کوی دانش - kooy

کتانی های چاپ 3 بعدی آینده به صورت سفارشی برای پاهای شما طراحی شده است

کتانی های چاپ 3 بعدی آینده به صورت سفارشی برای پاهای شما طراحی شده است
02 دی
13:15 1394
فرض کنید وارد فروشگاهی شده اید، چند دقیقه روی تردمیل می دوید و سپس یک جفت کفش خریداری می کنید که دقیقا متناسب با خطوط و فرم کناره های پای شما دوخته شده است. آنچه گفتیم بنا به ادعای آدیداس در آینده محقق خواهد شد و کفش های کتانی به این شیوه به فروش می روند.

کفش جدید و مخصوص دوندگی آدیداس دارای یک زیره میانی می باشد که به صورت 3 بعدی چاپ شده است.
شرکت پوشاک و کفش ورزشی آدیداس به تازگی از کتانی Futurecraft خود پرده برداری نموده، کفشی مخصوص دو که زیره میانی آن به صورت سه بعدی چاپ شده است (منظور از زیره میانی همان لایه ای است که بین لایه دورنی که پا با آن تماس دارد و لایه بیرونی که با زمین برخورد می کند واقع می شود) به گفته آدیداس، زیره میانی را می توان به صورت سفارشی ساخت تا متناسب با هرگونه "نیاز لایه ای" پای شما باشد.
 برای انجام اندازه گیری های لازم جهت چاپ سه بعدی بخش سفارشی کفش، ابتدا متقاضی خرید کتانی باید روی تردمیلی که مجهز به تجهیزات خاصی است بدود. این تردمیل که مجهز به فناوری های اسکن پا می باشد اطلاعات را به کامپیوتری می فرستد که سپس طرحی را برای زیره میانی سفارشی تهیه می کند. فایل طراحی به پرینتر 3 بعدی ارسال شده و یک جفت کفش سفارشیِ مخصوص دو که با "خطوط و لبه ها و نقاط فشار دقیقِ" پای شما انطباق دارد تحویل می شود. 

 

آدیداس محصول جدید خود را با ویدئویی معرفی کرده است که از نمای نزدیک، پخت لیزر انتخابی یا SLS یا همان روند چاپ سه بعدی مورد استفاده برای خلق کفش را نشان می دهد. این ویدئو در سایت یوتیوب منتشر شده است. در روش SLS، لیزر مواد پودری را که در این مورد خاص، پلی اورتان ترموپلاستیک یا TPU می باشد به هم متصل می سازد تا شیء جامدی را شکل بدهد. زیره میانی که به این ترتیب به هم متصل شده است از بستر مواد پودری برمی خیزد. سپس قالب ریزی شده و به صورت کتانی شکل داده می شود. آدیداس برای اصلاحات لازم در این روند همکاری نزدیکی را با شرکت چاپ سه بعدی Materialise داشته است. 

به گفته اریک لیدکه، یکی از اعضای هیئت مدیره آدیداس: "هرچند کتانی هایی که در ویدئوی منتشره از سوی آدیداس  به صورت سه بعدی آماده می شوند مناسب دوندگان هستند اما تکنیک تولیدشان می تواند نیازهای هر ورزشکاری را تامین نماید."
زیره میانی که به روش چاپ سه بعدی تهیه شده با استفاده از تکنیک پخت لیزر انتخابی ساخته شد.
خبر خوب آنست که آدیداس  قصد توسعه فناوری یاد شده را دارد، زیرا یکی از سرسخت ترین رقبای این شرکت (نایک) هم اکنون کفش های چاپ سه بعدی مخصوص دوندگان را عرضه می کند، سال گذشته بود که نایک ویدئوی مربوط به کفش استوک دار Vapor Ultimate خود را منتشر ساخت، این کفش ها با استفاده از چاپ سه بعدی و روند تولید دیگری به نام بافندگی 3 بعدی ساخته شده است. در بافندگی 3 بعدی، ماشین، فایل کامپیوتری را تبدیل به منسوج بدون دوخت یا در این مورد خاص کفش بدون دوخت و برش می کند که همانند جوراب در پای شخص جای می گیرد.
سایر برندهای لباس نیز از چاپ سه بعدی برای خلق کتانی های سفارشی جهت استفاده روزانه بهره می گیرند. به عنوان مثال، «یونایتد نُد» یک شرکت طراحی بریتانیایی با استفاده از چاپ سه بعدی کفش های پاشنه بلند زیبایی ساخته است. فیتز نیز شرکتی است که با استفاده از همین فناوری کفش های چاپ سه بعدی سفارشی تولید می نماید که ظاهری همچون کفش های تخیلی دارند. 

