کوی دانش - kooy

آیا شهر عمودی راه حلی مناسب برای زندگی پایدار است؟

آیا شهر عمودی راه حلی مناسب برای زندگی پایدار است؟
23 آبان
07:17 1393
مفهوم شهر عمودی برای برخی از افراد شگفت انگیز و جذاب، و برای برخی دیگر به طور کلی زننده است. در واقع، زندگی و کار در ساختمانی با صدها طبقه احساسات زیادی را بر می انگیزد، این شهر از نابودی زمین های کشاورزی و کمربندهای سبز طبیعی جلوگیری می کند، این شهر آلودگی هوا را کاهش می دهد (زیرا همه رفت و آمدها عمودی است که به همین دلیل مسافت ها بسیار کوتاه تر می باشند و مکانیسم انتقال بسیار کارآمدتر است) و نیاز به تمام جاده هایی که به شهرهای افقی خدمت رسانی می کنند را کاهش می دهد، بنابراین مردم فقط می توانند در قسمت پارک پیاده روی کنند. به همین علت است که کار ژانگ یو و ساختمان پایدار وسیع و تصور او از یک شهر آسمانی با 220 طبقه بسیار قابل تحسین است.

دیگران نیز عمیقا به این ایده متعهد می باشند. کنت کینگ و کلوگ وانگ نویسندگانی هستند که کتابی را برای ترویج ایده شهر عمودی گردآوری کرده اند. آن ها بیانیه قابل تاملی را منتشر نموده اند. در ادامه قسمت هایی از این بیانیه را می خوانید.

شکل جدید شهری نیازهایی فوری دارد و کارشناسان در زمینه های مختلف مربوطه به آن به بحث پرداخته اند و با استفاده از روش های مختلف، آزمایش هایی را برای حل ضروری ترین مشکلات انسان ها انجام داده اند. اگرچه برخی روش ها به بعضی از مشکلات بیشتر یا کمتر پرداخته اند، ولی ما هنوز قادر به از بین بردن بحران های شهری نبوده ایم. به همین دلیل است که ما امیدواریم شهرِ عمودی شکل، شهر جدیدی باشد که می تواند مشکلات ما را حل کند. اگر این شهر به صورت مناسب طراحی شود، برای ساکنانش احساس تعلق به یک جامعه را فراهم می کند و از همه مهم تر این که نگهداری و عملیاتی کردن آن آسان تر و کم هزینه تر خواهد بود. یک شهر عمودی که خوب طراحی شده باشد، به نگرانی ها در سه زمینه محیط زیست، شکل ظاهری و اجتماعی اقتصادی / سیاسی رسیدگی می کند و در هر زمینه ای به هشت هدف کلیدی خواهد رسید.

در زمینه محیط زیست نکات اصلی عبارتند از جلوگیری از گرم شدن کره زمین، محافظت از زمین های قابل کشت، مواد غذایی که بدون مواد نگهدارنده و یا منجمد تهیه شده باشند.

در زمینه شکل ظاهری، به حداکثر رساندن تراکم و فشردگی برای بهره وری بهینه از برج های فوق العاده بلند خوشه ای، محدود کردن آثار پروژه به طوری که پیاده روی از یک انتها تا انتهای دیگر 15 دقیقه طول بکشد.

در زمینه اجتماعی اقتصادی / سیاسی نکات اصلی عبارتند از:

کاربردهای ترکیبی برای رفع نیازهای ضروری در زمینه های مسکن، اشتغال، آموزش، تفریح و سرگرمی، مراقبت های بهداشتی و سایر خدمات، بهینه سازی دستاوردهای بهره وری از متمرکز شدن نیروی کار و بازار مصرف از طریق اجتناب از رفت و آمدهای بی فایده طولانی و آلاینده بین خانه و محل کار.

با ساخت شهرهای عمودی ما می توانیم انرژی را ذخیره نماییم، از جمعیت رو به رشدمان حمایت کنیم و فضاهای افقی مان را برای تولید مواد غذایی، طبیعت و تفریح و سرگرمی حفظ کنیم.

تعجب آور نیست که علاقه مندی های اخیر به شهر عمودی از معمارانی که ساکن چین هستند یا در آنجا کار می کنند می آید، رشد افقی انفجاری مشکلات فراوان آلودگی، راهبندان و فرسایش را به وجود آورده است. در توضیح کتاب راه حلی ارائه شده است:

در کتاب شهر عمودی راه حلی برای زندگی پایدار (VERTICAL CITY: A Solution for Sustainable Living)، نویسندگان این کتاب، کنت کینگ و کلوگ وانگ با معماران، طراحان شهری، مهندسان، میکروبیولوژیست ها، کارشناسان حمل و نقل و محیط زیست همکاری کرده اند تا به این پرسش پاسخ دهند. نتایج ترسیم شده توسط دسته های مختلف کارشناسان به اندازه ای تعجب آور بود که آن ها هیجان زده اند. این کتاب الهام بخش تصورات ما می باشد و به ما نشان می دهد که چگونه می توانیم جهانی هماهنگ بسازیم که از طریق تکنولوژی های در حال ظهور شهرهای عمودی، بهداشت، توسعه پایدار و زندگی شرافتمندانه را برای همه به ارمغان آورد.

