کوی دانش - kooy

گردن بلند زرافه از کجا آمده است؟

گردن بلند زرافه از کجا آمده است؟
01 خرداد
08:30 1395
برای اولین بار ژنوم های زرافه و نزدیکترین خویشاوند زنده این جاندار (اُکاپی) در جنگل های آفریقا توالی سازی شده اند و اولین نشانه ها را در مورد تغییرات ژنتیکی آشکار می سازد که منتهی به تکامل گردن غیر عادی و بلند زرافه و رکوردداری این حیوان به عنوان بلندترین گونه زمینی جهان می شود.

تصویر فوق متعلق به گروهی از زرافه های نر ماسائی در Ndarakwai غرب کلیمانجاروی تانزانیا می باشد. 
نتایج این تحقیق در ژورنال علمی Nature Communications به تاریخ 17 می منتشر شده است. 
داگلاس کاونر از دانشگاه ایالتی پن که کار هدایت تیم تحقیقاتی را به همراه موریس آگابا از انستیتوی آفریقایی فناوری و علوم نلسون ماندلا در تانزانیا به عهده داشته است در همین رابطه می گوید: "قامت زرافه که به واسطه گردن و پاهای بلند این جاندار به 6 متر هم می رسد، از ویژگی های غیرعادی تکامل است که طی 8 هزار سال گذشته موجبات شگفتی و تعجب انسان ها را فراهم آورده است، شاهد این مسئله نیز حکاکی های روی صخره های غارهایی است که در دابوس جمهوری نیجریه قرار دارد."
به گفته کاونر استاد زیست شناسی و  ورنه ام. ویلامان رییس کالج علوم اِبرلی در ایالت پنسیلوانیا: "تغییرات تکاملی لازم برای آفرینش موجودی با ابهت زرافه و قدرت و سرعت اندامهای قلبی عروقی اش، از قرن 18 و از زمانی که چارلز داروین سوالات خود را در مورد مبداهای تکامل زرافه مطرح ساخت منبع رموز علمی بوده است. به عنوان مثال قلب زرافه بایستی خون را دو متر به قسمت بالای بدن این جانور پمپاژ کند تا تامین خون لازم برای مغز این جاندار فراهم شود. این ویژگی به خاطر اینست که قلب زرافه به نحوی تکامل یافته تا بطن چپی بزرگ و غیرعادی داشته باشد و افزون بر این فشارخون این گونه جانوری دو برابر سایر پستانداران است.
به منظور شناسایی تغییرات ژنتیکی که احتمالاً مسئول خصوصیات منحصر به فرد زرافه می باشد از جمله سرعت بالای آن که می تواند به  60 کیلومتر بر ساعت هم برسد، کاونر و اگابا توالی های کدبندی ژنی زرافه و اُکاپی را با بیش از 40 پستاندار دیگر از قبیل گاو، گوسفند، بز، شتر و انسان قیاس کردند. به گفته کاونر: " توالی های ژن اُکاپی  بسیار مشابه با توالی های زرافه می باشد، زیرا اوکاپی و زرافه از جد یکسانی بین 11 الی 12 میلیون سال قبل منشعب شدند  که بر حسب بازه زمانی تکاملی، این زمان تقریباً «اخیر» محسوب می شود. علیرغم  این رابطه تکاملی نزدیک، اُکاپی بیشتر شبیه گورخر است و فاقد قامت بلند زرافه و قابلیت های قلبی عروقی  شگفت انگیز زرافه می باشد. به این دو دلیل ذکر شده  توالی ژنوم اُکاپی ابزار قدرتمندی را در اختیار قرار می دهد که از آن برای شناسایی برخی از تغییرات ژنتیکی منحصر به فرد این حیوان استفاده کنیم."

