کوی دانش - kooy

نتیجه‌ی پژوهشی روی موش‌ها نشان داد رژیم غذایی پدر بر RNA ِ اسپرم تأثیر می‌گذارد.

نتیجه‌ی پژوهشی روی موش‌ها نشان داد رژیم غذایی پدر بر RNA ِ اسپرم تأثیر می‌گذارد.
13 دی
07:15 1394
دو پژوهش جدید روی موش‌ها نشان دادند چگونه رژیم غذایی پدر بر سطح RNA‌های کوچک خاصی در اسپرم اثر می‌گذارد. این امر به نوبه‌ی خود می‌تواند بر تنظیم ژن فرزندان اثرگذار باشد.

این نتایج می‌توانند ادبیات پژوهشیِ مرتبط با شیوه‌هایی را غنی‌تر سازند که در آنها چگونگی اثر گذاریِ سبک زندگی مردان به ویژه از طریق اپی‌ژنوم اسپرم، انتقال میکروبیوم و علامت‌دهی مایع منی، بر فرزندان بررسی شده است.

در پژوهش اول، کیو چن و همکارانش در ابتدا گروهی از تخمک‌های موش‌ را با اسپرم موش‌‌های نری که رژیم غذاییِ با چربی بالا (HFD) داشتند بارور کردند. گروه دیگری از تخمک‌ها نیز با اسپرمِ موش‌های نری بارور شدند که رژیم غذایی معمولی (ND) داشتند. تفاوت معناداری بین دو گروهِ فرزندان از نظر وزن در هفته‌ی 16 دیده نشد اما به محض رسیدن به هفته‌ی 17، فرزندانِ پدرانی که رژیم HFD داشتند دچار مقاومت به انسولین و اختلال در تحمل گلوکز شدند که این اختلال در طول 15 هفته شدیدتر شد. برای ارزیابیِ این نکته که آیا RNA اسپرم پدر در بروز این تفاوت میان دو گروه نقش داشته است یا خیر، پژوهشگران RNA‌های اسپرمِ دو گروه را جدا کردند و سپس به جنین‌های هنجار و طبیعی تزریق کردند. در حالیکه فرزندان گروه HFD به شکل قابل توجهی سطح قند خون و انسولین بالاتری داشتند حساسیت به انسولین در آنها با فرزندان گروه ND قابل مقایسه بود. این نتایج نشان داد RNA‌های اسپرم گروه HFD دارای اطلاعاتی است که منجر به عدم تحمل گلوکز می‌شود و با مقاومت به انسولین ارتباطی ندارد.

پژوهش‌های بعدی توانستند قطعات tRNA‌های حاوی حدود 30 تا 34 نوکلئوتید را به عنوان طبقه‌ای از RNA کوچک شناسایی کنند که موجب ایجاد عدم تحمل گلوکز در فرزندان HFD شده بود. مقایسه‌ی ژنوم گسترده بین فرزندان ND و HFD نشان داد بروز ژن‌های درگیر با کتون، کربوهیدرات و سوخت‌و‌ساز مونوساکارید در گروه HFD به شکل قابل توجهی کمتر است.

در پژوهش دوم، اوپاسنا شارما و همکارانش این امر را مورد بررسی قرار دادند که آیا اسپرم موش‌ها در رژیم غذایی کم پروتئین (LP) در سطح RNA تغییری ایجاد می‌کند یا خیر. پژوهشگران نشان دادند RNA‌های کوچک از اسپرم نابالغ در بیضه با اثرات رژیم‌غذایی ارتباطی ندارند. البته توالی RNA ِ اسپرم بالغ در اندام تناسلی مرد (اپیدیدیم)، بروز بالای RNAهای خاصی را نشان داد. گروه پژوهشی، RNA اسپرمِ موش‌های LP و گروه کنترل را جدا کردند و سطوح به طور ویژه بالای RNA، tRNA-Gly-GCC را در گروه LP پیدا کردند. تحلیل‌های بعدی نشان دادند که tRNA-Gly-GCC، زیرمجموعه‌ی ژن‌هایی را که در انعطاف سلول‌های بنیادی جنینی موش مشارکت دارند سرکوب می‌کند.

این نتایج به همراه نتایج پژوهش چن و همکاران نشان می‌دهد RNA در اسپرم چگونه تحت تأثیر رژیم غذایی قرار می‌گیرد و چگونه باعث ایجاد تغییرات در تنظیم ژن‌ فرزندان و اختلال سوخت‌و‌سازی مرتبط می‌شود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
عکس، مشخصات، قیمت و جعبه Xiaomi Redmi Note 2 افشا شد

عکس، مشخصات، قیمت و جعبه Xiaomi Redmi Note 2 افشا شد

عکسی از گوشی معرفی نشده Xiaomi Redmi Note 2 توسط فرد چینی فروشنده اطلاعات و اسناد محرمانه افشا شده است.

مطالعه متن کامل
نخستین گام به سوی آزمودن نظریه های مربوط به انرژی تاریک

نخستین گام به سوی آزمودن نظریه های مربوط به انرژی تاریک

دانشمندانی از سازمان پژوهش های بنیادی مربوط به ماده (FOM) و دانشگاه آمستردام، آزمایشی را طراحی کرده اند تا یک نظریه مشهور را تست کنند، نظریه ای که می تواند مکانیسم های ماورای انرژی تاریک را توضیح دهد. اکنون این دانشمندان پس از چهار سال تلاش، به پیشرفت های مهمی دست یافته اند: یک آشکارساز نیروی انرژی تاریک که به خوبی کار می کند. چند تست نخست که بر روی این وسیله جدید انجام شد، دانشمندان را مطمئن ساخت که با ترتیبات فراهم شده می توان به حساسیت مورد نیاز برای به آزمون گذاشتن این نظریه دست یافت.

مطالعه متن کامل
شبح ستاره درحال مرگ و فرجام خورشید

شبح ستاره درحال مرگ و فرجام خورشید

توده گازهای درخشانی که مشاهده می کنید توسط ستاره درحال سقوطی ایجاد شده است که نامش سحابی جغد جنوبی می باشد و چهار میلیون سال نوری سن دارد. این پدیده برای ستاره هایی اتفاق می افتد که اندازه شان به موازات پیر شدن به هشت برابر اندازه خورشید می رسد، ستاره های یاد شده درصورتی که از این مقدار اندکی حجیم تر شوند، سقوط کرده و انفجارشان به جای رد گازی که مشاهده می کنید، آنها را بدل به ابرنواختر می سازد.

مطالعه متن کامل
مطالعه پلانکتونی نهفته در دل گِل دمای دیرینه را آشکار می سازد.

مطالعه پلانکتونی نهفته در دل گِل دمای دیرینه را آشکار می سازد.

به زعم دانشمندان، پژوهش های اخیر نشانگر توانمندیهای فسیل های موجودات بسیار ریزِ غوطه ور در آب دریا برای بهتر شدن درک ما از شرایط اقلیمی دیرینه است.

مطالعه متن کامل
کدام گوشی در نمایشگاه MWC 2015 بیشتر از بقیه توجه بازدیدکنندگان را جلب کرد؟

کدام گوشی در نمایشگاه MWC 2015 بیشتر از بقیه توجه بازدیدکنندگان را جلب کرد؟

کنگره جهانی موبایل 2015 به پایان رسید و اکنون زمان بحث و تبادل نظر درمورد مشخصات و عملکرد انبوهی از دستگاه های جدید است. خبر خوب این است که امسال بیشترین بحث و گفتگو در مورد Samsung Galaxy S6/ S6 Edge و HTC One M9 بوده است.

مطالعه متن کامل