کوی دانش - kooy

پرده دیگری از تاثیر ابزارهای مورد استفاده انسان بر طبیعت

پرده دیگری از تاثیر ابزارهای مورد استفاده انسان بر طبیعت
16 بهمن
15:45 1394
سروصدای موجود در زیستگاه های ساحلی در ارتباطِ نهنگ های قاتل (Orca) با هم و توانایی پیدا کردن مکان ماهی های اندک سالمون توسط این جانداران اختلال ایجاد می کند.

تصویر فوق: در این عکس دو نهنگ قاتلِ در معرض انقراض را در اقامتگاه جنوبی مشاهده می کنید که هر دو با هم به هنگام عبور تانکری از میان زیستگاه حساس شان در امتداد مرز آمریکا و کانادا، سر از آب دریا بدرآورده اند 
آیا هنگامی که اورکایِ در معرض خطرِ انقراض در تعقیب ماهی کم تعداد سالمون است و اصواتی ارسال کرده و منتظر اکوی این اصوات در اقیانوس تیره نزدیک سیاتل می باشد، صدای حاصل از عبور و مرور کشتی ها در شکار این جانداران عظیم الجثه ایجاد تداخل می نماید؟ به منظور دانستن پاسخ این سوال دانشمندان اقدام به 3 هزار بار اندازه گیری سروصدای زیر آب به هنگام عبور کشتی ها از سایت مدنظر نمودند. تعیین خصوصیت کشتی ها بدین ترتیب که پیش از این سابقه نداشته است منتهی به شناخت اثرات بالقوه سروصدای حاصل از عبور و مرورشان بر زندگی دریایی شده و می توان اقدام به ابداع راهبردهای متناسب نمود.
امروزه یکی از تهدیدهای متوجه اقیانوس ها آلودگی صوتی زیرآبی حاصل از کشتی هاست. شگفت انگیز آنکه رشد حمل و نقل تجاری شدت سروصدای فرکانس پایین را از دهه 1960 به این طرف 10 برابر نموده است. از آنجایی که سر و صدای مزبور در فرکانس های پایین مورد استفاده نهنگ های بی دندان رخ می دهد، شواهد افزون تری بر امکان اثرگذاری سروصدای مزبور روی توانایی برقراری ارتباط نهنگ ها و بنابراین بقایشان پیدا شده است. اما آیا امکان دارد سر و صدای کشتی ها که در فرکانس های بالاتر مورد استفاده نهنگ های دندان دار تولید می شود منتهی به تهدیدات مشابهی نسبت به بقای این دسته جانداران نیز شود؟
دانشمندان برای پیدا کردن پاسخ این سوال و شناخت ماهیت سروصدای کشتی ها مخصوصا در نواحی ساحلی که کشتی ها به سمت بنادر حرکت می کنند اقدام به اندازه گیری تقریبا 1600 کشتی منحصر به فرد موقع عبور از میان تنگه هارو ایالت واشنگتن نمودند. این ناحیه زیستگاه حیاتی اصلی نهنگ های قاتل اقامتگاه جنوبی است، منظور همان اورکاهای سالمون خور است که از جانداران نمادین اقیانوس آرام شمال غربی به شمار می روند و به واسطه آنهاست که صنعت اکوتوریسم چند میلیون دلاری در آمریکا و کانادا به راه افتاده است. 
از آنجایی که اورکاها نیز همانند سایر نهنگ های دندان دار از  فرکانس های متوسط و بالا برای ارتباط گیری و پیدا کردن طعمه استفاده می کنند، دانشمندان اقدام به اندازه گیری طیف گسترده ای از فرکانس ها (10 الی 40 هزار هرتز) نمودند، نتایج حاصله نشان میدهد کشتی ها عامل ایجاد سطوح بالای سروصدای پس زمینه هستند، به صورتی که نه تنها در فرکانسهای پایین مورد انتظار، بلکه در فرکانس های متوسط و بالا (از جمله 20 هزار هرتز که بهترین فرکانس صدای شنیداری برای نهنگ های قاتل است) مشاهده می شود. 
این امر بدان معناست که در محیط های ساحلی که پستانداران دریایی در چند کیلومتری خطوط حمل و نقل زندگی می کنند سروصدای کشتی ها بالقوه امکان تداخل با اکوسیستم و روند ارتباط این جانداران را دارد. 
انحصاری بودن مطالعه اخیر از آنروست که به نسبت مطالعات سابق سطوح منبع سروصدا را در میان جمعیت های بزرگتر و کلاس کشتی های بیشتری اندازه گیری می کند. به صورت کلی، کشتی های حمل بار بالاترین سطوح منبع  متوسط سرو صدا را (در تمام فرکانس های زیر 20 هزار هرتز) تولید می کنند. کشتی های نظامی پایین ترین سطوح سر و صدا را دارند، به این ترتیب شاید انتقال فناوری ساکن سازی به بخش تجاری راه حل مفیدی را برای کاهش سروصدای زیر آبی در اختیار بگذارد.
بنا به مطالعه اخیر از دیگر شیوه های بالقوه کاهش آلودگی صوتی کاستن از سرعت عبور و مرور است. برطبق داده ها، به طور متوسط هرگونه کاهش در سرعت کشتی به اندازه 1 گره دریایی می تواند سطوح گسترده سر و صدا را به اندازه 1 دسی بل کاهش بدهد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ریو گرانده : خانه فوق کوچک مسکونی دو نفره

