کوی دانش - kooy

چرا استفاده از «پاک کننده های سبز» برای سلامتی ما مهم است

چرا استفاده از «پاک کننده های سبز» برای سلامتی ما مهم است
22 اسفند
14:15 1394
چندین دهه قبل که هیچ خبری از برندهای برتر در صنایع شوینده و پاک کننده وجود نداشت، مردم با پیدا کردن راه حلهایی که اتفاقاً کاملاً هم موثر بود، انواع امور نظافتی را انجام می دادند. امروزه و مخصوصاً در اقشار مذهبی، سنتی ویا افرادی که به طب سنتی احتمام ویژه ای دارند، هنوز هم اعتقاد بیشتری به پاک کننده های سبز وجود دارد و این دسته از مردم از هیچ تلاشی برای جایگزین کردن مواد طبیعی بجای محصولات شیمیاییِ موجود در فروشگاهها فروگذار نمی کنند. اما آیا محصولات سبز می توانند یک جایگزین مناسب برای محصولات شیمیایی باشند؟ با کوی دانش همراه شوید تا علاوه بر بررسی این موضوع نحوه ساخت و راهکارهای استفاده از شوینده های طبیعی را با شما درمیان بگذاریم...

برای سالها موضوع استفاده از پاک کننده های طبیعی (سبز) بجای شوینده های شیمیایی موضوع بحث و حتی مناظره دانشمندان و مردم بوده است. از کیفیت این محصولات و تاثیر آنها بر روی سلامتی تا فاکتورهایی همانند قیمت و سرعتِ از بین بردن آلودگی ها، همواره مدنظر صاحبنظران بوده است. محصولات شوینده همه جا حاضرند. در خانه، محل کار ویا اتومبیل وحتی در قالب دستمال های مرطوب درون کیف دستی شما! از حدود 80 سال قبل شوینده های شیمیایی شروع به حضور در اطراف ما کردند و به مرور بر کیفیت و کمیت آنها افزوده شد و علاوه بر آن نقش بسیاری در سلامت فردی و محیطی زندگی ما ایفا کرده اند.

اما شاید بهتر باشد بجای استفاده از شوینده هایی که همه چیز را یکجا تمیز می کنند به گستره ای از شوینده های طبیعی روی آورد که هرکدام از آنها به کار نظافت یک بخش از زندگی ما می پردازند. این روش درنهایت منتهی به داشتن یک خانه تمیز و معطر آنهم بدون وجود هرگونه مواد و گازهای سمی در هوای خانه می شود. سالها پیش، زمانیکه مواد شوینده شیمیایی در حال ورود به بازارها و خانه ها بودند، مردم اعتقاد داشتند تا زمانیکه بوی مواد شوینده در خانه هست، خانه را تمیز نمی دانند!

کمیت 
بیش از 17000 شوینده شیمیایی وجود دارد که متاسفانه تنها 30 درصد از آنها برای تعیین تاثیرات و عوارض جانبی بر روی سلامت انسان و طبیعت مورد آزمایش قرار گرفته اند. در حال حاضر اطلاعات ما درمورد تاثیرات ناشناخته این محصولات بسیار اندک است. بودجه تولید این محصولات فقط در کشور انگلستان معادل 5 میلیارد پوند (7.1 میلیارد دلار) است و سهم هر انگلیسی از این مواد شیمیایی در حدود 87 لیتر است که یک چهارم آن حقیقتاً موادی خطرناک هستند.

ایمنی و سلامتی
بسیاری از افراد خانه دار و حتی خود تولیدکنندگان شوینده های صنعتی توصیه می کنند، هنگام استفاده از این محصولات از ماسک و دستکش استفاده کنید. ما به شما توصیه می کنیم که سر و موهای خود را نیز هنگام کار با این محصولات بپوشانید. این موضوع بدین معناست که این محصولات عاری از هرگونه موادی هستند که بدن انسان براحتی با آنها کنار می آیند. بسیاری از مردم از استشمام روایح تند و زننده شوینده ها بیزارند و مجبور می شوند برای خلاصی از آن درها و پنجره ها را هنگام نظافت باز کنند در حقیقت بهترین راه حل، دور نگه داشتن این محصولات از ریه و تنفس انسان است! اگر شما هم فریب تبلیغاتی مبنی بر خوشبو بودن این نوع محصولات را خورده اید می بایست به شما اطلاع دهیم که این «بوهای خوش» چیزی جز مواد شیمیایی بیشتر نیستند.

