کوی دانش - kooy

حسگر شناسایی نمک برای کمک به بهبود رژیم غذایی

حسگر شناسایی نمک برای کمک به بهبود رژیم غذایی
29 آبان
15:27 1393
یک دستگاه کوچک دستی، دارای حسگری است که میزان نمک غذا را برآورد می کند می تواند به افراد دارای بیماری های قلبی کمک کند تا میزان نمک در رژیم غذایی خود را کاهش دهند و بدین ترتیب سلامتی قلب خود را بهبود بخشند.

بیماران تحت مطالعه که از این دستگاه استفاده می کردند توانستند میزان نمک مصرفی روزانه خود را در یک دوره سه ماهه از 3894  میلی گرم به 3604 میلی گرم برسانند. همین طور شرکت کنندگان در این تحقیق افزودند که از خوردن غذاهای با نمک کمتر لذت بیشتری بردند، و حدود 90 درصد آنان گفتند که با این دستگاه توانستند حتی مقدار کمی از نمک در غذایشان را بهتر شناسایی کنند.

پژوهشگر این تحقیق آقای Misook Chung که استاد دانشیار دانشگاه پرستاری ایالت کنتاکی هم هست می گوید: "ما یک هدف داشتیم و آن این بود که ما می خواستیم بیماران به تدریج به رژیم غذایی کم نمک عادت کنند".

دستگاه اندازه گیری نمک که با باتری کار می کند که همانند آنهایی است که به صورت تجاری قابل دسترسس هستند و حدود 40 دلار قیمت دارند، شبیه یک میله است که می تواند به هر نوع غذای مایع و داغی نفوذ کند و فورا میزان نمک آن را نمایش دهد.

این تحقیق بر روی 15 بیمار دارای ناراحتی قلبی انجام شده بود. به حدود نصف این افراد  دستگاه شناسایی نمک وحتی اطلاعات تغذیه ای برای کاهش نمک مصرفیشان داده شده بود، ولی به بقیه افراد فقط اطلاعات تغذیه ای معمول مربوط به بیماری قلبی داده شده بود. دلیل این امر این بود که می خواستند مقایسه ای بین این افراد انجام بدهند.

 هم چنین این تحقیق شامل خانواده های این بیماران هم شد زیرا محققان می گویند این افراد هم باید میزان نمک مصرفیشان را پایین بیاورند.

آقای چانگ گفت: "وقتی کسی بیماری قلبی دارد این بدان معنی است که خانوده های آنان هم در خطر هستند زیرا معمولا رژیم غذایی افراد یک خانواده شبیه هم است."

پس از سه ماه، بیماران و مراقبین آنها که این دستگاه دریافت کرده بودند توانستند نمک مصرفیشان را پایین بیاورند، این مسئله در آزمایشات ادراری آنان اثبات شده بود. نتایج این تحقیق 16 نوامبر در نشست انجمن قلب آمریکا (AHA) ارائه شد.

محققان دریافتند که مراقبین بیماران توانستند میزان نمک مصرفی خود را از 4123 میلی گرم به 3380 میلی گرم کاهش دهند. شرکت کنندگان در این تحقیق گفتند که استفاده از این دستگاه برای حفظ یک رژیم غذایی کم نمک بسیار سودمند و راحت بوده است. 

محققان افزودند: شرکت کنندگانی که در برنامه دخیل نبودند یعنی همان هایی که از این دستگاه استفاده نمی کردند هیچ گونه تغییری در میزان نمک مصرفیشان رخ نداده بود.

بر اساس نظر AHA نمک یک ماده غذایی می باشد که برای کارکرد بدن لازم است. اما نمک زیادی موجب افزایش فشار خون می شود زیرا نمک سبب می شود بدن مایعات بیشتری در خود ذخیره کند و این باعث می شود که قلب بیشتر کار کند.

براساس دستورالعمل های غذایی دولت آمریکا به شهروندان آمریکایی توصیه شده که مصرف نمک خود را به کمتر از 2300  میلی گرم (حدود 1 قاشق چای خوری) در روز برسانند. افرادی که در معرض افزایش خطر بیماری های قلبی هستند همانند افراد بالای 51 سال، آفریقایی تبارها و افرادی که دیابت یا بیماری کلیوی دارند باید میزان نمک مصرفی خود را به کمتر از 1500 میلی گرم در روز برسانند.