با استفاده از تست های مقایسه ای برای مطالعه توالی های ژنومی زرافه و اُکاپی دانشمندان 70 ژن را شناسایی کردند که نشاندهنده نشانه های چندگانه تطابق یافتن این حیوان با محیط زیست می باشد. "این تطابق ها شامل تعویض آمینو اسید، توالی منحصر به فردیست که پیش بینی می شود عملکرد پروتئین، تنوع توالی پروتئین و انتخاب طبیعی مثبت را تغییر می دهد." بیش از  نیمی از 70 ژن یاد شده، پروتئین هایی را کدبندی می کند که برای تنظیم توسعه و فیزیولوژی اسکلتی قلبی عروقی و سیستم عصبی این جاندار لازم هستند، دقیقاً همان نوع ژن هایی که جهت به پیش راندن توسعه  خصوصیات منحصر به فرد زرافه ضروری هستند. 
 از میان کشفیات تیم تحقیقی می توان به چند ژنی اشاره داشت که یا به تنظیم توسعه سیستم قلبی عروقی می پردازند یا کنترل فشار خون را انجام می دهند و از نوع ژن هایی هستند که نشانه های چندگانه انطباق را در زرافه نشان می دهند. برخی از این ژن ها هم توسعه قلبی عروقی و هم توسعه اسکلتی را باعث شده است و به این نکته دلالت دارند که که سیستم قلبی عروقی توربو شارژی و قامت زرافه به شکلی هماهنگ با تغییرات رخ داده در تعدادی از ژن های این جاندار به پیش رفته است. 
دانشمندان همچنین برخی نشانه های ژنتیکی را یافتند که تکامل پاها و گردن بلند زرافه را باعث شده است، به علاوه تعداد استخوان های گردن و پاهای زرافه نیز مشابه استخوان های گردن و پاهای انسان و سایر پستانداران می باشد. کاونر ادامه می دهد: "برای دستیابی به این قامت غیرعادی، مهره های گردن و پای استخوان زرافه  به شکلی بسیار کشیده تکامل پیدا کرده است. حداقل دو ژن لازم است، یک ژن برای بیان داشتن منطقه ای که رشد اسکلتی بیشتر باید در آن رخ بدهد و ژن دیگر برای تحریک به رشد بیشتر." از میان 70 ژن که تیم محققان متوجه متفاوت بودنشان در زرافه شدند، دانمشندان ژن هایی را شناسایی کردند که هر دوی این کاربردهای ذکر شده را تنظیم می کند. 
به گفته کاونر"جالب ترین این ژن ها FGFRL1 نام دارد که دارای خوشه ای از جانشین های آمینو اسیدی (منحصراً در زرافه) بوده و در بخشی از پروتئینی قرار گرفته که فاکتوهای رشد فیبروبلاست، یعنی خانواده ای از تنظیم کننده های فعال در تنظیم روندهای بسیار از جمله رشد جنین، را به هم متصل می سازد." این مسیرِ فاکتورِ رشدِ فیبروبلاستی، نقش مهمی را در کنترل رشد بازی می کند که در رشد اولیه جنین آغاز شده و بعد از تولد زرافه نیز در فاز رشد استخوانی گسترش می یابد. در انسان ها و نیز در موش ها، نقایص قلبی عروقی و اسکلتی شدید با جهش های تضعیف کننده در این ژن همراه است. 
دانمشندان همچنین دست به شناسایی چهار ژن الگوساز شده اند، منظور ژن هایی هستند که در رشد ساختارهای بدنی دست دارند که مناطقی از پاها و ستون فقرات زرافه را معین می کنند. کاونر اینگونه بیان می دارد: "ترکیب تغییرات در ژن های الگوساز و ژن FGFRL1 ممکن است دو ماده از مواد لازم را برای تکامل گردن و پاهای بلند زرافه در اختیار بگذارد." 
آگابا متوجه شد گروه ژن هایی که به کار تنظیم متابولیسم و رشد می پردازند، در زرافه به نسبت اُکاپی متنوع تر هستند. یکی از این ژن ها به کار کدبندی گیرنده اسید فولیک می پرداخت، که از ویتامین های ضروری B برای رشد عادی می باشد. سایر ژن های سوخت و سازی که دانشمندان متوجه تغییر یافتن آنها در زرافه شدند آنهایی هستند که در متابولیسم اسیدهای چربِ فرّارِ تولیدی توسط تخمیرِ گیاهانِ بلعیده شده نقش دارند و این گیاهان منبع عمده غذایی زرافه و سایر حیواناتی چون بز و احشام را تشکیل می دهد. غذای زرافه برگ های اقاقیا و غلاف دانه ها می باشد که هم مغذی و هم بسیار سمی هستند. 
به گفته دانشمندان ژن های مسئول سوخت و ساز برگ های اقاقیا ممکن است به این منظور در زرافه تکامل یافته باشد که این حیوان بتواند بر سمی بودن منابع غذایی خود غلبه کند. کاونر و اگابا که هر دو ژنتیک شناس تجربی می باشند، اظهار داشتند که بی صبرانه منتظر کاربرد برخی از ژن های شناخته شده هستند که به اعتقاد ایشان می تواند مسئول خصوصیات منحصر به فرد زرافه باشد. تیم تحقیقاتی آنها درحال حاضر به تست اثر بالقوه تفاوت های منحصر به فرد ژن FGFRL1 زرافه پراخته اند، به این ترتیب که این تغییرات را با استفاده از روش های ادیت ژنی CRISPR جدید، در موش معرفی کرده اند. جایگزینی ژن FGFRL1 زرافه در موش ها به نظر نمی رسد که موش گردن درازی را نتیجه بدهد. 
با این وجود دانشمندان امیدوارند بدین روش بتوان نحوه اثرگذاری ژن FGFRL1 را بر روی رشد افتراقی ستون فقرات و پاهای موش ها مشاهده کرد، یعنی همان ژنی که مسئول ویژگی های منحصربه فرد زرافه هست.
به بیان کاونر: "امیدواریم انتشار ژنوم زرافه و نشانه های بیولوژی اختصاصی این جاندار، در پرتو کاهش شدیدی که اخیراً در شمار این جانداران رخ داده است، منتهی به توجهات بیشتر به گونه یاد شده شود. هرچند کاهش جمعیت زرافه ها و فیل ها در ساواناهای آفریقا، به اندازه کاهش شیرهای این قاره توجهات را به خود جلب کرده است اما جمعیت زرافه ها ظرف 15 سال گذشته به خاطر شکار غیرقانونی و از دست رفتن زیستگاه ها تنها 40 درصد نزول داشته است. با این نرخ کاهش، شمار زرافه ها در حیات وحش در پایان قرن حاضر به زیر 10 هزار عدد خواهد رسید. برخی زیرگونه های این جاندار نیز هم اکنون در مرز انقراض قرار دارند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بیشتر زنانی که به غربالگری استخوان نیاز دارند، این سنجش را انجام نمی دهند

