کوی دانش - kooy

توجه زیست شناسان به پلانکتون غول پیکر

توجه زیست شناسان به پلانکتون غول پیکر
04 اردیبهشت
12:45 1395
تیمی از زیست شناسان دریایی و اقیانوس شناسان از CNRS ،UPMC و سازمان آلمانی GEOMAR اهمیت گروهی از ارگانیسم های پلانکتونی غول پیکر را به نام Rhizaria که در تمام اقیانوس های جهان وجود دارد دریافته اند، این درحالیست که پیش از این ارگانیسم های مزبور کاملا مورد بی توجهی محققان قرار داشتند.

تصویر فوق: سه ریزاریا (Rhizaria) از دریچه میکروسکوپ نوری مشاهده می شود. نقطه های زرد رنگ کوچک که در اطراف ارگانیسم هاست جلبک همزیگر می باشند. هر یک از ارگانیسم ها بطور متوسط سایزی بین 0.2 الی 1 سانتی متر دارد. این نوع Rhizaria انفرادی بوده و کلونی تشکیل نمی دهند. 

 بنا به یافته های بدست آمده این ارگانیسم ها 33% از کل فراوانی زئوپلانکتون های بزرگ واقع در اقیانوس های جهان را تشکیل می دهند و 5% از کل زیست توده دریایی را می سازند. مطالعه بر روی نمونه هایی انجام گرفت که طی یازده کمپین اقیانوس شناسی (حدفاصل 2008 الی 2013) شامل مناطق عمده اقیانوسی جهان جمع آوری شده و حتی پروژه اکتشاف اقیانوس قطب شمالِ تارا را نیز دربرمی گرفته است و در تاریخ 20 آوریل 2016 در  ژورنال نیچر منتشر شده است (نسخه پرینتی 28 آوریل منتشر می شود)
پلانکتون های دریایی را هرچند با چشم غیرمسلح نمی توان مشاهده کرد، اما نقشی کلیدی را در توازن سیاره زمین ایفا می کنند. پلانکتون ها که همچنان تا حد زیادی ناشناخته اند متشکل از اقسام بسیار متنوعی از ارگانیسم های ریز می باشند که نیمی از اکسیژن زمین را تامین کرده و پایگاه زنجیره غذایی اقیانوسی را تشکیل می دهند که تغذیه ماهی ها و پستانداران دریایی را به عهده دارد. ریزاریان ها که نامشان برگرفته از لغت لاتین Rhizaria می باشد، گروهی از ارگانیسم های پلانکتونی بزرگ هستند که تا همین اواخر اهمیتشان را نادیده می گرفتیم. بیشتر تخمین هایی که در زمینه توزیع ارگانیسم های دریایی انجام شده به صورت محلی (یعنی در ناحیه دریایی تعریف شده) بوده و برمبنای جمع آوری پلانکتون ها با استفاده از تورهای پلانکتونی. البته این عملیات هرچقدر هم با دقت انجام شود می تواند به ارگانیسم های ظریفی مانند ریزاریا صدمه زده و از شناسایی شان جلوگیری کند.

زیست شناسان دریایی و اقیانوس شناسان مهارت های خود را یک جا جمع کرده و هدف را بر تحلیل نمونه های جمع آوری شده طی یازده کمپین اقیانوس شناسی گذاشتند که با استفاده از شیوه ای کمتر مخرب یعنی استقرار دوربین زیرآبی در عمق اقیانوس در فاصله بین 2008 الی 2013 بدست آمده است. سیستم تصویربرداری در محلِ یاد شده که هیچ نوع جمع آوری را شامل نمی شده است، برای مطالعه مستقیم ارگانیسم ها در زیست محیط خود بدون وارد آوردن هیچگونه آسیبی به کار رفت. به صورت کلی نمونه گیری در 877 ایستگاه انجام شد (و برای انجام این کار دوربین 1454 بار به عمق 1500 متری فرستاده شد) و محل های نمونه گیری نیز تمام مناطق اقیانوسی اصلی جهان را دربرمی گرفت. در مجموع، دانشمندان 1.8میلیون تصویر را تحلیل کردند تا فراوانی و زیست توده Rhizaria را دریابند. 

