کوی دانش - kooy

سلول های تومور پروستات را می توان با استفاده از درمان توسط «ژن خودکشی» از میان می برد

سلول های تومور پروستات را می توان با استفاده از درمان توسط «ژن خودکشی» از میان می برد
24 آذر
13:15 1394
نتایج حاصل از مطالعه آزمایشی بالینی طولانی مدتی که توسط محققان سرطان در بیمارستان متودیست هیوستون انجام شده است نشان می دهد پرتودرمانی در ترکیب با "معالجه ژنی خودکشی"، تکنیکی که در آن سلول های سرطان پروتستات به صورت ژنتیکی دستکاری می شوند تا سیستم ایمنی بیمار را وادار به حمله به این سلول ها نمایند، راهبرد موثر و ایمن تری را در مقابله با بیماری در اختیار قرار می دهد.

تصویر فوق: عکسی که در سمت چپ وجود دارد سرطان پروستات تهاجمی بدخیم را قبل از معالجه نشان می دهد. در تصویری که سمت راست مشاهده می شود، شواهدی از سرطان بعد از معالجه ژنی ترکیبی و رادیوتراپی را می توان دید. 

یافته های مزبور درنسخه آنلاین 12 دسامبر (Journal of Radiation Oncology (JRO منتشر شده است. 

مابین سال های 1999 و 2003 تعداد 66 بیمار مبتلا به سرطان پروستات در فاز دو مطالعه بالینی شرکت داشته و به دو گروه تقسیم شدند. یکی از این گروه ها که سلول های سرطانی شان محدود به پروستات بود، به عنوان گروه Arm A دسته بندی شده و صرفاً پرتودرمانی دریافت داشتند، درحالیکه گروه دیگر سرطان پروستات تهاجمی تری داشته و به عنوان گروه Arm B دسته  بندی شده و هم پرتودرمانی و هم هورمون درمانی برایشان تجویز شد. بیماران گروه Arm B سه بار معالجه را دریافت داشتند.

 به گفته ای.برایان باتلر، ام. دی، رئیس دپارتمان انکولوژی پرتوی متودیست هیوستون و نویسنده ارشد مقاله منتشر شده در JRO  "ما از آدنوویروس استفاده کردیم، ویروسی شبیه آنچه موجب سرماخوردگی معمولی می شود تا بتوانیم عامل معالجه یعنی ژن ویروس تب خالی را که آنزیم تیمیدین کیناز یا TK را تولید می کند به صورت مستقیم به درون سلول ها حمل نماییم. بعد از حمل شدن ژن ویروس تبخال به محل موردنظر، این ژن شروع به تولید TK نمود و ما نیز داروی ضد تبخال والاسیکلوویر را  که استفاده از آن رایج می باشد در اختیار بیمار گذاشتیم. ترکیب مذکور به دی ان ای تبخال حمله کرد و سلولهای تومور تولید کنننده TK خود را از میان بردند، به همین خاطر نام این روند درمانی را "معالجه ژنی خودکشی" گذاشتیم. 

باتلر اظهار می دارد بعد از آغاز تخریب سلول های تومور توسط والاسیکلویر (با نام تجاری والترکس) که فعالسازی شده است، به سیستم ایمنی بدن نیز که پیش از این از وجود سرطان بی خبر بوده هشدار داده می شود و این همان موقع مناسب برای انجام حمله ای گسترده می باشد.

باتلر استاد انکولوژی پرتوی در Weill Cornell Medicine ادامه می دهد: "موفق به تولید واکسنی با استفاده از سلول های سرطانی خود بیمار شده ایم، معالجه ای که در کنار درمان های هورمونی و پرتودرمانی سنتی می تواند نقش تکمیل کننده را داشته و آنها را نیز تقویت نماید."

بنا به نتایجی که در ژورنال JRO منتشر شده است، پیامد طولانی مدتی که در انتظار بیماران مبتلا به سرطان پروستاتِ دریافت کننده ژن تراپی به علاوه رادیوتراپی با یا بدون معالجه هورمونی می باشد امیدوارکننده است. 62 بیمار حاضر در هر کدام از گروه ها که در انجام معالجه بالینی حضور داشتند آزادی 5 ساله بسیار بالایی از نرخ های شکست نشان دادند، بدین معنا که با استفاده از تست زیست شیمیایی به ترتیب 94 درصد و 91 درصد هیچ نوع نشانه ای مبنی بر عود سرطان مشاهده نشد. بیوپسی های پروستات  که طی ماه بیست و چهارم بعد از تکمیل معالجه انجام شد در 83 درصد از بیماران گروه Arm A و 79 درصد از بیماران گروه Arm B منفی بودند.  

 به ازای تمام فاکتورهای ارزشگذارانه، پیامد ها از پیامدهای کسب شده با استفاده صرف از پرتودرمانی (در داده های کسب شده از مطالعات تاریخی که به عنوان کنترل استفاده شده بودند) بسیار بالاتر بود.