محصولات اینچنینی علاوه بر داشتن مضرات محصولاتی که بوی ناخوشایند دارند، خودشان دارای مواد شیمیایی اضافه تری هستند که برای ریه وسیستم تنفسی شما خطر مضاعفی را به همراه دارند. حساسیت، اولین  عارضه استفاده از این محصولات است. بهترین جایگزین برای این دست شوینده ها «سرکه طبیعی» می باشد که عوارض ناشی از حساسیت را به میزان زیادی کاهش می دهد.

هزینه
استفاده از پاک کننده های طبیعی، عموماً کم هزینه تر از شوینده های قوی شیمیایی می باشد و همین «تفاوتِ بعضاً فاحشِ قیمت» برای برخی از طبقات اجتماعی کافیست تا از خیر مواد طبیعی بگذرند. متاسفانه در دیدگاه برخی از مردم در طبقات مرفه اجتماعی، ارزان بودن به معنای نداشتن کیفیت است در حالیکه هنگام مقایسه شوینده های طبیعی و شیمیایی این نگاه درست نیست. 

مواد شوینده طبیعی
تمام محصولاتی که شوینده های طبیعی را تشکیل می دهند عبارتند از سرکه سفید، جوش شیرین، آبلیموی طبیعی و نمک. این مواد چند منظوره! علاوه بر قابلیت استفاده در هنگام طبخ و آماده سازی غذا می توانند بعنوان یک شوینده پرقدرت و ارزان استفاده شوند. اگر بوی این محصولات را برنمی تابید، می توانید کمی عطر گیاهی تهیه کرده و به آنها اضافه کنید. 

ترکیب آبلیمو و جوش شیرین
آبلیمو و جوش شیرین هر کدام به تنهایی بعنوان یک شوینده در نظر گرفته می شوند، لیکن ترکیب آنها به شما یک شوینده بسیار پرقدرت را هدیه می دهد که تقریباً هر بخشی از منزل را می توانید با آن تمیز کنید. برای اینکار جوش شیرین را بر روی سطحی که می خواهید تمیز کنید مثل اُپن (کانتر) آشپزخانه، توالت، وان حمام، سینک ظرفشویی، قفسه های یخچال، ویا حتی داخل گرمکن و فر بپاشید بگونه ای که گویی گردی از جوش شیرین روی این قسمت ها قرار گرفته است. سپس روی آنرا با آب لیموی طبیعی اِسپری نمایید و برای 5 تا 10 دقیقه آنرا بحال خود رها کنید. بعد از این مدت، آب تمیز را به محیط اسپری کنید، سپس محیط را با یک پارچه تمیز، پاک کنید و معجزه مواد طبیعی را با چشمان خود مشاهده کنید. فقط توجه داشته باشید که آب لیموی طبیعی می تواند به محصولات نساجی خسارت بزند، پس هنگام اسپری کردن آن، مراقب باشید که بر روی انواع پارچه ها اسپری نشود.
نمک
اگر روغن روی اجاق گاز شما ریخته ابتدا با یک پارچه خیس، مقادیر اضافی روغن را بردارید سپس تا زمانیکه اجاق گاز شما خنک شود صبر کرده و مقداری نمک را در محل بپاشید، سپس آبلیموی طبیعی را به آن اسپری کنید. نسبت نمک و آبلیمو دو به یک است (دو قاشق غذاخوری نمک و یک قاشق غذاخوری آبلیمو) پس از چند لحظه، محیط را با یک پارچه تمیز، پاک کنید.

به شما توصیه می کنیم که از پارچه های میکروفایبر استفاده کنید زیرا سایر انواع پارچه هنگامی که آلودگیها را برطرف می کنند ممکن است آنها را مجدداً به محیط برگردانند و در حقیقت زحمت شما را بیشتر می کنند. این نوع پارچه ها قابل شستشو بوده و بدفعات استفاده می شوند.


