کوی دانش - kooy

الماس های قدیمی و گوشه ای از ناگفته های زمین

الماس های قدیمی و گوشه ای از ناگفته های زمین
12 بهمن
06:45 1394
هرچند زمین طی عمر 4.4 میلیارد ساله خود دگرگونی های مختلفی را از سر گذرانده است، اما بنا به تحقیقی جدید علی رغم تمام تغییرات مزبور از یک نظر همچنان مانند روزهای نخستین خود است. الماس های باستانی ناحیه ویت واترسند آفریقای جنوبی شواهدی دربردارند که به گفته کیتی اسمارت، زمین شناسِ دانشگاه ویت واترسند و نویسنده همکار مطالعه ای جدید، نشان می دهد صفحات بیرونی صخره ایِ زمینِ نخستین، جای خود را به سنگ پوش هایی در عمق زمین داده است.

 به گفته اسمارت: "شواهد بدان معناست که حداقل 3.5 میلیارد سال قبل از این نوعی مکانیسم چرخشی در کار بوده که می توان آنرا مشابه تکتونیک صفحه ای سبک مدرن دانست، در پی حرکات صفحات یاد شده مواد سطحی به داخل زمین جابه جا می شده است. این امر نشان می دهد روندهایی که در دوران زمین باستان جریان داشته با آنچه امروز می بینیم آنچنان تفاوتی نمی کرده است."
احتمالا زمین قدیم نیز همانند زمین امروزی دارای آتش فشانها و زمین لرزه بوده است.


رازهای زمین 
 امروزه، شاهد شناور بودن پوسته اقیانوسی و قاره ای سبک تر بر سطح  گوشته جامدی هستیم که به دور هسته آهنی مذاب زمین در گردش است. به مرور زمان، لایه های پوسته با ساییدن به همدیگر خرد می شوند، سپس سُر خورده و در نتیجه فعل و انفعالاتی که با هم دارند و تکتونیک های صفحه ای نامیده می شود، زیر همدیگر سر می خورند. فرورانش  که طی آن یک صفحه زیر صفحه دیگر می رود، به بازیافت پوسته قاره ای در عمق گوشته کمک رسانده و بدان معناست که صدها میلیون سال قبل از این، برخی از موادی که در عمق گوشته وجود داشتند، در سطح زمین  نیز یافت می شده و در معرض اشعه خورشید قرار داشتند. 
اما تعداد صخره های متعلق به دوران زمین نخستین که بتوان با مطالعه شان پی به ساختار زمین در آن دوران برد بسیار کم است ، به این سبب هم دانشمندان در مورد زمان پدیدار شدن تکتونیک های صفحه ای اطلاعی ندارند. برخی می اندیشند که حرکت صفحات زمین 4 میلیارد سال قبل از این آغاز شده است، درحالیکه سایرین این زمان را 1 میلیارد سال حدس می زنند. 
به گفته اسمارت: "دانشمندان زمین شناس از وجود پوسته قاره ای در دوران ابتدایی تاریخچه زمین آگاهی دارند. اما اینکه میزان پوسته های موجود چقدر بوده است و چگونه شکل گرفته محل بحث می باشد، با این حال از موجودیت پوسته باستانی روی زمین قبل از زمان شکل گیری الماس های ویتز اطمینان داریم."
به عنوان مثال اثر پوسته نخستین زمین را می توان در میان صخره های کاناد که بیش از 4 میلیارد سال عمر دارند پیدا کرد، به علاوه پوسته 3.8 میلیارد ساله ای نیز همچنان در سطح گرینلند وجود دارد که از همین جنس است. اما این قطعات پوسته باستانی صرفا نشان دهنده وجود پوسته قاره ای هستند، و مدرکی در مورد آنکه لایه بالایی زمین در آن دوران بازیافت شده و با گوشته ترکیب گشته در دست نمی باشد.


