کوی دانش - kooy

طرح جدید ترد گروپ، برای ایجاد استانداردی امن تر و جدیدتر برای ابزارهایی که از اینترنتِ اشیاء استفاده می کنند

طرح جدید ترد گروپ، برای ایجاد استانداردی امن تر و جدیدتر برای ابزارهایی که از اینترنتِ اشیاء استفاده می کنند
22 شهریور
20:29 1393
ترد گروپ ، که متشکل از کنسرسیومی از تولیدکنندگان ابزار و چیپ های الکترونیکی می باشد، توانست استاندارد بی سیم جدیدی ارائه دهد. این استاندارد که درحقیقت، توسعه یافته استاندارد پیشین است، باعث ارتقاء قابلیت اتصال و امنیت ابزار هایی می شود که از اینترنت اشیاء (IoT ) استفاده می کنند.

بر طبق گزارش گارتنر ، تا سال 2020 تعداد 26 میلیارد ابزار توسط اینترنت اشیاء شبکه اینترنت وصل می شوند. بیشتر این ابزارها از طریق شبکه ناحیه شخصی بی سیم یا (WPAN) متصل خواهند شد. متخصصان نگران این موضوع هستند که فن آوری های WPAN کنونی، مانند ZigBee و 6LoWPAN نتوانند این مهم را به سرانجام برسانند. شاید متخصصان حق داشته باشند. محققان آسیب پذیری را در لامپ روشنایی هوشمند LIFX شناسایی کرده اند که می توان با سو استفاده از آن، کلمه عبور شبکه Wi-Fi مربوطه اش را کشف کرد.

استاندارد کنونی WPAN جوابگو نیست

استاندارد کنونی، که در آن نحوه سروکار داشتن فن آوری های WPAN (همانند (ZigBee با شبکه های Wi-Fi (لایه های کنترل دسترسی مدیا و فیزیکی) ذکر شده است، IEEE 802.15.4  نام دارد. علاوه بر آسیب پذیری استاندارد یاد شده از نظر امکان لو رفتن کلمات عبور، سایر نواقص آن عبارتند از :

عدم سازگاری با IPv6

عدم توانایی ایجاد شبکه های مش

الزام به جریان انرژی بالا، که باعث مصرف بیشتر باتری شده و حتی از عمر باتری کم می کند

فقدان پروتکل های امنیتی

توسعه دهندگان استاندارد اشکالات را موقتا برطرف کرده اند و در بالای استاندارد 802.15.4  قرار داده اند تا برخی از مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد، از سر راه برداشته شود. البته هیچکدام ازWPAN که در حال حاضر وجود دارد، تمامی مشکلات را رفع نمی کند. 

ترد گروپ

گروهی از شرکت های فعال در عرصه IoT ، این نکته را دریافتند که اکنون، برای سر وسامان دادن و برطرف سازی مسایل و مشکلات شبکه بهترین فرصت را در اختیار دارند. نمایندگانی از ARM, Big Ass Fans, Freescale Semiconductor, Nest Labs, Samsung Electronics, Silicon Laboratories و Yale Security دست به دست هم داده و گروه Thread  را تاسیس کردند . بدین ترتیب، فن آوری WPAN جدیدی شکل می گیرد که نگرانی های کنونی را برطرف خواهد ساخت . ماموریت گروه یاد شده از این قرار است :" WPANبا توجه به هدف مشترکی که در ذهن ما بود شکل گرفته است : خلق بهترین روش برای اتصال و کنترل محصولات در خانه ".

مقاله کریس داکت، چشم انداز گسترده ای را از گروه  Threadپیش چشمان ما قرار می دهد.

نحوه ی فعالیت  Thread

برای آگاهی از نحوه فعالیت این گروه، با کریس بروس، رئیس Thread و مدیر بازاریابی محصولات Nest تماس گرفتیم و او هم پیچیدگی های کار Thread Group را برایمان توضیح داد :" مثل ZigBee و سایر WPAN ها، Thread Group نیز براساس استاندارد802.15.4  ساخته خواهد شد"، وی توضیح میدهد" اعضای گروه احساس کردند که درپیش گرفتن این روش مهم است ، چون با استفاده از استاندارد 802.15.4  نیازی به تغییر سخت افزاری نخواهد بود و صرفا به روز رسانی نرم افزاری کافی است."