در ویدئویی که در انتهای مطلب آمده، موارد بیشتری از استفاده از شوینده های سبز مطرح شده است. در این ویدئو نحوه ساخت انواع شوینده های طبیعی از شوینده های کف تا شیشه شورها و حتی جلا دهنده های طبیعی، آموزش داده می شود.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

محمد نبی زاده

محمد نبی زاده

  1. اراز
    اراز 23 اسفند, 09:48

    خیلی ممنون. استفاده نمودیم مفید بود

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
دو سیاهچاله عظیم ممکن است در 21 سال دیگر بهم برخورد کنند

دو سیاهچاله عظیم ممکن است در 21 سال دیگر بهم برخورد کنند

در مرکز بیشتر کهکشان ها (از جمله کهکشان ما) یک سیاهچاله عظیم وجود دارد که همه چیز را کنار هم نگه می دارد. بهرحال کهکشانی که 10.5میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد، بنظر می رسد که دو سیاهچاله داشته باشد. دانشمندان بر این باورند که این دو سیاهچاله تنها در 21 سال دیگر بهم برخورد می کنند.

مطالعه متن کامل
میکروسکوپی جدید برای سیستم‌های نانو

میکروسکوپی جدید برای سیستم‌های نانو

پژوهشگران می‌تواند از خواص نوریِ نانوذرات‌های منفرد با استفاده از این میکروسکوپ جدید تصویربرداری کنند.

مطالعه متن کامل
چگونه در بیابان واحه ای شیشه ای بسازیم ؟

چگونه در بیابان واحه ای شیشه ای بسازیم ؟

در تابستان که گرمای درجه هوا به 45 درجه سانتی گراد یا بیشتر می رسد ، نمای بیرونی ساختمانی که در تصویر مشاهده می کنید از فاصله دور چشم بینندگان را خیره می سازد و از سوی دیگر مانع ورود تشعشع آزاردهنده خورشید شده و صرفاً روشنایی آفتاب را به درون ساختمان جاری می سازد .

مطالعه متن کامل
پارک زیرزمینی LowLine نیویورک نورخورشید را به فضاهای زیرزمینی تزریق می کند

پارک زیرزمینی LowLine نیویورک نورخورشید را به فضاهای زیرزمینی تزریق می کند

لولاین نام پارکی زیرزمینی است که برای شهر نیویورک طراحی می شود. فشرده سازی فضاهای عمومی در داخل شهر هایی که روز به روز بر ساخت و سازشان افزوده می شود، به همان نسبت نیز مشکل تر می گردد. یکی از راه حل های غیر معمول برای چنین معضلی، ساخت فضاهای عمومی زیرزمینی است. قرار است همین کار برای پارک لولاین نیویورک انجام شود و طی آن ترمینالِ قدیمیِ تراموایِ این شهر بازسازی شده و فضای آن از طریق فیبر اپتیک با نورخورشید روشن شود.

مطالعه متن کامل
سلول های عصبی کشت شده در آزمایشگاه، سلول های قلب را به تپش وامی دارند

سلول های عصبی کشت شده در آزمایشگاه، سلول های قلب را به تپش وامی دارند

بنا به گزارش محققان دانشگاه جانز هاپکینز، نوعی از سلول های عصبی پرورش یافته در محیط آزمایشگاهی می تواند با سلول های ماهیچه قلب شریک شده و انقباض قلب را تحریک کند. از آنجائیکه سلول های عصبیِ موجبِ ضربان، از سلول های بنیادین پرتوان (iPS) گرفته شده بودند که به نوبه خود این سلول ها نیز از سلول های پوست انسان می باشند، محققان اعتقاد دارند با استفاده از سلول هایی به نام سلول های عصبی سمپاتیک می توان دست به مطالعه اختلالاتی زد که بر سیستم عصبی موثر هستند، یعنی دانشمندان می توانند سلول های عصبیِ موجبِ تکثیر بیماری های خاصی را در لابراتوار کشت نمایند.

مطالعه متن کامل