کوی دانش - kooy

ژن سرکوب تومور، عناصر متحرکی را مهار می‌کند که موجب بی‌ثباتیِ ژنومی می‌شود.

ژن سرکوب تومور،  عناصر متحرکی را مهار می‌کند که موجب بی‌ثباتیِ ژنومی می‌شود.
04 بهمن
08:15 1394
معمول‌ترین ژنِ جهش‌یافته در سرطان، p53 نام دارد. پژوهشگرانِ مرکزِ پزشکیِ جنوب غربی UT دریافتند این ژن با کنترلِ عناصر متحرک از شکل‌گیریِ تومور پیشگیری می‌کند. این عناصر متحرک ممکن است به بی‌ثباتیِ ژنومی منجر شوند.

تصویر فوق: دکتر جان آبرامز و دکتر آنیکا وایلی را در تصویر می‌بینید.

 

ژن p53 مدت‌هاست به عنوان عاملی برای جلوگیری از شکل‌گیریِ تومور شناخته شده است اما این سازوکارها به غیر از داشتن این عملکرد و اینکه چرا غیر فعال شدنِ این ژن منجر به شکل‌گیریِ تومور می شود به طور کامل شناخته نشده است.

یافته‌های این پژوهش اخیراً در مجله‌ی ژن‌ها و رشد منتشر شده است. دکتر جان آبرامز، پروفسور زیست‌شناسی سلولی در مرکز جنوب غربی UT بیان داشت: «این نتایج به برخی از این سؤالات پاسخ می‌دهند و ممکن است یک روز منجر به پیدا کردنِ روش‌های جدیدی برای تشخیص و درمان سرطان شوند.»

پژوهشگران دریافتند فعالیت طبیعیِ ژن p53 می‌تواند ترانِهِشگرها را مهار کند. ترانِهِشگرها، عناصر متحرک ژنتیکی هستند که عناصر پسرو نامیده می‌شوند و می‌توانند از خودشان نسخه‌برداری کنند و در موقعیت‌های مختلفی روی کروموزوم حرکت کنند.

با این وجود، پژوهشگران دریافتند زمانی که p53 به علتِ جهش، غیر فعال می‌شود این عناصر متحرک به شکل چشمگیری فوران می‌کنند. این مطالعه نشان داد p53 در موش‌های مبتلا به سرطان و نمونه‌های انسانیِ مبتلا به دو نوع سرطان (تومور ویلمز و تومور روده بزرگ) غیر فعال شده است و ترانهشگرها بسیار فعال شده‌اند.

طبق گفته‌ی دکتر آبرامز در زمانِ سلامتی، سازوکارهای مشخصی کار می‌کنند تا این عناصر پسرو را آرام و غیر فعال نگه دارند. یکی از این سازوکارها، فعالیت p53‌ است. برعکس زمانی که p53 جهش یافته است عناصر پسرو فوران می‌کنند.

دکتر آبرامز بیان داشت: «اگر شما این ژن را حذف کنید ترانهشگرها می‌توانند به ژنوم با نامنظم کردنِ شدیدِ آن، آسیب بزنند. این فرآیند منجر به بیماری می‌شود. نتایج ما کمک می کند توضیح دهیم چگونه ژنوم‌های سرطانی بسیار سیال‌تر و بی‌ثبات‌تر از ژنوم‌های طبیعی هستند. آنها، چارچوبی جدید برای درکِ چگونگیِ تبدیل شدنِ سلول‌های طبیعی به تومور ارائه می‌دهند.»

دکتر آبرامز معتقد است: «به پژوهش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است اما پیامدهای بالینی و بالقوه‌ی این یافته‌ها، قابل توجه هستند. درک اینکه p53 چگونه از شکل‌گیری تومور جلوگیری می‌کند فهم ما از مداخلات درمانی برای مواردی که p53 در آنها غیر فعال شده است را افزایش می‌دهد. اگر عناصر پسرو، علتِ اصلیِ سرطان‌های مشخصِ مبتنی بر p53 هستند پیدا کردنِ روش‌هایی برای سرکوبِ آنها می‌تواند به صورت بالقوه شرایطی را فراهم کند تا بتوان از ابتلا به سرطان و پیشرفت آنها جلوگیری کرد.»

