کوی دانش - kooy

سلول های تومور پروستات را می توان با استفاده از درمان توسط «ژن خودکشی» از میان می برد

سلول های تومور پروستات را می توان با استفاده از درمان توسط «ژن خودکشی» از میان می برد
24 آذر
13:15 1394
نتایج حاصل از مطالعه آزمایشی بالینی طولانی مدتی که توسط محققان سرطان در بیمارستان متودیست هیوستون انجام شده است نشان می دهد پرتودرمانی در ترکیب با "معالجه ژنی خودکشی"، تکنیکی که در آن سلول های سرطان پروتستات به صورت ژنتیکی دستکاری می شوند تا سیستم ایمنی بیمار را وادار به حمله به این سلول ها نمایند، راهبرد موثر و ایمن تری را در مقابله با بیماری در اختیار قرار می دهد.

تصویر فوق: عکسی که در سمت چپ وجود دارد سرطان پروستات تهاجمی بدخیم را قبل از معالجه نشان می دهد. در تصویری که سمت راست مشاهده می شود، شواهدی از سرطان بعد از معالجه ژنی ترکیبی و رادیوتراپی را می توان دید. 

یافته های مزبور درنسخه آنلاین 12 دسامبر (Journal of Radiation Oncology (JRO منتشر شده است. 

مابین سال های 1999 و 2003 تعداد 66 بیمار مبتلا به سرطان پروستات در فاز دو مطالعه بالینی شرکت داشته و به دو گروه تقسیم شدند. یکی از این گروه ها که سلول های سرطانی شان محدود به پروستات بود، به عنوان گروه Arm A دسته بندی شده و صرفاً پرتودرمانی دریافت داشتند، درحالیکه گروه دیگر سرطان پروستات تهاجمی تری داشته و به عنوان گروه Arm B دسته  بندی شده و هم پرتودرمانی و هم هورمون درمانی برایشان تجویز شد. بیماران گروه Arm B سه بار معالجه را دریافت داشتند.

 به گفته ای.برایان باتلر، ام. دی، رئیس دپارتمان انکولوژی پرتوی متودیست هیوستون و نویسنده ارشد مقاله منتشر شده در JRO  "ما از آدنوویروس استفاده کردیم، ویروسی شبیه آنچه موجب سرماخوردگی معمولی می شود تا بتوانیم عامل معالجه یعنی ژن ویروس تب خالی را که آنزیم تیمیدین کیناز یا TK را تولید می کند به صورت مستقیم به درون سلول ها حمل نماییم. بعد از حمل شدن ژن ویروس تبخال به محل موردنظر، این ژن شروع به تولید TK نمود و ما نیز داروی ضد تبخال والاسیکلوویر را  که استفاده از آن رایج می باشد در اختیار بیمار گذاشتیم. ترکیب مذکور به دی ان ای تبخال حمله کرد و سلولهای تومور تولید کنننده TK خود را از میان بردند، به همین خاطر نام این روند درمانی را "معالجه ژنی خودکشی" گذاشتیم. 

باتلر اظهار می دارد بعد از آغاز تخریب سلول های تومور توسط والاسیکلویر (با نام تجاری والترکس) که فعالسازی شده است، به سیستم ایمنی بدن نیز که پیش از این از وجود سرطان بی خبر بوده هشدار داده می شود و این همان موقع مناسب برای انجام حمله ای گسترده می باشد.

باتلر استاد انکولوژی پرتوی در Weill Cornell Medicine ادامه می دهد: "موفق به تولید واکسنی با استفاده از سلول های سرطانی خود بیمار شده ایم، معالجه ای که در کنار درمان های هورمونی و پرتودرمانی سنتی می تواند نقش تکمیل کننده را داشته و آنها را نیز تقویت نماید."

بنا به نتایجی که در ژورنال JRO منتشر شده است، پیامد طولانی مدتی که در انتظار بیماران مبتلا به سرطان پروستاتِ دریافت کننده ژن تراپی به علاوه رادیوتراپی با یا بدون معالجه هورمونی می باشد امیدوارکننده است. 62 بیمار حاضر در هر کدام از گروه ها که در انجام معالجه بالینی حضور داشتند آزادی 5 ساله بسیار بالایی از نرخ های شکست نشان دادند، بدین معنا که با استفاده از تست زیست شیمیایی به ترتیب 94 درصد و 91 درصد هیچ نوع نشانه ای مبنی بر عود سرطان مشاهده نشد. بیوپسی های پروستات  که طی ماه بیست و چهارم بعد از تکمیل معالجه انجام شد در 83 درصد از بیماران گروه Arm A و 79 درصد از بیماران گروه Arm B منفی بودند.  

 به ازای تمام فاکتورهای ارزشگذارانه، پیامد ها از پیامدهای کسب شده با استفاده صرف از پرتودرمانی (در داده های کسب شده از مطالعات تاریخی که به عنوان کنترل استفاده شده بودند) بسیار بالاتر بود.

