کوی دانش - kooy

نتیجه‌ی پژوهشی روی موش‌ها نشان داد رژیم غذایی پدر بر RNA ِ اسپرم تأثیر می‌گذارد.

نتیجه‌ی پژوهشی روی موش‌ها نشان داد رژیم غذایی پدر بر RNA ِ اسپرم تأثیر می‌گذارد.
13 دی
07:15 1394
دو پژوهش جدید روی موش‌ها نشان دادند چگونه رژیم غذایی پدر بر سطح RNA‌های کوچک خاصی در اسپرم اثر می‌گذارد. این امر به نوبه‌ی خود می‌تواند بر تنظیم ژن فرزندان اثرگذار باشد.

این نتایج می‌توانند ادبیات پژوهشیِ مرتبط با شیوه‌هایی را غنی‌تر سازند که در آنها چگونگی اثر گذاریِ سبک زندگی مردان به ویژه از طریق اپی‌ژنوم اسپرم، انتقال میکروبیوم و علامت‌دهی مایع منی، بر فرزندان بررسی شده است.

در پژوهش اول، کیو چن و همکارانش در ابتدا گروهی از تخمک‌های موش‌ را با اسپرم موش‌‌های نری که رژیم غذاییِ با چربی بالا (HFD) داشتند بارور کردند. گروه دیگری از تخمک‌ها نیز با اسپرمِ موش‌های نری بارور شدند که رژیم غذایی معمولی (ND) داشتند. تفاوت معناداری بین دو گروهِ فرزندان از نظر وزن در هفته‌ی 16 دیده نشد اما به محض رسیدن به هفته‌ی 17، فرزندانِ پدرانی که رژیم HFD داشتند دچار مقاومت به انسولین و اختلال در تحمل گلوکز شدند که این اختلال در طول 15 هفته شدیدتر شد. برای ارزیابیِ این نکته که آیا RNA اسپرم پدر در بروز این تفاوت میان دو گروه نقش داشته است یا خیر، پژوهشگران RNA‌های اسپرمِ دو گروه را جدا کردند و سپس به جنین‌های هنجار و طبیعی تزریق کردند. در حالیکه فرزندان گروه HFD به شکل قابل توجهی سطح قند خون و انسولین بالاتری داشتند حساسیت به انسولین در آنها با فرزندان گروه ND قابل مقایسه بود. این نتایج نشان داد RNA‌های اسپرم گروه HFD دارای اطلاعاتی است که منجر به عدم تحمل گلوکز می‌شود و با مقاومت به انسولین ارتباطی ندارد.

پژوهش‌های بعدی توانستند قطعات tRNA‌های حاوی حدود 30 تا 34 نوکلئوتید را به عنوان طبقه‌ای از RNA کوچک شناسایی کنند که موجب ایجاد عدم تحمل گلوکز در فرزندان HFD شده بود. مقایسه‌ی ژنوم گسترده بین فرزندان ND و HFD نشان داد بروز ژن‌های درگیر با کتون، کربوهیدرات و سوخت‌و‌ساز مونوساکارید در گروه HFD به شکل قابل توجهی کمتر است.

در پژوهش دوم، اوپاسنا شارما و همکارانش این امر را مورد بررسی قرار دادند که آیا اسپرم موش‌ها در رژیم غذایی کم پروتئین (LP) در سطح RNA تغییری ایجاد می‌کند یا خیر. پژوهشگران نشان دادند RNA‌های کوچک از اسپرم نابالغ در بیضه با اثرات رژیم‌غذایی ارتباطی ندارند. البته توالی RNA ِ اسپرم بالغ در اندام تناسلی مرد (اپیدیدیم)، بروز بالای RNAهای خاصی را نشان داد. گروه پژوهشی، RNA اسپرمِ موش‌های LP و گروه کنترل را جدا کردند و سطوح به طور ویژه بالای RNA، tRNA-Gly-GCC را در گروه LP پیدا کردند. تحلیل‌های بعدی نشان دادند که tRNA-Gly-GCC، زیرمجموعه‌ی ژن‌هایی را که در انعطاف سلول‌های بنیادی جنینی موش مشارکت دارند سرکوب می‌کند.

