کوی دانش - kooy

ژن سرکوب تومور، عناصر متحرکی را مهار می‌کند که موجب بی‌ثباتیِ ژنومی می‌شود.

ژن سرکوب تومور،  عناصر متحرکی را مهار می‌کند که موجب بی‌ثباتیِ ژنومی می‌شود.
04 بهمن
08:15 1394
معمول‌ترین ژنِ جهش‌یافته در سرطان، p53 نام دارد. پژوهشگرانِ مرکزِ پزشکیِ جنوب غربی UT دریافتند این ژن با کنترلِ عناصر متحرک از شکل‌گیریِ تومور پیشگیری می‌کند. این عناصر متحرک ممکن است به بی‌ثباتیِ ژنومی منجر شوند.

تصویر فوق: دکتر جان آبرامز و دکتر آنیکا وایلی را در تصویر می‌بینید.

 

ژن p53 مدت‌هاست به عنوان عاملی برای جلوگیری از شکل‌گیریِ تومور شناخته شده است اما این سازوکارها به غیر از داشتن این عملکرد و اینکه چرا غیر فعال شدنِ این ژن منجر به شکل‌گیریِ تومور می شود به طور کامل شناخته نشده است.

یافته‌های این پژوهش اخیراً در مجله‌ی ژن‌ها و رشد منتشر شده است. دکتر جان آبرامز، پروفسور زیست‌شناسی سلولی در مرکز جنوب غربی UT بیان داشت: «این نتایج به برخی از این سؤالات پاسخ می‌دهند و ممکن است یک روز منجر به پیدا کردنِ روش‌های جدیدی برای تشخیص و درمان سرطان شوند.»

پژوهشگران دریافتند فعالیت طبیعیِ ژن p53 می‌تواند ترانِهِشگرها را مهار کند. ترانِهِشگرها، عناصر متحرک ژنتیکی هستند که عناصر پسرو نامیده می‌شوند و می‌توانند از خودشان نسخه‌برداری کنند و در موقعیت‌های مختلفی روی کروموزوم حرکت کنند.

با این وجود، پژوهشگران دریافتند زمانی که p53 به علتِ جهش، غیر فعال می‌شود این عناصر متحرک به شکل چشمگیری فوران می‌کنند. این مطالعه نشان داد p53 در موش‌های مبتلا به سرطان و نمونه‌های انسانیِ مبتلا به دو نوع سرطان (تومور ویلمز و تومور روده بزرگ) غیر فعال شده است و ترانهشگرها بسیار فعال شده‌اند.

طبق گفته‌ی دکتر آبرامز در زمانِ سلامتی، سازوکارهای مشخصی کار می‌کنند تا این عناصر پسرو را آرام و غیر فعال نگه دارند. یکی از این سازوکارها، فعالیت p53‌ است. برعکس زمانی که p53 جهش یافته است عناصر پسرو فوران می‌کنند.

دکتر آبرامز بیان داشت: «اگر شما این ژن را حذف کنید ترانهشگرها می‌توانند به ژنوم با نامنظم کردنِ شدیدِ آن، آسیب بزنند. این فرآیند منجر به بیماری می‌شود. نتایج ما کمک می کند توضیح دهیم چگونه ژنوم‌های سرطانی بسیار سیال‌تر و بی‌ثبات‌تر از ژنوم‌های طبیعی هستند. آنها، چارچوبی جدید برای درکِ چگونگیِ تبدیل شدنِ سلول‌های طبیعی به تومور ارائه می‌دهند.»

دکتر آبرامز معتقد است: «به پژوهش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است اما پیامدهای بالینی و بالقوه‌ی این یافته‌ها، قابل توجه هستند. درک اینکه p53 چگونه از شکل‌گیری تومور جلوگیری می‌کند فهم ما از مداخلات درمانی برای مواردی که p53 در آنها غیر فعال شده است را افزایش می‌دهد. اگر عناصر پسرو، علتِ اصلیِ سرطان‌های مشخصِ مبتنی بر p53 هستند پیدا کردنِ روش‌هایی برای سرکوبِ آنها می‌تواند به صورت بالقوه شرایطی را فراهم کند تا بتوان از ابتلا به سرطان و پیشرفت آنها جلوگیری کرد.»