آقای چانگ گفت: در این تحقیق فقط دستگاه های شناسایی نمک نبود که به کاهش میزان مصرف آن در افراد کمک کرد بلکه این برنامه به شرکت کنندگان در مورد اثرات نمک زیاد و حد مجاز آن آموزش های لازم را می داد و به آنان راه های لازم برای یافتن نمک در برچسب مواد غذایی را ارائه می کرد.

در مرحله بعد، محققان در حال برنامه ریزی برای مطالعه طولانی تر اثرات این برنامه هستند، آنان می خواهند ببینند آیا شرکت کنندگان می توانند برای ماهها و یا حتی سالها میزان نمکی مصرفیشان را پایین نگه دارند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

میلاد علیزاده

میلاد علیزاده

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
رگه های روی مریخ نشان از وجود آب نمک در این سیاره دارد

رگه های روی مریخ نشان از وجود آب نمک در این سیاره دارد

تایید وجود آب نمک روی سطح سیاره سرخ توسط دانشمندان ناسا

مطالعه متن کامل
با دستگاه دیجیتالی Fishbit آکوریوم موردعلاقه خود را دقیق‌تر کنترل کنید.

با دستگاه دیجیتالی Fishbit آکوریوم موردعلاقه خود را دقیق‌تر کنترل کنید.

نگهداری یک ماهی قرمز درون یک تنگ بلور بسیار متفاوت از یک آکواریوم بزرگ پر از ماهی‌های معروف آب شور است. موضوع فقط داشتن چند ماهی جالب و زیبا درون یک آکواریوم نیست. بلکه باید اکوسیستم پیچیده و بی‌نهایت ظریف آب شور را به خوبی پیاده‌سازی کنید و این امر نیازمند نظارت و نگهداری دقیق و همیشگی است. دستگاه دیجیتالی Fishbit به صورت آنلاین این کار را انجام می‌دهد.، با نصب برنامه آن روی گوشی‌های هوشمند، اکوسیستم آکواریوم خود را بهتر مدیریت کنید.

مطالعه متن کامل
ماهواره لیزری ناسا، از جنگل های کره زمین، نقشه سه بعدی تهیه می‌کند.

ماهواره لیزری ناسا، از جنگل های کره زمین، نقشه سه بعدی تهیه می‌کند.

در حال حاضر ناسا، ماهواره های لیزری را برای ایستگاه فضایی بین المللی، ارتقا می‌دهد، این ایستگاه جنگلهای زمین را به صورت سه بعدی مورد مطالعه قرار می‌دهد. ایده پشت نقشه کشی سه بعدی برای پر کردن خلا های اطلاعاتی، درباره نقش جنگلها در چرخه کربن زمین، شکل گرفت.

مطالعه متن کامل
روند سریع تکامل بر بیشتر از یک گونه اثر منفی دارد

روند سریع تکامل بر بیشتر از یک گونه اثر منفی دارد

بنا به نتایج تحقیقات انجام گرفته، تغییرات تکاملی اخیر، که در این مورد خاص منظور گونه های جدیدی از مگس میوه است، اثر تقریبا دومینو مانندی روی تعدادی از گونه های دیگر دارد. مفهومی که براساس آن اظهار می شود منبع تغذیه تنوع زیستی از خود این تنوع حاصل می شود در جهان تکامل غیرمعمول نیست. مشکل اما فقدان داده های متقن است که نشان بدهد این روند به صورت طبیعی رخ می دهد. با این حال تحقیقی که اخیرا توسط تیمی از دانشمندان انجام گرفته است، نشان می دهد تغییرات تکاملی اخیر که در این مورد خاص در گونه ای از مگس های میوه رخ داده، اثر تقریبا دومینومانندی را بر روی تعدادی از گونه های دیگر دارد.

مطالعه متن کامل
کشف فسیل دایناسوری نادر: جانداری دارای پر و پوست

کشف فسیل دایناسوری نادر: جانداری دارای پر و پوست

تصویر فوق یک تصویر فرضی از اورنیتومیماس پرهای کوتاه و بلندی را نشان می دهد که بیشتر بخش های بدن این جاندار را پوشانده اند. بنا به نتایج مطالعه ای جدید، اسکلت دایناسورِ شترمرغ مانندِ پر داری که به تازگی کشف شده است، گنجینه ای ارزشمند از فسیلی دارای پوست و پوشیده از پر می باشد، ویژگی های آناتومیکی که غالبا در باقی مانده دایناسورها یافت نمی شوند.

مطالعه متن کامل