کوی دانش - kooy

توجه زیست شناسان به پلانکتون غول پیکر

توجه زیست شناسان به پلانکتون غول پیکر
04 اردیبهشت
12:45 1395
تیمی از زیست شناسان دریایی و اقیانوس شناسان از CNRS ،UPMC و سازمان آلمانی GEOMAR اهمیت گروهی از ارگانیسم های پلانکتونی غول پیکر را به نام Rhizaria که در تمام اقیانوس های جهان وجود دارد دریافته اند، این درحالیست که پیش از این ارگانیسم های مزبور کاملا مورد بی توجهی محققان قرار داشتند.

تصویر فوق: سه ریزاریا (Rhizaria) از دریچه میکروسکوپ نوری مشاهده می شود. نقطه های زرد رنگ کوچک که در اطراف ارگانیسم هاست جلبک همزیگر می باشند. هر یک از ارگانیسم ها بطور متوسط سایزی بین 0.2 الی 1 سانتی متر دارد. این نوع Rhizaria انفرادی بوده و کلونی تشکیل نمی دهند. 

 بنا به یافته های بدست آمده این ارگانیسم ها 33% از کل فراوانی زئوپلانکتون های بزرگ واقع در اقیانوس های جهان را تشکیل می دهند و 5% از کل زیست توده دریایی را می سازند. مطالعه بر روی نمونه هایی انجام گرفت که طی یازده کمپین اقیانوس شناسی (حدفاصل 2008 الی 2013) شامل مناطق عمده اقیانوسی جهان جمع آوری شده و حتی پروژه اکتشاف اقیانوس قطب شمالِ تارا را نیز دربرمی گرفته است و در تاریخ 20 آوریل 2016 در  ژورنال نیچر منتشر شده است (نسخه پرینتی 28 آوریل منتشر می شود)
پلانکتون های دریایی را هرچند با چشم غیرمسلح نمی توان مشاهده کرد، اما نقشی کلیدی را در توازن سیاره زمین ایفا می کنند. پلانکتون ها که همچنان تا حد زیادی ناشناخته اند متشکل از اقسام بسیار متنوعی از ارگانیسم های ریز می باشند که نیمی از اکسیژن زمین را تامین کرده و پایگاه زنجیره غذایی اقیانوسی را تشکیل می دهند که تغذیه ماهی ها و پستانداران دریایی را به عهده دارد. ریزاریان ها که نامشان برگرفته از لغت لاتین Rhizaria می باشد، گروهی از ارگانیسم های پلانکتونی بزرگ هستند که تا همین اواخر اهمیتشان را نادیده می گرفتیم. بیشتر تخمین هایی که در زمینه توزیع ارگانیسم های دریایی انجام شده به صورت محلی (یعنی در ناحیه دریایی تعریف شده) بوده و برمبنای جمع آوری پلانکتون ها با استفاده از تورهای پلانکتونی. البته این عملیات هرچقدر هم با دقت انجام شود می تواند به ارگانیسم های ظریفی مانند ریزاریا صدمه زده و از شناسایی شان جلوگیری کند.

زیست شناسان دریایی و اقیانوس شناسان مهارت های خود را یک جا جمع کرده و هدف را بر تحلیل نمونه های جمع آوری شده طی یازده کمپین اقیانوس شناسی گذاشتند که با استفاده از شیوه ای کمتر مخرب یعنی استقرار دوربین زیرآبی در عمق اقیانوس در فاصله بین 2008 الی 2013 بدست آمده است. سیستم تصویربرداری در محلِ یاد شده که هیچ نوع جمع آوری را شامل نمی شده است، برای مطالعه مستقیم ارگانیسم ها در زیست محیط خود بدون وارد آوردن هیچگونه آسیبی به کار رفت. به صورت کلی نمونه گیری در 877 ایستگاه انجام شد (و برای انجام این کار دوربین 1454 بار به عمق 1500 متری فرستاده شد) و محل های نمونه گیری نیز تمام مناطق اقیانوسی اصلی جهان را دربرمی گرفت. در مجموع، دانشمندان 1.8میلیون تصویر را تحلیل کردند تا فراوانی و زیست توده Rhizaria را دریابند. 

