کوی دانش - kooy

تحلیل ترکیب شیمیایی خاکِ آنسوی منظومه شمسی

تحلیل ترکیب شیمیایی خاکِ آنسوی منظومه شمسی
29 فروردین
08:45 1395
ردیاب خاک بر روی پروب فضایی کاسینی (که به نام تحلیلگر خاک کیهانی یا CDA نیز شناخته می شود) موفق به شناسایی چند ذره بسیار ریز و بسیار نادر متعلق به خاک بین ستاره ای شده است که از خارج از منظومه شمسی آمده است، این تحلیلگر، ترکیب شیمیاییِ خاک یاد شده را بررسی کرده است.

درکمال تعجب مشخص شد ذرات مختلفِ خاک از نظر ترکیب، بسیار شبیه هم هستند و کل ترکیب عنصر کیهانی را در خود جمع آورده اند. بنابراین متخصصان می اندیشند که خاک یاد شده مدام از بین رفته، مجدداً شکل گرفته و بنابراین در "دیگ جادوگر" فضای بیرونی همگون می شود.
تحلیلگر خاک کیهانی که بر روی فضاپیمای بین المللی کاسینی قرار گرفته، موفق به شناسایی اثر کمرنگ و درعین حال بسیار متمایزی از خاک شده است که منشا آن از بیرون منظومه شمسی و از ابر بین ستاره ای محلی می باشد، منظور از ابر بین ستاره ای حباب تقریبا خالی از جنس گاز و خاک است که با مسیر و سرعت مشخصی از میان آن عبور می نماییم. در نموداری که ملاحظه می کنید، مکان زحل و منظومه شمسی به نسبت ابر بین ستاره ای محلی و مکان ما در کهکشان راه شیری نشان داده می شود.
ردیاب خاک که توسط هیدلبرگ طراحی شده است و بر روی پروب فضایی کاسینی قرار دارد و به نام تحلیلگر خاک کیهانی نامیده شده است، موفق به شناسایی ذرات بسیار ریز و بسیار نادر خاک بین ستاره ای متعلق به خارج از منظومه شمسی شده است و ترکیب شیمیایی خاک را بررسی کرده است. در کمال تعجب مشخص شد که ذرات متفاوت خاک، از نظر ترکیبی بسیار مشابه بوده و مجموع ترکیب عناصر کیهانی را در خود جمع آوری کرده اند. بنابرین متخصصان می اندیشند که خاک یاد شده مدام از بین رفته، دوباره شکل گرفته و بنابراین در "دیگ جادوگر" فضای بیرونی همگون سازی می شود. نتایجی که تیمی از محققان از جمله دانشمندان موسسه علوم زمینی و لابراتوار کلاوس تاشیرا برای شیمی کیهانی دانشگاه هیدلبرگ بدان دست یافته اند، در ژورنال ساینس منتشر شده است.
به گفته پرفسور دکترماریو تریلوف، دانشمند زمین شناسی از دانشگاه هیدلبرگ "خاک بین ستاره ای یکی از آخرین سنگرهای ناشناخته موجود در فضاست، ذرات انفرادی خاک کیهانی صرفاً 200 نانومتر اندازه دارند و پیدا کردنشان بسیار مشکل است." خاک مزبور بخشی از ماده بین ستاره ای است که از گاز و هلیوم  ونیز فلزات سنگین تشکیل شده است و ممکن است از روندهای تقطیری ستاره ها و سیارات ناشی شده باشد. این ذرات مواد خامی هستند که بلوک های اصلی سازنده زمین و سایر سیارات بین ستاره ای می باشند.
تاکنون برای مطالعه خاک بین ستاره ای، به ذراتی که به منظومه شمسی می رسند تکیه داشتیم. پروب فضایی استارداست در گذشته موفق به جمع آوری ذراتِ  مربوط به شار بسیار ضعیفی شدند که از منظومه شمسی عبور می کند. پرفسور تریلوف اضافه می کند: "اما این ذرات به شکل غیرطبیعی بزرگ بودند، بنابراین یافته های تیم تحقیقاتی احتمالاً در این مورد خاص صدق نمی کند." در مقابل، پروب کاسینی توانست 36 ذره از خاک بین ستاره ای را از میان میلیون ها ذره خاک ستاره ای شناسایی کند. افزون بر این CDA در موقعیتی است که خودش می تواند خاک مزبور را به کمک طیف سنجی توده ای تجزیه کند. به این ترتیب نتایجی بسیار دقیق تر بدست آمده است.
