کوی دانش - kooy

محققان فصل جدیدی را در حوزه چاپ سه بعدی گشودند

محققان فصل جدیدی را در حوزه چاپ سه بعدی گشودند
30 خرداد
10:15 1395
محققان با استفاده از روشی جدید، فاز جدیدی در طراحی چاپ سه بعدی را بنیان گذاشتند. دراین روش هزاران ساختار «مو مانند» طی فرآیندی سریع و کاملاً مقرون به صرفه چاپ می شوند. به جای استفاده از نرم افزار CAD برای ترسیم هزاران «مو» روی کامپیوتر، تیم محققان اقدام به ساخت یک نرم افزار جدید به نام 'Cilllia' نموده اند که کاربران را قادر می سازد تا دست به تعریف زاویه، ضخامت، شدت و ارتفاع هزاران مو آنهم ظرف چند دقیقه بزنند.

جیفِی او، دانشجوی دکتری در رشته هنر و علوم رسانه ای ام آی تی می گوید: "مشاهده ساختارهای مو مانندی که در طبیعت وجود دارند و کارکردهای مختلفشان بسیار الهام بخش است. ما درصدد آن هستیم تا  ببینیم چگونه می توان از پتانسیل چاپ سه بعدی استفاده کنیم و مواد کاربردی جدیدی خلق نماییم که خصوصیاتشان به راحتی قابل دستکاری و اصلاح می باشد." تصاویری که در ادامه ملاحظه می کنید نمونه ای از موی چاپ شده به روش سه بعدی می باشد. 
شاید امروزه اینگونه به نظر برسد که پرینترهای سه بعدی قادر به خلق هر چیزی از ماشین اسپورت در اندازه واقعی گرفته تا غذای خوردنی و حتی پوست انسان هستند. اما مواردی هم هستند که در برابر فناوری چاپ سه بعدی مقاومت کرده اند، به عنوان مثال مو، خز و سایر آرایه های متراکمی که از جنس الیاف بسیار نازک هستند و نیازمند زمان محاسباتی و قدرت بسیار بالایی برای طراحی و سپس پرینت کردنشان می باشیم. محققان با بهره گیری از تکنیکی جدید، آرایه هایی از ساختارهای مومانند را با رزولوشن 50 میکرونی طراحی کردند که عرض آن تقریباً شبیه عرض موی انسان است. با دستکاری ابعاد مختلف، اقدام به طراحی و سپس پرینت آرایه هایی بر روی سطحی انحنادار نمودند که از نظر ضخامت، از موی زبر تا خز نرم را شامل می شد (آنهم با استفاده از پرینتر سه بعدی) سپس مقاله ای با شرح جزئیات، نتایج بدست آمده را در کنفرانس CHI که از سوی انجمن ماشین آلات محاسباتی در ماه می برگزار شد ارائه دادند. 
آیا می توان از این فناوری برای پرینت کردن کلاه گیس و اکستنشن مو هم استفاده کرد؟ به گفته محققان که امکانش هست. اما هدف نهایی این نیست بلکه آنها می خواهند ببینند موی چاپ شده به روش سه بعدی بتواند عملیات های مفیدی همانند حس کردن، چسبندگی و به کار انداختن را انجام دهد. 
تیم محققان به منظور نشان دادن چسبندگی، آرایه هایی را چاپ کردند که همانند قسمت زیرین پارچه های چسبی (پد موی زیر ولکرو) عمل می کند، یعنی بسته به زاویه موهای زبر، این پدها می توانند با شدت مختلف به هم بچسبند. محققان برای پرداختن به مسئله حس کردن و لامسه، تصویر کوچک خرگوشی پشمالو را پرینت کردند که مجهز به لامپ های ال ای دی می باشد تا وقتی شخصی اقدام به ضربه زدن به خرگوش در مسیرهای خاصی می کند لامپ ها نیز روشن شوند.
در اینجا این سوال مطرح شد: «آیا موی چاپ شده به روش سه بعدی می تواند در به کار انداختن یا حرکت دادن اشیا کمک کند؟» برای پاسخ، تیم محققان میزی با قابلیت مرتب سازی بر اساس وزن را از پنل هایی از جنس موهای چاپ شده با زوایا و ارتفاعات مختلف ساختند. وقتی یک منبعِ لرزشِ کوچک این پنل ها را تکان می داد، موهای چاپ شده توانستند سکه هایی را که روی میز قرار داشت تکان بدهند و آنها را بر اساس وزن سکه ها و فرکانس ها لرزشی مرتب سازی  نمایند.
 جیفی او، دانشجوی دکتری می گوید که برای انجام کار تحقیقی خود از ساختارهای مو مانند موجود در طبیعت العام گرفته است، به عنوان مثال موی انسان که گرما را فراهم می کند و یا مثلا حرکتی که در مویچه به پاکسازی گرد و غبار درون ریه ها کمک می کند.
او می گوید: "مشاهده ساختارهای مزبور که در طبیعت رخ می دهند و کاربردهای متفاوتی که دارند بسیار الهام بخش می باشد. سعی داریم ببینیم چگونه می شود نهایت استفاده را از پتانسیل چاپ سه بعدی برد و مواد کاربردی جدید را خلق کرد که خصوصیاتشان به راحتی قابل دستکاری و کنترل باشد."
او نویسنده ارشد مقاله ای است که دانشجویان دکتری دیگری همانند گرشون دوبلون و چین-یی چنگ، فلیکس هیبک دستیار تحقیقاتی سابق، هیروشی ایشی استاد جرم بی وایزنر در زمینه هنر و علوم رسانه ای و کارل ویلیس از شرکت Addimation Inc، در انجامش مشارکت داشته اند. 

