کوی دانش - kooy

دلیل اهمیت کرکس ها چیست و اگر نباشند چه از دست می دهیم؟

دلیل اهمیت کرکس ها چیست و اگر نباشند چه از دست می دهیم؟
22 اردیبهشت
08:15 1395
اولین عامل تهدید کننده کرکس ها وجود سم در لاشه های منبع تغذیه شان است. در صورت از دست رفتن کرکسها، تعداد سایر جانداران لاشه خوار افزایش پیدا می کند و فراوانی چنین جاندارانی باکتری و ویروس ها را از لاشه ها به شهرهای محل زندگی انسان ها منتقل می سازد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

تصویر فوق متعلق به یک کرکس  ابلق در اتیوپی است. کرکس های ابلق که روزگاری در آسمان ها چرخ می زدند سال 2015 به علت کاهش چشمگیر تعدادشان در سرتاسر آفریقا، در فهرست شدیداً در معرض انقراض قرار گرفتند. کرکس های ابلق در درجه اول به خاطر سموم موجود در لاشه هایی که منبع تغذیه شان است از دست می روند.
کرکس ها، از جمله کاراکترهای کارتونی در بیابان های خشک هستند که غالباً آرزوی ندیدنشان را می کنیم، زیرا کرکس هایی که در آسمان چرخ می زنند به طور سنتی نمادی از مرگ و نیستی دانسته شده اند. اما فارغ از هر شوخی، کرکس ها در برخی از نقاط جهان با خطر انقراض کامل مواجهند و بر طبق گزارش جدیدی که زیست شناسان دانشگاه یوتا منتشر ساخته اند انقراض این پرندگان عواقبی جدی را برای اکوسیستم و نیز جوامع انسانی در پی خواهد داشت. 
بنا به گزارش منتشره در Biological Conservation اولین عامل تهدیدکننده کرکس ها وجود سموم در لاشه های مصرفی این جانداران است. در بسیاری از قاره ها، کرکس ها قربانیان بدشانس لاشه های مسموم هستند، مخصوصاً از این جهت که یک دو جین یا حتی صدها کرکس می توانند همگی از یک لاشه تغذیه کنند. جمعیت بیشتر گونه های کرکس در سرتاسر جهان یا رو به کاهش و یا در شرف انقراض کامل قرار گرفته است.
به گفته زیست شناسی به نام ایوان بوچلی و چاغان شکرجی اوغلو از دست رفتن کرکس ها موجب فراوان شدن سایر لاشه خواران می شود که این مسئله باکتری و ویروس های موجود در لاشه جانوران را به شهرهای محل سکونت انسان ها منتقل خواهد کرد.


ریسک فاکتورهای کاهش کرکس ها
سال 2004 بود که شکرجی اوغلو مطالعه ای را منتشر ساخت که در آن به بررسی ریسک های انقراض تمامی گونه های پرندگان در سرتاسر جهان پرداخته شده بود. وی این نکته را دریافت که در میان تمام پرندگان، کرکس ها بیشتر از هر گروه دیگری در معرض خطر انقراض قرار دارند. حال بیش از یک دهه بعد، بوچلی و شکرجی اوغلو دست به بررسی فاکتورهایی زده اند که بر ریسک انقراض بیش از 100 گونه پرنده از جمله 22 گونه از کرکس ها که به طور اخص از لاشه تغذیه می کنند و نیز سایر پرنده های لاشه خواری که رژیم غذایی متنوع تری نسبت به ایشان دارد موثر هستند.
 نتایج بدست آمده از این مطالعه نشان می دهد تعدادی از ویژگی های اکولوژیکیِ ذاتی احتمالاً در ریسک انقراض کرکس ها نقش دارد که از آنجمله عبارتند از توده بدنی بزرگ این جانداران، نرخ پایین زاد و ولد و رژیم غذایی بسیار اختصاصی این پرندگان. البته بزرگترین تهدید متوجه کرکس ها لاشه های مسموم است.

