کوی دانش - kooy

نتیجه‌ی پژوهشی روی موش‌ها نشان داد رژیم غذایی پدر بر RNA ِ اسپرم تأثیر می‌گذارد.

نتیجه‌ی پژوهشی روی موش‌ها نشان داد رژیم غذایی پدر بر RNA ِ اسپرم تأثیر می‌گذارد.
13 دی
07:15 1394
دو پژوهش جدید روی موش‌ها نشان دادند چگونه رژیم غذایی پدر بر سطح RNA‌های کوچک خاصی در اسپرم اثر می‌گذارد. این امر به نوبه‌ی خود می‌تواند بر تنظیم ژن فرزندان اثرگذار باشد.

این نتایج می‌توانند ادبیات پژوهشیِ مرتبط با شیوه‌هایی را غنی‌تر سازند که در آنها چگونگی اثر گذاریِ سبک زندگی مردان به ویژه از طریق اپی‌ژنوم اسپرم، انتقال میکروبیوم و علامت‌دهی مایع منی، بر فرزندان بررسی شده است.

در پژوهش اول، کیو چن و همکارانش در ابتدا گروهی از تخمک‌های موش‌ را با اسپرم موش‌‌های نری که رژیم غذاییِ با چربی بالا (HFD) داشتند بارور کردند. گروه دیگری از تخمک‌ها نیز با اسپرمِ موش‌های نری بارور شدند که رژیم غذایی معمولی (ND) داشتند. تفاوت معناداری بین دو گروهِ فرزندان از نظر وزن در هفته‌ی 16 دیده نشد اما به محض رسیدن به هفته‌ی 17، فرزندانِ پدرانی که رژیم HFD داشتند دچار مقاومت به انسولین و اختلال در تحمل گلوکز شدند که این اختلال در طول 15 هفته شدیدتر شد. برای ارزیابیِ این نکته که آیا RNA اسپرم پدر در بروز این تفاوت میان دو گروه نقش داشته است یا خیر، پژوهشگران RNA‌های اسپرمِ دو گروه را جدا کردند و سپس به جنین‌های هنجار و طبیعی تزریق کردند. در حالیکه فرزندان گروه HFD به شکل قابل توجهی سطح قند خون و انسولین بالاتری داشتند حساسیت به انسولین در آنها با فرزندان گروه ND قابل مقایسه بود. این نتایج نشان داد RNA‌های اسپرم گروه HFD دارای اطلاعاتی است که منجر به عدم تحمل گلوکز می‌شود و با مقاومت به انسولین ارتباطی ندارد.

پژوهش‌های بعدی توانستند قطعات tRNA‌های حاوی حدود 30 تا 34 نوکلئوتید را به عنوان طبقه‌ای از RNA کوچک شناسایی کنند که موجب ایجاد عدم تحمل گلوکز در فرزندان HFD شده بود. مقایسه‌ی ژنوم گسترده بین فرزندان ND و HFD نشان داد بروز ژن‌های درگیر با کتون، کربوهیدرات و سوخت‌و‌ساز مونوساکارید در گروه HFD به شکل قابل توجهی کمتر است.

در پژوهش دوم، اوپاسنا شارما و همکارانش این امر را مورد بررسی قرار دادند که آیا اسپرم موش‌ها در رژیم غذایی کم پروتئین (LP) در سطح RNA تغییری ایجاد می‌کند یا خیر. پژوهشگران نشان دادند RNA‌های کوچک از اسپرم نابالغ در بیضه با اثرات رژیم‌غذایی ارتباطی ندارند. البته توالی RNA ِ اسپرم بالغ در اندام تناسلی مرد (اپیدیدیم)، بروز بالای RNAهای خاصی را نشان داد. گروه پژوهشی، RNA اسپرمِ موش‌های LP و گروه کنترل را جدا کردند و سطوح به طور ویژه بالای RNA، tRNA-Gly-GCC را در گروه LP پیدا کردند. تحلیل‌های بعدی نشان دادند که tRNA-Gly-GCC، زیرمجموعه‌ی ژن‌هایی را که در انعطاف سلول‌های بنیادی جنینی موش مشارکت دارند سرکوب می‌کند.

