کوی دانش - kooy

هایابوسای 2، در راه مواجهه با سیارک هدف

هایابوسای 2، در راه مواجهه با سیارک هدف
26 آذر
08:23 1394
هایابوسای 2 که در تاریخ 3 دسامبر سال 2013 از مرکز فضایی تانگاشیما به فضا پرتاب شد ماموریت دارد که نه تنها بر روی سیارکی فرود بیاید، بلکه آنرا بمباران نیز نماید

بنا به تاییدی که از سوی آژانس اکتشافات هوافضایی ژاپن یا اختصاراً (JAXA) صورت گرفته است، پروب هایابوسای 2 این نهاد فضایی با موفقیت از «جاذبه زمین» برای پرتاب خود به سوی میعادگاهش روی سیارک هدف استفاده کرده است. براین اساس، این فضاپیمای فاقد سرنشین در تاریخ 3 دسامبر، درحالیکه نزدیک ترین فاصله آن با زمین 3090 کیلومتر بود، ساعت  07:08 بعدازظهر به وقت ژاپن از مقابل زمین رد شد و بر فراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزایر هاوایی عبور کرد. 


هایابوسای 2 در تاریخ 3 دسامبر سال 2014 از مرکز فضایی تانگاشیما به فضا پرتاب شد و ماموریت آن شامل فرود آمدن روی یک سیارک و نیز بمباران آن می شود. این فضاپیما که مجهز به پیشرانه های یونی می باشد سال گذشته را در یک مدار خورشیدی به سر برده است، بدین ترتیب وقتی که هایابوسا مجددا به زمین برسد به واسطه جاذبه زمین مسیرش تا 80 درجه تغییر پیدا کرده و سرعت آن از 1.6 کیلومتر بر ساعت به 31.9 کیلومتر بر ساعت به نسبت خورشید می رسد و در تاریخ جولای سال 2018 با سیارک نوع C به نام 1999 JU3 که با عنوان Ryugu هم شناخته می شود مواجه خواهد شد.
 هایابوسای 2 در مسیر عبور خود از مقابل زمین توسط نهاد فضایی ژاپن و نیزDeep Space Network ناسا و ایستگاه زمینی فضایی عمیق اِسا نیز تعقیب شد و وضعیت خوب فضاپیما  که هم اکنون در فاصله 4.15 کیلومتری از زمین به سر می برد تایید شد. همچنین به هنگام عبور از مقابل زمین، دوربین-تلسکوپ ONC-T این پروب تصاویری را نیز از سیاره مادر ثبت نمود. 


وقتی هایابوسای 2 به مقصد خود برسد، با استفاده از ابزارهای مختلفی که دارد اقدام به مطالعه JU3 و نیز استفاده از قلاب نمونه ای خواهد کرد تا مواد لازم را از سطح و درون سطح این سیارک جمع آوری کند. سپس مواد جمع آوری شده به وسیله ورود مجدد انتقال پیدا کرده و به جو زمین پرتاب می شود تا فضاپیمای اصلی نیز بعد از تکمیل ماموریت خود که شامل 18 ماه اقامت در JU3 می شود به زمین بازگردد.


افزون بر این، هایابوسای 2 اقدام به حمل ناوگان کوچکی از کاوشگر ها برای مطالعه سطح سیارک خواهد کرد. از جمله کاوشگرهای مزبور می توان به یک جفت Minerva II که برای راه رفتن روی سطح سیارک 900 متری دارای گرانش ناچیز طراحی شده است و کاوشگر MASCOT اشاره داشت.


اما جالب ترین بخش این ماموریت استفاده از (Small Carry-on Impactor (SCI خواهد بود که در اصل کلاهک بازوکای فضایی است. SCI متشکل از مواد منفجره ای است که در داخل مخروطی با پوشش 2 کیلوگرمی از جنس مس قرار داده شده است. وقتی SCI روی سطح سیارک شلیک کند، مواد منفجر شده و مس تبدیل به گلوله مذابی می شود که دهانه ای را در سایرک ایجاد خواهد کرد و مواد مدفون آنرا که از نورخورشید و اشعه مضر آن میلیاردها سال پنهان بوده اند در معرض دید قرار می دهد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
نهنگ های کوهان دار به هنگام مهاجرت، در گودال های کوهستان های زیر آبی توقف می کنند

نهنگ های کوهان دار به هنگام مهاجرت، در گودال های کوهستان های زیر آبی توقف می کنند

بنا به نتایج تحقیقی که به تازگی انجام گرفته است کوهستان های زیرآبی واقع در اقیانوس آرام جنوبی، زیستگاه های توقف مهمی در مسیرهای مهاجرتی جمعیت در معرض خطر انقراض نهنگ های کوهان دار را در اختیار قرار می دهد. نهنگ های کوهان دار را در تمام اقیانوس های کره زمین، از آبهای یخ زده تا ابهای استوایی می توان یافت.

مطالعه متن کامل
روشی جدید برای جلوگیری از کوری در بیماران دیابتی

روشی جدید برای جلوگیری از کوری در بیماران دیابتی

تحقیقات جدید در زمینه کشت سلول‌های چشم انسان نشان می دهد که ممانعت و جلوگیری از فعالیت پروتئین عامل رشد رگ های خونی در دیابت نوع 1، روشی جدید برای درمان و پیشگیری از کوری دیابتی در بیماران می باشد.

مطالعه متن کامل
وسیله نقلیه‌ی الکتریکیِ WalkCar شبیه به لپ‌تاپی است که سوارش شده‌اید.

وسیله نقلیه‌ی الکتریکیِ WalkCar شبیه به لپ‌تاپی است که سوارش شده‌اید.

قبلاً نیز وسایل نقلیه‌ی الکتریکی و قابل حمل بسیاری از جمله اسکوترهای کوچک و اسکیت‌بردها عرضه شده است. اما WalkCar که محصول جدید Cocoa Motors است این وسایل الکتریکی را وارد عرصه‌ی جدیدی می‌کند. این محصول تقریباً مانند Segway (نوعی اسکوتر) مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اندازه‌ی آن کمی بزرگتر از یک لپ‌تاپ است.

مطالعه متن کامل
کشف درنده ای خرچنگ مانند در سایت غنی فسیل های 508 میلیون ساله

کشف درنده ای خرچنگ مانند در سایت غنی فسیل های 508 میلیون ساله

پروانه ها، عنکبوت ها و خرچنگ ها چه چیزی مشترکی دارند؟ آن ها همه اقوام نجات یافته گونه ای تازه کشف شده با نام Yawunik kootenayi هستند. موجودی دریایی با دو جفت چشم و چنگ های زائد برجسته که 508 میلیون سال پیش (بیش از 250 میلیون سال قبل از اولین دایناسور) زندگی می کرده است.

مطالعه متن کامل
گوگل درحال ساخت ربات هایی است که می توانند روزی به عمل جراحی کمک کنند

گوگل درحال ساخت ربات هایی است که می توانند روزی به عمل جراحی کمک کنند

دفعه بعد که شما به عمل جراحی نیاز دارید، ربات های گوگل ممکن است برش ها را انجام دهد. غول فضای مجازی قصد دارد با شرکت آرایشی و بهداشتیِ جانسون و جانسون برای تولید ماشین های "کمک جراح" برای اتاق های عمل بیمارستان همکاری کند.

مطالعه متن کامل