الماس های باستانی 
اسمارت و همکاران وی برای بدست آوردن تصویری بهتر از زمین جوان تر، دست به تحلیل الماس های استخراج شده از میان صخره های ویتزواترسند در آفریقای جنوبی زدند. صخره های مزبور خود از قدیمی ترین صخره های روی زمین به شمار می آیند و به مدت حداقل 3.1 میلیارد سال است که روی سطح زمین وجود داشته اند، این امر بدان معناست که الماس ها قدیمی تر از سن صخره ها هستند. 
سپس تیم محققان دست به کار تحلیل ایزوتوپ های نیتروژن الماس ها شدند، منظور از ایزوتوپ نیتروژن در واقع نسخه هایی از نیتروژن است که شمار نوترون های آن متفاوت است. بیشترین حجم الماس از جنس کربن است، الماس هنگامی شکل می گیرد که فشار داخلی زمین اتم های کربن را فشرده ساخته و در قالب الگوی کریستالی منظمی درمی آورد. برخی اوقات اتم های نیتروژن نیز در ساختار بلوری الماس جای می گیرند و شیوه به هم فشرده شدن اتم های نیتروژن می تواند نکات زیادی در مورد طول عمر سنگ های با ارزش الماس بدست بدهد که تحت فشار بالا وجود داشتند و همچنین اطلاعاتی راجع به درجه حرارت محیط زیرزمینی، قبل از رسیدن الماس ها به سطح زمین. با بررسی چینش نیتروژن الماس های آفریقای جنوبی مشخص شد الماس های باستانی بین 200 الی 400 میلیون سال را در گوشته زمین سپری کرده اند و سپس به سطح زمین رسیده اند. به این ترتیب می توان حدس زد که الماس ها حداقل 3.5 میلیارد سال قبل از این تشکیل شده اند. 
سپس تیم مشغول بررسی اتم های نیتروژن شد. صخره هایی که در معرض هوا قرار دارند در قیاس با صخره های داخل گوشته زمین ایزوتوپ های سنگین تر نیتروژن را در دل خود دارند که به نوبه خود نوترون های بیشتری دارد. 
تیم محققان دریافتند تا حداکثر 4 درصد از نیتروژن الماس ها، نیتروژن  منفی 15 می باشد (یعنی به جای هفت عدد دارای هشت عدد نوترون است). بنا به مقاله منتشره محققان به تاریخ 11 ژانویه در ژورنال نیچر ژئوساینس، این میزان بسیار بیشتر از کسر معمولی است که در گوشته یا سایر الماس ها یافت می شود، اما مشابه مقداری است که در پوسته باستانی و مدرن می توان انتظار داشت.
داده های نیتروژن حاکی از آنست که پوسته، زمانی پیش از 3.5 میلیارد سال قبل، از سطح جدا شده و به اعماق گوشته فرو رفته است، یعنی همان جایی که الماس ها در آن شکل گرفتند. 


