کوی دانش - kooy

این لامپ LED و دوستدار محیط‌ زیست بدونِ باتری یا الکتریسیته کار می‌کند.

این لامپ LED و دوستدار محیط‌ زیست بدونِ باتری یا الکتریسیته کار می‌کند.
27 بهمن
21:45 1394
روشنایی LED به علتِ مصرف کارآمد انرژی و هزینه‌های کم تولید به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفته است. شرکت‌ها در حال حاضر، قابلیت‌هایی مانند حسگر، اتصال وایرلس و رنگ قابل تنظیم را به این لامپ‌ها اضافه کرده‌اند حتی در برخی از آنها بلندگو نیز تعبیه شده است اما لامپ LED مورد نظر ما با حذف قطعه‌ای ضروری، رویکردی متفاوت در پیش گرفته است. لامپ Lumir C بدونِ منبع انرژیِ خارجی طراحی شده است و به جای آن از یک شمع استفاده می‌کند.

تصویر فوق: لامپLumir C  از حرارتی استفاده می‌کند که با شمع‌هایی کوچک برای تأمین انرژی لامپ‌های LED تولید شده‌اند.

در کشورهای درحال توسعه، زمانی که آب‌و‌هوای طاقت‌فرسا، شبکه‌های برق را دچار مشکل می‌کند شمع‌ها و چراغ‌های نفتی معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند و این درحالیست که چراغ‌های نفتی برای سلامت انسان خطرناک هستند. لامپ LED Lumir C، نمونه‌هایی مثل لامپ GravityLight و SALt را به عنوان لامپ‌های دوستدار محیط زیست با هم ترکیب می‌کند و بدون نیاز به خورشید، باتری یا انرژی الکتریسیته، روشنایی را تأمین می‌کند.

لامپ Lumir C به شکلی طراح شده است که از انرژی حرارتی شمعی کوچک برای روشنایی استفاده می‌کند. کاربردِ اثر گرمابرقی (ترموالکتریک) در محصولاتی مانند PowerPot و Lumen نیز قبلاً دیده شده است. تفاوت در دما، ولتاژِ الکتریکی ایجاد می‌کند که می‌توان آن را بدونِ هرگونه قطعه‌ی متحرکی مهار کرد. یک شمع به تنهایی می‌تواند حدود 15 lm تولید کند. کاربران می‌توانند بر اساس نوع لامپی که انتخاب می‌کنند از 15 یا 60 lm بهره ببرند.

این لامپ به اندازه‌ی یک بطری آب و شبیه به فانوس دریایی است. طراحیِ آن ساده و قابل حمل است و سبک‌های لمسی متفاوتی دارد. پایه‌ی لامپ به شکلی طراحی شده است که هوا به خوبی جریان داشته باشد تا از احتراق پشتیبانی کند. بدنه‌ی شفاف از شعله در برابر نسیم‌ها محافظت می‌کند و نور را عبور می‌دهد. درست بالای جایی که شمع قرار گرفته است یک محفظه‌ی حرارتی قرار دارد که تابش گرمایی را جمع می‌کند و با استفاده از ماژول‌های حرارتی، آن را تبدیل به انرژی برای LED می‌کند.

دو نوع از این لامپ‌ تولید شده است. نوع "mood" زیرِ پخش‌کننده‌ی مسطح، 4 عدد LED با توان 0.2 وات دارد که می‌توانند بیش از 15 lm از روشنایی محیط را تأمین کند. نوعِ "spot" دارای یک LED با توانِ یک وات است که جهت آن قابل تنظیم است و تا 60 lm روشنایی تولید می‌کند.

لامپ‌های Lumir C مدتِ کوتاهی بعد از قرار دادنِ شمع، روشن می‌شوند. این لامپ‌ها به نظر می‌رسد فضایی آرامش‌بخش‌تر ایجاد می‌کند و حشرات کمتری به خود جلب می‌کند. لامپ Lumir C در Kickstarter سروصدایی به پا کرده و در چند ساعت توانسته است به چهار درصد از هدف 50 هزار دلاری خود برسد و هنوز 44 روز دیگر فرصت دارد. با پرداخت 59 دلار می‌توان این لامپ‌ها را پیش‌خرید کرد. با پرداخت بیشتر می‌توان از بین گزینه‌های مختلف رنگ نیز انتخاب کرد.

نمونه‌ی اولیه‌ی شرکت در KC ،FCC ،CE با موفقیت تولید شده است و RoHS به آن گواهی داده است. این محصول تا ژوئیه تولید خواهد شد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
سیگنال های زائیده سرطان، باعث نوروبلاستوم با ریسک بالا می شود

سیگنال های زائیده سرطان، باعث نوروبلاستوم با ریسک بالا می شود

محققان موفق به کشف جزئیات سیگنال های مولکولی غیرعادی و رویدادهای بیولوژیکی شده اند که موجب بروز سرطان کودکان نوروبلاستوم از نوع ریسک بالا می شود. هدف محققان نامبرده استفاده از این یافته ها برای توسعه معالجاتِ هدفمندِ مؤثرتر می باشد.

مطالعه متن کامل
 گروه معماران iwamotoscott  و طراحی پارکینگ  city view garage با نمای بیرونی مشبک از جنس آلومینیوم

گروه معماران iwamotoscott و طراحی پارکینگ city view garage با نمای بیرونی مشبک از جنس آلومینیوم

گره معمارانiwamotoscott به همراه شرکتleong leong که در نیویورک مستقر است و نیز هنرمندی به نام جان بالدساری، پروژه طراحی ‘city view garage’ را در منطقه دیزاین دیستریکت شهر میامی به عهده گرفت. این ساختمان در امتداد بزرگراه ال 195 و کنار شهر میامی قرار داشته و در نتیجه حکم نمادی برای این منطقه را دارد.

مطالعه متن کامل
کلف (Clef)، درصدد تغییر روش ثبت نام در وب سایت هاست

کلف (Clef)، درصدد تغییر روش ثبت نام در وب سایت هاست

کلف به جای کد بازگشایی قفل، از انیمیشن استفاده می کند. استفاده از کد عبور شیوه خوبی برای ثبت نام کردن است، اما دوره آن دیگر گذشته است. به یاد آوردن کد عبور به ازای یک دوجین وب سایت و اپ هایی که استفاده می کنیم دیگر نه عملی است و نه چندان ایمن است و بسیاری از شرکت ها نیز دنبال راه جایگزینی برای این موضوع می گردند.

مطالعه متن کامل
ارتباط رژیم غذایی مادر و نقص قلبیِ مادرزادی

ارتباط رژیم غذایی مادر و نقص قلبیِ مادرزادی

پژوهشگران رژیم غذایی بانوان را قبل از بارداری بررسی کردند. نتایج پژوهشی جدید نشان داد در زنانی که قبل از بارداری از رژیم غذایی سالمی پیروی می‌کنند، احتمال به دنیا آوردنِ فرزندانی با نقص قلبی بسیار پایین است.

مطالعه متن کامل
دستورالعمل‌های انجمن قلب جهتِ به کار گیری دستگاه مخصوص برداشتن لخته خون برای بیمارهای سکته مغزی

دستورالعمل‌های انجمن قلب جهتِ به کار گیری دستگاه مخصوص برداشتن لخته خون برای بیمارهای سکته مغزی

بنابر تصمیم انجمن قلب آمریکا، دستگاهی که لخته خون را می‌گیرد و از رگ‌های خونی بیرون می‌کشد باید برای درمان برخی از بیماران سکته مغزی به کار رود.

مطالعه متن کامل