 
مسموم سازی در سه قاره  
مسمومیت بزرگترین ریسکی است که کرکس ها را با انقراض مواجه ساخته است و بر 88 درصد از گونه های در معرض انقراض این پرندگان اثر منفی دارد. سمی که از آن صحبت شد به اَنحا مختلف موجب کشتار کرکس ها می شود. 
به عنوان مثال در آمریکای شمالی، کندور کالیفرنیایی که نوعی کرکس است با کاهش بسیار شدید در تعداد خود مواجه بود، به نحوی که تعداد این پرندگان در سال 1982 به 22 عدد رسید. اما دلیل اصلی کاهش مزبور چه بود؟ تکه های سربی گلوله که در احشای حیوانات شکار شده توسط شکارچی های انسانی به جای می ماند. البته به لطف تلاش های حفاظتی سفت و سخت صورت گرفته تعداد این گونه مجدداً با افزایش مواجه شد. تعداد کندورها اکنون بیش از 400 تا بوده و در نواحی وسیعی از کالیفرنیا، آریزونا، یوتا و باجا کالیفرنیای مکزیکو در آسمان چرخ می زنند. 
اواسط دهه 1990 هندوستان نیز با کاهش بسیار شدید در شمار کرکس ها مواجه شد، به نحوی که بیش از 95 درصد از کرکس های این کشور اوایل قرن 21  از آسمان ها محو شده بودند. به گفته بوچلی "این واقعه، سقوط بسیار گسترده ای در شمار کرکس ها بود که باعث شد توجه تعداد بیشتری از افراد به وضعیت این پرندگان جلب شود." دلیل اصلی کشتار کرکس ها در هندوستان نیز دیکلوفناک شناخته شد، یک داروی ضدالتهابی برای احشام که جهت تسکین درد استفاده می شود اما سم بسیار مهلکی برای کرکس هاست. صدها کرکس بر روی یک لاشه احشام جمع می شوند و اگر قبل از مرگ، گاو یا گوساله یاد شده دیکلوفناک دریافت کرده باشد، صدها کرکس تغذیه کننده از آن خواهند مرد. حتی کمتر از یک درصد از لاشه های احشامِ آلوده به دیکلوفناک می تواند سبب کاهش شدید شمار کرکس ها باشد. خوشبختانه همکاری بین المللی منتهی به ممنوعیت کامل استفاده از دیکلوفناک در احشام شده است. به گفته بوچلی شمار کرکس ها نیز ثبات پیدا کرده است و هم اکنون نشانه هایی از افزایش اندک شمارش آنها مشاهده می شود. 
حال مرکز بحران کاهش شمار کرکس ها در صحرای آفریقا قرار دارد. به گفته بوچلی: "در آفریقا، موضوع کاهش شمار کرکس ها بسیار چالش برانگیزتر و غم افزاست." در این منطقه از جهان از سموم قدرتمندی که مقرون به صرفه هم هستند استفاده می شود تا جمعیت شکارگرانی مثل شیرها و شغال ها را کنترل کنند. این سموم به اندازه ای سمی هستند که در میان کل اکوسیستم از پرندگان گرفته تا پستانداران و حشرات دور و برِ محلِ وجودِ لاشه را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد. اما از آنجایی که کرکس ها نسبت به سایر حیوانات، لاشه خوارِ غالب هستند، قسمت اعظم سم را نیز دریافت داشته و همین امر موجب بالارفتن تعداد مرگ و میرشان می شود. به عنوان مثال سال 2007 لاشه فیلی سمی در نامیبیا به تنهایی موجب مرگ 600 کرکس شد. در موارد دیگر کرکس ها قربانی شکارچیان غیرمجازی می شوند که اقدام به آلوده سازی لاشه و کشتار عمدی کرکس ها می کنند تا یکوقت به واسطه این پرندگان محل شکار حیوانات ممنوعه شان لو نرود. بوچلی اضافه می کند: "کرکس ها به خاطر تعارضی که بین انسان و حیات وحش وجود دارد و نیز به خاطر تجارت غیرقانونی اعضای حیوانات، به شکل غیر مستقیم بیشترین تاوان را پس می دهند." متاسفانه این بحران همچنان در آفریقا ادامه دارد