اگر بخواهیم منصفانه به این موضوع نگاه کنیم، این ایده از نظر همه خوب نیست. برخی در مورد حالت ارتجاعی ساختمان های فوق العاده بلند نگرانی هایی دارند، برخی دیگر در مورد پیامدهای اجتماعی نگران هستند. همانطور که لنون ریچاردسون در آغاز فیلم ویدئویی یادآوری می کند که رویای آمریکایی ها هنوز یک خانه بزرگ با یک پارکینگ دو ماشینه است. اما از آنجایی که افزایش جمعیت ما همچنان ادامه دارد و منابع ما کمیاب می شوند، این رویا کم کم رنگ می بازد. شهر عمودی گزینه ای است که قطعا باید در نظر گرفته شود.

نویسندگان اقدامات تشویقی کمی نیز انجام داده اند، آن ها به ازای هر کتابی که می فروشند، یک نسخه از کتاب را به یک کتابخانه یا مدرسه اهدا می کنند. هدف واقعی از این عمل، شروع گفتگویی به گستردگی جهان در مورد شهرهای عمودی است. فکر می کنم که آن ها در حال حاضر مشغول انجام این کار هستند. احتمال می رود که آن ها خیلی سریع به اهداف میانی خود برسند.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

  1. رضوانه اکبری
    رضوانه اکبری 05 تیر, 02:22

    با تشکر اطلاعات سازه ای این شهرها را هم ميذاشتین

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
روشی برای بررسی واکنش های در حال وقوع در مبدل های کاتالیستی

روشی برای بررسی واکنش های در حال وقوع در مبدل های کاتالیستی

مبدل های کاتالیستی مدرن برای احیایِ گازهای خروجی در وسائل نقلیه با موتور احتراقی، نقش زیادی در کاهش انتشار آلاینده ها دارند. با فرآیندهای اکسایش یا کاهش (یعنی اهدا یا پذیرش الکترون)، این مبدل های کاتالیستی آلاینده های حاصل از احتراق مانند مونوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن ها را به دی اکسید کربن، آب و نیتروژن تبدیل می کنند. به طور روز افزون مقررات شدید در زمینه انتشار گازهای آلاینده، کاهش مصرف سوخت و نیز عملکردِ بهینه سیستمِ احیای گازهای خروجی آلاینده را الزام می کنند. با افزودن عامل احیا یعنی آمونیاک که از تجزیه اوره تشکیل می شود، اکسیدهای نتیروژن در مبدل کاتالیستی به گاز نیتروژن و بخار آب که بی ضرر هستند تبدیل می شوند. بدین منظور، به طور معمول محلول اوره به جریان رو به بالای بخش گازخروجی در مبدل کاتالیستی تزریق می شود.

مطالعه متن کامل
 سیب زمینی Ranger Russet ، محصول جدید از مهندسی ژنتیک

سیب زمینی Ranger Russet ، محصول جدید از مهندسی ژنتیک

دانشمندان نباتات قادرند تا محصولات کشاورزی را در یک چشم به هم زدن اصلاح کنند، آنهم به شیوه هایی که اگر به کشاورزی سنتی باشد سال ها به طول خواهد کشید. برای تغذیه جمعیت رو به فزونی جهان لازم است تا تولید غذا افزایش پیدا کند.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: اگر شما هم دندانهای حساسی دارید

نکته سلامتی: اگر شما هم دندانهای حساسی دارید

از دست دادن مینای دندان باعث حساسیت دندانها و درنتیجه دندان درد می شود. حساسیت دندانها در هوای سرد خودش را بیشتر نشان می دهد. چنانچه شما هم دندانهای حساسی دارید، توصیه های کوی دانش را در نظر داشته باشید

مطالعه متن کامل
اسکوتر هوشمند ET: مدلی جدید، الکتریکی و تاشو

اسکوتر هوشمند ET: مدلی جدید، الکتریکی و تاشو

اسکوتر هوشمند ET با هدفِ رفعِ نقایص تولید در اسکوتر ET اولیه ساخته شده است.

مطالعه متن کامل
ساخت یک مجتمع اداری بزرگ در سئول

ساخت یک مجتمع اداری بزرگ در سئول

شرکت معماری کره ای HAEAHN با همکاری شرکت نیویورکی H architecture برای طراحی مجتمع اداری جدیدی در نزدیکی ساختمان مجلس ملی سئول انتخاب شده است.

مطالعه متن کامل