کوی دانش - kooy

عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.

عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.
09 دی
11:15 1394
یافته های جدید توسط محققان فرانسوی نشان می دهد که مغز، منابع پردازشی بیشتری را به موقعیت های اجتماعی که علامت خطر دارند اختصاص می دهد و در حقیقت منابع پردازشی برای موقعیت هایی که بی خطر می باشند کمتر اختصاص می یابد.

یافته های جدید توسط محققان فرانسوی نشان می دهد که مغز، منابع پردازشی بیشتری را به موقعیت های اجتماعی که علامت خطر دارند نسبت به آنهایی که بی خطر می باشند، اختصاص می دهد. نتایج موجود در مجله "ای لایف" ممکن است در تشریح "حس ششم" آشکاری که در مواقع ترس داریم، مؤثر باشد. این نخستین باری است که نواحی مشخصی از مغز شناسایی شده اند تا در این پدیده درگیر شوند. مغز انسان قادر است تهدیدهای اجتماعی را در این نواحی در یک حالت سریع و خودکار در فقط 200 میلی ثانیه، شناسایی کند.

شگفت انگیزتر برای دانشمندان  این کشف بود که افراد عصبانی، تهدید را در ناحیه متفاوت تری از مغز نسبت به افرادی که آرامش بیشتری دارند، شناسایی می کنند. در گذشته تصور می شد که عصبانیت، منجر به حساسیت بیش از حد نسبت به علائم خطر می شود. هر چند که این مطالعه جدید نشان می دهد که این تفاوت، یک هدف مفید دارد. افراد عصبانی  تهدیدها را با استفاده از نواحی که مسئول حرکت می باشد، پردازش می کنند. در ضمن افراد کمتر عصبانی آن را در مدارهای حسی که مسئول تشخیص چهره می باشد، پردازش می کنند.

حالات چهره ای احساس می تواند مبهم باشد اما محققان تصمیم گرفتند دریابند که چه چیزی یک شخص را بطور ویژه ای تهدید آمیز می کند. آنها دریافتند جهتی که یک شخص در حال نگاه کردن به آن می باشد کلیدی برای افزایش حساسیت ما به احساسات آنها می باشد. خشم توام با زل زدن مستقیم، پاسخی در مغز ایجاد می کند که تنها 200 میلی ثانیه سریعتر از زمانی است که فرد خشمگین در حال نگاه کردن به هر جای دیگر است. 

مروا ال زین نویسنده  موسسه تحقیقاتی سلامت و پزشکی فرانسه و ایکول نرمال سوپریورین پاریس می گوید: در یک شلوغی ، شما نسبت به یک چهره خشمگینی که به شما نگاه می کند حساسیت بیشتری خواهید داشت، و نسبت به شخص خشمگینی که به جای دیگری نگاه می کند هوشیاری کمتری خواهید داشت.

بطور مشابه اگر فردی ترس را نشان دهد و به جهت خاصی نگاه کند، شما آن را خیلی سریعتر از زمانیکه احساسات مثبت دارد، شناسایی می کنید. چنین واکنش های سریعی می تواند یک هدف انطباق پذیر برای بقا را به خدمت گرفته باشد. به عنوان مثال ما در کنار شکارچیانی که می توانند حمله کنند، گاز بگیرند یا نیش بزنند تکامل یافتیم. یک واکنش سریع به فردی که تحت ترس قرار دارد، می تواند به ما کمک کند از خطر دوری کنیم. 

ال زین می گوید: در مقایسه با کار پیشین، یافته های ما نشان می دهد که مغز منابع پردازشی بیشتری را برای  احساسات منفی اختصاص می دهد که علامت تهدید به جای هرگونه نمایش احساس منفی می باشد.