افزایش لاشه خوارن غیرثابت
در غیاب کرکس ها، سایر لاشه خواران در حال افزایش و بهره مندی از تمام لاشه های دست نخورده موجود هستند. بنا بربعضی از تخمین های انجام شده، در آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و آفریقا، کرکس ها نسبت به تمام شکارچیان دیگر گوشت بیشتری می خورند. بدون کرکس ها، حیواناتی که به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود از لاشه سایرین تغذیه می کنند (و در تضاد با کرکس های صرفاً گوشتخوار، لاشه خواران غیرثابت نامیده می شوند) ازدیاد یافته و از مواد مغذی موجود در  لاشه ها بهره می گیرند. به گفته بوچلی: "در لاشه ها مواد مغذی بسیاری وجود دارد که سایر جانداران به جز کرکس ها از آنها استفاده می کنند."
کلاغ، موش، سگ و یا هر گونه مشابه دیگری به واسطه زوال کرکس ها فراوان و غالب می شود تا جاییکه شمارش آنها از تعداد کرکس ها بیشتر خواهد شد.
صدها کرکسی که از یک لاشه تغذیه می کنند می توانند به آسانی گله های سگ را بترسانند. اما وقتی چند کرکس باقی مانده باشند سگ ها بر آنها غلبه خواهند کرد. این دست تغییرات در جمعیت گروه های حیوانی مشخص می تواند توازن شبکه های غذایی را دستخوش نوسان کند. به گفته بوچلی: "تمام لاشه خواران غیرثابت، شکارگر هم هستند و بنابراین به تغذیه از سایر ارگانیسم هم خواهند پرداخت و با اثر آبشاری مواجه خواهیم شد."


اثرات ناشی از دخالت های انسان
اثر کاهش شمار کرکس ها محدود به قلمرو اکولوژی نخواهد بود. کرکس ها از جمله مصرف کنندگان بسیار کارآمد لاشه ها هستند، به نحوی که گاهی اوقات ظرف یک ساعت می توانند دست به مکان یابی و تغذیه از لاشه ای بزنند، قبل از آنکه انواع دیگر فساد روی لاشه رخ بدهد. بعلاوه معده این پرندگان نیز اسید بسیار بالایی دارد و تمام باکتری و ویروس های موجود در لاشه را از بین می برد. همین ویژگی، به علاوه این حقیقت که کرکس ها چندان ارتباطی با انسان ها ندارند باعث شده تا پرندگان مزبور سد محکمی باشند در برابر بیماری هایی که از لاشه حیوانات مرده ناشی شده و به انسان ها منتقل می شوند. دیگر لاشه خواران غیرثابت به اندازه کرکس ها ضد بیماری نبوده و ممکن است بیماری ها را به جمعیت های انسانی منتقل سازند، بخصوص با توجه به این مسئله که بسیاری از این دست لاشه خواران هم اکنون در شهرها حضور دارند.
به عنوان مثال، بدنبال کاهش شمار کرکس ها، هندوستان شاهد افزایش فراوانی در شمار «سگ های رها» بود که بنابر تخمین ها جمعیتشان به 7 میلیون رسید. این افزایش که بالقوه به دلیل تغذیه سگ ها از لاشه های بیمار صورت گرفت بنا به باورها حداقل تا حدودی باعث شیوع  بیماری هاری شده است که بنابر تخمین ها بین سال های 1992 تا 2006 جان 48 هزار نفر را گرفت، مرگ هایی که می شد با حفاظت از حیات کرکس ها از آنها جلوگیری کرد.

