کوی دانش - kooy

فراصوت، امکان تحقق صفحات لمسی را فراهم می آورد

فراصوت، امکان تحقق صفحات لمسی را فراهم می آورد
28 فروردین
12:30 1395
ارسال امواج فراصوت از طریق پشت دست به منظور انتقال حس لامسه به جلوی دست ممکن است تاحدودی دور از دسترس و تصور به نظر برسد، اما دانشمندان انگلیسی با دستیابی به این موفقیت ادعا می کنند که راه را برای ساخت کامپیوترهایی هموار ساخته اند که از کف دست انسان به عنوان یک رابط کاربریِ پیشرفته استفاده می کند.


چند سالی هست که دانشمندان درصدد پیدا کردن راهی برای استفاده از پوست انسان به عنوان رابط کاربری بوده اند. این ایده هرچند غیرمحتمل به نظر می رسد اما با توجه به کوچک سازی هرچه بیشتر فناوری، استقبال از ابزارهای پوشیدنی و زمان بیشتری که افراد صرف نگریستن به صفحات کامپیوتری می کنند، یک جورهایی کاملاً طبیعی به نظر می رسد که از دم دستی ترین سطوح بدنمان به عنوان دروازه هایی به سوی قلمرو دیجیتال بهره بگیریم. 
البته منظور این نیست که فیت بیت نسل آینده بتواند کاری کند که فی المثل کالری هایتان به ساعد دستانتان فرستاده شده و آنجا بسوزند اما نمونه های عملی امیدوارکننده ای نیز در همین حوزه عرضه شده است. مثلاً سیستم صفحه نمایش اسکین پوت که سال 2010 به بازار آمد از آرایه حسی بیوآکوستیک برای ترجمه تقه های انگشت بر روی کف دست به فرمان های ورودی استفاده می کند، کانسپت مچ بندی به نام سیکرت (Cicret) نیز در سال 2014 عرضه شد که اینترفیس آندرویدی را بر روی بازو پرتوافکنی می نماید و از سنسورهای نزدیکی برای تعقیب کردن حرکات انگشتان استفاده می کند. محققان دانشگاه ساسکس برای ارتقای صفحات نمایش مبتنی بر کف دست کار می کنند و به این منظور دست به اضافه سازی حس لامسه به این ترکیب زده اند. نکته مهم آنست که این محققان قصد دارند بدون استفاده از لرزش یا پین موفق شوند، زیرا به گفته خودشان بهره گیری از راهبردهای مزبور تلاش های سابق در همین زمینه را به شکست کشانده، در صورت استفاده از لرزش یا پین بایستی کف دست لمس شود و به اینصورت در صفحه نمایش اختلال ایجاد می شود. 
بنابراین محققان قصد دور زدن راهبردهای سابق را دارند. سیستم SkinHaptics ابداعی، متکی به آرایه ای از انتقال دهنده های فراصوت می باشد که وقتی روی پشت دست نصب می شوند، حس را به کف دست منتقل می کنند و سپس می توان کف دست را باز کرد تا صفحه نمایش نشان داده شود.
 به گفته تیم محقق دستیابی به این موفقیت با بهره گیری از روند پردازش زمانی معکوس ممکن شده است. هنگامی که امواج فراصوت از طریق پشت دست وارد می شوند به صورت پالس های گسترده ای می باشند که در واقع به موازات حرکت از میان پشت دست به طرف دیگر آن متمرکزتر می شوند و در نقطه مشخصی از دست فرود می آیند. محققان این روند را مشابه دایره های تشکیل شده بر سطح آبی می دانند که به صورت معکوس شکل بگیرد.  
به گفته پرفسور سریرام سوبرامانیان که کار هدایت تحقیق را به عهده داشته است: "بیزنس بزرگی حول محور ابزارهای پوشیدنی شکل گرفته است و بزرگتر از این هم خواهد شد. اما به موازات پوشیدن هرچه بیشتر فناوری، فناوری نیز کوچکتر شده و کمتر به آن نگاه می کنیم و بنابراین قابلیت های چند حسی بسیار مهمتر می شود. به عنوان مثال فرض کنید دارید دوچرخه سواری می کنید و می خواهید اندازه صدای ساعت هوشمند خود را کم کنید، فضای تعاملی روی صفحه ساعت بسیار کوچک است. بنابراین شرکت ها بدنبال شیوه ای برای گسترش دادن این فضا بر روی دست کاربر هستند. آنچه که ما ارائه می دهیم نیز توانایی حس همین دست عملیات ها به هنگام تعامل داشتن با دستان است."
نمونه عملی از سیستم SkinHaptics را در ویدوئویی که در ادامه می آید مشاهده می فرمائید.  