سیگنال های الکتریکی اندازه گیری شده در مغز 24 داوطلب در حالی اندازه گیری شد که از آنها خواسته شده بود تا تصمیم بگیرند که بصورت دیجیتالی حالت صورت های خود را با خشم یا ترس جایگزین کنند. بعضی از صورت ها دقیقا یک حالت را نشان می دادند، اما در جهت زل زدن آنها تغییر داده می شد. در مجموع 1080 آزمایش انجام شد. نتیجه آنکه افزایش عصبانیت در یک محدوده غیر بالینی می تواند پردازش تهدیدهای مغز را مختل کند. هر چند ال زین و همکارانش در عوض دریافتند که عصبانیت غیر بالینی، رمزگذاری عصبی تهدید را به مدارهای محرکی منتقل می کند، که با ایجاد عمل از سوی مدارهای حسی به ما کمک می کند تا چهره ها را بشناسیم. محققان اظهارداشتند ، تعیین چنین نتایج مشابهی برای افرادی با درجه عصبانیتی در محدوده بالینی جالب می باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

جابر صادقی سراجی

جابر صادقی سراجی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
هواپیمای کاغذی PowerUp 3.0 با کنترل از طریق گوشی هوشمند

هواپیمای کاغذی PowerUp 3.0 با کنترل از طریق گوشی هوشمند

PowerUp 3.0 کیت تبدیل کننده هواپیماهای کاغذی معمولی به هواپیماهای کنترلی است. مدل قبلی آن یعنی PowerUp 2.0، دارای بدنه از پیش ساخته مخصوص خود بود. حالا یک قسمت (کنترلر) دیگر به آن اضافه شده و به جای اتکا به بدنه مخصوص، روی هواپیماهای کاغذی معمولی نصب می شود.

مطالعه متن کامل
انرژی تاریک و ماده تاریک کجاست؟

انرژی تاریک و ماده تاریک کجاست؟

درحال حاضر دو آزمایش روی کره زمین در جریان است که برای شناسایی خصوصیات مخفی انرژی تاریک و ماده تاریک طراحی شده اند، هر دوی این موارد پدیده هایی ناشناخته هستند که تقریبا 95 درصد از کیهان را تشکیل می دهند اما تاکنون به صورت مستقیم ردیابی نشده اند.

مطالعه متن کامل
  دانشمندان علوم کامپیوترِ دانشگاه ماساچوست و معرفی نرم افزار گرافیکی جدید

دانشمندان علوم کامپیوترِ دانشگاه ماساچوست و معرفی نرم افزار گرافیکی جدید

دانشمندان علوم کامپیوتر پرده از یک برنامه جدید نرم افزاریِ مدلسازی برداشته اند که با استفاده تطبیق هندسی پیچیده و یادگیری ماشینی به تقلید ادراک انسان از سبک پرداخته و ابزارهای قدرتمند جدیدی را برای مقایسه شباهت بین سبک اشیاء 3 بعدی در اختیار کاربران می گذارد.

مطالعه متن کامل
برخلاف نظریات پیشین، نشستن طولانی مدت زیان آور نیست

برخلاف نظریات پیشین، نشستن طولانی مدت زیان آور نیست

تحقیقات جدید از دانشگاه های اکستر و لندن، اظهارات گذشته مبنی بر نشستن طولانی مدت، حتی اگر از لحاظ جسمی پر تحرک باشید، موجب مرگ زودرس می شود را به بوته آزمایش گذاشته است. در این مطالعات که در نشریه بین المللی مربوط به امراض مسری منتشر شد 5000 داوطلب را برای مدت 16 سال (این طولانی ترین تحقیق در این زمینه به حساب می آید)، مورد نظر قرار گرفتند. و ثابت کردند، که نشستن چه در خانه و چه در محل کار، در بالا بردن خطر مرگ هیچ تأثیری ندارد.

مطالعه متن کامل
داروهای اختلال نقص توجه به خواب کودکان آسیب می‌زند.

داروهای اختلال نقص توجه به خواب کودکان آسیب می‌زند.

بر اساس تحلیل جدیدی از پژوهش‌های پیشین، برخی از کودکانِ مبتلا به اختلال نقص توجه بیش‌فعالی (ADHD) که برای درمان نشانه‌ها‌یشان، داروهای محرک مصرف می‌کنند دچار مشکلاتی در خوابشان می‌شوند.

مطالعه متن کامل