کوی دانش - kooy

استفاده حافظان محیط زیست از مگس گوشت به عنوان ابزاری برای نظارت بر پستانداران

استفاده حافظان محیط زیست از مگس گوشت به عنوان ابزاری برای نظارت بر پستانداران
28 آذر
12:15 1394
محققان، استفاده از تشخیص دی ان ای پستانداران در احشای بی مهره داران را به عنوان روشی برای مطالعه تنوع پستانداران پیشنهاد داده اند، اما در این رابطه هنوز دغدغه های خاصی پابرجا هستند. برای برطرف سازی این دست دغدغه ها محققان دست به مطالعه زده و دریافتند به مدت 1 الی 4 روز بعد از تغذیه، دی ان ای پستانداران در احشای مگس گوشت باقی می ماند و آغازگرهایی را تولید می کند که به بارکدهای دی ان ای پستاندار می چسبند و می توانند گونه های پستانداران مشابه هم را از هم تمیز بدهند، درعین حال این آغازگرها به دی ان ای مگس گوشت متصل نمی شوند.

محققان از مگس گوشت برای نمونه برداری از دی ان ای پستانداران و توسعه ابزاری جهت نظارت بر پستانداران استفاده می کنند.
به گفته برنامه ارزیابی جهانیِ پستانداران که هدفش جمع آوری داده در زمینه وضعیت و تهدیداتی که متوجه پستانداران در سرتاسر جهان است بیشتر گونه های پستانداران مناطق استوایی یا در معرض تهدید قرار دارند یا اطلاعات چندانی در موردشان در دسترس نیست. فقدان دانش در مورد پستانداران استوایی را می توان به ابزارهای ناکافی و انرژی بری نسبت داد که درحال حاضر برای شناسایی و مطالعه این گونه های جانوری به کار می رود، از جمله ابزارهای سنتی مورد استفاده برای تشخیص پستانداران می توان به رمزگشایی از ردپا و نشانه هایی  که هنگام عبور حیوانات از میان جنگل کشف می شود و همین طور استفاده از قفس و تور که البته این موارد آخری به دلیل ملاحظات اخلاقی چندان پذیرفتنی نیست، اشاره کرد. اخیراً نیز برای نظارت بر وضعیت پستانداران از تله دوربینی استفاده می شود که البته شرط مفید واقع شدن آن ثبت تصاویر واضح است. 
برخلاف انسان ها، تعدادی از حیوانات می توانند سایر پستانداران را مخصوصا اگر پستاندار مورد نظر طعمه آنها باشد راحت در جنگل پیدا کنند. با توجه به پیشرفت های مدرنی که در فناوری توالی سازی دی ان ای صورت گرفته است، تشخیص حضور پستانداران جنگلی بر اساس تعیین دی ان ای آنها در احشای بی مهره داران، راهبرد بالقوه ای برای مطالعه تنوع گونه های پستانداران در اختیار قرار داده است.
مگس گوشت، همان مگس های مزاحمی است که دور و بر غذای روی میز یا مدفوع، جراحت، لاشه حیوانات وحشی که در جنگل های استوایی موجود است یافت می شود، می تواند نسبت به سایر بی مهره داران ابزار مناسب تری را برای نمونه گیری از دی ان ای پستانداران در اختیار قرار بدهد، زیرا این مگس ها صرف نظر از سکونتگاه های خود عادات تغذیه غیر گزینشی دارند. توانایی مگس ها در زمینه تمرکز بر روی دی ان ای مدفوعی به هنگام تغذیه، از دیگر مزیت هایشان به شمار می رود. Chrysomya megacephala، مگس گوشتی که معمولا در سرویس های بهداشتی یافت می شود از جمله اولین و فراوان ترین گونه های بی مهره دارانی است که در محل لاشه حیوانات در جنگل های استوایی شبه جزیره مالزی نیز یافت می شود.
  دی ان ای پستاندارانی که مگس های گوشت از آنها تغذیه می کنند معمولا طی روند هضم به قطعات کوچکی تجزیه می شود. همین مسله دو دغدغه مهم را در مورد پایداری دی ان ای برگرفته از مگس گوشت به عنوان ابزار مانیتورینگ پستانداران به وجود آورد که عبارتند از: دی ان ای پستاندار تا چه زمانی  در احشای مگس باقی می ماند؟ برای به حداکثررسانی شانس تشخیص موفق، چه بخش خاصی از دی ان ای پساتاندار را باید هدف قرار داد؟
برای پاسخ به سوال اول یک کلونی از مگس های گوشت در محل لابراتوار the Museum Zoology دانشگاه مالزی پرورش داده شدند. به مدت زمان مشخصی مگس ها گرسنه نگاه داشته شده و سپس احشای آنها تشریح شد. در نتیجه این آزمایش مشخص شد که دی ان ای گاوها در احشای مگس های گوشت بزرگسال به مدت 1 الی 4 روز بعد از تغذیه دوام می آورد. به این ترتیب دی ان ای بایستی ظرف یک روز از زمان گرفته شدن مگس گوشت از احشاء آن استخراج شود تا بتوان دی ان ای پستاندار را با کمیت و کیفیت دلخواه بدست آورد. 
اما برای پاسخ به سوال دوم مبنی بر آنکه کدام یک از بخش های دی ان ای را باید هدف گرفت؟ محققان تصمیم به طراحی آغازگرهایی گرفتند که بخش بارکد دی ان ای دی ان ای میتوکندریا را هدف بگیرد، با مطالعه این بخش می توان گونه های پستانداران مشابه را از هم تمیز داد. تیم محققان اقدام به طراحی آغازگرهایی به شکل تگ نمودند که به بخش کوچکی از بارکدهای دی ان ای پستاندار متصل شده، اما به دی ان ای مگس گوشت متصل نمی گردد. این آغازگرها به دی ان ای امکان می دهند تا طی روندی به نام PCR کپی شده و تعداد کافی از کپی ها تولید شود که توالی ساز دی ان ای بتواند آنها را بخواند. منطقه هدف بارکد دی ان ای  که توسط آغازگر تقویت شده است به اندازه لازم کوتاه است تا بتوان آنرا از میان سایر بخش های مربوط به دی ان ای پستاندار هضم شده تشخیص داد و توسط توالی سازهای دی ان ای عملکرد بالا توالی سازی نمود. البته درعین حال همین بخش کوچک دارای مقدار کافی اطلاعات است که حتی گونه های پستاندار شبیه هم را نیز بتوان با توجه به این اطلاعات از هم تشخیص داد.
درحال حاضر، محققان Museum Zoology مشغول مقایسه تشخیص موفقیت آمیز پستانداران موجود در یک جنگل با استفاده از اطلاعات درون احشای مگس های گوشتی در قیاس با اطلاعات بدست آمده در روش هایی همچون تله های قفس، تور، تله های دوربینی، تله های مویی و نمونه های پراکنده می باشند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
الگوریتم خلاق به رمزگشایی از نحوه عملکرد دارو داخل بدن کمک می کند