در این میان اعضای جامه زرتشتیان پارسی هند نیز از جهتی دیگر از این مسئله رنج بردند. این مردمان به مدت هزاران سال مردگان خود را بنابر آیین شان روی قله کوه ها یا برج های بلند قرار می داده اند تا کرکس ها لاشه را مصرف کنند. سنتی که به آن "دفن در آسمان" گفته می شود. اما به گفته ایشان حالا که تعداد کرکس ها کم شده است و نمی توان مسئله دفن مردگان را حل و فصل نمود بحرانی در انجام آیین های مذهبی به وجود آمده است. برخی برای حل این مشکل محل های نگهداری کرکس های اسیر را درست کرده اند. برخی نیز به نظرشان رسیده تا با استفاده از آینه های خورشیدی متمرکز، اجساد مردگان را  خشک نمایند. مشکل این افراد یکی از نقش های کرکس ها در جامعه جنوب آسیا و اثرات منفیِ گوناگونِ نبودِ این پرندگان را برملا ساخته است. 


یادگیری از گذشته 
بوچلی و شکرجی اوغلو علیرغم ادامه داشتن بحران کرکس ها در آفریقا، می توانند با اتکا به تجربه قبلی که در هندوستان رخ داده است نتیجه نهایی کاهش جمعیت کرکس ها را در آفریقا نیز پیش بینی نمایند که عبارت است از تصاعد جمعیت کلاغ ها، مرغها، موشها و سگ ها. شاید شیوع  بیماری هاری در هند نیز تنها یک مقدمه باشد، زیرا کشورهای واقع  در صحرای آفریقا درحال حاضر نیز دارای بالاترین نرخ آلودگی سرانه هاری در جهان می باشند. بیماری هاری یکی از بیماری های بالقوه ای است که کرکس ها در تنظیم وضعیت آن نقش دارند.
 بوچلی به این موضوع اشاره کرد که مسمومیتی که باعث مرگ کرکس ها شده  بر بسیاری از ارگانیسم های دیگر در سرتاسر اکوسیستم نیز اثر می گذارد، اما کرکس ها حساس ترین  پرندگان موجود در اکولوژی هستند. تجربه موفقِ بهبود وضعیت کندورهای کالیفرنیایی نشان دهنده ممکن بودن انجام این کار است، اما هزینه های بالایی باید بدین منظور پرداخت شود که برای کشورهای در حال توسعه ممکن است پرداخت آن ممکن نباشد.
شکرجی اوغلو ادامه می دهد: "هم خبر خوب هست و هم خبر بد. می توانیم این پرندگان لاشه خوار را از مرز انقراض کامل بازگردانیم. اما خبر بد آنست که برای دست یافتن به ارقام حاکی از بالا رفتن شمار کرکس ها، باید میلیون ها دلار و دهه ها وقت صرف شود. نباید کار به اینجا برسد اما اگر رسید می توان تنها چند گونه را حفظ کرد."
بنابراین به عقیده بوچلی: "بهترین کار آنست که همین الان بر روی حفاظت از کرکسها تمرکز شود، تا  از آسیب های غیرقابل محاسبه ای که برخاسته از آبشارهای تغذیه ای بوده و افزایش شمار بیماری های انسانی در کشورهای درحال توسعه بتوان جلوگیری نمود."
هزینه های این مطالعه توسط فلوشیپ تحقیقات دکتری بنیان علوم ملی و مرکز پایداری و تغییرات جهانی دانشگاه یوتا تامین شده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چه مک بوکی بخریم ؟

چه مک بوکی بخریم ؟

مجموعه مک بوک های تولیدی اپل با عرضه مدل های متعدد این شرکت حسابی شلوغ شده است. اکنون 6 مک بوک مختلف از سوی اپل تولید شده که البته بضاعت این شرکت را نشان می دهد، در نتیجه اگر شمای خریدار، اندکی بین انتخاب مناسب ترین این مک بوک ها مردد مانده باشید چیز غریبی نیست. مک بوکی که اخیرا عرضه شده است هم خود دردسری به قبلی ها اضافه کرده، زیرا هرچند که نسبت به مدل Air ظریف تر می باشد، اما متفاوت است و اندازه صفحه اش نیز بامدل های قبلی فرق دارد.

