کوی دانش - kooy

وزن هوای زمینِ نخستین کمتر از نیمی از وزن اتمسفر کنونی اش بوده است

وزن هوای زمینِ نخستین کمتر از نیمی از وزن اتمسفر کنونی اش بوده است
25 اردیبهشت
12:15 1395
حباب هایی که در لاوای باستانی گیر افتاده اند نشان می دهد زمین نخستین، اتمسفر غلیظی نداشته است، یعنی فشار هوا طی 2.7 میلیارد سال قبل در حالت حداکثری خود نیمی از فشار موجود امروز بوده است.

لایه های روی این صخره 2.7 میلیارد ساله که استروماتولیتی از غرب استرالیاست نشان دهنده شواهدی از زندگی  تک سلولی و فتوسنتزی است که روی سواحل دریاچه ای بزرگ وجود داشته است. نتایج این مطالعه نشان دهنده آنست که علیرغم اتمسفر رقیق زمین، یک زندگی میکروبی وجود داشته است. در حقیقت این فرض که زمین نخستین دارای اتمسفر غلیط تری بوده اشتباه از آب درآمده است.

تحقیق جدید که از سوی دانشگاه واشنگتن انجام گرفته با استناد به جباب هایی که در صخره ای به عمر 2.7 میلیارد سال گیر افتاده اند نشان می دهد اتمسفر زمین آن موقع  در حالت حداکثری خود نصف فشار اتسفر کنونی بوده است.
 نتایج مطالعه یاد شده به صورت آنلاین در تاریخ 9 می در ژورنال Nature Geoscience منتشر شده است و حاکی از اشتباه بودن فرض پذیرفته شده در میان عوام است که اتمسفر زمین نخستین غلیظ تر بوده تا جبرانی بر نورخورشید ضعیف باشد. همچنین این یافته ها، اشاراتی به گازهای موجود در اتمسفر آن دوران داشته است و نشان می دهد بیولوژی و اقلیم در آن دوره چگونه بوده است. 
به گفته سانجوی سوم، نویسنده ارشد این مطالعه که آنرا به عنوان بخشی از تز دکتری خود در زمینه علوم فضایی و زمین انجام داده است: "مدتهاست همه فکر می کردیم فشار اتمسفر زمین در گذشته غلیط تر از امروز بوده است، زیرا در آن دوران نور خورشید  کم جان تر بوده. نتایح بدست آمده اما مخالف انتظار دانشمندان می باشد."
ایده استناد به حباب های گیر افتاده در گدازه خنک شده به عنوان "بارومترباستانی" برای تعیین وزن هوا در دوران نخستین سیاره زمین، چند دهه قبل از این به ذهن راجر بویک، نویسنده همکار مطالعه و پرفسور علوم زمین و فضای دانشگاه واشنگتن رسید. سایرین از همین تکنیک برای اندازه گیری ارتفاع گدازه طی چند میلیون سال گذشته استفاده کردند. محققان به منظور بررسی ایده یاد شده و اندازه گیری فشار هوا در آنزمان، نیازمند سایتی بودند که بتوان گدازه باستانی شکل گرفته در بستر دریا را آنجا پیدا کرد.      
سایت میدانی مزبور که در غرب استرالیا واقع بوده، توسط تیم بلیک از دانشگاه غرب استرالیا کشف شد، جاییکه رودخانه بیسلی، دارای گدازه بازالتی به قدمت 2.7 میلیارد سال است. پست ترین جریان گدازه به نام "زبانه های گدازه" که داخل سفال شیشه ای نفوذ کرده است، حاکی از آنست که گدازه مذاب به داخل آب دریا ریخته بوده است. تیم مزبور برای بررسی اندازه حباب ها، داخل جریان های گدازه پوشاننده را حفاری کردند.
 جریان صخره ذوب شده به سرعت خنک می شود و حباب های گیر افتاده در انتها، نسبت به آنهایی که در ابتدای جریان هستند کوچکتر می باشند. «تفاوت سایز» باعث ثبتِ فشار هوایی که به هنگام خنک شدن گدازه طی 2.7 میلیارد سال قبل وارد شده بود شده است.    
اندازه گیری های دقیق میدانی نشان دهنده اتمسفر سبک وزن زمین است. اسکن های اشعه ایکس قدرتمند از چند جریان گدازه تاییدی بر همین نتایج بوده است، به این معنا که حباب ها نشان دهنده آنست فشار اتمسفری آن زمان، کمتر از نصف فشار امروزی بوده است. 
7 میلیارد سال قبل از این زمین صرفاً خانه میکروب های تک سلولی بوده است، نورخورشید حدود یک پنجم نسبت به امروز ضعیف تر بوده و اتمسفر نیز فاقد اکسیژن بوده است. اما این یافته اشاره به شرایطی دارد که نسبت به آنچه پیش از این دانسته می شد متفاوت است. اتمسفر سبک تر آن دوران می توانست بر قدرت باد و سایر الگوهای اقلیمی اثر بگذارد و حتی نقطه جوش مایعات را نیز دستکاری کند. 
به گفته بویک: "هنوز باید مدت زمانی وقت صرف شود تا بتوانیم تمام عواقب محتمل این فرض جدید را دریابیم." سایر شواهد زمین شناسی به روشنی نشان دهنده وجود آب مایع بر روی سطح زمین در آن دوران است بنابراین اتمسفر نخستین بایستی گازهای گلخانه ای نگاهدارنده گرمای بیشتری همانند متان و دی اکسید کربن، و نیتروژن کمتری داشته بوده باشد. مطالعه جدید پیشرفتی بر مطالعه قبلی همین تیم محسوب می شود که بر روی "قطرات باران فسیل شده" صورت داده شده بود که شبهاتی در زمینه اتمسفر باستانی غلیظ تر را مطرح نمود. نتایج همچنین تاییدی است بر یافته های 2015 بویک مبنی بر آنکه 3 میلیارد سال قبل از این، میکروب ها نیتروژن را از اتمسفر زمین بیرون می کشیدند. 
به گفته دیوید کتلینگ، نویسنده همکار و پرفسور دانشگاه واشنگتن در زمینه علوم فضایی و زمین: "سطوح گاز نیتروژن طی عمر زمین، حداقل در تاریخچه اولیه این سیاره، متفاوت با آنچیزی بوده که ما می اندیشیدیم. بنابراین باید یافته های بدست آمده را به جای برداشت های اشتباه قبلی جایگزین کنیم."
 محققان بدنبال سایر صخره های مناسب برای تایید یافته های خود و یادگیری در مورد تغییر فشار اتمسفری در سرتاسر زمان بوده اند. 
هرچند نشانه های زمین نخستین اندک است، اما مطالعه زمین باز هم به نسبت سیارات خارج منظومه شمسی آسان تر می باشد، بنابراین می توان شرایط محتمل و زندگی بر روی سیارات دیگر را که شاید مثل زمین نخستین اتمسفر رقیق داشته و فاقد اکسیژن بوده باشند را شناخت. 
«سُم» مدیر عامل سازمان غیرانتفاعی بلو ماربل اسپیس است که در سیاتل واقع شده و تمرکز آن بر تحقیقات علم فضایی بین رشته ای، افزایش آگاهی بین المللی، آموزش علوم و عموم می باشد. وی در حال حاضر مشغول انجام تحقیقات زیست فضایی در مرکز تحقیقاتی ایمس ناسا در کالیفرنیا می باشد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ژلی که می تواند تاثیر طولانی مدت داشته باشد