 

چالش نرم افزاری
به گفته او، رزولوشن پرینترهای سه بعدی امروزی "بسیار بالاست اما از حداکثر قابلیت های پرینت سه بعدی استفاده نمی کنیم." تیم مزبور بدنبال چاپ مواردی رفتند که بتواند محدویدت های فناوری را نشان دهد و به همین خاطر مو را انتخاب کردند. 
وی می گوید: "چالشی که مو به همراه دارد سخت افزاری نیست بلکه نرم افزاری می باشد." برای پرینت سه بعدی مو با استفاده از نرم افزار موجود، طراحان بایستی اقدام به مدلسازی مو در نرم افزار CAD می کردند، هر یک از رشته های منفرد را ترسیم کردند، سپس شکل ترسیم شده را بصورت نرم افزاری بگونه ای اصلاح کردند که لبه های هر یک از موها را در قالب شبکه ای از مثلث های ریز نشان دهد. در مرحله بعد، این برنامه بخش های افقی متقاطعی را از شبکه مثلثی خلق می نمود و هر یک از بخش های متقاطع را به پیکسل ها یا بیت مپ هایی ترجمه می کرد که پرینتر بتواند لایه به لایه چاپ نماید. 
به گفته «او» طراحی آرایه ای از 6 هزار مو که به اندازه یک تمبر پستی می باشد آنهم با استفاده از این روند چند ساعت بیشتر طول نمی کشد. اگر قرار بود همین میزان طراحی داخل برنامه ای عادی بارگذاری شود آنگاه برنامه crash می کرد."

