کوی دانش - kooy

ژنوم های پرندگانی که حاوی "فسیلهایی از انگلها" هستند موجب عفونت انسانی می شوند

ژنوم های پرندگانی که حاوی "فسیلهایی از انگلها" هستند موجب عفونت انسانی می شوند
04 اردیبهشت
09:45 1395
در نمونه های نادر، اصطلاحاً شاهد جهش دی ان ای از یک گونه به گونه دیگر بوده ایم. درصورتی که دی ان ای انگل به ژنوم میزبان خود بجهد، ممکن است نشانه ای از تعامل انگل یاد شده باقی بماند که میلیون ها سال بعد آنرا دریابیم، در واقع داریم از نوعی "فسیل" دی ان ای صحبت می کنیم. یک تیم بین المللی از محققان نوع جدیدی از عنصر اصطلاحاً جابه جا شدنی را کشف کرده اند که در ژنوم های پرندگان و نماتدهای خاصی رخ داده است.

تصویر فوق: محققان "فسیل های" دی ان ای نماتدهای انگل را در هفت گروه از پرندگان پیدا کرده اند که به ترتیب از راست به چپ عبارتند از تروگن ها، یلوه پادراز، طوطی، مرغ مگس ها، منقارشاخی، رنگینک و قرقاول.

نتایج این تحقیق در ژورنال Nature Communications منتشر شده است.
دکتر الکساندر سو از دانشگاه اوپسالا متخصص small stretche DNA است که از یک محل به محل دیگر می جهند و به نام عناصر قابل جابه جایی شاخته می شوند. محققان یاد شده با همکاری یازده موسسه واقع در 5 کشور جهان نوع جدیدی از عنصر قابل جابه جایی را یافتند که در ژنوم های برخی پرندگان (و نه همه آنها) رخ داده بود.
تیم مزبور با جستجوی پایگاه های داده دی ان ای دریافتند تنها جاندارانی که آنها نیز در دارا بودن عنصر قابل جابه جایی یاد شده با پرندگان مشترک هستند، کرم های نماتد می باشند که انگل های انسانی و سایر پستاندارانند.
به گفته الکساندر سو: "یافته مذکور به اندازه ای غیرقابل انتظار بود که ابتدا از هیجان زبانمان بند آمد."
سو و تیم همکاران وی با قیاسِ توالی های دی ان ای هر یک از نمونه های عنصر قابل جابه جایی، دریافتند انتقال دی ان ای بین نماتدها و پرندگان، طی دو موج، مابین کل مناطق استوایی از جمله مکان های دوردستی چون ماداگاسکار رخ داده  و دربردارنده گروه های کاریزماتیک پرندگانی چون طوطی ها، مرغ مگس خوار و رنگینک ها می شده است.
 دانشمندان می دانند که برخی از بیماری های انسانی همانند اچ آی وی/ایدز و آنفولانزای مرغی از میزبان های حیوانی به انسان منتقل شده اند. اپیدمیولوژیست ها به تازگی اهمیت چنین "زئونوزهایی" را دریافته اند. با این حال مبداهای میزبان بسیاری از بیماری های انسانی هنوز شناخته شده نیست که از آنجمله عبارت است از فیلاریازیس لنفاوی و loiasis (دو بیماری جدی استوایی که به واسطه کرم های نماتد ایجاد شده و توسط پشه ها به انسان منتقل می شود.) مطالعه کنونی هم نشان می دهد گونه های مدرن این دست انگل های انسانی، در واقع انگل هایی هستند که متعلق به پرندگان حداقل 25 الی 17 میلیون سال قبل از این بوده اند. احتمالاً انگل های مزبور آنزمان که عنصر قابل جابه جایی به صورت فعالانه بین گونه ها می جهیده است، عفونتی را به پستانداران منتقل نمی کرده اند، زیرا هیچ نشانه ای از انگل ها در ژنوم ها پستانداران یافت نشده است. ژنوم ها حاکی از آنند که انگل های پرندگان شیوع داشته اند، زیرا گروه های پرنده مختلفی را عفونی می کرده اند که در مناطق استوایی عمده جهان به سر می بردند و آنزمان هریک جدا از هم بودند. 
توالی های ژنومی همچنان تاریخچه تکاملی را برای محققان آشکار می سازند. به این ترتیب نه تنها می توان با انجام مقایسه ژنوم ها دست به ارزیابی ارتباط آنها با هم زد، بلکه تعاملات بین میزبان خاص و گونه های انگلی نیز ممکن است در درجه اول داخل ژنوم ثبت شود، آنهم از طریق جهش عناصر قابل جابه جایی دی ان ای از یک میزبان به دیگری. در مطالعه حاضر که نمونه اول از نوع خود بوده و دانشمندان متوجه پدیده جهش ژنومی بین پرندگان و نماتدها شدند دریافتیم طبقه ای از انگل ها که امروزه حضور دارند در گدذشته میزبان خود را از پرندگان به پستانداران تغییر داده اند، روندی که برای اپیدمیولوژیست های عصر کنونی بسیار آشناست. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

