کوی دانش - kooy

تبدیل سلول های سرطانی به سلول های بنیادین تهاجمی رشد کننده توسط خانواده ای از ژن ها

تبدیل سلول های سرطانی به سلول های بنیادین تهاجمی رشد کننده توسط خانواده ای از ژن ها
19 بهمن
18:15 1394
در نتیجه بررسی گروهی از مطالعات که 130 بیان ژنی را در 10 سرطان مختلف مدنظر قرار داده اند مشخص شد وقتی هر کدام از 4 ژن مرتبط بیش از حد بیان می شود، بیماران متحمل پیامدهای بسیار بدتری همانند نرخ بقای کمتر می شوند.

محققان مرکز سرطان جامع لمباردی جورج تاون اظهار داشته اند بنا به مطالعه منتشره ایشان در تاریخ 3 فوریه در ژورنال Oncotarget, خانواده ژن های Ly6 به سلول های سرطانی امکان می دهد همانند سلول های بنیادین سرطانی عمل کنند و همچنان به تقسیم خود ادامه داده و بدون توقف رشد نمایند.
به گفته گیتا آپادهایا، پی اچ دی استادیار تحقیق انکولوژی در جورج تاون لمباردی: "به یافته های ارزشمندی دست پیدا کرده ایم. اعتقاد ما بر آنست که این خانواده از ژن ها سرطانی را موجب می شوند که به آسانی متاستاز می شود، مقاوم به دارو بوده و از بین بردن آن بسیار مشکل می باشد."
آپادهایا و همکاران وی درحال حاضر مشغول کار بر روی عوامل منحصر به فردی هستند که می تواند بیان ژن Ly6 را مهار سازد.
تحقیقات آپادهایا در درجه اول بر اساس Sca1 بود که نوعی ژن موشی مورد استفاده محققان برای چک کردن وجود سلول های بنیادین سرطانی در حیوانات است. سال 2011 بود که وی دریافت Sca1 صرفا یک نشانگر زیستی نیست، بلکه نقشی کلیدی را در ایجاد و حفظ کیفیت سلول بنیادین مانندی در سلول های سرطانی بازی می کند. 
سپس وی سعی کرد ببیند آیا Sca1 در انسان ها نیز عملکرد مشابهی دارد یا خیر و خانواده ای از ژن های Ly6  را پیدا کرد که  با همان مکان کروموزمی در انسان ها مطابقت دارد که Sca1 در ژنوم موش ها مقیم است. خانواده ژنی Ly6  به لحاظ  ساختاری مشابه Sca1  بودند. 
این مطالعه به منظور تعیین نقش داشتن هر کدام از ژن های خانواده Ly6 در سرطان انسانی طراحی شده بود.
محققان از 130 مطاله منتشر شده و در دسترس عمومی استفاده کردند که شامل اطلاعاتی در مورد ژن های بیماران و پیامدهای سرطان ایشان می شد. برخی مطالعات توسط مرکز  پایگاه داده جورج تاون انجام شده بود، برخی دیگر در انستیتوهای ملی سلامت صورت گرفته بودند.
محققان دریافتند 4 عضو مختلف از خانواده ژنی مزبور یعنی Ly6D ،Ly6E ،Ly6H و Ly6K در بافت نرمال فعال نیستند، اما در سرطان های مثانه، مغز و سیستم عصبی مرکزی، روده بزرگ، دهانه رحم، تخمدان، ریه، سر و گردن، پانکراس و پروستات فعال هستند. محققان همچنین دریافتند بیان بیش از حد این ژن ها با پیامدهای بدتر و نرخ کاهش یافته بقا در سرطان های تخمدان، روده بزرگ، گاستریت، ریه، مثانه و مغز و سیستم عصبی مرکزی ارتباط دارد. 
آپادهایا اضافه می کند: "همبستگی مابین بیان ژنی Ly6 و نرخ پایین بقای بیماران در انواع چندگانه سرطان ها نشان دهنده آنست که این خانواده از ژن ها در شیوه های بالینی اهمیت دارند، نه تنها به عنوان نشانگر پیش بینی ضعیف تر بلکه به عنوان اهدافی برای داروهای جدید."
وی ادامه می دهد: "در حوزه سرطان شاهد پیشرفت سریعی هستیم به نحوی که محققان داده های خود را با هم به اشتراک می گذارند و مطالعه اخیر که به بررسی تحقیقات انجام گرفته توسط تیم های متعدد دیگر پرداخته است به خوبی نشان می دهد که در این زمینه چه کار می توان کرد."
«سوبها مادهاوان» پی اچ دی و مدیر مرکز ابداعات انفورماتیک زیست پزشکی در جورج تاون می گوید: "از ابزارهای زیست انفورماتیکی برای اکتشاف اهمیت بالینی LY6 افزایش یافته بر نرخ بقای بیماران مبتلا به چندین نوع سرطان بهره گیری کرده ایم. ابزارهای زیست شناسی سیستم ها، برای هدایت تحقیقات پایه به سوی حل چالش های بالینی حساس و شناسایی گره های سیگنال دهی منحصر به فرد حیاتی هستند."
از دیگر محققانی که در این مطالعه شرکت داشتند می توان به لین لین لو، پیتر مک گاروی، پی اچ دی و یوری گوسِو، پی اچ دی همگی از مرکزابداعات برای انفورماتیک زیست پزشکی و راکیش کومار پی اچ دی اشاره داشت. 
تامین هزینه مطالعه مزبور به واسطه گرانتی انجام گرفته است که از سوی موسسه ملی سرطان (1R21CA175862-01A1) و گرانت تحقیقات موسسه ای جامعه سرطان آمریکا اهدا شده است. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
طراحی یک پروژه گسترده در شهر شانگهای از سوی استودیو هیثرویک به شکل قطعه ای از توپوگرافی شهری

