کوی دانش - kooy

هایابوسای 2، در راه مواجهه با سیارک هدف

هایابوسای 2، در راه مواجهه با سیارک هدف
26 آذر
08:23 1394
هایابوسای 2 که در تاریخ 3 دسامبر سال 2013 از مرکز فضایی تانگاشیما به فضا پرتاب شد ماموریت دارد که نه تنها بر روی سیارکی فرود بیاید، بلکه آنرا بمباران نیز نماید

بنا به تاییدی که از سوی آژانس اکتشافات هوافضایی ژاپن یا اختصاراً (JAXA) صورت گرفته است، پروب هایابوسای 2 این نهاد فضایی با موفقیت از «جاذبه زمین» برای پرتاب خود به سوی میعادگاهش روی سیارک هدف استفاده کرده است. براین اساس، این فضاپیمای فاقد سرنشین در تاریخ 3 دسامبر، درحالیکه نزدیک ترین فاصله آن با زمین 3090 کیلومتر بود، ساعت  07:08 بعدازظهر به وقت ژاپن از مقابل زمین رد شد و بر فراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزایر هاوایی عبور کرد. 


هایابوسای 2 در تاریخ 3 دسامبر سال 2014 از مرکز فضایی تانگاشیما به فضا پرتاب شد و ماموریت آن شامل فرود آمدن روی یک سیارک و نیز بمباران آن می شود. این فضاپیما که مجهز به پیشرانه های یونی می باشد سال گذشته را در یک مدار خورشیدی به سر برده است، بدین ترتیب وقتی که هایابوسا مجددا به زمین برسد به واسطه جاذبه زمین مسیرش تا 80 درجه تغییر پیدا کرده و سرعت آن از 1.6 کیلومتر بر ساعت به 31.9 کیلومتر بر ساعت به نسبت خورشید می رسد و در تاریخ جولای سال 2018 با سیارک نوع C به نام 1999 JU3 که با عنوان Ryugu هم شناخته می شود مواجه خواهد شد.
 هایابوسای 2 در مسیر عبور خود از مقابل زمین توسط نهاد فضایی ژاپن و نیزDeep Space Network ناسا و ایستگاه زمینی فضایی عمیق اِسا نیز تعقیب شد و وضعیت خوب فضاپیما  که هم اکنون در فاصله 4.15 کیلومتری از زمین به سر می برد تایید شد. همچنین به هنگام عبور از مقابل زمین، دوربین-تلسکوپ ONC-T این پروب تصاویری را نیز از سیاره مادر ثبت نمود. 


وقتی هایابوسای 2 به مقصد خود برسد، با استفاده از ابزارهای مختلفی که دارد اقدام به مطالعه JU3 و نیز استفاده از قلاب نمونه ای خواهد کرد تا مواد لازم را از سطح و درون سطح این سیارک جمع آوری کند. سپس مواد جمع آوری شده به وسیله ورود مجدد انتقال پیدا کرده و به جو زمین پرتاب می شود تا فضاپیمای اصلی نیز بعد از تکمیل ماموریت خود که شامل 18 ماه اقامت در JU3 می شود به زمین بازگردد.


افزون بر این، هایابوسای 2 اقدام به حمل ناوگان کوچکی از کاوشگر ها برای مطالعه سطح سیارک خواهد کرد. از جمله کاوشگرهای مزبور می توان به یک جفت Minerva II که برای راه رفتن روی سطح سیارک 900 متری دارای گرانش ناچیز طراحی شده است و کاوشگر MASCOT اشاره داشت.


اما جالب ترین بخش این ماموریت استفاده از (Small Carry-on Impactor (SCI خواهد بود که در اصل کلاهک بازوکای فضایی است. SCI متشکل از مواد منفجره ای است که در داخل مخروطی با پوشش 2 کیلوگرمی از جنس مس قرار داده شده است. وقتی SCI روی سطح سیارک شلیک کند، مواد منفجر شده و مس تبدیل به گلوله مذابی می شود که دهانه ای را در سایرک ایجاد خواهد کرد و مواد مدفون آنرا که از نورخورشید و اشعه مضر آن میلیاردها سال پنهان بوده اند در معرض دید قرار می دهد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
نیمه رساناهای ظریف از طریق گذارِ Mott منتقل می شوند

نیمه رساناهای ظریف از طریق گذارِ Mott منتقل می شوند

در تصویر، چیدمانی برای گذارهای 2 بُعدی دیده می شود.

مطالعه متن کامل
Impossible، دوچرخه الکتریکی تاشو که در کوله پشتی شما جا می شود

Impossible، دوچرخه الکتریکی تاشو که در کوله پشتی شما جا می شود

اخیرا، محصولات تاشوی کم حجم و دوچرخه های الکتریکی، هردو به بستر تازه و گسترده ای برای بروز نوآوری و خلاقیت مهندسان و طراحان تبدیل شده اند. اما نظرتان درباره ی دوچرخه ای تاشو و الکتریکی چیست؟ Impossible دوچرخه ای که ساخت آن برای تیمی از مهندسین چینی 3 سال طول کشیده است. این دوچرخه، پس از تا شدن، حتی در یک کوله پشتی معمولی جا می شود و در جاده، به لطف موتور Brushless الکتریکی خود (موتوری سنکرون که توسط یک منبع برق DC تغذیه می شود)، می تواند به سرعت 20 کیلومتر بر ساعت برسد.

مطالعه متن کامل
ساخت جلیقه های ضدگلوله بالستیک و سبک با استفاده از گرافن

ساخت جلیقه های ضدگلوله بالستیک و سبک با استفاده از گرافن

در حالی که گرافن سالهاست به عنوان سخت ترین ماده جهان شناخته شده است، امروزه بیشتر مطالعات بر خاصیت استحکام کششی آن متمرکز شده اند. استحکام کششی، حداکثر تنشی است که یک ماده در حالت کشش می تواند تحمل کند، پیش از آنکه به گسیختگی ماده منجر شود. بر اساس پژوهش های انجام شده در دانشگاه رایسِ شهر هوستون، پیش از این توانایی این ماده در جذب ضربه های ناگهانی، بطور کامل کشف نشده بوده و حال نتایج مطالعات حاکی از آن است که این ماده، در آزادسازی و جذب انرژی جنبشی، 10 برابر فراتراز فولاد عمل می کند. ویژگی خاصی که آن را به گزینه ای عالی برای ساخت جلیقه های محافظ بدن ، با وزن کم تبدیل خواهد کرد.

مطالعه متن کامل
 پوشش تهیه شده از سلول های پوستی زمان مداوای بیماران دچار سوختگی را به نصف تقلیل می دهد

پوشش تهیه شده از سلول های پوستی زمان مداوای بیماران دچار سوختگی را به نصف تقلیل می دهد

تصویر: نمونه ای از زیست ماده مداواکننده سوختگی. ممکن است در آینده نه چندان دور، مداوای بیمارانی که از سوختگی رنج می برند به نیمی از زمان حاضر احتیاج داشته باشند. در این صورت باید ممنون پوشش زیست تجزیه شونده ای باشیم که سلول های پوستی پرورشی را مستقیما روی محل سوختگی قرار می دهد.

مطالعه متن کامل
برگشت زمان با کنترل برهمکنش مغناطیسی

برگشت زمان با کنترل برهمکنش مغناطیسی

در بیشتر مواد، مشخصه مغناطیسی ماکروسکوپی زمانی ظاهر می شود که مگنت های کوچک میکروسکوپی در سرتاسر جامد با یک الگوی ثابت تراز شوند.

مطالعه متن کامل