کوی دانش - kooy

این لامپ LED و دوستدار محیط‌ زیست بدونِ باتری یا الکتریسیته کار می‌کند.

این لامپ LED و دوستدار محیط‌ زیست بدونِ باتری یا الکتریسیته کار می‌کند.
27 بهمن
21:45 1394
روشنایی LED به علتِ مصرف کارآمد انرژی و هزینه‌های کم تولید به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفته است. شرکت‌ها در حال حاضر، قابلیت‌هایی مانند حسگر، اتصال وایرلس و رنگ قابل تنظیم را به این لامپ‌ها اضافه کرده‌اند حتی در برخی از آنها بلندگو نیز تعبیه شده است اما لامپ LED مورد نظر ما با حذف قطعه‌ای ضروری، رویکردی متفاوت در پیش گرفته است. لامپ Lumir C بدونِ منبع انرژیِ خارجی طراحی شده است و به جای آن از یک شمع استفاده می‌کند.

تصویر فوق: لامپLumir C  از حرارتی استفاده می‌کند که با شمع‌هایی کوچک برای تأمین انرژی لامپ‌های LED تولید شده‌اند.

در کشورهای درحال توسعه، زمانی که آب‌و‌هوای طاقت‌فرسا، شبکه‌های برق را دچار مشکل می‌کند شمع‌ها و چراغ‌های نفتی معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند و این درحالیست که چراغ‌های نفتی برای سلامت انسان خطرناک هستند. لامپ LED Lumir C، نمونه‌هایی مثل لامپ GravityLight و SALt را به عنوان لامپ‌های دوستدار محیط زیست با هم ترکیب می‌کند و بدون نیاز به خورشید، باتری یا انرژی الکتریسیته، روشنایی را تأمین می‌کند.

لامپ Lumir C به شکلی طراح شده است که از انرژی حرارتی شمعی کوچک برای روشنایی استفاده می‌کند. کاربردِ اثر گرمابرقی (ترموالکتریک) در محصولاتی مانند PowerPot و Lumen نیز قبلاً دیده شده است. تفاوت در دما، ولتاژِ الکتریکی ایجاد می‌کند که می‌توان آن را بدونِ هرگونه قطعه‌ی متحرکی مهار کرد. یک شمع به تنهایی می‌تواند حدود 15 lm تولید کند. کاربران می‌توانند بر اساس نوع لامپی که انتخاب می‌کنند از 15 یا 60 lm بهره ببرند.

این لامپ به اندازه‌ی یک بطری آب و شبیه به فانوس دریایی است. طراحیِ آن ساده و قابل حمل است و سبک‌های لمسی متفاوتی دارد. پایه‌ی لامپ به شکلی طراحی شده است که هوا به خوبی جریان داشته باشد تا از احتراق پشتیبانی کند. بدنه‌ی شفاف از شعله در برابر نسیم‌ها محافظت می‌کند و نور را عبور می‌دهد. درست بالای جایی که شمع قرار گرفته است یک محفظه‌ی حرارتی قرار دارد که تابش گرمایی را جمع می‌کند و با استفاده از ماژول‌های حرارتی، آن را تبدیل به انرژی برای LED می‌کند.

دو نوع از این لامپ‌ تولید شده است. نوع "mood" زیرِ پخش‌کننده‌ی مسطح، 4 عدد LED با توان 0.2 وات دارد که می‌توانند بیش از 15 lm از روشنایی محیط را تأمین کند. نوعِ "spot" دارای یک LED با توانِ یک وات است که جهت آن قابل تنظیم است و تا 60 lm روشنایی تولید می‌کند.

لامپ‌های Lumir C مدتِ کوتاهی بعد از قرار دادنِ شمع، روشن می‌شوند. این لامپ‌ها به نظر می‌رسد فضایی آرامش‌بخش‌تر ایجاد می‌کند و حشرات کمتری به خود جلب می‌کند. لامپ Lumir C در Kickstarter سروصدایی به پا کرده و در چند ساعت توانسته است به چهار درصد از هدف 50 هزار دلاری خود برسد و هنوز 44 روز دیگر فرصت دارد. با پرداخت 59 دلار می‌توان این لامپ‌ها را پیش‌خرید کرد. با پرداخت بیشتر می‌توان از بین گزینه‌های مختلف رنگ نیز انتخاب کرد.