وی ویژگی های کار گذاشته شده در Thread را این گونه توضیح میدهد :

یک پروتکل باز که  IPv6دارد

شبکه ی قدرتمند مش فاقد حتی یک نقطه از کار افتادگی

سخت افزار رادیویی استاندارد 802.15.4

پیاده سازی یک روند نصب ساده با استفاده از گوشی های هوشمند، تبلت یا کامپیوتر

توانایی متصل کردن بیش از 250 ابزار به یک شبکه با قابلیت پشتیبانی از multiple hops

امنیت در شبکه و لایه ی اپلیکیشن با استفاده از رمز گذاری  AES کلید عمومی

از کدهای نصب محصولات استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که فقط ابزار های تایید شده به شبکه دسترسی دارند.

 

"کریس بروس" اظهار داشت که از نظر عمر باتری گروه متبوعش Thread را به شکلی طراحی کرده که مصرف انرژی پایین باشد. ویژگی های ذخیره باتری که در  Threadبکار گرفته شده اند عبارتند از :

پشتیبانی از حالت های Sleep Mode که عمر باتری را ارتقا میدهد

امکان ارسال پیام کوتاه که پهنای باند و انرژی مصرفی را محدود میکند

پرتوکل مسیر دهی ساده که سرریز شدن شبکه و تاخیر را در آن کاهش میدهد

استفاده از چیپ های کم مصرف بی سیم سیستمی

ابزارهای توانمند سازی شده به وسیله ی  Threadمیتوانند به تنهایی یا به عنوان یک شبکه ی مش فعالیت کنند

از آنجایی که ابزارهای نوین تر توانمندسازی شده بوسیله IoT بایستی با شبکه های کنونی کار کنند ، از بروس پرسیدم که نحوه عملیاتی کردن این دو سیستم چگونه است. در پاسخ به این سوال، وی ابتدا توضیح داد: ابزارهایی که با استفاده از Thread کار می کنند، به دو روش امکان اتصال به اینترنت را دارند. اگر شبکه یا دسترسی به اینترنتی در محل وجود نداشته باشد، ابزارها می توانند با اتصال به ابزار دیگری که به اینترنت متصل است، متصل شوند، مثلا در یک سیستم روشنایی که لامپ ها و چندین سوییچ وجود دارد این ابزارها می توانند به هم اتصال پیدا کنند.

با استفاده از وای فای بومی مرتبط با Thread، در صورتی که کسی تمایل داشته باشد تا ازاین طریق به اینترنت متصل شود، کافیست تا به یک یا تعداد بیشتری از ابزارهای سازگار با وای فای رویِ شبکه مش، متصل شود

 

بروس این نکته را اضافه می کند که "آرزوی  Threadاین است که تمامی ابزارهای  Thread بتوانند از طریق قابلیت های استاندارد802.15.4  و وای فای، به اینترنت متصل شوند"

 

چه موقع امید دیدن ابزارهای802.15.4 IoT  را داشته باشیم ؟

 از بروس سوال کردم که گروه متبوعش چه فیدبک هایی را از تولیدکنندگان ابزار IoTدریافت داشته است؟وی می گوید علاقه تولیدکنندگان بالاست ، و شرکت های بزرگی (که البته نامشان ذکر نمی شود ) در این طرح حضور دارند.Thread Group  قصد دارد تا تقاضای عضویت شرکت های دیگر را در اواخر سال 2014 بپذیرد. تا آن زمان اسناد فنی نیز حاضر خواهد شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
ecoDemonstrator 787 ساخت بوئینگ، فناوری های هوایی سبز را تست می کند

ecoDemonstrator 787 ساخت بوئینگ، فناوری های هوایی سبز را تست می کند

اگر شما صاحب یک شرکت بزرگ هوافضایی باشید و بخواهید طیفی از فناوری های دوستدار محیط زیست را برای استفاده در هواپیماهایتان تست کنید، آیا برای تست این فناوری ها از چندین هواپیما استفاده می کنید؟ لزوما نه. بوئینگ از هواپیمایی به نام ecoDemonstrator استفاده می کند که نسخه کنونی آن به تازگی به 25 فناوری جدید مجهز شده است تا آنها را تست نماید.