به گفته بین ته، ام. دی، نایب رئیس دپارتمان انکولوژی پرتوی هیوستون متودیست و نویسنده ارشد مقاله JRO: "نتایج کسب شده بسیار مطلوب هستند، مخصوصا با در نظر گرفتن این نکته که بیماران شرکت کننده در انجام مطالعه بالینی از طرف پزشکان خود جواب شده بودند. اعتقاد راسخ ما آنست که روش ابداعی استراتژی معالجاتی بسیار مناسبی است."

 ته در تکمیل نتایج درمانی چشمگیر این مطالعه بالینی اظهار می دارد: درحقیقت اکثر بیماران حاضر در این بررسی عوارض جانبی یا مشکلات بسیار کمی را تجربه کردند. مطالعه بالینی مرحله سوم که ارزیابی کارآمدی و ایمنی نهایی معالجه ژنیِ در محلِ ایمونولوژی، قبل از تایید روش درمان توسط اداره غذا و داروی آمریکا می باشد نیز، هم اکنون در حال صورت گرفتن است. سرطان پروستات رایج ترین نوع سرطان در مردان بوده و نرخ مرگ و میر بالایی را موجب می شود. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
بررسی دقیق Selfie Brush (نسخه 6 آیفون)

بررسی دقیق Selfie Brush (نسخه 6 آیفون)

در گذشته، اگر می‌خواستند تصویری از خود برای بعد از مرگ باقی بگذارند، یک نقاش پرتره استخدام می‌کردند تا با هفته‌ها کار طولانی، با رعایت تمام جزئیات، تصویری از صورتشان نقاشی کند. باظهور ویدئو کنفرانس‌ها، دوربین‌هایی که جلوی صورت قرار می‌گیرند، تبدیل به بخشی ضروری از فناوری شدند. مدت زیادی طول نکشید تا افراد به هنر گرفتن عکس‌های پرتره‌ای از خود دست پیدا کنند. زمانی که اینستاگرام راه‌اندازی شد، هر کسی می‌توانست تصاویری از خود را در دنیا منتشر کند. تحت این شرایط، اکنون ترکیب وسیله‌ای برای نظافت شخصی با فناوری گرفتن عکس‌های پرتره برای ساخت وسیله‌ای به نام Selfie Brush، امری طبیعی به نظر می‌رسد.

مطالعه متن کامل
مقایسه گلکسی Note Edge ِ سامسونگ با G3 ال‌جی

مقایسه گلکسی Note Edge ِ سامسونگ با G3 ال‌جی

یکی از جذاب ترین گوشی های هوشمند اخیر، گلکسی Note Edge سامسونگ است، که با صفحه نمایشی غیر معمول و جدیدش، موجی تازه از نوآوری را وارد صنعت گوشی های هوشمند کرده است. با این وجود چگونه این گوشی که بدون شک دارای جایگاه ویژه ای است، می‌خواهد در مقابل اولین گوشی هوشمند از تولید کننده ای شناخته شده در ارائه صفحه نمایش Quad HD و pixel-rich، یعنی G3 ال‌جی، بایستد؟ علاوه بر این، آیا شما فبلت عجیب سامسونگ را به گوشی برجسته ای که LG اخیرا عرضه کرده است، ترجیح دهید؟ ما این دو گوشی را مقایسه می‌کنیم و به این سوال ها پاسخ می‌دهیم.

مطالعه متن کامل
چگونه تاریخچه جست‌وجوی فیسبوک را پاک کنیم؟

چگونه تاریخچه جست‌وجوی فیسبوک را پاک کنیم؟

فیسبوک فهرستی از تمام مواردی که در این سایت جست‌وجو می‌کنید نزد خود نگاه می‌دارد. اگر دوست دارید طرز پاک کردن این فهرست را یاد بگیرید یا صرفاً میزان اطلاعات ذخیره شده مربوط به خودتان را در فیسبوک محدود سازید، مطلب حاضر را بخوانید.

مطالعه متن کامل
نحوه واکسیناسیون طبیعی زنبورهای نوزاد

نحوه واکسیناسیون طبیعی زنبورهای نوزاد

زنبورها، در واکسینه کردن اطفال خود گزینه دیگری ندارد، آنها به طور طبیعی نوزادان خود را در برابر بیماری های خاص موجود در محیط مصون می کنند و اکنون برای اولین بار، دانشمندان نحوه این واکسیناسیون را کشف کرده اند.

مطالعه متن کامل
حلقه جدید انیشتین: کهکشانی دوردست که به واسطه گرانش همگرا شده است

حلقه جدید انیشتین: کهکشانی دوردست که به واسطه گرانش همگرا شده است

تیمی چند ملیتی از ستاره شناسان، موفق به یافتن یک حلقه انیشتین شده اند، تصویر نادر از کهکشانی در دوردست که به واسطه «گرانش» همگرا شده است. دانشمندان این تیم از کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا و آمریکا بوده اند و کشف خود را در ژورنال Monthly Notices of the Royal Astronomical Society گزارش کرده اند. در تصویر ترکیبی رنگیِ فوق، کهکشان همگرای مرکزی به رنگ قرمز نشان داده شده است و رنگ آبی نیز حلقه انیشتین را نشان می دهد، تصویر نه چندان واضح یک کهکشان در دوردست نیز در اطراف آن قابل مشاهده می باشد.

مطالعه متن کامل