نمونه‌ی اولیه‌ی شرکت در KC ،FCC ،CE با موفقیت تولید شده است و RoHS به آن گواهی داده است. این محصول تا ژوئیه تولید خواهد شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
داروهای اختلال نقص توجه به خواب کودکان آسیب می‌زند.

داروهای اختلال نقص توجه به خواب کودکان آسیب می‌زند.

بر اساس تحلیل جدیدی از پژوهش‌های پیشین، برخی از کودکانِ مبتلا به اختلال نقص توجه بیش‌فعالی (ADHD) که برای درمان نشانه‌ها‌یشان، داروهای محرک مصرف می‌کنند دچار مشکلاتی در خوابشان می‌شوند.

مطالعه متن کامل
منبع سلول های بنیادی کبدی کشف شد

منبع سلول های بنیادی کبدی کشف شد

دانشمندان موسسه ی پزشکی هووارد هیوز (HHMI)، سلول هایی بنیادی را در کبد یافته اند که منشأ سلول های کبدی کارآمد می باشند. این کار پرده از رازی طولانی را درباره منشأ سلول های جدید در کبد که با از بین رفتن سلول های قبلی حتی در ارگان سالم باید جای آنها را به طور پیوسته پر کنند، برداشته است.

مطالعه متن کامل
آیا شهر عمودی راه حلی مناسب برای زندگی پایدار است؟

آیا شهر عمودی راه حلی مناسب برای زندگی پایدار است؟

مفهوم شهر عمودی برای برخی از افراد شگفت انگیز و جذاب، و برای برخی دیگر به طور کلی زننده است. در واقع، زندگی و کار در ساختمانی با صدها طبقه احساسات زیادی را بر می انگیزد، این شهر از نابودی زمین های کشاورزی و کمربندهای سبز طبیعی جلوگیری می کند، این شهر آلودگی هوا را کاهش می دهد (زیرا همه رفت و آمدها عمودی است که به همین دلیل مسافت ها بسیار کوتاه تر می باشند و مکانیسم انتقال بسیار کارآمدتر است) و نیاز به تمام جاده هایی که به شهرهای افقی خدمت رسانی می کنند را کاهش می دهد، بنابراین مردم فقط می توانند در قسمت پارک پیاده روی کنند. به همین علت است که کار ژانگ یو و ساختمان پایدار وسیع و تصور او از یک شهر آسمانی با 220 طبقه بسیار قابل تحسین است.

مطالعه متن کامل
خاموش نمودن پیکسل های صفحه نمایش گوشی سامسونگ برای کاهش مصرف باتری

خاموش نمودن پیکسل های صفحه نمایش گوشی سامسونگ برای کاهش مصرف باتری

ما در سال 2015 هستیم و در این سال صفحه نمایش گوشی های هوشمند QHD شده است. هر پرچمداری (به جز HTC One M9) در حال انجام مسابقه قرار دادن بیشترین پیکسل در صفحه نمایش است. چنین چگالی و شفافیتی اغلب اضافی تلقی شده و باعث مصرف باتری گرانبها می شود.

مطالعه متن کامل
طراحی جدید به شکل چشمگیری می‌تواند بهره‌وری را در پنل‌های خورشیدیِ کم‌هزینه افزایش دهد.

طراحی جدید به شکل چشمگیری می‌تواند بهره‌وری را در پنل‌های خورشیدیِ کم‌هزینه افزایش دهد.

طراحی مواد جدید با ارتقاء تواناییِ جمع‌آوریِ انرژی خورشیدی و انتشار آن به عنوان انرژی الکتریسیته در پنل‌های خورشیدی می‌تواند بهره‌وری آنها را به شکل چشم‌گیری افزایش دهد.

مطالعه متن کامل