کوی دانش - kooy

طرح جدید ترد گروپ، برای ایجاد استانداردی امن تر و جدیدتر برای ابزارهایی که از اینترنتِ اشیاء استفاده می کنند

طرح جدید ترد گروپ، برای ایجاد استانداردی امن تر و جدیدتر برای ابزارهایی که از اینترنتِ اشیاء استفاده می کنند
22 شهریور
20:29 1393
ترد گروپ ، که متشکل از کنسرسیومی از تولیدکنندگان ابزار و چیپ های الکترونیکی می باشد، توانست استاندارد بی سیم جدیدی ارائه دهد. این استاندارد که درحقیقت، توسعه یافته استاندارد پیشین است، باعث ارتقاء قابلیت اتصال و امنیت ابزار هایی می شود که از اینترنت اشیاء (IoT ) استفاده می کنند.

بر طبق گزارش گارتنر ، تا سال 2020 تعداد 26 میلیارد ابزار توسط اینترنت اشیاء شبکه اینترنت وصل می شوند. بیشتر این ابزارها از طریق شبکه ناحیه شخصی بی سیم یا (WPAN) متصل خواهند شد. متخصصان نگران این موضوع هستند که فن آوری های WPAN کنونی، مانند ZigBee و 6LoWPAN نتوانند این مهم را به سرانجام برسانند. شاید متخصصان حق داشته باشند. محققان آسیب پذیری را در لامپ روشنایی هوشمند LIFX شناسایی کرده اند که می توان با سو استفاده از آن، کلمه عبور شبکه Wi-Fi مربوطه اش را کشف کرد.

استاندارد کنونی WPAN جوابگو نیست

استاندارد کنونی، که در آن نحوه سروکار داشتن فن آوری های WPAN (همانند (ZigBee با شبکه های Wi-Fi (لایه های کنترل دسترسی مدیا و فیزیکی) ذکر شده است، IEEE 802.15.4  نام دارد. علاوه بر آسیب پذیری استاندارد یاد شده از نظر امکان لو رفتن کلمات عبور، سایر نواقص آن عبارتند از :

عدم سازگاری با IPv6

عدم توانایی ایجاد شبکه های مش

الزام به جریان انرژی بالا، که باعث مصرف بیشتر باتری شده و حتی از عمر باتری کم می کند

فقدان پروتکل های امنیتی

توسعه دهندگان استاندارد اشکالات را موقتا برطرف کرده اند و در بالای استاندارد 802.15.4  قرار داده اند تا برخی از مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد، از سر راه برداشته شود. البته هیچکدام ازWPAN که در حال حاضر وجود دارد، تمامی مشکلات را رفع نمی کند. 

ترد گروپ

گروهی از شرکت های فعال در عرصه IoT ، این نکته را دریافتند که اکنون، برای سر وسامان دادن و برطرف سازی مسایل و مشکلات شبکه بهترین فرصت را در اختیار دارند. نمایندگانی از ARM, Big Ass Fans, Freescale Semiconductor, Nest Labs, Samsung Electronics, Silicon Laboratories و Yale Security دست به دست هم داده و گروه Thread  را تاسیس کردند . بدین ترتیب، فن آوری WPAN جدیدی شکل می گیرد که نگرانی های کنونی را برطرف خواهد ساخت . ماموریت گروه یاد شده از این قرار است :" WPANبا توجه به هدف مشترکی که در ذهن ما بود شکل گرفته است : خلق بهترین روش برای اتصال و کنترل محصولات در خانه ".

مقاله کریس داکت، چشم انداز گسترده ای را از گروه  Threadپیش چشمان ما قرار می دهد.

