کوی دانش - kooy

کشف نوع جدیدی از آب منجمد

کشف نوع جدیدی از آب منجمد
25 بهمن
16:15 1394
در نتیجه یک مطالعه جدید، خبر کشف هجدهمین نوع شناخته شده یخ منتشر شد. در میانه فصل زمستان که ایالت نبراسکا را بدل به سرزمینی پوشیده از یخ می کند، تیمی از محققان به رهبری دانشگاه نبراسکا-لینکلن فرم مولکولی جدیدی از یخ را پیش بینی کرده اند که حتی مادر طبیعت نیز هنوز آنرا خلق نکرده است!!!

تصویر فوق: محققان (از سمت چپ) چونگ کین ژو، یینگ یینگ هوانگ و ژیائو چنگ زنگ نویسندگان همکار مطالعه ای هستند که وجود فرم جدید از یخ را پیش بینی نموده اند. 
یخ مزبور که در مقاله ای به تاریخ 12 فوریه در ژورنال Science Advances شرح داده شده است، حدود 25 درصد نسبت به یخ دیگر که سال 2014 توسط تیمی از محققان اروپایی سنتز شد کم تراکم تر است. 
اگر بتوان یخ جدید را هم سنتز نمود، آنگاه با هجدهمین نوع ِکریستالیِ شناخته شده آب روبرو خواهیم بود، که البته اولین یخ از این نوع که در آمریکا و نیز کشف شده بعد از جنگ دوم جهانی می باشد.
 به گفته زائو شنگ زن، استاد دانشگاه در رشته شیمی دانشگاه آمریتاس که همکار نویسنده مطالعه مزبور بوده: "محاسبات بسیار زیادی را انجام دادیم تا مطمئن شویم آنچه کشف شده صرفاً یخی با تراکم پایین نبوده باشد و بلکه یخ دارای کم ترین تراکم در جهان باشد. خیلی ها آرزو دارند ساختار یخی جدیدی را پیش بینی کنند که فراتر از عصر جدید باشد." 
یافته های جدید این تیم تحقیقاتی در اصل جدیدترین یافته ها در میان زنجیره تحقیقات زنگ هستند که پیش از این نیز "یخ نبراسکایی" دو بعدی را کشف کرده بود، یخی که وقتی تحت شرایط ویژه ای منجمد می شود به جای گسترش یافتن فشرده می گردد.
جدیدترین مطالعه زنگ که درهدایت آن جیجون ژائو از دانشگاه فناوری دالیان نیز نقش داشته است با بهره گیری از یک الگوریتم کامپیوتری و شبیه سازی مولکولی صورت گرفته تا طیف های مختلف فشار شدید و درجه حرارتی که منجر به منجمد شدن آب و تولید یخ با پیکربندی پیش بینی شده می گردد تعیین شود. پیکربندی مزبور شکل «اندرون گیر» را به خود می گیرد، منظور از شکل «اندرون گیر» مجموعه ای از مولکول های آب است که ساختار قفس مانند به هم پیوسته ای را تشکیل می دهد، می باشد. 
 از مدت ها پیش باور بر این بود که این قفس ها یکپارچگی ساختاری خود را صرفاً هنگامی حفظ می کنند که میزبان "مولکول های مهمانی" همانند متان باشند، چنین مولکول های اندرون گیرهای متعددِ طبیعی را که کف اقیانوس ها و لایه منجمد دائمي اعماق زمین یافت می شود پر می کنند. زنگ و همکاران وی همانند تیم محققان اروپایی قبل از خود با انجام محاسبات نتیجه گرفتند اندرون گیر ابداعی شان ثبات خود را حتی بعد از خارج شدن مولکول های مهمانش نیز حفظ خواهد کرد. در واقع سنتز کردن اندرون گیر کار مشکلی است. برمبنای محاسباتی که این تیم انجام داد یخ جدید تنها هنگامی شکل می گیرد که مولکول های آب داخل فضای بسته ای قرار بگیرند که در معرض فشار بسیار بالا  و درحال گسترش به سمت بیرون قرار داشته باشد. اما این فشار دقیقاً چقدر باید باشد؟ در درجه منفی 10 فارنهایت، محفظه بایستی با فشار انبساطی احاطه شود که حدود 4 برابر بیشتر از فشار موجود در عمیق ترین گودال های اقیانوس آرام است. در منفی 460 فشار باید از این مقدار هم بیشتر و تقریباً برابر با میزان فشار حاصل از حمل 300 جامبوجت بر سطح دریا روی شانه های یک انسان باشد.
مولکول های مهمان سپس از طریق روند وکیوم ابداعی تیم محققان اروپایی خارج می شوند، به گفته زنگ: وی از مطالعات همین دسته محققان برای انجام پروژه تحقیقی جدید الهام گرفته است.
البته زنگ اذعان می دارد: شگفتی های یخ معمولی، همین یخی که همه می شناسیم و میلیاردها سال است که سطح زمین را پوشانده نیز از دیگر عوامل علاقمندی وی به انجام مطالعه می باشد.
زنگ ادامه می دهد: "یخ و آب تا ابد توجه انسان را به خود جلب خواهند کرد، زیرا با حیات انسان و زندگی به طور کل ارتباط نزدیکی دارند. در واقع همین تراکم کم یخ طبیعی است که آب زیر آن را محافظت می کند، اگر یخ متراکم تر می بود آب نیز از پایین به بالا یخ می بست و دیگر هیچ جانداری زنده نمی ماند"، به همین خاطر باید اعتراف کنیم مادر طبیعت کار خود را به شایستگی تمام به انجام رسانده است."
 فرم جدید یخ درصورت تایید شدن، Ice XVII نامگذاری خواهد شد، این نام برگرفته از دو اسمی است که دانشمندان برای دو فرم شناخته شده اول Ice I در نظر گرفتند. 
زنگ و ژائو با هم کار نویسندگی مطالعه منتشر شده در Science Advances را به عهده داشتند، چونگین ژو محقق دانشجوی فوق دکتری UNL، یینگ یینگ هوان محقق مدعو از دانشگاه فناوری دالیان و محققانی از آکادمی علوم چین و دانشگاه فناوری و علم چین نیز از دیگر همکاران این کار تحقیقاتی می باشند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
گرداب مسخ کننده دریاچه ای در پرتغال که آب اضافی باران را در خود می بلعد