خواه برای تفریح دوچرخه‌سواری می‌کنید یا برای کارتان، شکی نیست که گاهی برای راندنِ دوچرخه نیاز به کمی کمک دارید. چرخ Evelo Omni می‌تواند این کمک را ارائه دهد. این چرخ را می‌توان جایگزین چرخ جلوی اکثر دوچرخه‌ها کرد و از قدرت الکتریکی آن استفاده نمود.

مطالعه متن کامل
بررسی اجمالی روش های مورد استفاده توسط هکرها برای هک کردن شبکه های بی سیم

بررسی اجمالی روش های مورد استفاده توسط هکرها برای هک کردن شبکه های بی سیم

دلایل قانونی زیادی وجود دارند که شما بخواهید یک شبکه ی بی سیم را هک کنید. برای مثال ممکن است گذرواژه ی شبکه ی خود را فراموش کرده باشید و بخواهید آن را باز بیابید یا بخواهید از امنیت شبکه تان مطمئن شوید و بدانید که نفوذ به کاراکترهای گذرواژه سخت است. تعداد کمی روش وجود دارد که برای هک کردن استفاده می شود و در اینجا آنها را بیان می کنیم.

مطالعه متن کامل
برترین نرم افزارها برای یک آخر هفته ی ترسناک

برترین نرم افزارها برای یک آخر هفته ی ترسناک

شاید شما دوست داشته باشید نرم افزارهای ترسناک و دلهره آور را نیز برای تلفن همراهتان دانلود و کار با آنها را تجربه کنید. با کوی دانش همراه شوید تا 6 نرم افزار برتر را به شما معرفی کنیم...

مطالعه متن کامل
مهندسی میکروبیوم ریشه، رشد گیاه را بهبود می بخشد

مهندسی میکروبیوم ریشه، رشد گیاه را بهبود می بخشد

انسان ها از همان آغازین روزهای کشاورزی، دست به پرورش گیاهان به هدف بیشتر شدن محصول و ارزش غذایی شان زده اند، اما دستکاری ژنتیکی تنها شیوه تقویت گیاهان نیست. در مقاله بررسی که به تازگی در ژورنال Trends in Microbiology به چاپ رسیده است، دو زیست شناس در مورد شیوه مهندسی میکروبیومِ خاک گیاه به منظور بهبود رشد گیاه، حتی در صورت یکسان بودن و عدم توانایی نمو آنها سخن به میان آورده اند. می توان میکروبیوم های یادشده را که به صورت مصنوعی گزینشی شده اند و امکان انتخاب آنها در حیوانات نیز وجود دارد، از والدین به فرزندان منتقل نمود.

مطالعه متن کامل
تشخیص رژیم غذایی خرس های گریزلی با بررسی یک تار مو

تشخیص رژیم غذایی خرس های گریزلی با بررسی یک تار مو

محققین آمریکایی و کانادایی می گویند که می توان با بررسی یک تار موی خرس های گریزلی به رژیم غذایی این حیوانات در طی چند ماه پی برد. این تکنیک که فلزات کمیاب پسماند در موی خرس را می سنجد، می تواند ابزار مهمی در تشخیص این مسئله باشد که آیا حیوانات در معرض تهدید انقراض غذای مناسبی می خورند یا خیر.

مطالعه متن کامل