کوی دانش - kooy

خشکسالی چیست؟

خشکسالی چیست؟
24 آبان
20:14 1393
خشکسالی تقریبا در هر شرایط آب و هوایی رخ می‌دهد. در میان تمام پدیده های مرتبط به آب و هوا که باعث اثرات شدید اقتصادی در ایالات متحده شدند، خشکسالی بعد از طوفان، بر اساس آمار مرکز ملی داده های آب و هوایی در رتبه دوم قرار می‌گیرد.‌ با این وجود برخلاف طوفان، که به سادگی شناسایی می‌شوند و از نظر سرعت باد قابل دسته بندی است، خشکسالی را به آسانی نمی‌ توان تعریف کرد.

تعریف خشکسالی

اغلب افراد فکر می‌کنند خشکسالی دوره ای است که هوا به شکل غیر معمول خشک می‌شود و آنقدر طول می‌کشد تا مشکلاتی مثل آسیب به محصولات کشاورزی و ذخیره منابع آبی به وجود بیاورد. اما به علت اینکه شرایط خشکی به دلایل مختلف ایجاد می‌شود، بیش از یک تعریف برای خشکسالی وجود دارد. ‌ David Miskus، کارشناس خشکسالی و هواشناس گفت: "خشکسالی تنها به علت کمبود بارش و درجه حرارت بالا به وجود نمی‌آید، بلکه ازدیاد جمعیت نیز از علت های خشکسالی است."

در دهه 1980، دو محقق، بیش از 150 تعریف منتشر شده از خشکسالی را مورد بررسی قرار دادند. در تلاش برای اندازه گیری خشکسالی، محققان، تعاریف را در 4 گروه اصلی تقسیم بندی کردند: هواشناسی، آب شناسی، کشاورزی و اجتماعی. سه دسته بندی اول، خشکسالی را به مثابه پدیده ای فیزیکی مورد بررسی قرار می‌دهند. آخرین طبقه بندی آن را تحت عنوان مشکلی در عرضه و تقاضا به علت اثراتی که بر کمبود آب می‌گذارد، مورد تحلیل قرار می‌دهد.

این تعاریف شروع، پایان و شدت درجه خشکسالی را به طور معمول از طریق مقایسه بین میزان بارش در یک دوره زمانی خاص و متوسط بارش گذشته، مشخص می‌کنند. دانشمندان هم باران و هم برف را در اندازه گیری های بارش مدنظر قرار می‌دهند، چرا که برخی مناطق مانند کوهستانهای غرب، برای تامین آب سالیانه شان اغلب به بارش برف متکی هستند.

در اینجا تعریف این چهار دسته از خشکسالی را آورده ایم.

خشکسالی از نظر هواشناسی، در مناطق مختلف، تعریف متفاوتی دارد. برای مثال، 20 اینچ (51 سانتیمتر) بارش باران در سال، برای تگزاس غربی، طبیعی است، اما همین میزان بارش در ویرجینیا کمتر از نصفِ میزان طبیعی، تلقی می‌شود.

از نظر کشاورزی، خشکسالی بر اساس نیاز محصولات مختلف در مراحل رشد به آب مورد بررسی قرار گرفته است. برای مثال، رطوبت ناکافی در زمان کاشت ممکن است مانع جوانه زدن شود که منجر به پایین آمدن تعداد گیاهان و کاهش محصول می‌شود.

از نظر آب شناسی، خشکسالی به طور مداوم به حجم کم آب در رودخانه ها، جوی ها و دریاچه های پشت سدها منجر می‌شود. فعالیت های انسانی مانند کاهش منابع آب می‌تواند خشکسالی آب شناسی را بدتر کند.

خشکسالی مربوط به آب شناسی اغلب با خشکسالی های مرتبط با هواشناسی در ارتباط است.

خشکسالی از نظر اقتصادی و اجتماعی زمانی رخ می‌دهد که تقاضا برای آب بیش از عرضه باشد. نمونه هایی از این نوع از خشکسالی را می توان در آبیاری بیش از حد دید یا زمانی که جریان رودخانه در حدی است که نیروگاه های آبی مجبور می‌شوند تولید انرژی را کاهش دهند.

 

ردگیری خشکسالی

در ایالات متحده، شاخص شدت خشکسالی (Palmer (PDSI، که در سال 1965 ابداع شده است، اولین شاخص جامع برای خشکسالی بود. این شاخص برای زمین های کشاورزی آبیاری نشده دقیق تر به نظر می‌رسید. شاخص شدت خشکسالی Palmer  ترکیبی از داده های مربوط به دما، بارش، تبخیر، تعرق، هرز آبِ خاک و غنی بودن خاک است که یک عدد منفی تک در مورد شدت خشکسالی منطقه به ما می‌دهد. این شاخص به عنوان برآورد کمبود رطوبت خاک عمل می‌کند و تقریبا با شدت خشکسالی همبستگی دارد. ‌ PDSIبرای خشکسالی و تحقیقات مربوطه، رایج ترین شاخص مورد استفاده است. از این شاخص به طور گسترده در بازسازی مبتنی بر تنه درختان از خشکسالی قبلی در امریکای شمالی و دیگر مناطق استفاده شد.