فهمِ این امر موجبِ ایجاد پیشرفت در تشخیص برخی سرطان‌ها از طریقِ نشانگرهای زیستیِ مرتبط با p53 و فعالیتِ ترانهشگرها می‌شود.

احتمال می‌رود بتوان با آزمایش خون یا آزمایش ادرار، نامنظمیِ عناصر پسرو که نشان‌دهنده‌ی ابتلا به انواع سرطان است را تشخیص داد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
"راهروی آینه های" نانو، موجب ترکیب مولکول ها با نور می شود

"راهروی آینه های" نانو، موجب ترکیب مولکول ها با نور می شود

محققان توانستند با موفقیت از حالت های کوانتومی استفاده کرده و دست به ترکیب یک مولکول با نور در درجه حرارت اتاق بزنند. نتایج این تحقیق منتهی به اکتشاف یک سری تکنولوژی های کوانتومی شده و شیوه های جدیدی را برای دستکاری خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ماده در اختیار می نهد

مطالعه متن کامل
دارپا برای ساخت پهپاد فوق شتابی فراخوان داد.

دارپا برای ساخت پهپاد فوق شتابی فراخوان داد.

مهندسان پرواز همیشه در آرزوی ساخت وسیله ای با قدرت تشخیص پرندگان شکاری در حین پرواز هستند. این پرندگانِ چالاک قادرند با سرعتی خیره کننده از میان جنگلهای انبوه پرواز کنند، به دل شاخ و برگ‌ها بزنند و در نهایت آرامش و شکوه روی شاخه‌ای فرود بیایند، به گونه‌ای که اگر قرار باشد یک پهپاد همان کار را انجام بدهد، به اولین تنه درختِ سر راهش برخورد کرده و چیزی جز مشتی پلاستیک و قطعات الکترونیکی داغان از آن باقی نمی‌ماند. اما پرندگان این عملیات‌ها را از روی غریزه و به راحتی انجام می‌دهند.

مطالعه متن کامل
چرا استفاده از «پاک کننده های سبز» برای سلامتی ما مهم است

چرا استفاده از «پاک کننده های سبز» برای سلامتی ما مهم است

چندین دهه قبل که هیچ خبری از برندهای برتر در صنایع شوینده و پاک کننده وجود نداشت، مردم با پیدا کردن راه حلهایی که اتفاقاً کاملاً هم موثر بود، انواع امور نظافتی را انجام می دادند. امروزه و مخصوصاً در اقشار مذهبی، سنتی ویا افرادی که به طب سنتی احتمام ویژه ای دارند، هنوز هم اعتقاد بیشتری به پاک کننده های سبز وجود دارد و این دسته از مردم از هیچ تلاشی برای جایگزین کردن مواد طبیعی بجای محصولات شیمیاییِ موجود در فروشگاهها فروگذار نمی کنند. اما آیا محصولات سبز می توانند یک جایگزین مناسب برای محصولات شیمیایی باشند؟ با کوی دانش همراه شوید تا علاوه بر بررسی این موضوع نحوه ساخت و راهکارهای استفاده از شوینده های طبیعی را با شما درمیان بگذاریم...

مطالعه متن کامل
مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
آموزش فعال سازی عملکرد چند تکلیفی و کار با Dual Window در LG G4

آموزش فعال سازی عملکرد چند تکلیفی و کار با Dual Window در LG G4

گوشی پرچمدار الجی، یعنی همان G4 تحسین برانگیز، هم اکنون در دست کاربران بسیاری است. دوربین قدرتمند و طراحی بیرونی زیبا، به همراه عملکردی خوب، G4 را در بین بهترین گوشی‌های موجود در بازار قرار می‌دهد.

مطالعه متن کامل