های موازی را نشان می‌دهد که برای انتقال دیتا استفاده می‌شوند و از 1x تا 16x متغیر هستند. یک کارت PCIe می‌تواند در شکافی با همان تعداد لاین یا بیشتر نصب شود بنابراین کارت x2 روی شکاف x2 یا بیشتر نصب می‌شود.

شکاف‌های بزرگ‌تر برای کارت‌های گرافیکی فوق‌سریع استفاده می‌شوند وموارد کوچک‌تر برای وسایلی که انتقال بالای اطلاعات ندارند مثل کارت صدا. اینکه هرکدام از این لاین‌های PCIe تا چه میزان سرعت دارند به نسل و نسخه آن‌ها مربوط است: نسل اول: 250 مگابایت بر ثانیه، نسل دوم: 500 مگابایت بر ثانیه و نسل سوم :  985 مگابایت بر ثانیه!

ضرب ظرفیت لاین‌ها در تعداد آن‌ها بهصورت تئوری حداکثر سرعت آن شکاف را مشخص می‌کند. کارت‌ها معمولاً به نسخه‌های پیشین سازگار هستند و PCIe بهصورت فول داپلکس عمل می‌کند یعنی برخلاف رابط ساتا داده‌ها به‌طور همزمان در هر دو مسیر جابجا می‌شوند.اغلب مادربردها از نسل دوم و سوم PCIe پشتیبانی می‌کنند پس شکافی که کارت روی آن نصب می‌شود به‌صورت تئوری با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه (2 بار 500 مگابایت بر ثانیه) اجرا می‌شود. با توجه به مشخصات متوجه می‌شویم SSD از این امتیاز با سرعت 770 مگابایت بر ثانیه برای خوانش ممتد اطلاعات استفاده می‌کند و از پهنای باند ساتا سریع‌تر است.

 

 

 

در حال حاضر، سامسونگ XP941  با ظرفیت 512 گیگابایتی که در ماه می بررسی شد، سریعترین حافظه SSD موجود در بازار است، اما امروزه ما به مدل های 128 و 256 گیگابایتی برگشته ایم. از آنجایی که XP941 به وسیله واسط SATA 6Gbps محدود نشده است، ظرفیت هارد دیسک – درایو- میتواند تاثیر قابل توجهی بر عملکرد، حتی بین مدل های 265 گیگابایتی و 512 گیگابایتی داشته باشد، زیرا PCIe از تنگانای بین واسط میزبان تا NAND‌واقعی حرکت می‌کند.

 

با این حال میبایست نیم نگاهی هم به OCZ's RevoDrive 350‌ داشت.

 

Samsung XP941

 

  XP941  سامسونگ، در ظرفیت های 128 و 256 گیگابایتی عرضه شده اند. هر دوی این محصولات، به شکل M.2 2280 (مانند مدل 512 گیگابایتی) عرضه می شوند. با این وجود، مدل های 128 و 256 گیگابایتی یک طرفه هستند، در حالیکه مدل 512 گیگابایتی دارای بسته NAND در هر دو طرف PCB است. در نتیجه 512 گیگابایتی کمی ضخیم تر است، البته این ضخیم تر بودن در نگاه چشمی، به نظر 0.1 میلی متر است ( مدل های 128 و 256 گیگابایتی چند مدار در طرف پشتی خود نیز دارند، و این فقط در بسته های NAND‌نیست). برخی پیاده سازی های M.2 ( هر چند عمدتا در موبایل) می توانند محدودیت های بالایی داشته باشند، اما تفاوت بین 128/256 گیگابایتی و XP941s 512 گیگابایتی بسیار کوچک است که از آن بعنوان محدودیت یاد نمی شود، اگرچه شما ممکن است بخواهید بررسی کنید که حافظه M.2 خودتان، برای XP941 مناسب است (XP941 دارای حداکثر ارتفاع تا 3.73 میلی متر است) .

ویژگی ها و مشخصات Samsung SSD XP941

 

 

 

با عملکردی عاقلانه، تفاوت نسبتا بزرگی بین ظرفیت ها وجود دارد.  مدل 128 گیگابایتی کمتر از نیمی از عملکرد نوشتن پی در پی مدل 512 گیگابایتی را داراست و 450MB/s‌ جز عملکردهای SATA است.  همچنین، سرعت نوشتن تصادفی، کاهش قابل توجهی را تجربه می کند، اما عملکرد خواندن تقریبا مشابه باقی مانده است. این تفاوت بدلیل روش کار NAND است. خواندن، سریع است زیرا کنترل کننده فقط شارژ در سلول ها را بررسی می کند، اما نوشتن آهسته است زیرا عملکرد آن به این صورت است که از طریق یک عایق، تونلی از الکترونها ایجاد می شود که شارژ واقعی در سلول ایجاد می کند.