در 1999، سازمان نظارت بر خشکسالی در ایالات متحده برای PDSI  به عنوان شاخص ملی خشکسالی جایگزین هایی قرار داد. Miskus گفت: "یک شاخص نمی‌تواند تمام ایالات متحده را پوشش دهد. سازمان نظارت بر خشکسالی از ابزارهای بسیاری برای ارزیابی خشکسالی استفاده می‌کند."

این سازمان، خشکسالی را در 5 دسته از نظر شدت دسته بندی کرده است"

خشکسالی غیر طبیعی (طبقه D0، PDSI بین 1.0 تا 1.9)

خشکسالی متوسط (D1، PDSI  بین 2.0 تا 2.9)

خشکسالی شدید (D2، PDSI   بین 3.0 تا 3.9)

خشکسالی بسیار شدید (D3، PDSI بین 4.0 تا 4.9)

خشکسالی های استثنایی (D4، PDSI بین 5.0 تا 5.9)

 

آینده ای دچار خشکسالی؟

همانطور که جمعیت انسانها در مناطق خشک و همچنین مرطوب افزایش می‌یابد، و به تبع آن تقاضا برای آب بالا می‌رود، منابع آبی با سرعت بیشتری استفاده می‌شوند و احتمال خشکسالی بالا می‌رود. در حقیقت، افزایش جمعیت می‌تواند خودش آغازگر خشکسالی باشد.

خشکسالی شدید که از سال 2005 تا 2007 گریبانگیر مناطق جنوب شرقی آمریکا بود، تا حد زیادی توسط دانشمندان هواشناسی به افزایش 50 درصدی جمعیت در طول 15 سال نسبت داده شد که باعث تقاضای آب بی سابقه شده بود.

جدای از انفجار جمعیت، در آینده، گرمای جهانی نیز در بسیاری از مناطق منجر به افزایش شدت و تعداد خشکسالی ها می‌شود.  با توجه به پیش‌بینی های سازمان بین دولتی Panel تغییرات آب و هوایی، خشکسالی ها به ویژه در مناطق نیمه گرمسیری مانند جنوب غربی ایالت متحده، استرالیا و بخش هایی از آفریقا و اروپا رو به افزایش است، زیرا گرمای جهانی باعث تبخیر بیشتر و تغییر الگوی آب و هوایی می‌شود درحالیکه مسیر طوفان ها را به سمت شمال برده و آنها را دورتر می‌کند.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

 1. محسن
  محسن 21 شهریور, 04:01

  ممنون از اطلاعات مفيدتون،اميد به روزي كه خشكسالي تموم بشه

 2. سلام خوبی دادا
  سلام خوبی دادا 09 بهمن, 17:52

  کمه

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
دارویی که مانع از عفونت اسهال رقیق می شود

دارویی که مانع از عفونت اسهال رقیق می شود

محققین ثابت کردند هپارین نوعی سولفات پلی ساکارید است که مانع کریپتواسپوردیوم پارووم (جنسی از پروتوزوآهای انگلی (تک یاخته های انگلی) در دستگاه روده ای بیشتر پستانداران از جمله انسان) می شوند، نوعی تک یاخته که باعث اسهال در انسانها و دیگر پستانداران می شود. این، گسترش عناصر ضد کریپتواسپوردیوم را تسهیل می کند.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: آیا شما در معرض خطر ابتلا به هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) هستید؟

نکته‌ی سلامتی: آیا شما در معرض خطر ابتلا به هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) هستید؟

هیپوترمی (کم‌بودن ناهنجار حرارت بدن) زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن شما به شکل خطرناکی کاهش پیدا می‌کند. این کاهش دما بشدت خطرناک است. در ادامه برخی عوامل این خطر را توضیح می دهیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
طراحی جدید ساعت هوشمند مچی HP

طراحی جدید ساعت هوشمند مچی HP

با انتخاب یک طراحی کلاسیک به جای طراحی های نسل جدید بر اساس صفحات لمسی، HP ساعت هوشمند جدیدی را به بازار آورده که توسط طراح مد آمریکایی یعنی مایکل باستین طراحی شده. این ساعت که MB Chrowning نامیده می شود، بسیار شبیه به طراحی کرنومترهای کلاسیک است که مردم اغلب آن را در برندهای معروف ساعت مانند Nautica، Tag Heuer یا Gucci می بینند. نکته جالب اینجاست که در صفحه نمایشگر این ساعت یک LED سیاه و سفید وجود دارد. در گوشه بالا سمت چپ، باستین مکانی برای ساعت دیجیتالی طراحی کرده است.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: آیا عوامل فشار خون بالا را می دانید

نکته سلامتی: آیا عوامل فشار خون بالا را می دانید

اگر نگران فشار خون بالا هستید بسیار مهم است که عوامل افزایش خطر این بیماری را بدانید. پس با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
وقتی شما خانه نیستید، دیفن دُر(Defen Door) مراقب خانه شماست.

وقتی شما خانه نیستید، دیفن دُر(Defen Door) مراقب خانه شماست.

دیفن دُر برای محافظت از خانه، از دوربین و دو نوع حسگر استفاده می‌کند. این ابزار توسط Glate و با هدف ترکیب برخی از بهترین ویژگی‌های موجود در ابزارهای محافظتی ساخته شده که به عنوان زنگ در، دوربین، حسگر حرکتی و ابزارهایی از این دست قابل استفاده است.

مطالعه متن کامل