ژلی که می تواند تاثیر طولانی مدت داشته باشد

محققین در موسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی (IBN) از A*STAR داروی هیدروژل را برای درمان بیماری های مزمنی نظیر هپاتیت C و بیماری کلیوی تولید می شود که این بیماری ها سالانه جان پانصدهزار بیمار را در سرتاسر جهان می گیرند.

مطالعه متن کامل
آموزش برطرف نمودن 25 مشکل در iPhone 6 و iPhone 6 Plus (بخش دوم)

آموزش برطرف نمودن 25 مشکل در iPhone 6 و iPhone 6 Plus (بخش دوم)

در قسمت قبلی 15 مشکل آیفون را بررسی و راه حل برطرف کردن آنرا ارائه کردیم. در این بخش 10 مشکل دیگر را بررسی و راه حل های رفع آنها را با شما در میان می گذاریم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
حسگر‌های شهر دانمارک، عادات خرید را در بازارهای کریسمس پیگیری می‌کنند.

حسگر‌های شهر دانمارک، عادات خرید را در بازارهای کریسمس پیگیری می‌کنند.

موسسه تجاری ِ شهر آلبورگ در دانمارک، تبدیل به یک شبکه حسگرهای هوشمند می‌شود تا تاثیر رویدادهای بزرگ را نظارت و تحلیل کند، آنها کار خود را با بازار کریسمس آغاز می‌کنند. این فناوری را تحت عنوان BlipTrack می‌شناسند. آنها گوشی های موبایل و تبلتهای افراد را ردیابی می کنند تا اطلاعات مفیدی به دست آورند. با استفاده از این اطلاعات می‌توانند جریان ترافیک را روان کنند، فروشگاه ها را بهینه کنند و کارهای دیگری انجام دهند.

مطالعه متن کامل
گوگل و معرفی قابلیت "پاسخ دهی هوشمند" (Smart Reply) برای کاربران اینباکس بدون تایپ حتی یک کرکتر

گوگل و معرفی قابلیت "پاسخ دهی هوشمند" (Smart Reply) برای کاربران اینباکس بدون تایپ حتی یک کرکتر

"اسمارت ریپلای" که اواخر همین هفته در اختیار کاربران اپ ایمیلی موبایلِ اینباکس گوگل قرار گرفت، محتوای ایمیل دریافتی را خوانده و سه پاسخ پیشنهادی را در انتهای صفحه نشان می دهد که کاربر می تواند از میانشان یکی را انتخاب کند. به این ترتیب فرد می تواند بدون صرف هیچ زمانی برای نوشتن پاسخ کوتاه خودش به سرعت به ایمیل دریافتی پاسخ بدهد.

مطالعه متن کامل
مرسدس SL Special Edition Mille Miglia 417، اتومبیلی خوش ساخت برای جشن گرفتن سالروز پیروزی اجدادش

مرسدس SL Special Edition Mille Miglia 417، اتومبیلی خوش ساخت برای جشن گرفتن سالروز پیروزی اجدادش

مرسدس از مدل ویژه ماشین های SL Roadster رونمایی کرد. SL Special Edition Mille Miglia 417 برای جشن گرفتن سالروز پیروزی غیر منتظره ماشین 300 SL در مسابقات استقامتی Mille Miglia در 60 سال پیش، رونمایی شده است. از ویژگی های این مدل خاص می توان به عملکرد ارتقاء یافته و سیستم های به روز شده آن، برای افزایش راحتی سفر ماشین اشاره کرد.

مطالعه متن کامل