دکتر فرانک پوستبرگ، با استفاده از گرانت هیسن برگ در موسسه علوم زمین خاطرنشان می سازد که اندازه گیری های طیف سنجی جرم را می توان هم اکنون برای اولین بار "بر روی مقداری از ذرات خاک مزبور انجام داد که از نظر آماری قابل توجه می باشد." روند یاد شده صرفاً به واسطه مجموعه پیچیده ای از تست ها ممکن شد که در هیدلبرگ انجام گرفت و هدف از آن درجه بندی مدل های آزمایشگاهی CDA بوده است. برای دستیابی به این هدف، خاک سیلیکاتی بایستی در لابراتوار شتاب داده می شد تا به سرعت 40 کیلومتر بر ثانیه برسد که تقریباً همان سرعت خاک بین ستاره ای است. 
به گفته دکتر پست برگ: "نتیجه اندازه گیری ها واقعاً شگفت انگیز بود. 36 ذره با منشاء بین ستاره ای که از نظر ترکیبی بسیار مشابه هستند، شامل ترکیبی از مهمترین عناصر تشکیل دهنده صخره های فضایی می باشند که عبارت است از منیزیوم، آهن، سیلیکون و کلسیم و نسبتاً در کیهان فراوان هستند. هرچند ذره خاک، جرمی کمتر از یک تریلیاردم یک گرم را دارد، اما کل ترکیب عنصری کیهان، به جز گازهای بسیار فرّار در همین ذرات خاک یکجا جمع شده است. این ذرات را نمی توان در منظومه شمسی یافت." بیشتر دانشمندان انتظار داشتند خاک هایی که ترکیب های متفاوتی دارند با روندهای مختلفی که منشاء شان در اتمسفر ستاره های رو به مرگ است، انطباق داشته باشد. این تفاوت ها همچنین در خاک ستاره ای شهاب سنگ هایی یافت می شود که از نظر ترکیب ایزوتوپی بسیار منحصر به فرد می باشند. وی تاکید می کند: "داده های ما داستان کاملا متفاوتی را نشان می دهد."
 به گفته دانشمندان، خاک فردیت خود را از دست داده است، زیرا در "دیگ جادوگر" بین ستاره ای همگون سازی می شد. به گفته دکتر نیکولاس آلتوبلی که نویسنده اول و دانشمند نهاد فضایی اروپایی می باشد این خاک دارای حباب های غول پیکر و داغی است که حرارتشان به میلیون ها درجه می رسد و متعلق به انفجارهای ابرنواختری هستند که لبه هایشان از جبهه های شوکی برگرفته است که به صدها کیلومتر بر ثانیه می رسند. وی می گوید پیش از این تئوری مطرح شده بود که خاک بین ستاره ای می تواند صرفا تا چند صد میلیون سال از این محیط غنی از انرژی جان به در ببرد و بنابرین "اندک جان به دربردگان خوش شانس" که می توانند به منظومه های ستاره ای تازه درحال تشکیل برسند، خاک ستاره ای بکر هستند. آخرین نتایح تحقیق انجام گرفته تایید می کند که بیشتر ذرات یاد شده نابود شده و در ابرهای مولکولی که مناطق سرد و متراکم فضای بیرونی هستند مجددا تشکیل می شوند. بادهای بین ستاره ای این ذرات  را به صورت خاک همگون شده به داخل منظومه شمسی وارد می کنند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
لامپ رومیزی و تاشو SIVU مانند کتاب باز و بسته می‌شود.

لامپ رومیزی و تاشو SIVU مانند کتاب باز و بسته می‌شود.