هنگامی کهXP941 اصلی را بررسی می‌کردم، SSD در بیشتر مادربردها بصورت Bootable  نصب نمی شد و هیچ درایوری در BIOS نداشت. بنابراین نیاز به کد ویژه BIOS/UEFI دارد تا نصب شود. خوشبختانه از ماه می این آپگرید انجام شده وعلاوه بر ASRock Z97 Extreme6، اغلب مادربردهای ASUS' Z97 از بوت شدن سیستم توسط  XP941 پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، XP941  آنطور که در بررسی های ما کشف شد، هنوز هم قابل نصب (و  Bootable بودن )  بر Mac Pro ( به جز مدل 2013) نیست.

مدل های 128 و 256 گیگابایتی دو بسته NAND دارند، بنابراین بسته های هشت هسته ای برای 128 گیگابایتی و 16 هسته ای برای 256 هسته ای وجود دارد.

 

OCZ RevoDrive 350

مانند RevoDrive 3 ، مدل RevoDrive 350 نیز مبتنی بر دو یا چهار مجموعه کنترل کننده های  SandForce SF-2200  در مجموعه RAID است، اما با این تفاوت که 350 از کنترل کننده های SF-2282 استفاده می کند، در حالیکه RevoDrive 3 از SF-2281‌استفاده می کند. عرض کانال 8 بایت در  SF-2281 و 16 بایت در SF-2282 می باشد. کانال 16 بایتی مانند بسیاری از مدل های NAND‌ که ظرفیت های بالاتر را فراهم می کند، می تواند تا دو برابر حرف بزند و همچنین برخی عملکرد های جزئی در سناریو افزایش می یابد، در سناریو عملکرد بوسیله پهنای باند تونل NAND محدود شده است.

RevoDrive 350 در سه ظرفیت که پیکر بندی کنترل کننده ها را تعیین می کنند، عرضه می شوند. مدل 240 گیگابایتی تنها دو کنترل کننده SF-2282 دارد، اگرچه این امر منطقی است، زیرا کنترل کننده های بیشتر، در واقع عملکردهای مجموعه را در ظرفیت های پایین بهبود نمی بخشند. مدل های 480 گیگابایتی و 960 گیگابایتی ، دارای 4 کنترل کننده SF-2282 می باشند. علی رغم تعداد متفاوت کنترل کننده ها، همه ظرفیت ها با واسطه PCIe 2.0 x8 مشابه ستفاده می شوند.

 

 

 

 

مشخصات و ویژگی های OCZ RevoDrive 350

 

دلیل اصلی OCZ ، برای به روز رسانی  RevoDrive خودش ، انتقال به Toshiba NAND‌است. به لطف استفاده از Toshiba، در حل حاضر OCZ  دسترسی مستقیم به NAND دارد ودیگر نیاز به داشتن NAND در بخش سوم ندارد. من فکر می کنم ، بخشی از معامله این بوده است که OCZ، همه تولیداتش را به Toshiba NAND منتقل کند زیرا در غیر اینصورت پشتیبانی Toshiba از تجارت رقیبش، NAND، معنایی نداشت و منطقی نبود.

 

بخش جلویی PCB با روکش فلزی پوشانده شده است. گفته شده است که سیلیکون بکار رفته، از Marvell می آید. نگاهی سریع به صف Marvell نشان میدهد که کنترل کننده به احتمال زیاد 88SE9548‌است، که کنترل کننده 4-port SAS/SATA 6Gbps RAID با واسط PCIe 2.0 x8 است. اگرچه سخت افزار همچنان  OCZ است.

OCZ رسما این کنترل کننده را "معمار مجازی کنترل کننده" - Virtualized Controller Architecture (VCA) 2.0 – می نامد. درایور منحصر به فرد و میان افزار نیز به RevoDrive 350 اجازه میدهند تا TRIM, SMART و پاک کردن ایمن را پشتیبانی کند درحالیکه کنترل کننده های معمول RAID چنین اجازه ای نمی دهند.

 

در قسمت پشت، ما کنترل کننده های SF-2282‌را به هراه بیشتر بسته های NAND پیدا کردیم. من 2 بسته NAND را درکل شمردم ( برای مثال 512 گیگا بایت NAND ) ، که یعنی هر بسته باید 16 گیگ بایت با دو  8 گیگا باتی در داخل قرار گرفته باشند.