مطالعه متن کامل
تعویض سلول های بنیادی عصبی موش با سلول هایی که رفتاری مانند پستانداران نخستین از خود نشان می دهند

تعویض سلول های بنیادی عصبی موش با سلول هایی که رفتاری مانند پستانداران نخستین از خود نشان می دهند

در مقاله ای که در 7 آگوست در مجله زیست شناسی PLOS به چاپ رسیده و دسترسی به آن آزاد است، محققان موسسه ی زیست شناسیِ مولکولی و ژنتیکِ مکس پلانک (MPI-CBG)، به تقلید از مغز در حال رشد و تکوینِ انسان، موفق به بیانِ پایدارِ فاکتورِ رونویسیِ Pax6 در سلول های پیش سازِ قشریِ مغز شدند. این کار سبب تغییر رفتار این سلول ها و شباهت آنها به سلول های پیش سازِ بخش قشریِ مغزِ در حال رشد پستانداران نخستین می شود. در نتیجه، پیش سازهای موشی نورون های بیشتری می سازند که پیش شرط یک مغز بزرگ تر است.

مطالعه متن کامل
نمایی جدید از کهکشان کوتوله خجالتی همسایه کهکشان راه شیری

نمایی جدید از کهکشان کوتوله خجالتی همسایه کهکشان راه شیری

کهکشان کوتوله مجسمه ساز (Sculptor Dwarf Galaxy) که هم کوچک تر و هم مسن تر از کهکشان راه شیری به شمار رفته و بسیار نزدیک کهکشان ما قرار دارد، دقیقا پیش روی چشم ماست و مشاهده آن کار راحتی است. ستاره شناسان با بررسی این کهکشان اقماری کم نور، اطلاعات بیشتری در زمینه گروه های ستارگان و نحوه پیدایش آنها به دست می آورند.

مطالعه متن کامل
تغییرات اقلیمی بقای مارمولک ها را تهدید می کند

تغییرات اقلیمی بقای مارمولک ها را تهدید می کند

هرچند شکی نیست که تغییرات اقلیمی بسیاری از موجودات زنده را تحت تاثیر قرار می دهد، اما برخی گونه ها در قیاس با سایرین حساس تر هستند. خزندگان که دمای بدن آنها بستگی مستقیم با درجه حرارت محیط اطراف دارد در این میان به طور ویژه ای آسیب پذیر هستند. دانشمندان موفق شدند تا به صورت تجربی اثبات نمایند که مارمولک ها با آب و هوای پیش بینی شده برای سال 2100 به سختی کنار خواهند آمد.

مطالعه متن کامل
تئوری تکامل داروین چیست ؟

تئوری تکامل داروین چیست ؟

تئوری تکامل به واسطه انتخاب اصلح، ابتدا توسط داروین و در کتاب وی به نام "منشاء گونه های جانوری" در سال 1859 مطرح شد. این تئوری درصدد توضیح روندی است که طی آن ارگانیسم ها به مرور زمان در نتیجه تغییر در ویژگی های ارثیِ رفتاری و فیزیکی خود دچار دگرگونی می شوند. تغییراتی که امکان سازگاری بهتر با زیست محیط را به ارگانیسم می دهد، در امر بقا و ازدیاد نسل گونه جانوری به آن کمک می کند. تکامل به واسطه انتخاب اصلح یکی از تئوری های متقن تاریخ علم به شمار می رود که شواهد بسیاری از طیف گسترده ای از رشته های علمی بر صدق آن صحه گذاشته اند، از جمله این رشته ها می توان به حوزه هایی چون دیرین شناسی، زمین شناسی، ژنتیک و زیست شناسی تکاملی اشاره داشت.

مطالعه متن کامل