این نتایج به همراه نتایج پژوهش چن و همکاران نشان می‌دهد RNA در اسپرم چگونه تحت تأثیر رژیم غذایی قرار می‌گیرد و چگونه باعث ایجاد تغییرات در تنظیم ژن‌ فرزندان و اختلال سوخت‌و‌سازی مرتبط می‌شود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
شرکت بلو آپرون و تولید یک نرم افزار آشپزیِ تمام عیار

شرکت بلو آپرون و تولید یک نرم افزار آشپزیِ تمام عیار

شرکت بلو آپرون یک شرکت نیویورکی است که دستور پخت و مواد لازم تازه را بصورت هفتگی برای پخت غذاهای خانگی برای مشتریانش ارسال می کند. این شرکت اعلام کرده است که اولین نرم افزار موبایل خود را برای سیستم عامل iOS طراحی کرده است.

مطالعه متن کامل
تایرهای جدید دوچرخه

تایرهای جدید دوچرخه

لاستیک های دوچرخه بخاطر ضخامت کمی که دارند نسبت به سطح جاده بسیار آسیب پذیر هستند. البته شرکت tannus تولید کننده تایرهای دوچرخه برای محصول جدیدش نظر دیگری دارد.

مطالعه متن کامل
توضیحی بر علت وجودی چشمه های آتشین ماه باستان

توضیحی بر علت وجودی چشمه های آتشین ماه باستان

سطح ماه باستان روزگاری مملو از آبفشان های لاوا بوده است و حال دانشمندان علت بروز چنین پدیده ای را دریافته اند. با توجه به تحقیقات اخیر، ماه حاصل برخورد جرمی به اندازه مریخ با زمین آنهم در اوایل عمر منظومه شمسی بوده است و سطح آن بسیار متفاوت از این چشم انداز ساکت و بی سر و صدایی بوده که امروزه مشاهده می کنیم. بلکه سطح آن بسیار داغ و فعال بوده است، به نحوی که ماگما از زیرش قل می زده و چشمه های آتشینی روی زمینش جریان داشته است.

مطالعه متن کامل
LG G Watch R   و Motorola Moto 360، این هفته در AT&T

LG G Watch R و Motorola Moto 360، این هفته در AT&T

اگر به دنبال انتخاب ساعت هوشمند هستید، شاید مایل باشید، آخر این هفته، نگاهی به فروشگاه AT&T بیاندازید. دومین اپراتور بزرگ LG G Watch R و Motorola Moto 360 را عرضه خواهد کرد. هر دو ساعت در نامگذاری، به طراحی دایره ای خود اشاره کرده اند. R در نام ساعت LG، آشکارا اشاره به گرد بودن آن دارد و 360 در نام ساعت Motorola نیز 360 درجه بودن و گرد بودن را نشان می‌دهد.

مطالعه متن کامل
تبدیل باتری های دورانداختنیِ لپ‌تاپ به انرژی برق برای روشن کردن لامپ ها در مناطق فقیرنشین هند

تبدیل باتری های دورانداختنیِ لپ‌تاپ به انرژی برق برای روشن کردن لامپ ها در مناطق فقیرنشین هند

سالیانه حدود 50 میلیون باتری لپ تاپ از جنس لیتیوم-یون در ایالات متحده دور انداخته می‌شود، به لطف نوآوری محقان IBM، می‌توان از باتریهای قدیمی لپ‌تاپ برای ساخت بسته های باتری استفاده کرد که می‌توانند انرژی لازم برای روشنایی خانه ها و گاری‌های خیابانهای هند را تامین کنند. در این مناطق هند، منابع تامین الکتریسیته مطمئن وجود ندارد.

مطالعه متن کامل