 


پیکسل های مویی
به منظور طراحی مو، محققان به طور کلی مدلسازی با استفاده از نرم افزار CAD را کنار گذاشتند. به جایش نرم افزار جدیدی ساخته شد تا ابتدا مویی منفرد مدلسازی شود و سپس آرایه ای از موها و بعد هم آرایه های پرینت بر روی هر دو سطح انحنادار و مسطح طراحی شد. 
محققان موی منفردی را مدلسازی نمودند، به این ترتیب که مخروط کشیده ای را به عنوان پشته ای از پیکسل هایی که به موازات حرکت از قاعده به راس تعدادشان کمتر می شد عرضه داشتند. به منظور تغییر دادن ابعاد مو، همانند ارتفاع، زاویه و عرض ترتیب چیدمان پیکسل ها را در مخروط تغییر دادند.
 او و تیم وی به منظور رسیدن به تعداد هزاران مو بر روی سطح مسطح، از فوتوشاپ بهره گرفته و یک تکنیک ترسیم نقشه رنگی را تولید نمودند. به این منظور از سه رنگ قرمز، سبز و آبی بهره گرفته شد تا سه پارامتر مربوط به مو از قبیل ارتفاع، عرض و زاویه را نشان بدهد. مثلاً برای آنکه با استفاده از رشته های بلندتر به دور لبه بتوان تکه مدوری از مو را درست کرد، محققان دایره قرمزی را ترسیم کرده و درجه بندی رنگ را به شکلی تغییر دادند که سایه های تیره تر قرمزی دور لبه دایره پدیدار شده و موهای بلندتر را القا می کرد. مرحله بعدی هم توسعه دادن الگوریتمی بود که بتوان با استفاده از آن به سرعت نسبت به ترجمه نقشه رنگ به مدلی از آرایه مو اقدام کرده و آنرا به پرینتر سه بعدی ارسال نمود. 
با بهره گیری از تکنیک های مزبور تیم محققان پدهای موی ضخیم «ولکرو مانند» و برس های مخصوص نقاشی را با بافت ها و تراکم های مختلف چاپ نمودند.

 

 

طراحی فازینگ
چاپ نمودن مو بر رو سطوح انحنادار مشکل تر بود. به این منظور تیم محققان ابتدا طرحی از سطح انحناداری همانند بدنِ یک خرگوش پشمالو را با استفاد از نرم افزار CAD ترسیم کردند، سپس یک شبکه مثلثی از شکل خرگوش تولید شود. آنگاه الگوریتمی برای مکان یابی مرکز قاعده هر یک از مثلث ها توسعه داده شد و به صورت مجازی، خطی را رو به بیرون ترسیم کردند که بر قاعده مثلت عمود بود تا نشانگر یک مو باشد. با انجام دادن همین روند جهت تمام مثلت های موجود در شبکه، آرایه متراکمی از موها ایجاد شد که عمود بر سطح انحنادار خرگوش قرار داشتند. 
سپس محققان از تکنیک های ترسیم رنگ استفاده نمودند تا ضخامت و سفتی موی خرگوش را دربیاورند. 
او می افزاید: "با استفاده از روش ابداعی مان، کار پرینت به آسانی و روانی انجام می شود. پیش از این انجام کار مزبور غیرممکن بود، زیرا چه کسی وقت داشت که کل روزش را صرف رندر گرفتن  از مثلا یک خرگوش پشمالو کند و یک روز هم برای پرینت کردنش وقت بگذارد؟"
به اعتقاد وی افزون بر سایر کاربردها، مویی که به روش سه بعدی چاپ شده است را می شود در اسباب بازی های تعاملی هم استفاده کرد. تیم وی لامپ ال ای دی و نیز میکروفون کوچکی که لرزش ها را حس کند را هم داخل خرگوش چاپی جای دادند. در اینصورت وقتی خرگوش به شکل صحیح نوازش شود رنگش سبز شده و در غیر اینصورت قرمز می شود. 
نویسندگان در مقاله خود اینگونه نتیجه گیری می کنند: "توانایی ساخت ساختارهای مو مانند سفارشی شده نه تنها بر تعداد اشکال قابل چاپ سه بعدی می افزاید، بلکه ما را قادر می کند تا فعال کننده و سنسورهایی را بجای موارد موجود طراحی کنیم."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آموزش ارسال فایل‌های حجیم در بین دستگاه‌های اندروید و iOS

