کوی دانش - kooy

پیوند قلب خوک بر روی یک بابون به مدت بیش از دو سال کار کرد

پیوند قلب خوک بر روی یک بابون به مدت بیش از دو سال کار کرد
20 فروردین
16:15 1395
محققان موسسه خون و ریه و قلب ملی (NHLBI) در بتسدای مریلند، موفق شدند کاری کنند که قلب خوک به مدت 945 روز داخل بدن بابون زنده ای کار کند. این دستاورد بی نظیر دانشمندان را امیدوار ساخته تا بتوان دست به xenotransplantation یا پیوند اعضا یا بافت حیوانات به انسان زد، و به این ترتیب بر مشکل جهانی کمبود اعضای بدن فائق آمد.


 تعدادی از گونه های حیوانی به عنوان کاندیدهای بالقوه برای پیوند اعضا مورد ملاحظه قرار داشته اند. به عنوان مثال شامپانزه ها به خاطر اندازه مشابه ارگان ها و قابلیت گروه خون خوبی که دارند یکی از گزینه های مناسب به شمار می آیند، اما به دلیل اینکه جزو گونه های در معرض خطر انقراض به شمار می آیند، کنار گذاشته شدند. دانشمندان به فکر بابون ها هم افتادند اما به خاطر مشکلات این دسته حیوانات از جمله اندازه کوچک بدن، عدم وجود گروه خون O و دوره طولانی  بارداری درنهایت از آنها نیز منصرف شدند. به همین دلایل خوک ها به عنوان اهداکننده بالقوه اعضای بدن مورد نظر قرار گرقتند زیرا در زمینه پروتئین مکمل های متعدد با انسان مشترک بوده و اعضای بدنشان نیز هم اندازه انسان است. 
البته واکنش هایی که سیستم ایمنی بدنِ دریافت کننده نسبت به چنین پیوندهایی نشان می دهد دغدغه اصلی در زمینه پیوند اعضا از حیوان به انسان بوده است و تیم محققان با پس زنی پیوند در مراحل اولیه روبرو شدند که به خاطر عدم تطابق پروتئینی بین بابون و خوک رخ داد. به منظور دستیابی به مرحله مهم 945 روزه پیوند و عبور از رکورد قبلی 179 روز، به گروهی از بابون ها ترکیبی از داروهای سرکوب کننده ایمنی داده شده که شامل یک آنتی بادی کلیدی به نام آنتی CD40 می شد، این آنتی بادی، مقاومت در برابر حملاتی را که از سوی سیستم ایمنی بدن صورت می گیرد را افزایش می دهد. قلب خوک های "سرکوب ژنی" شده نیز به شکلی مهندسی شد تا فاقد گالاکتوسیلترانسفراز 3-1 آلفا باشد که از جمله آنزیم های بسیار ناسازگار بوده و موجب لختگی خون در راسته پستانداران نخستین می شود. به گفته دانشمندان همین ترکیب برای موفقیت آزمایش انجام شده بسیار ضروری بوده است.
 محققان طی دوره آزمایش، دوز سرکوب کننده ایمنی که به بابون ها داده شد را به این امید که این حیوانات تولرانس لازم را دربرابر قلب خوک بدست آورده باشند پایین آوردند، اما دریافتند که پس از حذف آنتی بادی آنتی CD40 از بدن این جانداران بابون ها می میرند، به همین خاطر مشخص شد که استفاده از دوز نگهداری همچنان لازم است. در این مرحله بایستی دوز نگهداری به صورت منظم توسط دریافت کننده انسانی دریافت شود که این مسئله نیز البته فرد دریافت کننده را در برابر بیماری های دیگر بسیار مستعد می سازد. 
درحال حاضر در سطح جهانی با کمبود اهداکنندگان عضو روبرو هستیم، به شکلی که در فهرست افراد در انتظار پیوند عضو در آمریکا هر ده دقیقه یک نفر جدید اضافه می شود و به طور متوسط هر روز 22 نفر از همین افراد از دنیا می روند. محققان اعتقاد دارند راهبرد جدیدی که در پیش گرفته شده است منتهی به این خواهد شد تا قلب خوک و سایر اعضای بدن این حیوان را بتوان بالقوه برای هزاران بیمار نیازمند و منتظر پیوند اعضا مورد استفاده قرار دارد. 
با این وجود باید مدت زمانی صبر کنیم تا بتوان شاهد پیوند موفقیت آمیز اعضا از حیوانات به انسان بود، آنگونه که دانشمندان خود هشدار داده اند زنده نگاه داشتن قلب در شکم به مراتب آسان تر از زنده نگاه داشتنش در سینه یک فرد است.دلیل انتخاب شکم به عنوان محلی برای آزمایش مدت زمان طپیدن قلب زنده نیز، آن بوده که از کشتار غیرضروری بابون ها جلوگیری شود و زمانی که صرف جراحی می شود هم کاهش بیابد. اما با دستیابی به گوشه هایی از موفقیت هم اکنون، هدفِ محققان بر آن قرارگرفته تا جراحی های پیوند قلب را روی گروه دیگری از بابون ها امتحان کنند. 
به گفته محمد محی الدین، جراج پیوند قلب در NHLBI که کار هدایت مطالعه را به عهده داشته: "سابق بر این مردم می اندیشند که این دست آزمایشات بی هدف بوده و کاربردی ندارد. اما به نظر من کم کم ثابت می شود که پیوند عضو از حیوانات به انسان توان محقق شدن دارد."

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
آزمایش ماهیچه مصنوعی در فضا

آزمایش ماهیچه مصنوعی در فضا

ماهیچه مصنوعی که توسط لئونور راسموسن تولید شده است، خارج از محیط زمین و در ایستگاه بین المللی فضایی آزموده می شود. هفته جاری، به همراه فضاپیمای دراگون که جهت انجام ماموریت تامین آذوقه و مواد ساکنان ایستگاه بین المللی فضایی بر فراز موشک فالکون 9 به خارج زمین فرستاده می شود، یک ماهیچه مصنوعی محصول تحقیقات لئونور راسموسن و شرکت وی به نام RasLabs نیز به خارج از زمین برده خواهد شد. افزون بر استفاده از این ماهیچه در ابزارهای پروتزی، دانشمندان امیدوارند که بتوان از ماهیچه یادشده بر روی ربات های دارای ماموریت های فضایی هم بهره گیری کرد.

مطالعه متن کامل
طرح سامو (SAMOO) برای ساخت مجتمع دولتی Ulju در کره جنوبی

طرح سامو (SAMOO) برای ساخت مجتمع دولتی Ulju در کره جنوبی

شرکت معماری سامو که در سئول مستقر می باشد، برنده رقابت طراحی ساخت "مجتمع دولتی Ulju" در کره جنوبی شده است. این مجتمع تاسیساتی، به نحوی طراحی شده است که حداکثر استفاده را از مکان قرارگیری سایت در نزدیکی تپه های اطراف ببرد، به این منظور سطوح مختلفی در نظر گرفته شده است تا بازدیدکنندگان از ساختمان بتوانند وارد مجتمع شده و از فضاهای موجود به راحتی استفاده کنند. پایین ترین سطح پودیوم، دسترسی راحت را به تاسیسات عمومی همانند مرکز خدمات و نورگیرها فراهم می سازد، این درحالی است که یک سطح بالاتر، که فضایی بزرگ است، مکان خاصی را برای رویدادها و گردهم آیی ها در اختیار می گذارد.

مطالعه متن کامل
ساخت سلول های خورشیدی نیمه شفاف و پر بازده ترکیبی گرافن و پروسکیت

ساخت سلول های خورشیدی نیمه شفاف و پر بازده ترکیبی گرافن و پروسکیت

با افزایش درک انسان ها از کاربرد سلول های خورشیدی، مصرف کنندگان به دنبال راهکارهای جدیدی برای استفاده از این سلول ها در ساختمان ها و وسایل نقلیه می باشند. سلول های خورشیدی شفاف یا نیمه شفاف انعطاف و زیبایی بیشتری نسبت به سلول های خورشیدی سیلیکونی مات دارند اما قیمت نسبتا بالا و بازدهی کم آن ها باعث شده است است که کاربردشان کاهش بیابد. برای حل این مشکل محققان دانشگاه پلی تکنیک هنک کنگ سلول های خورشیدی نیمه شفاف پروسکیتی با بازدهی بالا، هزینه ی کم و الکترودهای گرافنی ساخته اند.

مطالعه متن کامل
ترکیب نقاط کوانتومی و پروسکیت برای ساخت کریستال های منتشر کننده ی نور فوق قوی

ترکیب نقاط کوانتومی و پروسکیت برای ساخت کریستال های منتشر کننده ی نور فوق قوی

دو ماده ی اپتوالکتریک که این روزها در مرکز توجهات هستند پروسکیت و نقاط کوانتومی می باشند. هر کدام از این دو ماده به صورت جداگانه برای تبدیل نور به الکتریسیته در سلول های خورشیدی و برای افزایش بازدهی نورهای تولید شده توسط الکتریسیته مورد استفاده قرار می گیرند. اکنون دانشمندان دانشگاه تورنتو از ترکیب این دو ماده استفاده کرده اند تا یک کریستال دورگه با بازدهی بالا و تابش فراتر از حالت عادی تولید کنند که می تواند رکوردها را در میزان بازدهی تبدیل الکتریسیته به نور جا به جا کند.

مطالعه متن کامل
پیش بینی خطر حوادث قلبی مرگبار

پیش بینی خطر حوادث قلبی مرگبار

بر اساس یک مطالعه ی جدید که توسط محققان در بیمارستان بیریگهام و زنان (BWH) انجام شده است، نشانگری که معمولاً برای تعیین حمله ی قلبی یک بیمار مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند برای تشخیص بیمارانی با وضعیت ثابت که در معرض خطر بالای حوادث قلبی مرگبار هستند نیز مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از آزمایشی حساس تر نسبت به آنچه هم اکنون در بیمارستان های آمریکا استفاده می شود، تیم تحقیقاتی کشف کرد که 40 درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری ثابت قلبی، دارای سطح غیرطبیعی پروتئینِ تروپونین در خون می باشند. احتمال مرگ بیمارانی با سطوح بالای تروپونین در اثر حمله ی قلبی، انسداد جریان خون یا سایر عوامل قلبی عروقی در طول پنج سال، دو برابر بالاتر بود. تیم تحقیقاتی همچنین یافتند که یک مداخله ی درمانی کلیدی که به عنوان رگ سازی دوباره ی عروق کُرونری شناخته می شود و به طور مکرر در بیمارانی با حمله ی قلبی و تروپونین غیر طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد، سبب پایین آوردن سطح تروپونین بالا یا خطر حوادث قلبی مرگبار نشد. این یافته ها در شماره ی 13 آگوست 2015 در مجله ی The New England Journal of Medicine به چاپ می رسد.

مطالعه متن کامل