نتایج کسب شده بسیارشگفت آور بودند، بدین ترتیب که تخمین دانشمندان به صراحت حاکی از آنست ریزاریا بیش از یک چهارم از فراوانی کل زئوپلانکتون های بزرگ جهان را تشکیل می دهد. به علاوه بنا به یافته ها، Rhizaria، معادل 5% از کل زیست توده موجود اقیانوسی را شکل می دهد (البته با درنظر گرفتن تمام ارگانیسم های موجود در اقیانوس های جهان که از وال ها تا پلانکتون را شامل می شود) حضور ریزاریا در تمام اقیانوس های زمین پیش از این کاملاً مورد غفلت واقع شده بود. البته توزیع این ارگانیسم ها نیز نابرابر می باشد، پلانکتون های غول پیکر در مناطقی که موادمغذی چندانی نیست (واقع در مرکز اقیانوس های بزرگ) و اتفاقاً بیشتر حوزه اقیانوسی را هم شامل می شود، فراوان هستند. دلیل توزیع یاد شده توانایی ریزاریا برای زندگی همراه میکروجلبک یا به بیان دیگر همزیگری است، درست همانطور که در مورد مرجان ها شاهدیم. در همزیگری شراکت بین ارگانیسم ها  براساس تبادل دوطرفه غذاست، به این معنا که ریزاریا با استفاده مستقیم از محصولات فتوسنتر، در آبهایی که از نظر مواد مغذی فقیر است، به بقای خود ادامه می دهد. باید گفت پلانکتون ها به تدریج رازهای خود را بر ما آشکار می کنند و تنوع و غنای غیرمنتظره شان را تازه درمی یابیم. 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
موفقیت در یادگیری زبان دوم با ژنتیک و ساختارهای مغزی مرتبط است

موفقیت در یادگیری زبان دوم با ژنتیک و ساختارهای مغزی مرتبط است

بنا به مطالعه ای جدید که توسط محققان دانشگاه واشنگتن، نمراتی که دانش آموزان کالج در کلاس زبان دوم خود بدست آوردند، برمبنای ترکیبی از فاکتورهای مغزی و ژنتیکی پیش بینی شد. اگر برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یادگیری زبان دوم طی بزرگسالی خود نتایج زیاد جالبی بدست نیاورده باشید، شاید این عدم توفیق به ژن ها و ساختار مغزی تان ربط داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
محققان برای ساخت مواد مورد استفاده در زره ها از بدن «جعبه ماهی» (Boxfish) الهام گرفته اند

محققان برای ساخت مواد مورد استفاده در زره ها از بدن «جعبه ماهی» (Boxfish) الهام گرفته اند

محققان دانشگاه کالیفرنیا ساندیگو (UCSD) در راستای ساخت موادی نوین که در تولید زره های کارا مورد استفاده قرار می گیرند از طبیعت الهام گرفته اند. این تحقیقات توسط نیروی هوایی آمریکا پشتیبانی می شود و بر روی ساختار منحصر به فرد و استحکام پوسته ی با پولک های شش گوشه ی جعبه ماهی متمرکز است.

مطالعه متن کامل
به اشتراک گذاری ویدئوی حرکت آهسته 240fps از روی آیفون6 و آیفون6 پلاس اپل با شبکه های اجتماعی

به اشتراک گذاری ویدئوی حرکت آهسته 240fps از روی آیفون6 و آیفون6 پلاس اپل با شبکه های اجتماعی

آیا می خواهید ویدئوی حرکت آهسته کیفیت 240fps خودتان را که با آیفون6 یا آیفون6 پلاس اپل گرفته اید روی شبکه های اجتماعی و اپ های پیام رسانی مثل اینستاگرام و واتس اپ به اشتراک بگذارید؟ TruSloMo اپی است که می تواند این کار را برایتان انجام بدهد.

مطالعه متن کامل
فریب سلولهای یک گیاه برای مشاهده نحوه شکل گیری سلولز

فریب سلولهای یک گیاه برای مشاهده نحوه شکل گیری سلولز

بنا به نتایج یک مطالعه جدید، محققان توانسته اند برای اولین بار با فریب دادن سلولهای یک گیاه و وادار ساختن آنها به رشد روی سطح آن اقدام به مشاهده سلولهای داخلی سلولز ترکیبی گیاه نمایند. سلولز که جزء ساختاری دیواره های سلولی است و گیاهان را برپا نگاه می دارد زیست پلیمر یایداری با بیشترین میزان فراوانی روی زمین است و منبعی کلیدی برای کاغذ و خمیر کاغذ، منسوجات، مصالح ساختمانی، سوخت های زیستی و تجدید پذیر می باشد.

مطالعه متن کامل
باریک تر از باریک: معرفی 12 گوشی هوشمند باریک تر از iPhone 6

باریک تر از باریک: معرفی 12 گوشی هوشمند باریک تر از iPhone 6

زمانی که شرکت اپل قصد دارد محصول جدیدی را معرفی کند همگان چشم براه دستگاهی در ابعاد و اندازه باریک تر نسبت به دستگاه های گذشته هستند. در واقع از زمانی که دستگاه های کوپرتینو (Cupertino) در این بخش وارد شده اند، تنها در یک مورد منتظر محصولی با ضخامت بیشتر نسبت به محصولات نسل گذشته هستیم. دستگاه New iPad یا iPad 3 با توجه به نمایشگر 1536×2048 کمی ضخیم تر شده و ناگزیر به استفاده از باتری قوی تری برای رسیدن به مدت زمان استاندارد روشن نگه داشتن صفحه (10 ساعت) می باشد. با اینحال، شرکت کوپرتینو بدنبال تبعیت از خط مشی شرکت اپل اقدام به طراحی دستگاه های باریک تری می کند.

مطالعه متن کامل