نحوه ی فعالیت  Thread

برای آگاهی از نحوه فعالیت این گروه، با کریس بروس، رئیس Thread و مدیر بازاریابی محصولات Nest تماس گرفتیم و او هم پیچیدگی های کار Thread Group را برایمان توضیح داد :" مثل ZigBee و سایر WPAN ها، Thread Group نیز براساس استاندارد802.15.4  ساخته خواهد شد"، وی توضیح میدهد" اعضای گروه احساس کردند که درپیش گرفتن این روش مهم است ، چون با استفاده از استاندارد 802.15.4  نیازی به تغییر سخت افزاری نخواهد بود و صرفا به روز رسانی نرم افزاری کافی است."

وی ویژگی های کار گذاشته شده در Thread را این گونه توضیح میدهد :

یک پروتکل باز که  IPv6دارد

شبکه ی قدرتمند مش فاقد حتی یک نقطه از کار افتادگی

سخت افزار رادیویی استاندارد 802.15.4

پیاده سازی یک روند نصب ساده با استفاده از گوشی های هوشمند، تبلت یا کامپیوتر

توانایی متصل کردن بیش از 250 ابزار به یک شبکه با قابلیت پشتیبانی از multiple hops

امنیت در شبکه و لایه ی اپلیکیشن با استفاده از رمز گذاری  AES کلید عمومی

از کدهای نصب محصولات استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که فقط ابزار های تایید شده به شبکه دسترسی دارند.

 

"کریس بروس" اظهار داشت که از نظر عمر باتری گروه متبوعش Thread را به شکلی طراحی کرده که مصرف انرژی پایین باشد. ویژگی های ذخیره باتری که در  Threadبکار گرفته شده اند عبارتند از :

پشتیبانی از حالت های Sleep Mode که عمر باتری را ارتقا میدهد

امکان ارسال پیام کوتاه که پهنای باند و انرژی مصرفی را محدود میکند

پرتوکل مسیر دهی ساده که سرریز شدن شبکه و تاخیر را در آن کاهش میدهد

استفاده از چیپ های کم مصرف بی سیم سیستمی

ابزارهای توانمند سازی شده به وسیله ی  Threadمیتوانند به تنهایی یا به عنوان یک شبکه ی مش فعالیت کنند

از آنجایی که ابزارهای نوین تر توانمندسازی شده بوسیله IoT بایستی با شبکه های کنونی کار کنند ، از بروس پرسیدم که نحوه عملیاتی کردن این دو سیستم چگونه است. در پاسخ به این سوال، وی ابتدا توضیح داد: ابزارهایی که با استفاده از Thread کار می کنند، به دو روش امکان اتصال به اینترنت را دارند. اگر شبکه یا دسترسی به اینترنتی در محل وجود نداشته باشد، ابزارها می توانند با اتصال به ابزار دیگری که به اینترنت متصل است، متصل شوند، مثلا در یک سیستم روشنایی که لامپ ها و چندین سوییچ وجود دارد این ابزارها می توانند به هم اتصال پیدا کنند.

با استفاده از وای فای بومی مرتبط با Thread، در صورتی که کسی تمایل داشته باشد تا ازاین طریق به اینترنت متصل شود، کافیست تا به یک یا تعداد بیشتری از ابزارهای سازگار با وای فای رویِ شبکه مش، متصل شود

 

بروس این نکته را اضافه می کند که "آرزوی  Threadاین است که تمامی ابزارهای  Thread بتوانند از طریق قابلیت های استاندارد802.15.4  و وای فای، به اینترنت متصل شوند"

 

چه موقع امید دیدن ابزارهای802.15.4 IoT  را داشته باشیم ؟

 از بروس سوال کردم که گروه متبوعش چه فیدبک هایی را از تولیدکنندگان ابزار IoTدریافت داشته است؟وی می گوید علاقه تولیدکنندگان بالاست ، و شرکت های بزرگی (که البته نامشان ذکر نمی شود ) در این طرح حضور دارند.Thread Group  قصد دارد تا تقاضای عضویت شرکت های دیگر را در اواخر سال 2014 بپذیرد. تا آن زمان اسناد فنی نیز حاضر خواهد شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
نشانه هایی مبنی بر تعاملات مولکولی در انسان