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
فناوری های فوق العاده ای که در راهند

فناوری های فوق العاده ای که در راهند

در این خبر به بررسی چند محصول بسیار جالب می پردازیم، پس با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
 owow instruments و ترکیب ذوق و سلیقه انسان با تولید موسیقی بوسیله کامپیوتر

owow instruments و ترکیب ذوق و سلیقه انسان با تولید موسیقی بوسیله کامپیوتر

که در اصل برگرفته از تز "صدا بر حسب شهود باطنی" پیتر ژان پیتر در آکادمی ایندهوون می باشد به پخش موسیقی نشأت گرفته ازحس و حال و طراحی کاربر می پردازد و ریتم ها و اصوات منحصر به فردی را برای تجربه موسیقیایی ایجاد می نماید. بدین منظور 5 سنسور مختلف این ابزار موسیقیایی توانایی تشخیص 5 حرکت مختلف انسان را دارد.

مطالعه متن کامل
مقایسه و تطبیق فوق دقیق ساعت های شبکه نوری استرانسیم و جیوه

مقایسه و تطبیق فوق دقیق ساعت های شبکه نوری استرانسیم و جیوه

یک گروه تحقیقاتی متشکل از پژوهشگرانی از دانشگاه توکیو و مؤسسه بزرگ تحقیقاتی «ریکن» در ژاپن موفق به ساخت ساعت شبکه نوری جیوه و اندازه گیری فرکانس آن با استفاده از فرکانس ساعت شبکه نوری استرانسیم (به عنوان فرکانس مرجع) شدند. ساعت شبکه نوری استرانسیم نیز در همین اواخر و پیش از ساعت جیوه ای جدید، توسط همین دانشمندان ساخته شده بود. این گروه تحقیقاتی به نسبت فرکانسی با عدم قطعیتِ کسریِ بسیار پایین دست یافتند که از عدم قطعیتِ تعریف کنونی واحد ثانیه در استاندارد پذیرفته شده بین المللی کوچکتر است.

مطالعه متن کامل
ساخت سلول های خورشیدی نیمه شفاف و پر بازده ترکیبی گرافن و پروسکیت

ساخت سلول های خورشیدی نیمه شفاف و پر بازده ترکیبی گرافن و پروسکیت

با افزایش درک انسان ها از کاربرد سلول های خورشیدی، مصرف کنندگان به دنبال راهکارهای جدیدی برای استفاده از این سلول ها در ساختمان ها و وسایل نقلیه می باشند. سلول های خورشیدی شفاف یا نیمه شفاف انعطاف و زیبایی بیشتری نسبت به سلول های خورشیدی سیلیکونی مات دارند اما قیمت نسبتا بالا و بازدهی کم آن ها باعث شده است است که کاربردشان کاهش بیابد. برای حل این مشکل محققان دانشگاه پلی تکنیک هنک کنگ سلول های خورشیدی نیمه شفاف پروسکیتی با بازدهی بالا، هزینه ی کم و الکترودهای گرافنی ساخته اند.

مطالعه متن کامل
روش جدید و روزنه های امید برای استفاده از تست ادرار در تشخیص سرطان

روش جدید و روزنه های امید برای استفاده از تست ادرار در تشخیص سرطان

محققان برای تخشیص دیابت و سرطان از روی ادرار، مدار ژنتیکی باکتری اشرشیاکلی (بالا) را بازسازی کرده اند. در صورت اثبات ایمن بودن و موثر بودن تکنیکی که در دو مطالعه جدید مطرح شده است، احتمال دارد بتوان روزی برای تشخیص بیماری هایی همچون سرطان از تست ادرار استفاده کرد.

مطالعه متن کامل