کوی دانش - kooy

بهبود نتایج درمان در موارد نارسایی قلبی شدید با استفاده از سلولهای بنیادی

بهبود نتایج درمان در موارد نارسایی قلبی شدید با استفاده از سلولهای بنیادی
18 فروردین
16:15 1395
بنا به مطالعه ای که در نشست علمی سالیانه 65 کالج قلب و عروق آمریکا عرضه شده است معالجه جدیدی که با استفاده از سلول بنیادی انجام می شود می تواند تا حد زیادی پیامد سلامت بلندمدت را در بیمارانی که از نارسایی قلبی شدید (مرحله نهایی) رنج می برند بهبود بخشد.

بنا به آزمایشات انجام گرفته روش درمانی با استفاده از سلول بنیادی برای بیمارانی که گزینه های درمانی چندانی را پیش روی خودشان ندارند، بسیار مؤثر واقع خواهد شد. 
از میان 109 بیماری که به صورت تصادفی برای دریافت درمان سلول بنیادی یا دارونما انتخاب شدند، آنهایی که درمان سلولی شامل استخراج سلول های بنیادی از مغز استخوان خود بیمار را دریافت داشتند، 37 درصد کاهش در نرخ نقطه پایان اولیه آزمایش را نشان دادند، منظور از نقطه پایان اولیه عبارت است از ترکیبی از مرگ و میر، بستری شدن در بیمارستان قلب و عروق و مراجعه به کلینیک به خاطر وخامت ناگهانی علایم نارسایی قلبی، در طی یک دوره 12 ماهه.
به گفته تیموتی هنری، M.D و مدیر قلب و عروق در انیتستوی قلب سدارز-سینا و یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه: "تا امروز، مطالعه ای که ما انجام دادیم بزرگترین آزمایش سلول بنبادی کنترل شده با دارونمای دوسوکور در زمینه معالجه نارسایی قلبی است. بر اساس نتایج مثبت بدست آمده، امیدواریم درمان بالقوه مفیدی برای بیمارانی که دارای نارسایی قلبی کلاس سوم و چهارم هستند پیدا کرده باشیم."
نارسایی قلبی که به طور تخمینی 5.1 میلیون نفر را فقط در آمریکا مبتلا ساخته است شرایطی است که در آن  قلب به صورت پیشرونده ای تضعیف می شود و نمی تواند خون کافی لازم برای برآورده سازی نیازهای بدن پمپاژ کند. کسانیکه نارسایی شدید و مرحله آخر دارند که بر مبنای مقیاس ابداع شده توسط انجمن قلب نیویورک به عنوان نارسایی های کلاس سه و چهار شناخته می شود، غالباً هیچ گزینه درمانی به جز پیوند قلب یا دستگاه کمکی بطن چپ را در اختیار ندارند، این روش، ماشین پمپاژی است که به عنوان راه حل موقت در اختیار بیمار قرار می گیرد که تا قبل از انجام پیوند قلب از آن استفاده کند.
این مطالعه از نوع آزمایش بالینی مرحله 2 برای درمان سلول بنیادی جدید بوده است که ixmyelocel-T نامیده می شود. با استفاده از این تکنیک نمونه ای از مغز استخوان بیمار گرفته شده و به مدت دو هفته فرآوری می شود تا با افزایش تعداد سلول های بنیادین مفید "تقویت" گردد و سپس محصول مغز استخوان فرآوری شده به داخل ماهیچه قلب بیمار تزریق می شود. هدف از این روند آنست که قلب با افزایش تعداد سلول های ماهیچه ایِ عملکردی، تقویت شود، راهبردی که با عنوان «درمان بازتولیدی» شناخته می شود. به گفته هنری: "به نیاز درمانی بیمارانی که از نارسایی قلبی کلاس 3 و 4 رنج می برند تا حد زیادی بی توجهی شده است. من فکر می کنم این آزمایش شواهد مستحکمی را در اختیار قرار می دهد مبنی بر آنکه درمان های بازتولیدی برای این گروه از بیماران که فعلا گزینه های محدودی در اختیار دارند بسیار امید بخش است."