نشانه هایی مبنی بر تعاملات مولکولی در انسان

دانشمندان موفق به کشف شیوه تعامل پروتین گیاهی مهمی به نام TOPLESS با سایر ملکول های مسئول خاموش سازی ژن ها شده اند. یافته های صورت گرفته که مربوط به گیاهان می شوند، مدلی کلی جهت بررسی تمام گونه های دارای این مدل سیستم خاموش سازی ژنی در اختیار می نهد که با چند عملکرد زیست شناسی حیاتی در انسان نیز مرتبط می باشد.

مطالعه متن کامل
استفاده از چاپگر سه بعدی در خلا فضایی

استفاده از چاپگر سه بعدی در خلا فضایی

اگر چه قبلا از یک چاپگر سه بعدی در ایستگاه فضایی بین المللی استفاده شده اما نوع جدید آن قادر است در خلأ فضایی کار کند.

مطالعه متن کامل
تقسیم وظایف با ربات های پرستار

تقسیم وظایف با ربات های پرستار

با توجه به روند پیر شدن جمعیت و نرخ موالید پایین در ژاپن و دیگر نقاط دنیا، بخش بهداشت و درمان با کمبود متخصصان مراقبت های بهداشتی و توزیع غیریکنواخت پرسنل مواجه است. این موضوع، نیاز به جایگزین های غیر انسانی برای انجام وظایف ساده را برجسته تر می سازد. اگر چه روش ثبت الکترونیکی داده های پزشکی بیماران، از سوی مؤسسات پزشکی بسیاری معرفی شده، اما مسائل مختلفی از قبیل زحمتی که پرستاران در ثبت داده ها متحمل می شوند و هزینه بالای ورود الکترونیکی داده ها، هنوز حل نشده باقی مانده است.

مطالعه متن کامل
با میز کار متحرک ساخت فدورکتکیوبا (Fedor Katcuba) می‌توانید دفتر کار خود را به هر شکل که می‌خواهید تغییر دهید.

با میز کار متحرک ساخت فدورکتکیوبا (Fedor Katcuba) می‌توانید دفتر کار خود را به هر شکل که می‌خواهید تغییر دهید.

میز کار متحرک ساخت فدروکتکیوبا قطعه‌ای از مبلمان برای محیط‌های اداری باز است.طراح می‌گوید: «مهم‌ترین موضوع در این پروژه ایجاد کمترین تغییر لازم برای تبدیل این شیء از حالت ثابت به متحرک بود.» یک جفت چرخ در یک سمت و دستگیره در سمت دیگر به فرد اجازه می‌دهد دستگیره را گرفته و میز را به هر جا که می‌خواهد بکشد. در نتیجه می‌توان چیدمان متفاوتی در محل کار داشت، چه برای راحتی بیشتر و چه برای مناسبت‌ها، کارهای گروهی یا داشتن فضای باز برای قرار دادن اشیای دیگر. این امکانات به خاطر جنس چارچوب میز است که از چوب خمیده و آکرلیک درست شده است.

مطالعه متن کامل
 مصرف دارو‌های ضد روان‌پریشی، خطر ابتلا به دیابت در کودکان را افزایش می‌دهد.

مصرف دارو‌های ضد روان‌پریشی، خطر ابتلا به دیابت در کودکان را افزایش می‌دهد.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد استفاده از دارو‌های ضد روان‌پریشی نه تنها به شکل قابل توجهی باعث بالا رفتن وزن کودکان می‌شود بلکه تا ۵0 درصد خطر ابتلا به دیابت نوع دو را نیز افزایش می‌دهد. این پژوهش بزرگترین مطالعه‌ای است که به مستند کردن خطرات مرتبط با مصرف دارو‌های ضد روان‌پریشی بر سلامت کودکان پرداخته است.

مطالعه متن کامل