به گفته بین ته، ام. دی، نایب رئیس دپارتمان انکولوژی پرتوی هیوستون متودیست و نویسنده ارشد مقاله JRO: "نتایج کسب شده بسیار مطلوب هستند، مخصوصا با در نظر گرفتن این نکته که بیماران شرکت کننده در انجام مطالعه بالینی از طرف پزشکان خود جواب شده بودند. اعتقاد راسخ ما آنست که روش ابداعی استراتژی معالجاتی بسیار مناسبی است."

 ته در تکمیل نتایج درمانی چشمگیر این مطالعه بالینی اظهار می دارد: درحقیقت اکثر بیماران حاضر در این بررسی عوارض جانبی یا مشکلات بسیار کمی را تجربه کردند. مطالعه بالینی مرحله سوم که ارزیابی کارآمدی و ایمنی نهایی معالجه ژنیِ در محلِ ایمونولوژی، قبل از تایید روش درمان توسط اداره غذا و داروی آمریکا می باشد نیز، هم اکنون در حال صورت گرفتن است. سرطان پروستات رایج ترین نوع سرطان در مردان بوده و نرخ مرگ و میر بالایی را موجب می شود. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
چگونه فرهنگ لغت شخصی تان را روی آندروید مدیریت کنید (کلمات را اضافه کرده و حذف نمایید)

چگونه فرهنگ لغت شخصی تان را روی آندروید مدیریت کنید (کلمات را اضافه کرده و حذف نمایید)

(مخصوص مبتدیان). فرهنگ لغت داخلی آندروید (می دانید که کدام را می گویم ! همان که در دیکته صحیح کلمات وانجام ویرایش های خودکار کمک می کند) واقعا جامع است، اما درعین حال لازم است تا هر کسی آن را بر طبق نیازهای خودش تنظیم کند.

مطالعه متن کامل
آموزش روشن و خاموش کردن دستیار صوتی Cortana در ویندوز 10

آموزش روشن و خاموش کردن دستیار صوتی Cortana در ویندوز 10

یکی از تغییرات اصلی در ویندوز 10 حضور دستیار صوتی Cortana است. به همراه جستجوی صوتی، شما "پیشنهاد‌هایی" دریافت خواهید کرد که دستیار صوتی آن‌ها را ارائه داده است. این قابلیت‌ها شامل یادآوری رویدادهای برنامه‌ریزی‌شده در تقویم، دادن ایده در هنگامیکه به جستجوی اینترنت مشغول هستید، جواب دادن به سؤالات شما و بسیاری کارهای دیگر است.

مطالعه متن کامل
محافظت از روده بزرگ دربرابر باکتری توسط یک سلول نگهبان

محافظت از روده بزرگ دربرابر باکتری توسط یک سلول نگهبان

روده انسان توسط یک لایه لزج در برابر باکتریهایی که وارد می شوند محافظت می شود. این لایه لزج از تماس باکتری با دیواره روده جلوگیری می کند که در غیر اینصورت باعث التهاب روده می شود. لایه لزجِ محافظ، از پروتئین (mucins) تشکیل شده است و توسط سلولهایی موسوم به گابلت مخفی می ماند. تیم تحقیقاتی دانشگاه گوتنبرگ پیش از این، حضور این لایه لزجی را بعنوان اولین خط دفاعی روده نشان داده بودند و حالا همین گروه کشف کرده است که سلولی جان برکف که ذاتاً زیرمجموعه ای از سلولهای گابلت می باشد خط دوم دفاعی روده را در برابر باکتریهایی که از خط اول عبور کرده اند، تشکیل می دهد.

مطالعه متن کامل
سنسورهای زمین لرزه، تازه ترین ابزار کنترل جوامع

سنسورهای زمین لرزه، تازه ترین ابزار کنترل جوامع

ترافیک آنهم در ساعات شلوغی، علاوه بر سر و صدای موتورها و بوق رانندگان عصبانی، ارتعاشی زیرزمینی را نیز ایجاد می کند. ما قادر به شنیدن بیشتر این ارتعاشات زمینی نیستیم، اما سنسورهای لرزه نگاری می توانند چنین کاری را انجام دهند.

مطالعه متن کامل
گرمای بیش از حد فبلت Xiaomi Mi Note Pro  با پردازشگر اسنپ دراگون 810 SoC

گرمای بیش از حد فبلت Xiaomi Mi Note Pro با پردازشگر اسنپ دراگون 810 SoC

کاربران فبلت Xiaomi Mi Note Pro (که از پردازشگر اسنپ دراگون 810 SoC بهره می برد) از گرمای بیش از حد این دستگاه در حین استفاده گلایه دارند. فروش این فبلت به تازگی در کشور چین آغاز شده و گلایه های زیادی مبنی بر مادربرد داغ این دستگاه وجود دارد. برخی دیگر از صفحات نمایشگر ورودی ها را تشخیص نمی دهند و عده ای نیز از گرم شدن بیش از حد این دستگاه حتی در حال شارژ گلایه دارند.

مطالعه متن کامل