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تأثیر منفی تغییرات اقلیمی بر ماهیان جنوبگان

تأثیر منفی تغییرات اقلیمی بر ماهیان جنوبگان

پژوهش های جدید نشان میدهند، ترکیب عواملی نظیر افزایش مقادیر دی اکسید کربن و درجه حرارت آب اقیانوسی تأثیر بسیار شاخصی بر بقای گونه ای از اژدها ماهی جنوبگانی با نام علمی Gymnodraco acuticeps می گذارد.

مطالعه متن کامل
سیب زمینی شیرین: فواید آن برای سلامتی، خطرات و حقایقی درباره مواد مغذی آن

سیب زمینی شیرین: فواید آن برای سلامتی، خطرات و حقایقی درباره مواد مغذی آن

اگر چه آنها به انداه کافی نرم و خامه مانند هستند تا از آنها در پخت کیک استفاده شود تا به آنها دسر بگوییم، ولی سیب زمینی های شیرین علاوه بر این، جزء سبزیجات مغذی محسوب می‌شود. متخصص تغذیه سن دیاگو، لورا فلورس، می گوید: «سیب زمینی های شیرین حاوی مقادیر زیادی ویتامین A ، B5، B6، تیامین، نیاسین و ریبوفلاوین هستند و به دلیل رنگ نارنجی شان، مقادیر زیادی کاروتنوئید دارند.» علاوه بر این، آنها بدون چربی هستند و نسبتاً سدیم کمی دارند. کالری آنها کمتر از سیب زمینی سفید است، اگرچه قند بیشتری دارند.

مطالعه متن کامل
سیتی مپس، نقشه های شخصی و مبتنی بر مکان خود را برای سرتاسر جهان عرضه داشت

سیتی مپس، نقشه های شخصی و مبتنی بر مکان خود را برای سرتاسر جهان عرضه داشت

خیلی وقت ها برای شما هم اتفال می افتد که مثلا علی رغم اینکه 5 سال ساکن جایی بوده اید بازهم مطمئن نیستید پیتزا فروشی محبوبتان در خیابان فرعی 17 است یا 18، البته این را می دانید که بین خیابان اصلی 5 و 6 یک جایی هست ولی شماره خیابان فرعی را دقیقا یادتان نمی آید. اگر اسم پیتزا فروشی را بدانید گوگل مپس به شما کمک می کند اما اگر ندانید چه؟ واقعا بعضی از ماها چقدر فراموشکاریم! "یک توصیه به جا از طرف دوست آدم بهتر از100 توصیه از طرف غریبه هاست".

مطالعه متن کامل
دو ژن مرتبط با ناتوانی فکری، باعث ایجاد چین و چروک های مدور پوستی روی اندام های بدن می شوند

دو ژن مرتبط با ناتوانی فکری، باعث ایجاد چین و چروک های مدور پوستی روی اندام های بدن می شوند

متخصصین ژنتیکی بالینی موفق به شناسایی دو ژنی شدند که سندرم مادرزادی نادر شناخته شده ای با نام چین و چروک های پیرامونی پوست نوع kunze را ایجاد می کنند. کمتر از 12 مورد جهانی از این سندرم گزارش شده و در حقیقت این سندرم به شدت نادر است.

مطالعه متن کامل
بروزرسانی اینستاگرام: اضافه کردن فیلتر‌های جدید و پشتیبانی از هشتگ‌های شکلک

بروزرسانی اینستاگرام: اضافه کردن فیلتر‌های جدید و پشتیبانی از هشتگ‌های شکلک

اگر یکی از طرفداران و کاربران اینستاگرام هستید برای شما خبر‌های هیجان‌انگیزی داریم. فیلتر‌های جدیدی به نام‌های Lark، Reyes و Juno به این برنامه اضافه شد.

مطالعه متن کامل