کوی دانش - kooy

ژنوم های پرندگانی که حاوی "فسیلهایی از انگلها" هستند موجب عفونت انسانی می شوند

ژنوم های پرندگانی که حاوی "فسیلهایی از انگلها" هستند موجب عفونت انسانی می شوند
04 اردیبهشت
09:45 1395
در نمونه های نادر، اصطلاحاً شاهد جهش دی ان ای از یک گونه به گونه دیگر بوده ایم. درصورتی که دی ان ای انگل به ژنوم میزبان خود بجهد، ممکن است نشانه ای از تعامل انگل یاد شده باقی بماند که میلیون ها سال بعد آنرا دریابیم، در واقع داریم از نوعی "فسیل" دی ان ای صحبت می کنیم. یک تیم بین المللی از محققان نوع جدیدی از عنصر اصطلاحاً جابه جا شدنی را کشف کرده اند که در ژنوم های پرندگان و نماتدهای خاصی رخ داده است.

تصویر فوق: محققان "فسیل های" دی ان ای نماتدهای انگل را در هفت گروه از پرندگان پیدا کرده اند که به ترتیب از راست به چپ عبارتند از تروگن ها، یلوه پادراز، طوطی، مرغ مگس ها، منقارشاخی، رنگینک و قرقاول.

نتایج این تحقیق در ژورنال Nature Communications منتشر شده است.
دکتر الکساندر سو از دانشگاه اوپسالا متخصص small stretche DNA است که از یک محل به محل دیگر می جهند و به نام عناصر قابل جابه جایی شاخته می شوند. محققان یاد شده با همکاری یازده موسسه واقع در 5 کشور جهان نوع جدیدی از عنصر قابل جابه جایی را یافتند که در ژنوم های برخی پرندگان (و نه همه آنها) رخ داده بود.
تیم مزبور با جستجوی پایگاه های داده دی ان ای دریافتند تنها جاندارانی که آنها نیز در دارا بودن عنصر قابل جابه جایی یاد شده با پرندگان مشترک هستند، کرم های نماتد می باشند که انگل های انسانی و سایر پستاندارانند.
به گفته الکساندر سو: "یافته مذکور به اندازه ای غیرقابل انتظار بود که ابتدا از هیجان زبانمان بند آمد."
سو و تیم همکاران وی با قیاسِ توالی های دی ان ای هر یک از نمونه های عنصر قابل جابه جایی، دریافتند انتقال دی ان ای بین نماتدها و پرندگان، طی دو موج، مابین کل مناطق استوایی از جمله مکان های دوردستی چون ماداگاسکار رخ داده  و دربردارنده گروه های کاریزماتیک پرندگانی چون طوطی ها، مرغ مگس خوار و رنگینک ها می شده است.
 دانشمندان می دانند که برخی از بیماری های انسانی همانند اچ آی وی/ایدز و آنفولانزای مرغی از میزبان های حیوانی به انسان منتقل شده اند. اپیدمیولوژیست ها به تازگی اهمیت چنین "زئونوزهایی" را دریافته اند. با این حال مبداهای میزبان بسیاری از بیماری های انسانی هنوز شناخته شده نیست که از آنجمله عبارت است از فیلاریازیس لنفاوی و loiasis (دو بیماری جدی استوایی که به واسطه کرم های نماتد ایجاد شده و توسط پشه ها به انسان منتقل می شود.) مطالعه کنونی هم نشان می دهد گونه های مدرن این دست انگل های انسانی، در واقع انگل هایی هستند که متعلق به پرندگان حداقل 25 الی 17 میلیون سال قبل از این بوده اند. احتمالاً انگل های مزبور آنزمان که عنصر قابل جابه جایی به صورت فعالانه بین گونه ها می جهیده است، عفونتی را به پستانداران منتقل نمی کرده اند، زیرا هیچ نشانه ای از انگل ها در ژنوم ها پستانداران یافت نشده است. ژنوم ها حاکی از آنند که انگل های پرندگان شیوع داشته اند، زیرا گروه های پرنده مختلفی را عفونی می کرده اند که در مناطق استوایی عمده جهان به سر می بردند و آنزمان هریک جدا از هم بودند. 
توالی های ژنومی همچنان تاریخچه تکاملی را برای محققان آشکار می سازند. به این ترتیب نه تنها می توان با انجام مقایسه ژنوم ها دست به ارزیابی ارتباط آنها با هم زد، بلکه تعاملات بین میزبان خاص و گونه های انگلی نیز ممکن است در درجه اول داخل ژنوم ثبت شود، آنهم از طریق جهش عناصر قابل جابه جایی دی ان ای از یک میزبان به دیگری. در مطالعه حاضر که نمونه اول از نوع خود بوده و دانشمندان متوجه پدیده جهش ژنومی بین پرندگان و نماتدها شدند دریافتیم طبقه ای از انگل ها که امروزه حضور دارند در گدذشته میزبان خود را از پرندگان به پستانداران تغییر داده اند، روندی که برای اپیدمیولوژیست های عصر کنونی بسیار آشناست. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
گرم شدن کره زمین به معنای طوفان های بیشتر نیست، کارشناسان پیش بینی می کنند که طوفان های بزرگ، بزرگتر و طوفان های کوچک، کوچکتر خواهند شد