گرداب مسخ کننده دریاچه ای در پرتغال که آب اضافی باران را در خود می بلعد

حاصل کار مشترک طبیعت و انسان واقعاً شگفت انگیز است. سد Covão do Conchos که در پرتغال واقع است، طی فصل سیل، آب باران را به داخل آبشار مسطحی می کشد و می بلعد. این گرداب، نمونه زیبایی از "سرریزی دهان باز" است که به کنترل سرریز آب باران مخصوصاً طی دوره بارش های سنگین می پردازد، به این ترتیب که آب را به مسیر دیگری هدایت می کند.

مطالعه متن کامل
سریع ترین دسترسی به اینترنت خانگی در شهری در آمریکا راه اندازی می شود

سریع ترین دسترسی به اینترنت خانگی در شهری در آمریکا راه اندازی می شود

ارتباط اینترنتی 10 گیگابیت برثانیه آمریکا، یکی از سریع ترین سرعت های دسترسی به اینترنت در این کشور است

مطالعه متن کامل
بنا به گزارش ها، توسعه دهندگان اپ ویژه گوگل گلس، علاقه شان را به این ابزار از دست داده اند

بنا به گزارش ها، توسعه دهندگان اپ ویژه گوگل گلس، علاقه شان را به این ابزار از دست داده اند

آیا توسعه دهندگان علاقه شان را به نگارش اپ های مخصوص گوگل گلس (عینک گوگل) از دست داده اند؟ بعضی از تولیدکنندگان کانون توجهشان را از کار بر روی این ابزار پوشیدنی به ابزار دیگری تغییر داده اند. به عنوان نمونه توئیتر را در نظر بگیرید. ظاهرا توئیتر دست از کار بر روی اپ عینک هایِ متصل به اینترنت گوگل برداشته و کار روی یکی از ساعت های هوشمند آندرویدی را شروع کرده است. تصمیم توئیتر مبنی بر دست کشیدن از ارائه اپ گوگل گلس خود منحصر به این شرکت نیست. طبق گفته رویترز از میان 16 شرکتی که روی اپ گوگل گلسی کار می کرده اند، 9 تا تصمیم به تعطیل کردن پروژه هایشان گرفته اند و گویا دلایلشان برای این کار هم نبود مشتری برای این اپ ها یا محدودیت های گلس بوده است.

مطالعه متن کامل
مرگ و میرهای ناشی از عفونت، کم نمی شوند مگر آنکه در استراتژی های پژوهشی در این زمینه، تجدید نظر شود

مرگ و میرهای ناشی از عفونت، کم نمی شوند مگر آنکه در استراتژی های پژوهشی در این زمینه، تجدید نظر شود

تشخیص پزشکی و عمومی عفونت (که برآورد می شود بین یک سوم تا نیمی از همه مرگ های بیمارستانی را دربر میگیرند)، باید تعداد مرگ و میرهای متداول و بالقوه را کم کند. این موضوع در مقاله ای که به تازگی منتشر شده، درج شده است.

مطالعه متن کامل
ویتامین D به سلول های ایمنی در پیشگیری از تصلب شرایین و دیابت کمک می کند

ویتامین D به سلول های ایمنی در پیشگیری از تصلب شرایین و دیابت کمک می کند

سیگنال دهی تغییر یافته بواسطه گیرنده ویتامین D روی سلول های ایمنی یاعث التهاب شدیدی شده و منجر به بیماری متابولیک قلبی می شود، ترکیبی از دیابت نوع دوم و بیماری قلبی که شایع ترین دلیل بیماری و مرگ در جوامع غربی است.

مطالعه متن کامل