کوی دانش - kooy

عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.

عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.
09 دی
11:15 1394
یافته های جدید توسط محققان فرانسوی نشان می دهد که مغز، منابع پردازشی بیشتری را به موقعیت های اجتماعی که علامت خطر دارند اختصاص می دهد و در حقیقت منابع پردازشی برای موقعیت هایی که بی خطر می باشند کمتر اختصاص می یابد.

یافته های جدید توسط محققان فرانسوی نشان می دهد که مغز، منابع پردازشی بیشتری را به موقعیت های اجتماعی که علامت خطر دارند نسبت به آنهایی که بی خطر می باشند، اختصاص می دهد. نتایج موجود در مجله "ای لایف" ممکن است در تشریح "حس ششم" آشکاری که در مواقع ترس داریم، مؤثر باشد. این نخستین باری است که نواحی مشخصی از مغز شناسایی شده اند تا در این پدیده درگیر شوند. مغز انسان قادر است تهدیدهای اجتماعی را در این نواحی در یک حالت سریع و خودکار در فقط 200 میلی ثانیه، شناسایی کند.

شگفت انگیزتر برای دانشمندان  این کشف بود که افراد عصبانی، تهدید را در ناحیه متفاوت تری از مغز نسبت به افرادی که آرامش بیشتری دارند، شناسایی می کنند. در گذشته تصور می شد که عصبانیت، منجر به حساسیت بیش از حد نسبت به علائم خطر می شود. هر چند که این مطالعه جدید نشان می دهد که این تفاوت، یک هدف مفید دارد. افراد عصبانی  تهدیدها را با استفاده از نواحی که مسئول حرکت می باشد، پردازش می کنند. در ضمن افراد کمتر عصبانی آن را در مدارهای حسی که مسئول تشخیص چهره می باشد، پردازش می کنند.

حالات چهره ای احساس می تواند مبهم باشد اما محققان تصمیم گرفتند دریابند که چه چیزی یک شخص را بطور ویژه ای تهدید آمیز می کند. آنها دریافتند جهتی که یک شخص در حال نگاه کردن به آن می باشد کلیدی برای افزایش حساسیت ما به احساسات آنها می باشد. خشم توام با زل زدن مستقیم، پاسخی در مغز ایجاد می کند که تنها 200 میلی ثانیه سریعتر از زمانی است که فرد خشمگین در حال نگاه کردن به هر جای دیگر است. 

مروا ال زین نویسنده  موسسه تحقیقاتی سلامت و پزشکی فرانسه و ایکول نرمال سوپریورین پاریس می گوید: در یک شلوغی ، شما نسبت به یک چهره خشمگینی که به شما نگاه می کند حساسیت بیشتری خواهید داشت، و نسبت به شخص خشمگینی که به جای دیگری نگاه می کند هوشیاری کمتری خواهید داشت.

بطور مشابه اگر فردی ترس را نشان دهد و به جهت خاصی نگاه کند، شما آن را خیلی سریعتر از زمانیکه احساسات مثبت دارد، شناسایی می کنید. چنین واکنش های سریعی می تواند یک هدف انطباق پذیر برای بقا را به خدمت گرفته باشد. به عنوان مثال ما در کنار شکارچیانی که می توانند حمله کنند، گاز بگیرند یا نیش بزنند تکامل یافتیم. یک واکنش سریع به فردی که تحت ترس قرار دارد، می تواند به ما کمک کند از خطر دوری کنیم. 

ال زین می گوید: در مقایسه با کار پیشین، یافته های ما نشان می دهد که مغز منابع پردازشی بیشتری را برای  احساسات منفی اختصاص می دهد که علامت تهدید به جای هرگونه نمایش احساس منفی می باشد.