 در آزمایش یاد شده تعداد 109 بیمار که نارسایی قلبی کلاس 3 یا 4 ناشی از کاردیومیوپاتی ایسکمیک داشتند شرکت نمودند، نوعی از نارسایی قلبی که با جریان خونِ محدود، ناشی از حمله قلبی یا بیماری عروق کرونر مرتبط می باشد. تقریباً نیمی از بیماران یعنی 58 نفر از ایشان به صورت تصادفی درمان intramyocardial ixmyelocel-T را دریافت داشتند و 51 نفردیگر نیز دارونما گرفتند. بیماران حاضر در گروه کنترل، استخراج مغز استخوان را پشت سر گذاشته و دو هفته بعد هم دارونما دریافت داشتند. 
بعد از 12 ماه که پیگیری انجام شد، نقطه پایان ابتدایی ترکیبی در 38 درصد از بیماران دریافت کننده درمان سلول بنیادی دیده شد که در قیاس با 49 درصد بیمارانی که در گروه کنترل قرار داشته و نقطه پایان ابتدایی را تجربه کردند نرخ بسیار پایین تری می باشد.  
هنری می گوید: "تزریق زیرپوستی intramyocardial اینِ محصول مغز استخوان تقویت شده، منتهی به کاهش چشمگیری در رویداهای بالینی قلبی و عروقی در قیاس با دارونما می شود. نتیجه مزبور بسیار جالب است و ما را بر آن داشته تا آزمایش بزرگتری انجام داده و مطمئن شویم که این کاهش در رویدادها رخ می دهد."
نقطه پایان دوم شامل هر کدام از نقاط پایان در ضمن نقطه پایان ابتدایی ترکیبی، به همراه تعداد کلی رویدادهای بالینی و ارزیابی  ها از عملکرد قلب بیمار و کیفیت زندگی وی می شود. درمان سلول بنیادی با نتایج  مفیدی برای بیشتر این پیامدهای ثانویه همراه  بوده است، هرچند آزمایش به اندازه کافی بزرگ نبوده تا اهمیت آماری را به ازای یافته های ثانویه نشان بدهد.
 از بین بیمارانی که درمان سلول بنیادی را دریافت داشتند 3.4 درصد فوت شده و 37.9 درصد نیز با مشکلات قلبی عروقی بستری شدند، این آمار در قیاس با 13.7 درصد و 49.0 درصد قرار دارند که در گروه دارونما فوت کرده یا بستری شدند. همچنین بیمارانی که درمان سلول بنیادی دریافت کرده بودند به طور متوسط تا زمان رویداد منفی سلامتی، مدت زمان طولانی تری را در اختیار داشتند. سایر اندازه گیری ها در زمینه عملکرد قلب و کیفیت زندگی از جمله تست راه رفتن استقامت، اندازه گیری میزان خون پمپاژ شده از بطن چپ با هر بار انقباض نیز بهبود در گروه دریافت کننده ixmyelocel-T  را نشان داد.
 این آزمایش برمبنای درس های از پیش فرا گرفته شده از مطالعات کوچک تر قبلی بر روی سلول های بنیادی انجام شد، در مطالعات قبلی بیشتر بهبود متوسط در پیامدهای نارسایی قلبی نشان داده شده بود. آزمایش های قبلی با ixmyelocel-T در بیمارانی که  کاردیومیوپاتی ایسکمیک داشتند نتایج بهتری را نشان داد تا آنهایی که کاردیومیوپاتی غیرایسکمیک داشتند، منظور نوعی از بیماری قلبی است که به واسطه اختلالات ماهیچه قلب ایجاد می شود. بنابراین آزمایش جدید صرفاً با حضور بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی ایسکمیک صورت گرفت. افزون بر این، مطالعات قبلی نشان دهنده موفقیت بیشتر روش هایی است که در آن سلول های بنیادی به صورت زیرپوستی از طریق کشاله ران تزریق می شوند تا جراحی قلب باز، بنابراین در آزمایش جدید هم از راهبرد زیرپوستی بهره گرفته شد. 
یکی از محدودیت های کلیدی آزمایش جدید اندازه متوسط آن است. هنری اظهار می دارد که گام بعدی گسترش دادن بررسی تزریق زیرپوستی، intramyocardial ixmyelocel-T در نمونه بزرگتری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی دارای کاردیومیوپاتی ایسکمیک می باشد. 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
پوشش های حبابی نازک می توانند زیردریایی ها را از دید سیستم های سونار پنهان کنند