طراح فنلاندی، simo lahtenien، با الهام از نحوه باز و بسته شدن کتاب، لامپ تاشو و رومیزی SIVU را ساخته است. این لامپ دارای ساختاری منعطف و قابل تنظیم است.

مطالعه متن کامل
آیا تستوسترون می تواند جایگزین درمانی مناسب تری باشد؟

آیا تستوسترون می تواند جایگزین درمانی مناسب تری باشد؟

یک مطالعه جدید عنوان می کند: تزریق درون ماهیچه ای تستوسترون که نوعی جایگزین درمانی است تندرستی بیشتر و خطرات کمتر مجاری قلبی را به نسبت روش انتقال پوستی با ترمیم پوست و ژل به همراه دارد.

مطالعه متن کامل
چگونه اسکنرِ اثر انگشت را روی دکمه‌ی خازنیِ صفحه‌ی اصلی در سامسونگ گلکسی فعال کنیم؟

چگونه اسکنرِ اثر انگشت را روی دکمه‌ی خازنیِ صفحه‌ی اصلی در سامسونگ گلکسی فعال کنیم؟

سامسونگ همیشه روی گوشی‌های هوشمند اندروید خود، حتی از اولین گوشی گلکسی، کلید Home را بصورت سخت‌افزاری تعبیه کرده است. در سال‌های اخیر، شکلِ بیضی و سنتیِ این کلید حفظ شده است و در گوشی‌های جدیدتر تبدیل به جایگاهِ حسگر اثر انگشت نیز شده است. سایر تولیدکنندگان، اشکال دیگری را مورد آزمایش قرار دادند، برخی از دکمه‌های نرم‌افزار اندروید الهام گرفتند و برخی از کلید‌های سخت‌افزاریِ خازنی استفاده کردند. گروهی نیز از ایده‌های غیر معمول پیروی می‌کنند مانند OnePlus 2 که حسگر اثر انگشت‌اش در دکمه‌ی اصلیِ لمسی و خازنی‌ قرار دارد و می‌توان آن را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که حرکات عملیات‌های سریع و متنوعِ راه‌اندازی را قبول کند. اگر از دکمه‌‌ی خانه‌ی سخت‌افزاری استفاده می‌کنید ممکن است بخواهید دکمه‌ی خازنی را به جای آن امتحان کنید. نیازی نیست گوشیِ سامسونگ خود را عوض کنید. اگر گوشیِ Sammy با اسکنر اثر انگشت دارید خواه اسکنِ ضربه‌ای 2014 خواه مدل لمسی-تایپی 2015 باشد برنامه‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن کمک بگیرید. در ادامه‌ با کوی دانش همراه شوید تا این موضوع را بررسی کنیم.

مطالعه متن کامل
 پروژه درختان بامبو توسط بیلیدنگ تراست و atelierCOLE در لائوس تکمیل شد

پروژه درختان بامبو توسط بیلیدنگ تراست و atelierCOLE در لائوس تکمیل شد

بیلدینگ تراست اینترنشنال پروژه های موفقیت آمیز بیشماری را در جنوب شرق آسیا تکمیل کرده است. گروه یاد شده تعهد به استفاده از مواد اولیه طبیعی، شیوه های طراحی پایدار و کمک گرفتن از افراد محلی هر منطقه را سرلوحه کار خود قرار داده است و توانسته از طریق پروژه هایی که به عهده گرفته و تحویل داده است صنعت توریسم را در مناطق مختلف احیا کند، همزمان دغدغه های زیست محیطی را در آسیا و خارج از این قاره برانگیزد.

مطالعه متن کامل
فیت بیت سه ابزار پوشیدنی جدید خود را معرفی کرد

فیت بیت سه ابزار پوشیدنی جدید خود را معرفی کرد

فیت بیت، یکی از اصلی ترین بازیگرانِ بازارِ اشباع شده ابزارهای ثبت علائم سلامتی، امروز خبر عرضه سه مچ بند جدید ِخود را اعلام کرد.

مطالعه متن کامل