گرم شدن کره زمین به معنای طوفان های بیشتر نیست، کارشناسان پیش بینی می کنند که طوفان های بزرگ، بزرگتر و طوفان های کوچک، کوچکتر خواهند شد

فیزیکدانان اتمسفری پیش بینی می کنند که گرم شدن کره زمین، در کل منجر به طوفانی تر شدن اتمسفر نمی شود، این موضوع برای چندین دهه توسط دانشمندان مورد بحث واقع شده است. درعوض، طوفان های قوی، قویترخواهند شد، درحالیکه طوفان های ضعیف، ضعیفترمی شوند و مجموع تعداد طوفان ها، بدون تغییر باقی خواهد ماند.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: شیوه مصرف خوراکی در تعطیلات با نگرش سلامتی

نکته سلامتی: شیوه مصرف خوراکی در تعطیلات با نگرش سلامتی

غذا نقطه عطف بیشتر تعطیلات است پس باید در انتخاب آن بسیار خردمندانه عمل شود.

مطالعه متن کامل
شنیدن با لیزر: با روش‌های ترکیبی می‌توان داخل بدن انسان را دید.

شنیدن با لیزر: با روش‌های ترکیبی می‌توان داخل بدن انسان را دید.

جمجمه‌ی انسان به طور متوسط، حدودِ 6.8 میلی‌متر ضخامت دارد. این میزان به اندازه‌ی ضخامتِ جدیدترین گوشی‌ های هوشمند است. از طرف دیگر، پوست انسان حدودِ 2 تا 3 میلی‌متر ضخامت دارد. با وجود اینکه جمجمه و پوست بسیار نازک هستند ولی زمانِ هر نوع تصویربرداری با نور لیزر، موانع عمده‌ای ایجاد می‌کنند.

مطالعه متن کامل
سری جدید موشک های آریان، ارزان تر و قابل رقابت با موشک های اسپیس ایکس هستند

سری جدید موشک های آریان، ارزان تر و قابل رقابت با موشک های اسپیس ایکس هستند

می توان گفت که هیچ موشک فضایی مانند موشک های فضایی آریان «Ariane Rockets» در انجام ماموریت های فضایی موفق نبوده است. پروژه آشنا و معروف «رزتا» در سال 2004 نمونه بارز آن است. بر اساس گزارش مجله «The Wall Street Journal» وزرای اتحادیه اروپا (EU) سرانجام اعلام کردند که قصد دارند نسخه جدید موشک های آریان را با قیمت ارزان تر تولید کنند.

مطالعه متن کامل
اطاق ها میادین تبلیغ از فیس بوک هستند  که عملکردی شبیه اینستاگرام دارند

اطاق ها میادین تبلیغ از فیس بوک هستند که عملکردی شبیه اینستاگرام دارند

فیس بوک از زمانی که سرویس پشتیبانی اشتراک گذاری عکس را در سال 2012 خریداری کرد، استفاده زیادی از اینستاگرام کرد.

مطالعه متن کامل