سیگنال های الکتریکی اندازه گیری شده در مغز 24 داوطلب در حالی اندازه گیری شد که از آنها خواسته شده بود تا تصمیم بگیرند که بصورت دیجیتالی حالت صورت های خود را با خشم یا ترس جایگزین کنند. بعضی از صورت ها دقیقا یک حالت را نشان می دادند، اما در جهت زل زدن آنها تغییر داده می شد. در مجموع 1080 آزمایش انجام شد. نتیجه آنکه افزایش عصبانیت در یک محدوده غیر بالینی می تواند پردازش تهدیدهای مغز را مختل کند. هر چند ال زین و همکارانش در عوض دریافتند که عصبانیت غیر بالینی، رمزگذاری عصبی تهدید را به مدارهای محرکی منتقل می کند، که با ایجاد عمل از سوی مدارهای حسی به ما کمک می کند تا چهره ها را بشناسیم. محققان اظهارداشتند ، تعیین چنین نتایج مشابهی برای افرادی با درجه عصبانیتی در محدوده بالینی جالب می باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

جابر صادقی سراجی

جابر صادقی سراجی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
ارتقای عمده برای هدست واقعیت مجازی پروجکت مورفوس (Project Morpheus) سونی

ارتقای عمده برای هدست واقعیت مجازی پروجکت مورفوس (Project Morpheus) سونی

نسخه ارتقا یافته ای از پروچکت مورفوس، هدست واقعیت مجازی سونی برای پلی استیشن 4 و پی اس ویتا (PS Vita) در کنفرانس Game Developers Conference در سان فرانسیسکو رونمایی شده است. پروجکت مورفوس ابتدا سال 2014 به همراه میدان دید گسترده، ردیابی سر، استریواسکوپیک 3 بعدی و خروجی آزاد به تلوزیون برای تماشای محتوایی که کاربر می بیند رونمایی شد.

مطالعه متن کامل
آیا قابلیت World Flow در صفحه کلیدهای مایکروسافت به iOS ویا Android خواهد آمد؟

آیا قابلیت World Flow در صفحه کلیدهای مایکروسافت به iOS ویا Android خواهد آمد؟

اگر بخواهیم صادق باشیم، صفحه کلیدهای اندروید و iOS چندان چنگی به دل نمی زنند، ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید که مایکروسافت آماده انتشار صفحه کلید ویندوزی خود برای هر دو پلت فرم یاد شده است. البته ما در مورد قابلیت World Flow صحبت می کنیم که در حال حاضر فقط در صفحه کلیدهای ویندوزی و البته Microsaft Band قابل مشاهده است.

مطالعه متن کامل
انجام اولین شمارش جمعیت توده به صورت خودکار

انجام اولین شمارش جمعیت توده به صورت خودکار

کامپیوترها اقدام به اسکن تصاویر هوایی کرده و برای اولین بار شمارش جمعیت توده را به صورت خودکار در جهان به انجام رساندند

مطالعه متن کامل
ویدئو: 10 هدف برتر نجومی JPL ناسا برای اکتبر(مهر ماه) سال جاری (94)

ویدئو: 10 هدف برتر نجومی JPL ناسا برای اکتبر(مهر ماه) سال جاری (94)

اهداف برتر نجومی از قبیل ماه، شفق های قطبی، نور منطقه بروجی زیر ذره بین لابراتوار جت پروپولژن ناسا برای نمایش در برنامه ای اختصاصی

مطالعه متن کامل
پشتیبانی محققان واکسیناسیون، از تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن

پشتیبانی محققان واکسیناسیون، از تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن

تقریباً تمام عفونت ها، اگر بر اولین سیستم دفاعی بدن قالب شوند، می توانند ما را مبتلا کنند. به محض اینکه عفونتها از سد سطوح بلغمی (mucous surfaces) که دهان، چشم، شش ها و سیستم گوارشی ما را پوشانده عبور کنند ما مستعد به ابتلا به بیماری می شویم مگر آنکه پایداری سلول های ایمنیِ بدن ما را نجات دهد. اکنون پژوهشگران نشان داده اند که تنها یک ویروس فعال، باعث واکنش سیستم ایمنی بدن، در تولید سلول های محافظ سطوح بلغمی (اولین مرحله ای که مبارزه با عفونت به حمایت بهتر و بیشتری نیاز دارد) می شود.و از وقوع بیماری پیشگیری می کند.

مطالعه متن کامل