کوی دانش - kooy

مصرف روزانه سبزیجات با برگ های سبز به کاهش ابتلا به گلاکوما کمک می کند

مصرف روزانه سبزیجات با برگ های سبز به کاهش ابتلا به گلاکوما کمک می کند
29 دی
11:30 1394
گلاکوما شرایطی در کره چشم است که معمولا زمانی که سیالات در بخش جلویی چشم افزایش پیدا می کنند، گسترش بیشتری پیدا می کند و سبب فشار و تخریبِ عصب نوری می شود. حتی ممکن است در نهایت بینای از دست برود. حال طی یک مطالعه جدید محققان به رابطه بین خوردن روزانه سبزیجات دارای برگ سبز و کاهش خطر ابتلا به گلاکوما (بیست درصد) پی بردند.

جو کانگ دستیار پروفسور پزشکی در بیرگام و بیمارستان زنان و مدرسه پزشکی هاروارد در بوستون بیان داشت: «مصرف مقدار بیشترِ سبزیجاتی با برگهای سبز، 20 تا 30 درصد گلاکوما را کاهش می دهد.»

این تحقیق بوضوح ارتباطی را مابین خوردن هر چه بیشتر برگهای سبز و ریسک پایین تر گلاکوما نشان می دهد لیکن چیزی را ثابت نمی کند.   

تیمِ کنگ، حدود 64000 شرکت کننده در بخش پژوهش سلامت پرستاری از سال 1984 تا 2012 و بیش از 41000 شرکت کننده در مطالعه پیگیری شده سلامت حرفه ای از سال 1986 تا سال 2014 را بررسی کرد. مردان و زنانی که همگی آنها 40 ساله و یا بیشتر بودند. هیچ کدام از آنها در ابتدای مطالعه به گلاکوما مبتلا نبودند و هر دو سال یکبار آزمایشات چشمی انجام دادند. 

در طول 25 سالی که مدنظر این مطالعه بود تقریباً 1500 نفر مبتلا به این بیماری شدند. محققین به مصرف سبزیجات پهن برگ در میان شرکت کنندگان پرداختند.

کنگ ادامه داد: تیم تحقیق، شرکت کنندگان را به پنج گروه تقسیم کردند از بالاترین سطح مصرف این سبزیجات تا پایین ترین سطح. از آنهایی که بیشتر از حد متوسط از این سبزیجات مصرف می کردند (روزانه 1.5 وعده غذایی) ویا آنهایی که در طول روز یک فنجان و نیم مصرف داشتند. تمامی افراد در این گروهها حداقل هر سه روز یکبار مصرف سبزیجات دارای برگهای سبز را در وعده غذایی خود داشتند.

 

اما واقعا چه چیزی در برگ های سبز وجود دارد که به سلامت چشم کمک می کند؟

کنگ پاسخ می دهد: «فکر می کنیم در گلاکوما، اختلالی در جریان خون عصب بینایی به وجود می آید و فاکتور مهمی که جریان خون را برای چشم تنظیم می کند ماده ای است که اکسید نیتریک نامیده می شود. سبزیجات با برگ های سبز شامل نیترات می شوند بطوریکه پیشرو اکسید نیتریک است.

وقتی مقدار بیشتری سبزیجات با برگ های سبز مصرف می کنید، سطوح بالاتری از اکسید نیترات در بدن شما تولید می شود. چشم پزشک بیمارستان هاستون بیان داشت: «یافته ها این حس را ایجاد می کنند.» 

نتایج این مطالعه در نسخه آنلاین نشریه JAMA Ophthalmology در روز 24 دی ماه (14 ژانویه) منتشر شد.

این مطالعه، اولین مطالعه ای است که جمعیت زیادی را مورد بررسی قرار می دهد و نشان می دهد مصرف بالاتر سبزیجات سبز رنگ برای کاهش خطر ابتلا به گلاکوما مؤثر است.

آدِد پاندیت، دانشیار ophthalmology از کالج درمانی Weil Cornell در شهر نیویورک بیان می دارد: "اطلاعاتی داریم که افراد مبتلا به این بیماری در تولید اکسید نیتریک در چشمان خود مشکل دارند. به نظر می رسد سبزیجات با برگ سبز خطر کمتری دارند."

