کوی دانش - kooy

راز محلول انتقال سلول های بنیادی و معالجه زخم در دل علف های دریایی است

راز محلول انتقال سلول های بنیادی و معالجه زخم در دل علف های دریایی است
12 بهمن
11:15 1394
تصویر: سلول های بنیادی در دل دانه های آلژینات در دستان تیم محققان لابراتوار دانشگاه نیوکاسل مشاهده می شود. پرفسور چه کانون و دکتر استفان سویوکلو در مقاله منتشره در ژورنال STEM CELLS Translational Medicine محلول کم هزینه ای را که از علف های دریایی ساخته اند به نمایش گذاشته اند.

چه کانون، پرفسور مهندسی بافت دانشگاه نیوکاسل شرح می دهد: "سلول های بنیادین با ژل آلژیناتی احاطه شده اند که از آنها درست همانند تخم قورباغه در مقابل محیط محافظت می کند و حتی بعد از گذشته سه روز به سر بردن در درجه حرارت عادی نیز دست نخورده باقی ماندند.
"این محلول مزیت و کاربردهای بسیاری دارد. به عنوان مثال با استفاده از سلول های بنیادی موفق به تولید بانداژی شدیم که حاوی سلول های بنیادین انسان است و می توان از آن برای زخم هایی همانند سوختگی یا زخم باز استفاده کرد تا روند درمان سرعت بگیرد."


استفاده از سلول های بنیادی برای معالجه زخم 
شواهد علمی بسیاری در دست است که نشان می دهد سلول های بنیادیِ برگرفته از بافت چرب (سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت چربی) برای شتاب بخشیدن به روند معالجه جراحات موثر هستند، به این ترتیب که از التهاب کاسته و بسته شدن زخم را تسریع می کنند. با این وجود، تاکنون مشکل الزام به ذخیره کردن سلول های بنیادی و کار کردن روی آنها تحت شرایط خاص توسط متخصصان بود که استفاده کاربردی شان را محدود می ساخت.
 به جای نگهداری سلول های بنیادین در دمای 37 درجه سانتی گراد در اکسیژن جوی و دی اکسید کربن 5%، قرار دادن این سلول ها در ژل آلژینات عمر سلول ها را تا سه روز در مقیاس درجه حرارت عادی افزایش می دهد. به این ترتیب راه حل بسیار موثر و ساده تری برای غلبه بر بسیاری از مشکلات در زمینه حمل و نقل سلول ها در دسترس قرار دارد. 
آلژینات ماده ای طبیعی است که از علف دریایی استخراج شده و در تولید لوازم آرایش، غذا و افزون بر این به تازگی در مراقبت های پزشکی کاربرد دارد. آلژینات به تنهایی بدون سلول بنیادین در بستن زخم ها برای مرطوب نگاه داشتن سوختگی نیز کاربرد دارد . بنا به نتایج این مطالعه، تا 90 درصد سلول های بنیادی بعد از سه روز باقی ماندن در درجه هوای مابین  4 الی 21 درجه سلسیوس همچنان قابل استفاده و دارای قابلیت ترمیم زخم بودند. به لحاظ پزشکی، تا 70 درصد اعتبار در این موارد قابل قبول است. 
بنا به نظر تیم محققان، کپسوله سازی آلژینات درجه ای از حفاظت را در برابر محیط  فراهم می سازد. گذشته از این محققان می اندیشند که کپسولی سازی از گسترش یافتن سلول بنیادی و نابودسازی آن، روندی که زوال سلولی نامیده می شود، نقش دارد. زوال سلولی ظرف یک روز از ذخیره شدن سلول های بدون محافظ به حالت مایع رخ می دهد. 


روش کپسوله سازی سلول بنیادی 
تیم دانشمندان دانشگاه نیوکاسل با بهره گیری از محلول آلژینات، ژل و مهره های سلول بنیادینی را ساختند که می توان آنرا در قالب قرار داده و لایه یا پد ژلی بدست آورد.
 دکتر استفان سویوکلو در شرح روند مزبور می گوید: "سلول های بنیادین از شکل فریز شده ی استاندارد، کشت شده و سپس با محلول آلژینات ترکیب می شود. محلول آلژینات نیز برگرفته از نوعی جلبک قهوه ای رنگ است، علفی دریایی که کاربردهای غذایی و پزشکی دارد.
"محلول را می توان داخل ویال کلراید کلسیم ریخت که پیوندهای متقاطع ایجاد کرده و آلژینات را تثبیت می کند و سپس دانه های ریزی تشکیل می دهد. آنگاه ژل قالب ریزی می شود تا لایه ای تشکیل شود که ظرف چند دقیقه ته نشین می شود. از همین روش برای ساخت بانداژ و گچ استفاده کردیم.
"صفحه مدوری با قطر یک اینچ می تواند یک میلیون سلول بنیادی را در خود جای بدهد و به راحتی تا ده میلیون سلول نیز در آن جای می گیرد."
 بانداژ "ژلِ سلول بنیادی" کاربردهای بالقوه بسیاری دارد، از بهیاری در صحنه حوادث گرفته تا جراحاتی که در میدان نبرد حاصل می شود. بودجه انجام مطالعه مزبور بخشی توسط لابراتوار فناوری و علوم دفاعی (Dstl)، بخشی نیز توسط وزارت دفاع بریتانیا تامین شده است.
علاوه بر این، سایر هزینه ها توسط شورای تحقیقات علوم زیست شناسی و زیست فناوری(BBSRC) و شورای تحقیقات علوم فیزیکی و مهندسی (EPSRC) در اختیار قرار گرفته است. 