طراحی یک پروژه گسترده در شهر شانگهای از سوی استودیو هیثرویک به شکل قطعه ای از توپوگرافی شهری

استودیو هیثرویک بعد از کسب موفقیت پاویلیون یو کی در اکسپوی 2010 شانگهای، کار بر روی سفارش دریافتی از شرکتی فعال در زمینه ساخت و ساز را آغاز کرد. این پروژه مربوط به قطعه زمینی 15 هکتاری در نزدیکی منطقه اصلی هنری شانگهای است که ام 50 نام دارد.

مطالعه متن کامل
 نوری جدید که هرآنچه را بعنوان قواعد فیزیک کوانتوم درباره فوتونها می دانستیم نقض می کند

نوری جدید که هرآنچه را بعنوان قواعد فیزیک کوانتوم درباره فوتونها می دانستیم نقض می کند

دانشمندان موفق به کشف نوع جدیدی از نور شده اند که کاملا متفاوت با هر نوع نوری است که تاکنون می شناختیم. قبل از این کشف، این موضوع در سطح عمومی پذیرفته شده بود که نور در تمام انواع خودش تکانه زاویه داری دارد که مضربی از ثابت پلانک (Planck’s constant) محسوب می گردد، یعنی مقیاسی که برای تعیین مقدار اثرات کوانتومی به کارمی رود. فوتون ها (یا ذرات نور مرئی) در فرم جدید نوری که کشف شده است تکانه زاویه داری دارند که صرفاً نصف اندازه ثابت پلانک طول دارد و این مسئله کشف بسیار مهمی در جهان فیزیک کوانتوم به شمار می رود.

مطالعه متن کامل
ساخت خانه توسط این پرینتر عظیم 3 بعدی را تماشا کنید

ساخت خانه توسط این پرینتر عظیم 3 بعدی را تماشا کنید

پرینتر 3 بعدی که محصول شرکت مهندسی ایتالیایی WASP می باشد، با هدف حل بحران مسکن جهانی طراحی شده است و سازندگانش قصد دارند با استفاده از آن اقدام به ساخت خانه هایی از جنس مواد و مصالح پایدار کنند.

مطالعه متن کامل
 پروژه سئول اسکای گاردن از MVRDV  شما را به قدم زدن در باغ دعوت می کند

پروژه سئول اسکای گاردن از MVRDV شما را به قدم زدن در باغ دعوت می کند

قرار است پروژه سئول اسکای گاردن در سال 2017 تکمیل شود. شرکت معماری هلندی MVRDV طرح های خود را برای تبدیل باریکه بلندی از بزرگراهی بلا استفاده در سئول کره جنوبی به «باغ- آسمانی عابر دوست» ارائه داده است. سئول اسکای گاردن در سال 2017 تکمیل خواهد شد و شامل فضاهای فروشگاهی مثل کافه، گل فروشی و بازارهای خیابانی می شود.

مطالعه متن کامل
"راهروی آینه های" نانو، موجب ترکیب مولکول ها با نور می شود

"راهروی آینه های" نانو، موجب ترکیب مولکول ها با نور می شود

محققان توانستند با موفقیت از حالت های کوانتومی استفاده کرده و دست به ترکیب یک مولکول با نور در درجه حرارت اتاق بزنند. نتایج این تحقیق منتهی به اکتشاف یک سری تکنولوژی های کوانتومی شده و شیوه های جدیدی را برای دستکاری خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ماده در اختیار می نهد

مطالعه متن کامل