الگوریتم خلاق به رمزگشایی از نحوه عملکرد دارو داخل بدن کمک می کند

محققان الگوریتمی کامپیوتری را توسعه داده اند که در شناخت نحوه تولید اثرات دارویی داخل بدن انسان مفید است. محققان می توانند با استفاده از نتایج این مطالعه، داروهایی تولید نمایند که کارآمدی بالاتری داشته و نسبت به اثرات جانبی کمتر مستعد باشند، یا مثلا شیوه هایی جهت تنظیم فعالیت دارویی را به بیماران پیشنهاد بدهند و موارد استفاده درمانی منحصر به فردی را جهت ترکیب های جدید و موجود دارویی تعیین نمایند.

مطالعه متن کامل
خال های پروانه از کجا آمده است؟

خال های پروانه از کجا آمده است؟

محققان دانشگاه کورنل با دستکاری یکی دو ژن، اقدام به تغییر الگوی موجود روی بال های یک نوع پروانه نمودند. طرحی که حاصل شده اثر هنری بزرگی نیست اما نشانه مهمی است برای شناخت نحوه تکامل پروانه ها و احتمالاً شناختی از نحوه تکامل الگوهای رنگ، اشکال و سایر الگو ها در گونه های جانوری دیگر.

مطالعه متن کامل
محققان و موفقیت در جداسازیِ زیست نشانگرهایِ منحصر به فردِ ادراری جهت تشخیص سرطان آدرنال

محققان و موفقیت در جداسازیِ زیست نشانگرهایِ منحصر به فردِ ادراری جهت تشخیص سرطان آدرنال

بنا به نتایج حاصل از مطالعه ای که به تازگی در کنگره سالیانه بالینی انجمن جراحان آمریکا ارائه شده است تحلیل جهانی صورت گرفته از متابولیت ها و مولکول های کوچک موجود در نمونه های ادرار بیماران مبتلا به سرطان آدرنال، منجر به شناسایی چهار زیست شیمی شده است که وقتی با هم اندازه گیری می شوند در تشخیص تومورهای خوش خیم و بدخیم آدرنال مفید خواهند بود.

مطالعه متن کامل
جشن تولد دوسالگی کورتانا با قابلیت های جدید

جشن تولد دوسالگی کورتانا با قابلیت های جدید

کورتانا دوساله شد. دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت در دوم آوریل سال 2014 در یک کنفرانس رونمایی شد. در اولین حضور، کورتانا در ویندوز فون 8.1 ظاهر شد و برخی فرامین صوتی را دریافت و برخی جستجوها را انجام می داد. سپس خودش را به ویندوز 10، اندروید و iOS رسانید. برای بررسی قابلیت های جدید کورتانا با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
 کشف نتایج شگفت انگیز در زمینه دلایل بروز فلج مغزی

کشف نتایج شگفت انگیز در زمینه دلایل بروز فلج مغزی

لازم است متخصصان امر نسبت به استفاده گسترده تر از تست ژنتیک در کودکان مبتلا به CP اقدام کنند. فلج مغزی، رایج ترین دلیل ناتوانی فیزیکی در کودکان دانسته می شود و از جمله دلایل ذکر شده برای آن می توان به فاکتورهایی نظیر اختناق به هنگام تولد، سکته و عفونت هایی اشاره کرد که در مغز نوزادان روی می دهد. اکنون تیمی از محققان در مطالعه ای که نتایج آن قطعا دانسته های ما را زیرورو خواهد کرد موفق به شناسایی مدرک متقنی در زمینه دلایل ژنتیکی بروز فلج مغزی شده اند که دانسته های ایشان را از این بیماری دگرگون می سازد.

مطالعه متن کامل