استفاده از "ژل سلول بنیادی" در کلینیک ها
 بنا به ادعای دانشمندان دانشگاه نیوکاسل "ژل سلول بنیادی" فرصت های متعدد درمانی، تسهیل حمل و نقل، چاپ سلولی، ارتقای نتایج حاصل از تزریق سلول های بنیادین و شفای جراحات را در اختیار می گذارد. هم اکنون نیز دانشمندان در تلاش برای یافتن شیوه ای جهت افزایش حجم و انتقال این محصول به کلینیک ها برای انجام آزمایشات  بیشتر هستند.
 پرفسور کانون اظهار می دارد: این روند جدید فرصت های مهمی را در اختیار قرار می دهد، به نحوی که "با بهره گیری از فناوری جدید می توان سلول های بنیادی را مستقیما در قالب بانداژی داخل زخم قرار دارد. ژل، حاوی سلولهاست و بنابراین سلول ها در بانداژ باقی می مانند و مواد شیمیایی تولیدی توسط همین سلول ها زخم را معالجه می کند.
"به علاوه می توان از همین محصول برای چاپ سلولی استفاده کرد، به عنوان مثال، می شود کارتریجی از سلول های بنیادین را که در ژل آلژینات خریداری کرد و در یخچال نگهداری نمود و به هنگام استفاده برای جراحی، بافت های لازم را چاپ کرد و نتیجه آنکه به ازای هر بیمار داروی اختصاصی تولید می شود.
"باید توجه داشت آنچه گفته شد در آینده نزدیک و ظرف چند سال اتفاق خواهد افتاد که دوردست نخواهد بود."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
حذف باکتری های آبی با برگ هایی از کتاب "Drinkable Book" می تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد

حذف باکتری های آبی با برگ هایی از کتاب "Drinkable Book" می تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد

مصرف آب های آلوده به باکتری هر ساله باعث مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان می شود که ابتدا در میان کودکان رخ می دهد. دکتر تِرِسا دانکوویچ، در حالیکه به مطالعه ویژگی های مواد کاغذ می پرداخت، یک روش ارزان، آسان و قابل حمل را بر مبنای نانوتکنولوژی برای خالص سازی آب شُرب کشف کرد. او آن را "Drinkable Book" به معنی "کتابِ قابل شُرب" نامید بطوریکه هر برگ از صفحات آن با نانو ذراتِ فلزِ کُشنده باکتری بارور شده اند.

مطالعه متن کامل
ویدئو: فعالان حیات وحش آفریقای جنوبی به دنبال احیای گونه های منقرض شده گورخر هستند

ویدئو: فعالان حیات وحش آفریقای جنوبی به دنبال احیای گونه های منقرض شده گورخر هستند

کواخا گونه ای منقرض شده از گورخران است که دانشمندان و فعالن حفاظت از حیات وحش در آفریقای جنوبی اقدام به احیای آن کرده اند .

مطالعه متن کامل
سورپرایز! دوربین مادون قرمز، خالهای پنهان پلنگ سیاه را آشکار کرد

سورپرایز! دوربین مادون قرمز، خالهای پنهان پلنگ سیاه را آشکار کرد

مطالعه ای که به تازگی انجام گرفته نشان می دهد پلنگ های سیاه شبه جزیره مالزی در اصل خال های پنهانی دارند که تحت نور مادون قرمز قابل رویت می شود. محققان تواسنتند با مشاهده عکس های مادون قرمزی که از الگوی متمایز خال های این گربه بزرگ گرفته شده است 94 درصد از این پلنگها راشناسایی کنند.

مطالعه متن کامل
با کاهش وزن چربی های شما به کجا می روند؟

با کاهش وزن چربی های شما به کجا می روند؟

علیرغم حساسیت های زیادی که در زمینه رژیم غذایی و تناسب اندام وجود دارد بیشتر متخصصین سلامت و تغذیه هنوز نمی دانند که با کاهش وزن چربی واقعا به کجا می رود؟ تاکنون این طور تصور می شد که با رژیم لاغری، چربی بدن به انرژی و گرما تبدیل می شود اما حقیقت چیز دیگری است: بیشتر چربی بدن از راه تنفس به دی اکسید کربن تبدیل شده و در هوا آزاد می شود!

مطالعه متن کامل
بیماران سرطانیِ مصرف کننده دخانیات و مشروبات الکلی مجبور به استفاده از مجرای عبور غذا می شوند.

بیماران سرطانیِ مصرف کننده دخانیات و مشروبات الکلی مجبور به استفاده از مجرای عبور غذا می شوند.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد مصرف زیاد دخانیات و مشروبات الکلی در بیمارانی که مبتلا به سرطان سر و گردن هستند، نیاز به استفاده از مجرای عبور غذا به مدت طولانی را بعد از درمان افزایش می دهد.

مطالعه متن کامل