آموزش ارسال فایل‌های حجیم در بین دستگاه‌های اندروید و iOS

به اشتراک گذاری فایل یک مفهوم ساده است که در دوره ما نیز کنی متزلزل شده است. و این مشکل به دلیل پیشرفته نبودن تکنولوژی نیست. ارسال فایل در بین دستگاه‌های اندرویدی کار ساده است و فقط لازم است تا بلوتوث یا Wi-Fi خود را روشن کنید. با این حال، ارسال فایل به آیفون به نظر مشکل می‌رسد. در ادامه با کوی دانش باشید تا روشی ساده جهت انتقال فایل را به شما آموزش دهیم...

مطالعه متن کامل
لنوو مدل P70  با قیمت 224 دلار و باتری 4000 میلی آمپر ساعت

لنوو مدل P70 با قیمت 224 دلار و باتری 4000 میلی آمپر ساعت

سری جدید لنوو مدل P70 با باتری با قابلیت نگهداری شارژ بالا وارد بازار چین شد که زمان حفظ شارژ گوشی را به 34 روز در حالت عادی و 46 ساعت در زمان مکالمه می رساند که تقریبا به نوعی رکوردی جالب در این بخش از صنعت می باشد.

مطالعه متن کامل
آزمایش خون جدید تمام ویروس هایی که تا کنون به آنها مبتلا شده اید را شناسایی می کند

آزمایش خون جدید تمام ویروس هایی که تا کنون به آنها مبتلا شده اید را شناسایی می کند

آیا چند سال پیش که تقریبا اطمینان داشتید به ویروسی مانند آنفولانزای خوکی دچار شده اید و هیچ کس حرفتان را باور نمی کرد را به خاطر دارید؟ با فرض اینکه شما هیچ مدرک محکم پزشکی برای اثبات حرفتان ندارید، می توانید آزمایش خون جدید بنام "VirScan" را انجام دهید که تمام ویروس هایی که تا به حال وارد بدنتان شده است شناسایی کنید.

مطالعه متن کامل
شرکت معماری بلک شک(black shack) اقامتگاهی خصوصی، پوشیده از صفحات فلزی را در دل مزرعه ای ساخته است

شرکت معماری بلک شک(black shack) اقامتگاهی خصوصی، پوشیده از صفحات فلزی را در دل مزرعه ای ساخته است

استودیوی معماری آمریکایی بلک شک، در یک زمین 11 هکتاری با شیب رو به جنوب، اقامتگاهی اختصاصی را در میان انبوهی از سروهای کوهی، درمنه، کاکتوس و علف های بلند ساخته است.

مطالعه متن کامل
ARM هم آستین ها را بالا زد، سیستم عامل جدید برای ابزارهای پوشیدنی با نام mbed OS

ARM هم آستین ها را بالا زد، سیستم عامل جدید برای ابزارهای پوشیدنی با نام mbed OS

به دنبال موفقیت چشمگیر تلفن های هوشمند، تبلت ها و سایر ابزارهای همراه، تولیدکنندگان این قبیل ابزارها در مورد آینده شان ایده هایی را در ذهن خود پرورانده اند. یکی از درون مایه های مشترک در میان بیشتر این ایده ها، مفهوم اینترنت اشیا (Internet of Things) بوده است که در آن "ریز کنترل گرها" و اتصال اینترنتی داخل ابزارهای بسیار کوچک (و حتی غیرعادی) تعبیه می شود که سابقا در آنها موجود نبوده است. از دیدگاه فناوری، این تمرینی است برای دانستن آنکه در شرایطی که همه ارتباطات به صورت شبکه ای درآمده باشد از محصولات و محیط اطراف چه استفاده ای می توان کرد و همزمان از دیدگاه بازار، این امر به معنی رشد بازارِ تولیدکنندگان چیپ و ابزارهای پوشیدنیست.

مطالعه متن کامل