ریو گرانده : خانه فوق کوچک مسکونی دو نفره

خانه کوچک ریو گرانده روی یک تریلر زانویی 9.7 متری واقع شده است. به تازگی خبری در مورد یک خانه مسکونی دو نفره ساخت راکی مونتین تینی هاوسس کلرادو به نام Custom 30 Foot House منتشر شد که خانه ای مسکونی با ابعاد بزرگتر از اندازه معمول انواع خود به اندازه 9.1 متر است. برای آندسته از افرادی که دنبال خانه های فوق کوچک می گردند، این شرکت اخیرا مدلی با ابعاد بزرگتر را به نام یو گرانده ارائه داده است.

مطالعه متن کامل
دانشمندان و خلق سلولهای انسولین ساز که ممکن است در درمان دیابت موثر باشد

دانشمندان و خلق سلولهای انسولین ساز که ممکن است در درمان دیابت موثر باشد

بنا به تحقیقی که به تازگی در پنجاه و چهارمین گردهمایی سالیانه جامعه اروپایی غدد درون ریز کودکان ارائه شده است دانشمندان موفق شده اند با به کارگیری تکنیکی جدید اقدام به تولید سلول هایی دارای قابلیت ترشح انسولین نمایند. امکان توسعه بیشتر تکنیک مورد اشاره برای استفاده از آن و پیوندزدنش به بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 وجود دارد.

مطالعه متن کامل
ویدئو: MAVEN با استفاده از ستاره ها به مطالعه جو مریخ می پردازد

ویدئو: MAVEN با استفاده از ستاره ها به مطالعه جو مریخ می پردازد

مطالعه جو مریخ طی ماموریت MAVEN

مطالعه متن کامل
مایکروسافت، صفحه کلیدی برای دستگاه های پوشیدنی اندروید عرضه کرد

مایکروسافت، صفحه کلیدی برای دستگاه های پوشیدنی اندروید عرضه کرد

مایکروسافت، صفحه کلید "آنالوگ" برای دستگاه های پوشیدنی اندروید را معرفی کرد. این صفحه کلید، هنوز هم از نظر نرم افزاری، یک نمونه محسوب می‌شود و از حروف دست نویس شما به عنوان متن ورودی در ساعت های هوشمند استفاده می‌کند. صفحه کلید حتی به شما اجازه خواهد داد تا کاراکترهای خاص و حروف و اعداد را هم وارد کنید.‌

مطالعه متن کامل
کلونی خانه درختی رویایی، راهی است برای پیوستن دوباره با طبیعت

کلونی خانه درختی رویایی، راهی است برای پیوستن دوباره با طبیعت

ممکن است به زودی رویای کسانی که دوست دارند مثل پرنده ها روی لانه های درختی بخوابند برآورده شود. مشاوران شناخته شده شرکت خانه درختی بلو فارست به تازگی از طرح های خود برای Nesting پرده برداری نموده اند، که عبارت است از یک سری خانه درختی چند میلیون پاوندی غیرقابل باور و فضای استراحتی که به شما امکان پیوستگی با طبیعت را با حضور داخل خانه های درختی غول پیکر را می دهد.

مطالعه متن کامل