 

 

آزمایش نصب

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
قلب مصنوعی، برای همه با هر اندازه حفره سینه

قلب مصنوعی، برای همه با هر اندازه حفره سینه

قلب های مصنوعی نسل جدیدتر را می توان حتی برای کودکان نیز مورد استفاده قرار داد.

مطالعه متن کامل
پنج پرسش مهم برای سکونت انسان در سیاره مریخ

پنج پرسش مهم برای سکونت انسان در سیاره مریخ

پروژه "Mars One" پروژه ای اکتشافی عظیمی است که برای سکونت انسان در سیاره مریخ توسط یک سازمان خصوصی و غیرانتفاعی هلندی انجام می شود و قصد دارد در سال 2025 میلادی یک جمعیت انسانی علاقه مند را برای زندگی کردن به روی این سیاره سرخ بفرستد. این پروژه بسیار جسورانه و پر هزینه است و بودجه پیش بینی شده برای آن حدود شش میلیارد دلار است. این سازمان طی یک فراخوان عمومی از طریق رسانه ها داوطلبان مشتاق برای سکونت در سیاره مریخ را جمع آوری کرده است و با یک برنامه تلویزیونی مستندات، نحوه انتخاب و آموزشهای داده شده به داوطلبان را نشان داده است. دراینجا به مرور چند پرسش و همچنین پاسخ های مهم داده شده در این برنامه تلویزیونی می پردازیم که دانستنشان خالی از لطف نیست.....

مطالعه متن کامل
دوچرخه دو رکابه سنتیدوس دوئتا (sentidos duetta) امکان دوچرخه سواری راحت و مفرح را برای دو نفر در اختیار می گذارد

دوچرخه دو رکابه سنتیدوس دوئتا (sentidos duetta) امکان دوچرخه سواری راحت و مفرح را برای دو نفر در اختیار می گذارد

دوچرخه اشتراکی "سنتیدوس دوئتا" با همان اندازه، وزن و قیمت دوچرخه های استاندارد عرضه می شود اما می تواند به راحتی پذیرای دو نفر برای یک رکاب زنی لذتبخش باشد. این دوچرخه که بر اساس ایده همکاری دو نفره طراحی شده است، دو فرمان دارد و هر دو نفر می توانند رکاب بزنند، به این ترتیب از قوای مورد نیاز برای به پیش راندن وسیله نیز کاسته می شود و افراد لحظات خوشی را با هم خواهند داشت. به این منظور، یک صندلی ثانویه قابل تنظیم هم تعبیه شده است که نسبت به دوچرخه های معمول (که سرنشین عقبی مجبور به نشستن روی انتهای دوچرخه است) گزینه ایمن تر و راحتتری را برای سواری در اختیار می گذارد. البته می شود از این دوچرخه به صورت تک نفره هم استفاده کرد، اما در اصل مقصود از طراحی آن، در اختیار گذاردن امکان حمل و نقل دو نفره و بوجود آمدن محیطی مفرح و سرگرم کننده بوده است.

مطالعه متن کامل
تمرینات ورزشی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی موثر هستند

تمرینات ورزشی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی موثر هستند

بیماری کبد چرب غیرالکلی یا NAFLD شایع ترین عامل بیماری مزمن کبدی در دنیای غرب است. مطالعه جدیدی نشان می دهد که تمرینات ورزشی صرف نظر از تعداد دفعات و شدت آن، می تواند به افراد چاق یا دارای اضافه وزن مبتلا به NAFLD کمک کند. در این تصویر اثرات میزان تمرینات ایروبیک را روی چربی داخلی و چاقی احشایی ملاحظه می کنید.

مطالعه متن کامل
چاپ سه‌بعدیِ دوچرخه‌ی ضد زنگِ استیل با بازوهای جوشکاری روباتیک

چاپ سه‌بعدیِ دوچرخه‌ی ضد زنگِ استیل با بازوهای جوشکاری روباتیک

بدنه‌های فلزی و چاپِ سه‌بعدی دوچرخه‌‌ در حال حاضر (اگرچه هنوز هم رایج نشده است) تولید می‌شوند. معمولاً از فرآیندِ sintering (فرآیند حرارت‌دهی به فلز تا قبل از ذوب‌شدنِ کامل آن) در ساخت این بدنه‌ها استفاده شود که در آن با لیزر، لایه‌های متوالی می‌سازند.گروهی از دانشجویان بخش فناوری در دانشگاه دلفت (TU Delft) در هلند از روش دیگری استفاده کردند. آنها توانستند اولین دوچرخه‌ی استیل ضد زنگ را با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی بسازند که در آن علاوه بر فناوری چاپ سه بعدی از جوشکاری هم استفاده شده است.

مطالعه متن کامل