کوی دانش - kooy

ژن سرکوب تومور، عناصر متحرکی را مهار می‌کند که موجب بی‌ثباتیِ ژنومی می‌شود.

ژن سرکوب تومور،  عناصر متحرکی را مهار می‌کند که موجب بی‌ثباتیِ ژنومی می‌شود.
04 بهمن
08:15 1394
معمول‌ترین ژنِ جهش‌یافته در سرطان، p53 نام دارد. پژوهشگرانِ مرکزِ پزشکیِ جنوب غربی UT دریافتند این ژن با کنترلِ عناصر متحرک از شکل‌گیریِ تومور پیشگیری می‌کند. این عناصر متحرک ممکن است به بی‌ثباتیِ ژنومی منجر شوند.

تصویر فوق: دکتر جان آبرامز و دکتر آنیکا وایلی را در تصویر می‌بینید.

 

ژن p53 مدت‌هاست به عنوان عاملی برای جلوگیری از شکل‌گیریِ تومور شناخته شده است اما این سازوکارها به غیر از داشتن این عملکرد و اینکه چرا غیر فعال شدنِ این ژن منجر به شکل‌گیریِ تومور می شود به طور کامل شناخته نشده است.

یافته‌های این پژوهش اخیراً در مجله‌ی ژن‌ها و رشد منتشر شده است. دکتر جان آبرامز، پروفسور زیست‌شناسی سلولی در مرکز جنوب غربی UT بیان داشت: «این نتایج به برخی از این سؤالات پاسخ می‌دهند و ممکن است یک روز منجر به پیدا کردنِ روش‌های جدیدی برای تشخیص و درمان سرطان شوند.»

پژوهشگران دریافتند فعالیت طبیعیِ ژن p53 می‌تواند ترانِهِشگرها را مهار کند. ترانِهِشگرها، عناصر متحرک ژنتیکی هستند که عناصر پسرو نامیده می‌شوند و می‌توانند از خودشان نسخه‌برداری کنند و در موقعیت‌های مختلفی روی کروموزوم حرکت کنند.

با این وجود، پژوهشگران دریافتند زمانی که p53 به علتِ جهش، غیر فعال می‌شود این عناصر متحرک به شکل چشمگیری فوران می‌کنند. این مطالعه نشان داد p53 در موش‌های مبتلا به سرطان و نمونه‌های انسانیِ مبتلا به دو نوع سرطان (تومور ویلمز و تومور روده بزرگ) غیر فعال شده است و ترانهشگرها بسیار فعال شده‌اند.

طبق گفته‌ی دکتر آبرامز در زمانِ سلامتی، سازوکارهای مشخصی کار می‌کنند تا این عناصر پسرو را آرام و غیر فعال نگه دارند. یکی از این سازوکارها، فعالیت p53‌ است. برعکس زمانی که p53 جهش یافته است عناصر پسرو فوران می‌کنند.

دکتر آبرامز بیان داشت: «اگر شما این ژن را حذف کنید ترانهشگرها می‌توانند به ژنوم با نامنظم کردنِ شدیدِ آن، آسیب بزنند. این فرآیند منجر به بیماری می‌شود. نتایج ما کمک می کند توضیح دهیم چگونه ژنوم‌های سرطانی بسیار سیال‌تر و بی‌ثبات‌تر از ژنوم‌های طبیعی هستند. آنها، چارچوبی جدید برای درکِ چگونگیِ تبدیل شدنِ سلول‌های طبیعی به تومور ارائه می‌دهند.»

دکتر آبرامز معتقد است: «به پژوهش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است اما پیامدهای بالینی و بالقوه‌ی این یافته‌ها، قابل توجه هستند. درک اینکه p53 چگونه از شکل‌گیری تومور جلوگیری می‌کند فهم ما از مداخلات درمانی برای مواردی که p53 در آنها غیر فعال شده است را افزایش می‌دهد. اگر عناصر پسرو، علتِ اصلیِ سرطان‌های مشخصِ مبتنی بر p53 هستند پیدا کردنِ روش‌هایی برای سرکوبِ آنها می‌تواند به صورت بالقوه شرایطی را فراهم کند تا بتوان از ابتلا به سرطان و پیشرفت آنها جلوگیری کرد.»