این نتایج به همراه نتایج پژوهش چن و همکاران نشان می‌دهد RNA در اسپرم چگونه تحت تأثیر رژیم غذایی قرار می‌گیرد و چگونه باعث ایجاد تغییرات در تنظیم ژن‌ فرزندان و اختلال سوخت‌و‌سازی مرتبط می‌شود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
وقتی کلمات رسا نیستند، منظور خودتان را از طریق GIF بیان کنید

وقتی کلمات رسا نیستند، منظور خودتان را از طریق GIF بیان کنید

موقعی که می خواهید حرف خود را به شکلی واضح و قابل فهم برای همه بیان کنید هیچ چیز به اندازه یک کلیپ ویدئویی مفرح مناسب نیست. در این مطلب قصد داریم تا نحوه یافتن و استفاده از این کلیپ ها را به شما آموزش دهیم. احتمالا این کلیپ های کوتاه را در فروم های پیام رسانی، پست های وبلاگی و گوشه کنارهای مختلف دیگر اینترنت دیده اید که چند ثانیه بیشتر طول نمی کشند. نمونه ای از این کلیپ ها را در مطلب حاضر برایتان قرار می دهیم (که البته اگر از گوشی هوشمند برای خواندن مطلب استفاده کنید احتمالا آنرا مشاهده نمی کنید).

مطالعه متن کامل
عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.

عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.

یافته های جدید توسط محققان فرانسوی نشان می دهد که مغز، منابع پردازشی بیشتری را به موقعیت های اجتماعی که علامت خطر دارند اختصاص می دهد و در حقیقت منابع پردازشی برای موقعیت هایی که بی خطر می باشند کمتر اختصاص می یابد.

مطالعه متن کامل
MSI سری جدید لپ تاپ‌های Prestige را عرضه کرد

MSI سری جدید لپ تاپ‌های Prestige را عرضه کرد

MIS به خاطر سری گیمینگ لپ تاپ‌ها، مادربرها و کارت‌های گرافیک خود به خوبی شناخته شده است، ولی لپ تاپ‌های این شرکت نیز کاملاً توانمند هستند. آخرین سری لپ تاپ‌های این کمپانی یعنی سری Prestige، مخصوص مشتریان چند رسانه ای و تجاری طراحی شده است.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: ورزش سلامت قلب را افزایش می دهد

نکته سلامتی: ورزش سلامت قلب را افزایش می دهد

ورزش می تواند تنها تجویزی باشد که پزشک برای بهبود سلامت قلبتان به شما پیشنهاد کند.

مطالعه متن کامل
گروه هنری semiconductor، مجسمه ای کروی از جنس چوب ساختند تا اطلاعات علمی را محسوس کنند.

گروه هنری semiconductor، مجسمه ای کروی از جنس چوب ساختند تا اطلاعات علمی را محسوس کنند.

گروه هنری semiconductor، متشکل از دو هنرمند بریتانیایی، روث جارمن و جو گرهارد، واقعیت را در جهان فیزیکی و طبیعی با آخرین سازه خود، به نام "کیهان" ، گسترش دادند. این سازه در کمیسیون جنگلداری در جنگل آلیس هولت (Alice holt) نگه داری می‌شود، این مجسمه دو متری و کروی از جنس چوب است و اطلاعات علمی را به تصویر می‌کشد، در حالیکه با شکل سه بعدی خود این اطلاعات را قابل لمس و محسوس کرده است. اقدام به ساخت آن با استفاده از ارزش یکساله الگوی کربن دی اکسید و اندازه درختان جنگل شکل گرفته است که از بالای برج های 28 متری، واقع در نزدیکی محل مجسمه، جمع آوری شده است.

مطالعه متن کامل