فهمِ این امر موجبِ ایجاد پیشرفت در تشخیص برخی سرطان‌ها از طریقِ نشانگرهای زیستیِ مرتبط با p53 و فعالیتِ ترانهشگرها می‌شود.

احتمال می‌رود بتوان با آزمایش خون یا آزمایش ادرار، نامنظمیِ عناصر پسرو که نشان‌دهنده‌ی ابتلا به انواع سرطان است را تشخیص داد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
"نورون های کیلومترشمار" فاصله و زمان سپری شده را کدبندی می کند

"نورون های کیلومترشمار" فاصله و زمان سپری شده را کدبندی می کند

حیوانات برای جهت یابی خود دست به محاسبه موقعیت کنونی بر اساس فاصله و زمان طی شده می زنند و مطالعه جدیدی که بر روی موش های دونده روی تردمیل انجام شده است چگونگی این محاسبه را آشکار می سازد، به این ترتیب نورون هایی که سلول های شبکه ای نامیده می شوند اطلاعات در مورد زمان و فاصله را ادغام می کنند تا حیوانات بتوانند حتی در صورت فقدان نشانه های راهنمای بصری دست به جهت یابی فضایی و به خاطر آوردن امور بزنند. این یافته ها اعتبار بینش هایی را که هم اکنون در مورد نقش سلول های شبکه ای در مغز رایج می باشد زیر سوال می برد.

مطالعه متن کامل
علايم قطعی بیماری پسوریازیس پوسته سر

علايم قطعی بیماری پسوریازیس پوسته سر

"پسوریازیس" یک بیماری پوستی است که می تواند پوست مناطق مختلف بدن را درگیر نماید که از جمله این مناطق، پوست سر می باشد. در مواردی تشخیص این بیماری از بیماری "شوره پوست سر" مشکل و گیج کننده است در حالیکه این دو، دو بیماری کاملاً متفاوت با علایم تهاجمی کاملاً متفاوت هستند. بنابراین جهت جلوگیری از تشخیص اشتباه در بیماران، انجمن متخصصین پوست و امراض پوستی مواردی را به عنوان علایم اصلی پسوریازیس پوسته سر اعلام کرده اند.

مطالعه متن کامل
ربات آجر چین می تواند در عرض 2 روز یک ساختمان بزرگ را بسازد.

ربات آجر چین می تواند در عرض 2 روز یک ساختمان بزرگ را بسازد.

به تدریج که ربات ها هوشمند تر، ارزانتر و همه کاره تر می شوند، چالش های متعددی را از پیش روی ما بر میدارند. اکنون می توان نام ربات آجر چین را نیز به این فهرست افزود. مهندسان استرالیایی یک ماشین آجرچین کاملاً عملیاتی ساخته اند که قادر است با سرعتی بیش از 20 برابر یک بنّا، تمام دیوارهای یک ساختمان را تنها در عرض دو روز تکمیل کند.

مطالعه متن کامل
بررسی: اسکوتر برقی جدید R2 محصول InMotion با قابلیت تعادل خودکار

بررسی: اسکوتر برقی جدید R2 محصول InMotion با قابلیت تعادل خودکار

همانند Winglet از شرکت تویوتا، R2 نیز نسبت به نمونه قبلی خودش یعنی Segway سبک تر بوده و مدرن تر است. مدل قبلی در CES 2014 عرضه شده بود و امسال InMotion با نسخه بروزرسانی جدیدی بازگشته است و نیز یک تک چرخه برقی قابل حمل و همچنین دو چرخه V3و نمونه اولیه ای از "اسکوتر هوشمند" را هم با خود آورده است که گویا صرفا برای نمایش آنجا گذاشته شده بودند، زیرا بنا به گفته یکی از نمایندگان شرکت فعلا امکان سواری روی آن وجود نداشت.

مطالعه متن کامل
با استفاده از نسخه iOS لایت روم، ویرایش های مدنظرتان را روی چند عکس کپی و پیست کنید

با استفاده از نسخه iOS لایت روم، ویرایش های مدنظرتان را روی چند عکس کپی و پیست کنید

اگر شما هم آبونمان Creative Cloud هستید، از لایت روم موبایل آدوبی برای ویرایش کردن چند عکس به صورت همزمان استفاده کنید.

مطالعه متن کامل