پاندیت ادامه می دهد: پیشنهاد می کنیم که سبزیجات با برگ سبز مصرف کنید چرا که خطر کمتری دارند همچنین توصیه می کنیم از پزشک خود طریقه و مقدار مصرف سبزیجات برگی سبز رنگ را سوال کنید.  

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زینب فرامرزی

زینب فرامرزی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
تئوری جدید مکان های قابل زندگی در ماه

تئوری جدید مکان های قابل زندگی در ماه

حرف های زیادی مبنی بر ارسال انسان ها برای زندگی در مریخ جهت تشکیل کلونی های جدید در میان است. ولی چرا نمی توانیم چنین کاری را در ماه انجام دهیم؟ بطور کلی ماه، محل سخت و طاقت فرسایی است. دمای هوا تا منفی 247 درجه سانتیگراد کاهش می یابد و پناهگاهی برای در امان ماندن از تشعشعات کیهانی و شهاب سنگ ها وجود ندارد. با این حال، ممکن است راهی وجود داشته باشد، و این راه شامل لوله های گدازه ای غول پیکر است.

مطالعه متن کامل
تکنیک جدید تصویربرداری برای شناسایی آسیب زودهنگام ناشی از بیماری فشار خون به مغز

تکنیک جدید تصویربرداری برای شناسایی آسیب زودهنگام ناشی از بیماری فشار خون به مغز

بنابر نتایج مطالعه ای که به تازگی در کنفرانس 2015 فشار خون بالای انجمن قلب آمریکا ارائه گردید، دانشمندان با استفاده از تکنیک تصویربرداری جدیدی موفق به شناسایی افراد مبتلا به فشار خون بالا شده اند و همچنین آسیب به دستگاه عصبی متصل کننده بخش های مختلف مغز ایشان نیز شناسایی شده است.

مطالعه متن کامل
نسخه 3 خودروی پرنده ساخت اسلواکی ساخته شد، اما آیا می توان آن را در پارکینگ خود جا دهید؟

نسخه 3 خودروی پرنده ساخت اسلواکی ساخته شد، اما آیا می توان آن را در پارکینگ خود جا دهید؟

خودروی پرنده دارای مضمونی علمی تخیلی است. کاربرد این خودردوها در دنیای واقعی غیرعملی به نظر می رسد. با این وجود شرکت سازنده این خودرو همچنان در تلاش است تا نمونه ای از آن را به فروش بگذارد. شرکت سازنده این خودرو، از آخرین مدل یعنی نسخه 3 این خودرو، این هفته در فستیوال پیشتازان وین پرده برداری کرد و برای نخستین بار توانایی های پروازی این خودرو را برای عموم به نمایش گذاشت. این خودروی پرنده پیش از این نیز پرواز کرده بود اما تنها چند متر از زمین فاصله گرفته بود، اما این بار پروازی واقعی را به نمایش گذاشت.

مطالعه متن کامل
حافظه ی جدید ساخته ی اینتل هزار برابر سریعتر از SSD است

حافظه ی جدید ساخته ی اینتل هزار برابر سریعتر از SSD است

اگرچه SSDهای موجود در کامپیوتر شما بسیار سریع به نظر می رسند اما با ظهور استاندارد جدید شرکت های اینتل و میکرون پس از مدتی از عرصه خارج خواهند شد. این دو شرکت پس از ده سال تحقیق و توسعه، از ظهور حافظه های 3D XPoint خبر می دهند. این حافظه اولین گونه از نسل جدید حافظه هاست که در 25 سال اخیر ساخته شده است و بنا بر گزارشات هزار برابر از حافظه های NAND که در SSD ها و موبایل ها استفاده می شوند سریعتر است.

مطالعه متن کامل
چگونه می توان حدود 3000 اتم را با استفاده از یک فوتون تکی entangle کرد؟

چگونه می توان حدود 3000 اتم را با استفاده از یک فوتون تکی entangle کرد؟

فیزیکدان ها در آمریکا و صربستان یک حالت کوانتومی entangle شده (1) را برای حدود 3000 اتم با دمای بسیار پایین ایجاد کردند و این کار تنها با استفاده از یک فوتون تکی انجام شد. این بزرگ ترین تعداد اتم هایی است که تاکنون در آزمایشگاه entangle شده است و پژوهشگران می گویند که این تکنیک را می توان برای افزایش دقت ساعت های اتمی به کار برد.

مطالعه متن کامل