پوشش های حبابی نازک می توانند زیردریایی ها را از دید سیستم های سونار پنهان کنند

پژوهشگران می گویند که ممکنست پوشش های لاستیکی پر شده از حباب روزی بتوانند به زیردریایی ها کمک کنند که بتوانند تا اندازه زیادی برای سیستم های سونار، غیر قابل ردیابی باشند.

مطالعه متن کامل
معرفی کروم بوک 15.6 اینچی C910 ایسر

معرفی کروم بوک 15.6 اینچی C910 ایسر

امروز ایسر سریعترین مدل تجاری بازار کروم بوک را با پردازنده Core i5 نسل پنجم معرفی کرد. این کروم بوک قسمتی از خط کروم بوک های تجاری ایسر بوده و برای کاربران آموزشی و تجاری طراحی شده، که نیاز به صفحه نمایش، عملکرد و طراحی فوق العاده کروم دارند.

مطالعه متن کامل
رونمایی از اتومبیل برقی جدید تسلا

رونمایی از اتومبیل برقی جدید تسلا

بالاخره رونمایی شد! تسلا به تازگی از سدان برقی مدل 3 خود رونمایی کرده است که قرار است اولین ماشین برقی با قیمت مقرون به صرفه برای عموم باشد. مدل 3 با برچسب قیمتی که از 35 هزار دلار شروع می شود (البته بدون محاسبه تشویق های مالیاتی) و رِنج رانندگی 346 کیلومتری خود بسیاری از مسائلی را که جلوی استفاده عموم از ماشین های برقی را می گیرد حل و فصل خواهد کرد، جالب است بدانید برای این مدل هزاران سفارش هم گرفته است!

مطالعه متن کامل
تکامل کمپلکس های پروتئینی توسط باکتری ها در 3.5 میلیارد سال قبل

تکامل کمپلکس های پروتئینی توسط باکتری ها در 3.5 میلیارد سال قبل

محققان برای تعیین نحوه کاربردی بودن سلول های 35 میلیارد ساله در قیاس سلول های امروزی، کمپلکس های پروتئینی باکتریایی باستانی را احیا کرده و تعجب آنکه برمبنای مطالعه ای که به تاریخ 9 ژوئن در Cell Chemical Biology منتشر شده است این دو زیاد تفاوتی با هم ندارند. علیرغم وجود فرضیه ای مبنی بر آنکه ارگانیسم های خاستگاهی، دارای پروتئین های آنزیمی ساده هستند، اما شواهد حاکی از آنست که باکتری ها حدود 500 میلیون سال بعد از شروع حیات، دارای ماشین آلات سلولی پیچیده ای بوده اند که امروز هم در آنها مشاهده می شود.

مطالعه متن کامل
هایدرا می تواند برنامه ژنتیکی خودرا اصلاح نماید

هایدرا می تواند برنامه ژنتیکی خودرا اصلاح نماید

هایدرا جاندار آب شیرینی است که آبراهام ترمبلی، زیست شناس سوییسی بیش از 250 سال قبل از این موفق به کشف قدرت بازتولید شگفت انگیز آن شده است. گروهی از محققان متشکل از بریجیت گالیوت، استاد دپارتمان ژنتیک و تکامل دانشکده علوم UNIGE، دست به مطالعه کارکرد سلول های بنیادین وانعطاف سلولی این پولیپ زده و اظهار می دارند: "سیستم عصبی هایدرا طی انفجار انقباضی، تغذیه، درحال حرکت و یا شنا تنظیم می شود. درصورتی که سلول های بنیادین مسئول تجدید این جاندار از دست بروند، هایدرا حتی وقتی تمام نورون هایش رانیز از دست داده باشد همچنان قادر به زندگی است. ما می خواستیم چرایی امکان پذیری این قضیه را دریابیم."

مطالعه متن کامل