نتایج کسب شده بسیارشگفت آور بودند، بدین ترتیب که تخمین دانشمندان به صراحت حاکی از آنست ریزاریا بیش از یک چهارم از فراوانی کل زئوپلانکتون های بزرگ جهان را تشکیل می دهد. به علاوه بنا به یافته ها، Rhizaria، معادل 5% از کل زیست توده موجود اقیانوسی را شکل می دهد (البته با درنظر گرفتن تمام ارگانیسم های موجود در اقیانوس های جهان که از وال ها تا پلانکتون را شامل می شود) حضور ریزاریا در تمام اقیانوس های زمین پیش از این کاملاً مورد غفلت واقع شده بود. البته توزیع این ارگانیسم ها نیز نابرابر می باشد، پلانکتون های غول پیکر در مناطقی که موادمغذی چندانی نیست (واقع در مرکز اقیانوس های بزرگ) و اتفاقاً بیشتر حوزه اقیانوسی را هم شامل می شود، فراوان هستند. دلیل توزیع یاد شده توانایی ریزاریا برای زندگی همراه میکروجلبک یا به بیان دیگر همزیگری است، درست همانطور که در مورد مرجان ها شاهدیم. در همزیگری شراکت بین ارگانیسم ها  براساس تبادل دوطرفه غذاست، به این معنا که ریزاریا با استفاده مستقیم از محصولات فتوسنتر، در آبهایی که از نظر مواد مغذی فقیر است، به بقای خود ادامه می دهد. باید گفت پلانکتون ها به تدریج رازهای خود را بر ما آشکار می کنند و تنوع و غنای غیرمنتظره شان را تازه درمی یابیم. 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نوعی مواد فیبر نوری جدید می توانند راه را برای ایجاد رایانه هایی که توان فکر کردن دارند، باز کنند.

نوعی مواد فیبر نوری جدید می توانند راه را برای ایجاد رایانه هایی که توان فکر کردن دارند، باز کنند.

محققان در دانشگاه ساوتهمپتون و دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور نشان داده اند که فیبرهای نوری را می توان برای ساخت نورون های مصنوعی کم قدرت و با پهنای باند بالا به کار برد که شبیه همتایان بیولوژیکی خود هستند. اگر این فناوری را داخل یک تراشهِ با طراحی درست به کار گیریم، ممکن است رایانه ها بتوانند همانند انسان ها توان فکر کردن و یادگیری پیدا کنند.

مطالعه متن کامل
یک میکروسکوپ اتمی شگفت انگیز: میکروسکوپ فرمیونیک

یک میکروسکوپ اتمی شگفت انگیز: میکروسکوپ فرمیونیک

در تصویر بالا، یک چیدمان اپتیکی برای خنک کنندگی با لیزر دیده می شود.

مطالعه متن کامل
"هاوس تی"  که طراحی آن بر عهده اولیویر دووِک  قرار داشته است مشرف به جزیره روستایی کفالونیای یونان است

"هاوس تی" که طراحی آن بر عهده اولیویر دووِک قرار داشته است مشرف به جزیره روستایی کفالونیای یونان است

این ویلای روستایی که طراحی آن به عهده اولیویر دووک، معمار اهل بروکسل قرار داشته است در میان تپه های غرب یونان واقع شده است. منزل مسکونی یادشده "هاوس تی" ( خانه تی) نامگذاری شده و متشکل از مجموعه ای از اتاق ها، بالکن و تراس هایی است که همه رو به کفالونیا، جزیره ای واقع در 48 کیلومتری سرزمین اصلی یونان واقع شده اند.

مطالعه متن کامل
سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
مک‌بوک 12 اینچی جدید در مقایسه با Microsoft Surface 3

مک‌بوک 12 اینچی جدید در مقایسه با Microsoft Surface 3

اپل و مایکروسافت هر کدام محصولات کامپیوتری قابل حمل جدیدی دارند که به زودی به بازار می‌آیند و احتمالا هر دو هوس خرید شما را قلقلک دهند. با کوی دانش همراه باشید تا مشخصات و مولفه‌های Retina MacBook دوازده اینچی را با Surface 3 مقایسه کنیم.

مطالعه متن کامل