مطالعه متن کامل
تصور کنید تقویمی دارید که علاوه بر نمایش تاریخ، ریش هم در می آورد!

تصور کنید تقویمی دارید که علاوه بر نمایش تاریخ، ریش هم در می آورد!

به دلیل محبوبیت روزافزون ریش گذاشتن در کشورهای غربی، آنا مارننکو Anna Marnenko تقویم سالانه ریش دارBearded Year Calendar ساخته است. تقویم شامل 12 لایه شفاف به اندازه کاغذ A4 که هر لایه نشان دهنده یک ماه از سال است، با عدد و نام روزها درپایین صفحه. اشکال روی لایه ها که یک به یک روی هم می افتند، این تصور را به وجود می آورد که ریش به مرور زمان رشد می کند، درعین حال زمینه صفحه که به رنگ آبی است نیز لایه به لایه پر رنگ تر می شود.

مطالعه متن کامل
 گوگل کیپ، قابلیت های به اشتراک گذاری یادداشت ها و کار بر روی آنها را بصورت آنلاین به سایر قابلیت های خود اضافه کرد

گوگل کیپ، قابلیت های به اشتراک گذاری یادداشت ها و کار بر روی آنها را بصورت آنلاین به سایر قابلیت های خود اضافه کرد

Google Keep اپ بسیار قدرتمندی است، اما ایرادش اینست که در زمره آندسته اپ های گوگلی است که نسبت به خیلی از همتایانش، دیر به دیر بروزرسانی می شود. به همین خاطر، در قیاس با سایر اپ های یادداشت برداری یا نوشتن وظایف، از نظر کارکردها و ویژگی هایی که دارد بسیار ساده تر می باشد. اما بروزرسانی جدید که روی همین اپ صورت گرفته، چند ویژگی ِکاربردیِ بسیار خوب را به Keep اضافه کرده است.

مطالعه متن کامل
خودرویFiat 500X  با سبکی ایتالیایی

خودرویFiat 500X با سبکی ایتالیایی

شرکت خودروسازی Fiat از جدیدترین محصول خود به نام Fiat 500X پرده برداری کرد. این خودرو به زودی به عنوان گزینه ای برای کسانی که به دنبال خودرویی به سبک اروپایی و با قیمتی مناسب می باشند، به بازار رقابتی خودرو وارد خواهد شد. درحالیکه خودروی 500X مجموعه ای از خصوصیات پیشرفته و قابلیت ها را ارائه می دهد، اما مزیت رقابتی آن در واقع در سبک و هویت آن است. خودروی 500X از نظر سبک، بسیار شبیه به خودروهای هم گروه خود یعنی 500 و 500L می باشد. این خودروها دارای ظاهری زیبا و کارتونی هستند. خودروی 500X دارای سبکی است که یادآور گذشته ها بوده و به دلیل داشتن نمای خاص عقب خود و چرخ های بزرگش نمایی تهاجمی و مدرن به خود گرفته. طرح و سبک آن مورد علاقه همه نیست، اما فکر می کنم بسیار موفق تر از خودروهای مشابه خود یعنی همان MINI ها باشد.

مطالعه متن کامل
چطور با Samsung Galaxy Note 4 اسکرین شات (عکس از صفحه موبایل) بگیریم ؟

چطور با Samsung Galaxy Note 4 اسکرین شات (عکس از صفحه موبایل) بگیریم ؟

Samsung Galaxy Note 4 بالاخره در فروشگاه ها عرضه شد و میلیون ها اپ مختلف از Google Play Store (و اپ های متعددی روی کاتالوگ اپلیکیشن سامسونگ) به همراهش به مشتریان عرضه می شود، علاوه بر این ها، این مدل یکی از بهترین صفحه نمایشها را داراست که تابحال روی گوشی های هوشمند شاهد بوده ایم. خب، حالا چطور باید از لحظه خاصی در یک اپ عکس بگیرید؟ خیلی ساده است، با کوی همراه باشید..

مطالعه متن کامل