بیشتر زنانی که به غربالگری استخوان نیاز دارند، این سنجش را انجام نمی دهند

مطالعه جدیدی نشان داد که تعداد کمی از زنانی که شدیداً در معرض خطر پوکی استخوان هستند، برای مطلع شدن از وضعیت کاهش توده استخوانی شان آزمایش می شوند، در حالیکه بیشتر زنانی که کمتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند، غربالگری استخوان می شوند.

مطالعه متن کامل
ساخت سری های دومستیکر (domestiquer) توسط فدریک سالو  از مصالح معماری

ساخت سری های دومستیکر (domestiquer) توسط فدریک سالو از مصالح معماری

نقش معماری در طراحی چیست؟ آیین نامه ها و تزئینات معماری که معمولا برای ساخت ساختمان از آنها بهره گیری می شود چه کاربردی در ساخت اشیایی دارند که روزانه از آنها استفاده می کنیم؟ "دومستیکر" نامِ مجموعه ای از آثار ساخت طراح فرانسوی به نام «فدریک سالو» که مستقیما با توجه به پاسخ چنین سوالاتی خلق شده است. وی به هنگام قدم زدن در خیابانهای شهر رِن علاقه عمیقی به نماهای تزئین شده با لوح و سنگ پیدا کرد.

مطالعه متن کامل
تولد 21 ساله شدن اولین گوشی هوشمند دنیا

تولد 21 ساله شدن اولین گوشی هوشمند دنیا

آیا می‌دانستید 21 سال از زمان عرضه اولین گوشی هوشمند در دنیا می‌گذرد؟ در ادامه خبر با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
طرحی در مقیاس نانو برای حل مشکل گرمایش شدید دستگاه‌های میکروالکترونیک

طرحی در مقیاس نانو برای حل مشکل گرمایش شدید دستگاه‌های میکروالکترونیک

در حال حاضر تولیدکنندگان دستگاه‌های میکروالکترونیک برای تعیین دمای درون دستگاه‌ها، تنها به شبیه‌سازی‌ها تکیه می‌کنند. محققان به تازگی روشی برای تعیین دمای واقعی داخل این دستگاه‌ها پیدا کرده‌اند. در این روش از مواد درون دستگاه به عنوان دماسنج استفاده می‌شود.

مطالعه متن کامل
خوابیدن روی‌ شکم ممکن است خطر مرگ ناگهانی را در افراد مبتلا به صرع افزایش دهد.

خوابیدن روی‌ شکم ممکن است خطر مرگ ناگهانی را در افراد مبتلا به صرع افزایش دهد.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند در افراد مبتلا به صرع که روی شکم می‌خوابند، احتمال افزایش خطر مرگ ناگهانی وجود دارد. این خطر مانند سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان است.

مطالعه متن کامل