صخره های قدیمی، کاربردهای نامشخص
 به گفته سونجا آلباخ زمین شناسی در دانشگاه گوته فرانکفورت در آلمان  که نقشی در مطالعه نداشته است، نتایج جدید به شناخت روندهای جاری زمین باستان کمک می کند. از آنجا که الماس با سایر عناصر موجود در محیط واکنش نشان می دهد از قدیم الایام الماس را به عنوان اصطلاحا "کپسول زمان" در نظر گرفته اند، البته تعیین زمان از روی الماس کار مشکلی است.
اما الماس های مورد اشاره در میان صخره هایی جای داشتند که سن شان مشخص است و بنابراین "هیچ شکی نیست که الماس ها بسیار قدیمی هستند و هر رازی که فاش کنند مربوط به روندهای حداقل 3 میلیارد سال قبل از اینِ زمین است."
به گفته آلباخ، گزارش جدید از بابت اطلاعات راجع به عناصر و ایزوتوپ هایی که در این الماس ها موجود است نیز بسیار مهم محسوب می شود.
هرچند بنا به نتایج آزمایشات انجام گرفته، پوسته طی سال های نخستینِ پیدایش زمین بازیافت شده بود، اما تکتونیک های صفحه ای تنها دلیل این مسئله نیست.
آلباخ ادامه می دهد: "گوشته زمین طی دوره آرکئن آئون که تقریبا 4 میلیارد سال قبل شروع شد بسیار گرم بوده است و لاجرم آستانه درجه حرارتی داشته که بالاتر از آن حد، روندهای تکتونیکی بسیار متفاوت می بودند. به جز بازیافت مواد سطحی، می توان سناریوهای دیگر از قبیل ریزش یا تضعیف را نیز متصور شد."
با این وجود تکتونیک های صفحه ای همچنان قابل قبول ترین توضیح به نظر می رسد و سایر شواهدی که از دیگر نقاط جهان بدست آمده نیز تاییدی است بر آنکه تکتونیک های صفحه ای حداقل 3 میلیارد سال قبل پدیدار شدند. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصاویر زیبای این هفته در سایت Science

تصاویر زیبای این هفته در سایت Science

از برنده جایزه عکاسی حیات وحش تا تصاویری از عنکبوت های خزنده و وحشتناک، از هنر باکتریایی زنده تا قدیمی ترین موجود زنده، در اینجا، 9 تصویر باورنکردنی و داستانهایی درباره آنها را به شما نشان می‌دهیم.

مطالعه متن کامل
"چمن فلزی" گرما را به توربین بخار انتقال می‌دهد.

"چمن فلزی" گرما را به توربین بخار انتقال می‌دهد.

محققین دانشگاه Draxler یک پوشش نانوفلزی حاصل از ویروس گیاه تنباکو ساخته اند که منجر به تولید مؤثرتر بخار شده و عملکرد توربین‌های بخار، دستگاه‌های تهویه و سیستم‌های خنک‌کننده الکترونیکی را بهبود می‌بخشد.

مطالعه متن کامل
تا آخرین قطره قهوه خود را با استفاده از لیوان goat بنوشید.

تا آخرین قطره قهوه خود را با استفاده از لیوان goat بنوشید.

Goat لیوانی کاربردی و پایه دار است که توسط desnahemisfera با همکاری myequa ساخته شده است و در نظر دارد به حیواناتی که قهوه را کشف کردند، ادای احترام کند. این لیوان به شکل شاخ است و نه تنها داستان اصلی قهوه را بازگو می‌کند بلکه به شما کمک می‌کند تا آخرین قطره قهوه خود را بنوشید. علاوه بر این، نگهدارنده چرمی آن کاملا ضد نشت است، BPA-free به سادگی تبدیل به پایه ای برای لیوان می‌شود و می‌توانید به راحتی آن را روی هر سطحی قرار دهید.

مطالعه متن کامل
میز تحریرِ تاشوی Levit8

میز تحریرِ تاشوی Levit8

جدیدترین میز تحریر تاشوی Levit8، برای تشویق کارمندان به انجام کارهای دفتری، در حالت ایستاده است. این محصول بسیار کاربردیست و قیمت مناسبی نیز دارد.

مطالعه متن کامل
 کیبورد لاستیکی با قابلیت ارتجاعی و برنامه ریزی اختصاصی

کیبورد لاستیکی با قابلیت ارتجاعی و برنامه ریزی اختصاصی

بیشتر کیبوردهایی که سراغ داریم قطعات نسبتا پیچیده سخت افزاری به حساب می آیند و معمولا یک دو جین کلید دارند که با فنر و سیم پیچی به هم متصل شده اند، اما دانشمندان دانشگاه اوکلند نیوزیلند موفق به توسعه کیبوردی ساده با استفاده از نوعی لاستیک کششی شده اند که به عنوان الاستومتر دی الکتریکی شناخته می شود.

مطالعه متن کامل