فهمِ این امر موجبِ ایجاد پیشرفت در تشخیص برخی سرطان‌ها از طریقِ نشانگرهای زیستیِ مرتبط با p53 و فعالیتِ ترانهشگرها می‌شود.

احتمال می‌رود بتوان با آزمایش خون یا آزمایش ادرار، نامنظمیِ عناصر پسرو که نشان‌دهنده‌ی ابتلا به انواع سرطان است را تشخیص داد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
گوگل و بروزرسانی اپ های آندروید و iOS You Tube  خود با تب Music جدید برای میکس های بی پایان

گوگل و بروزرسانی اپ های آندروید و iOS You Tube خود با تب Music جدید برای میکس های بی پایان

گوگل به تازگی نسبت به بروزرسانی اپ های رسمی خودش برای iOS و Android YouTube اقدام کرده و تب جدیدی را به نام "Music" در این اپ ها جای داده است، این اقدام گوگل به موازات اعلام سرویس پخش صوتی و تصویری نوین این شرکت به نام Key می باشد. تنها هدف صفحه خانگی اپ جدید YouTube نمایش میکس هایی بی پایان براساس سابقه موسیقی و اولویت های موسیقیایی شماست و باید اقرار کنیم که بسیار خوب هم از عهده این وظیفه برمی آید. هرچه باشد پای یوتیوب در میان است که همه چیز درش یافت می شود.

مطالعه متن کامل
دلیل اهمیت کرکس ها چیست و اگر نباشند چه از دست می دهیم؟

دلیل اهمیت کرکس ها چیست و اگر نباشند چه از دست می دهیم؟

اولین عامل تهدید کننده کرکس ها وجود سم در لاشه های منبع تغذیه شان است. در صورت از دست رفتن کرکسها، تعداد سایر جانداران لاشه خوار افزایش پیدا می کند و فراوانی چنین جاندارانی باکتری و ویروس ها را از لاشه ها به شهرهای محل زندگی انسان ها منتقل می سازد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
سلول های عصبی کشت شده در آزمایشگاه، سلول های قلب را به تپش وامی دارند

سلول های عصبی کشت شده در آزمایشگاه، سلول های قلب را به تپش وامی دارند

بنا به گزارش محققان دانشگاه جانز هاپکینز، نوعی از سلول های عصبی پرورش یافته در محیط آزمایشگاهی می تواند با سلول های ماهیچه قلب شریک شده و انقباض قلب را تحریک کند. از آنجائیکه سلول های عصبیِ موجبِ ضربان، از سلول های بنیادین پرتوان (iPS) گرفته شده بودند که به نوبه خود این سلول ها نیز از سلول های پوست انسان می باشند، محققان اعتقاد دارند با استفاده از سلول هایی به نام سلول های عصبی سمپاتیک می توان دست به مطالعه اختلالاتی زد که بر سیستم عصبی موثر هستند، یعنی دانشمندان می توانند سلول های عصبیِ موجبِ تکثیر بیماری های خاصی را در لابراتوار کشت نمایند.

مطالعه متن کامل
Tecnicar، نامی تجاری که هرگز نشنیده اید، اولین سوپراسپرت الکتریکی ایتالیا را عرضه کرد.

Tecnicar، نامی تجاری که هرگز نشنیده اید، اولین سوپراسپرت الکتریکی ایتالیا را عرضه کرد.

تولیدکنندگان این سوپر اسپرت ایتالیایی، مشتاق عرضه ماشین های هیبریدی هستند اما نسبت به تولید ماشین های کاملا الکتریکی رغبتی ندارند.‌

مطالعه متن کامل
توقف نمایش خودکار ویدئو در مرورگر

توقف نمایش خودکار ویدئو در مرورگر

عموماً زمانی که شما به یک وب سایت مراجعه و مطلبی را مطالعه می کنید، تمایلی به شنیدن صدای موسیقی ویا پخش ویدئوهای موجود در آن سایت را نخواهید داشت. در این مطلب، برای شما نحوه خلاص شدن از دست این مهمانهای ناخوانده را در مرورگرهای مختلف آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل