کوی دانش - kooy

قند در رژیم‌های غذایی غربی می‌تواند خطر ابتلا به تومورهای سرطان سینه و گسترش میکروب را افزایش دهد.

قند در رژیم‌های غذایی غربی می‌تواند خطر ابتلا به تومورهای سرطان سینه و گسترش میکروب را افزایش دهد.
14 دی
08:30 1394
مطالعات دکتر اندرسون روی موش‌ها نشان داد قند روی مسیرهای التهابی به عنوان عامل مشکل اثر می‌گذارد. نتایج پژوهشی در مرکز سرطان دکتر اندرسون در دانشگاه تگزاس نشان داد مقدار قند در رژیم‌های معمول غربی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و گسترش میکروب (متاستاز) در ریه را افزایش دهد.

نتایج این پژوهش به صورت آنلاین در مجله‌ی Cancer Research منتشر شده است و اثر قندِ رژیم غذایی را روی مسیر علامت‌دهیِ آنزیمی که به نام 12-LOX (12-lipoxygenase) معروف است نشان داده شد.

دکتر پیینگ یانگ، استادیار تسکین، بازتوانی و یکپارچه‌سازی پزشکی بیان داشت: «ما دریافتیم که مصرف ساکاروز به اندازه‌ی سطح رژیم‌های غربی در موش‌ها در مقایسه با رژیم‌های نشاسته‌ای بدون قند به افزایش رشد تومور و گسترش میکروب منجر می‌شود. این امر تا حدودی باعث افزایش بروز 12-LOX می‌شود و با اسید چرب 12-HETE ارتباط دارد.»

مطالعات اپیدمولوژیک پیشین نشان داده‌اند قندِ رژیم غذایی بر ایجاد سرطان سینه و التهابِ مرتبط با آن اثر دارد.

دکتر لورنزو کوهن، نویسنده‌ی همکار و استاد تسکین، بازتوانی و یکپارچه‌سازی پزشکی بیان داشت: «پژوهش حاضر، اثر قند رژیم غذایی بر ایجاد تومور غده‌ای پستان در نمونه‌های چندگانه‌ی موش‌ها و سازوکارِ مرتبط با آن را مورد بررسی قرار داده است. مشخص شد که فروکتوز به طور ویژه در حبه‌های قند و شربت ذرت با فروکتوز بالا در تمام سیستم غذایی ما قرار داشت که این امر موجب تسهیلِ گسترش میکروب در ریه و تولید 12-HETE در تومورهای سینه می‌شود.»

اطلاعات نشان می‌دهند قند رژیم غذایی باعثِ علامت‌دهی 12-LOX به منظور افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و گسترش میکروب می‌شود.

شناسایی عوامل خطرِ ابتلا به سرطان سینه، اولویت سلامت عمومی است. پژوهشگران بیان داشتند مصرف متوسط قند، حیاتی است. مصرف سرانه‌‌ی قند در آمریکا بیش از 54.3 کیلوگرم در سال است. افزایش مصرف نوشیدنی‌های قندی در سراسر جهان به عنوان یک عامل مهم در ابتلا به چاقی، بیماری قلبی و سرطان در نظر گرفته می‌شود.

دکتر یانگ بیان داشت: «پژوهش پیشین به بررسی نقش قند، به ویژه گلوکز و مسیرهای سوخت‌وسازیِ انرژی-محور در ابتلا به سرطان پرداختند. ایجاد التهاب می‌تواند مسیری جایگزین در مطالعه‌ی سرطان‌های قند-محور باشد که نیاز به پژوهش‌های بیشتری دارد.»

هیچ‌یک از پژوهش‌های پیشین به بررسی اثر مستقیم مصرف قند بر ابتلا به سرطان سینه با استفاده از نمونه‌های حیوانی نپرداخته بودند و سازوکار ویژه‌ی آن را بررسی نکرده بودند. گروه دکتر اندرسون، 4 مطالعه‌ی مختلف انجام دادند که در آنها موش‌ها به شکل تصادفی در گروه‌های رژیمی متفاوت قرار می‌گرفتند. در طول 6 ماه، 30 درصد از موش‌های گروه رژیم غذایی نشاسته‌ای، تومورهایی قابل اندازه‌گیری داشتند در حالیکه 50 تا 58 درصد از موش‌های رژیم غذاییِ غنی از ساکاروز دچار تومورهای پستان شده بودند. علاوه بر این پژوهش نشان داد تعداد گسترش میکروبی (متاستاز) در موش‌های رژیمِ غنی از ساکاروز و فروکتوز به شکل قابل توجهی بیشتر از موش‌های رژیم غذایی نشاسته‌ای است.

این پژوهش نشان می‌دهد ساکاروز و فروکتوزِ رژیم‌ غذایی منجر به تولید 12-LOX و 12-HETE در سلول‌های تومور سینه در داخل بدن می‌شوند. این امر می‌تواند مسیر علامت‌دهی احتمالی در رشد تومور‌ِ به علت مصرف قند در موش‌ها را مشخص کند. اینکه ساکاروز و فروکتوزِ رژیم غذایی چگونه منجر به تولید 12-HETE می‌شود و اینکه آیا دارای اثر مستقیم هستند یا غیر مستقیم اثر می‌گذارند هنوز بی پاسخ است.

گروه پژوهشی معتقد است شناسایی مکانیسمی که بوسیله‌ی آن ساکاروز و فروکتوزِ رژیم غذایی بر رشد تومور سینه و گسترش میکروب به ویژه از طریق مسیرهای 12-LOX اثر می‌گذارد نیاز به پژوهش‌های بیشتری دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
گوشت و سرطان، چه رابطه ای با هم دارند؟

گوشت و سرطان، چه رابطه ای با هم دارند؟

این جملات را بسیار شنیده ایم که گوشت های فرآوری شده مانند انواع سوسیس ها، گوشت خشک، گوشت نمک سود شده و انواع کالباس باعث سرطان می شوند. بنابر مطالعه ای جدید گوشت قرمز احتمالا سرطان زاست.

مطالعه متن کامل
چگونه از جیمیل ها نسخه پشتیبان بگیریم

چگونه از جیمیل ها نسخه پشتیبان بگیریم

طی سالهای استفاده، اطلاعات با ارزشی در ایمیل شما جمع آوری شده است که ممکن است شما نخواهید آنها را از دست بدهید و البته شاید هم به یک شرکت بزرگ در فضای مجازی هم اطمینان نداشته باشید. گاهی اوقات بالا رفتن تعداد ایمیل های شما ممکن است باعث نگرانی شود. در این حالت بهترین گزینه می تواند گرفتن یک نسخه پشتیبان از آنها بر روی کامپیوترتان باشد. با کوی دانش همراه شوید تا نحوه تهیه یک نسخه پشتیبان از ایمیل ها را باهم مرور کنیم

مطالعه متن کامل
چه چیزی باعث درخشش کرم شب تاب می شود؟

چه چیزی باعث درخشش کرم شب تاب می شود؟

حال که فصل تابستان فرا رسیده است و کرم های شب تاب نمایش درخشش خود را آغاز کرده و بچه ها را سر شوق آورده اند، دانشمندان نیز طی مطالعه ای جدید دست به شناخت بیشتری از نحوه تولید نور خیره کننده توسط این حشرات زده اند.

مطالعه متن کامل
سنسور الکتروشیمیایی با توانایی شناسایی باکتری در زخم ظرف چند ثانیه

سنسور الکتروشیمیایی با توانایی شناسایی باکتری در زخم ظرف چند ثانیه

روشی که درحال حاضر استفاده می شود آنست که نمونه ای از زخم گرفته شده به مدت یک روز در ظرف آزمایشگاهی گذاشته شود تا معلوم شود که آیا باکتری در نمونه رشد می کند یا خیر؟ در این میان اگر عفونتی رخ داده باشد معالجه ای انجام نمی شود. یکی از گزینه هایی که در این مواقع استفاده می شود تجویز آنتی بیوتیک های طیف گسترده قبل از مشخص شدن نتایج لابراتوار می باشد. اما اگر مشخص شود که اثری از عفونت نیست آنگاه دارو هدر داده شده و بیماران بایستی با عوارض جانبی دست و پنجه نرم کنند و به علاوه مقاومت باکتریایی شان نسبت به آنتی بیوتیک نیز بی جهت تقویت می شود.

مطالعه متن کامل
جدایش قاره ها چگونه اتفاق افتاده است؟ تئوری کلاسیک "Mantle Plume" بار دیگر مورد تردید قرار گرفت.

جدایش قاره ها چگونه اتفاق افتاده است؟ تئوری کلاسیک "Mantle Plume" بار دیگر مورد تردید قرار گرفت.

با آغاز جدایش بخش غربی ابرقاره گندوانا، 130 میلیون سال پیش، آفریقا و آمریکای جنوبی امروزی، شروع به جدایی از هم دیگر کردند و اقیانوس اطلس جنوبی متولد شد. تصور عموم زمین شناسان بر این بوده است که مقادیر عظیم ماگمایی (گنبدهای گوشته ای) که از گوشته عمیق تر به سمت بالا آمده است، باعث ضعیف شدن لیتوسفر قاره ای شده و مهم ترین دلیل جدایش صفحات قاره ای گندوانا از همدیگر بوده است. (گنبد گوشته ای تریستان)

مطالعه متن کامل