کوی دانش - kooy

یک ماده شیمیایی بدیع، پلاک آلزایمری را در موش ها "پاکسازی می کند"

یک ماده شیمیایی بدیع، پلاک آلزایمری را در موش ها "پاکسازی می کند"
19 آذر
18:45 1394
دانشمندان کره ای موفق به پیدا کردن مولکول کوچکی شده اند که بعد از اضافه کردنِ آن به آب آشامیدنیِ موش هایی که به آلزایمر مبتلا شده بودند، پلاک های پروتئینی مرتبط به این بیماری را پاک سازی کرده و یادگیری و کارکردهای حافظه موشها را ارتقا داد.

 ماده شیمیایی که EPPS نام گرفته است، اسید piperazinepropanesulphonic می باشد و حتی در دوزهای بالا نیز اثر منفی نداشت. دانشمندان امیدوارند بتوانند مطالعات بیشتری را انجام بدهند که تعیین شود آیا EPPS برای استفاده جهت انسان هایی که بیماری آلزایمر دارند ایمن و موثر می باشد یا خیر.

خبر کشف معالجه بالقوه مزبور جهت بیماری آلزایمر در ژورنال Nature Communications منتشر شده است.

آلزایمر رایج ترین نوع جنون است که در فقط در آمریکا 5 میلیون نفر بدان مبتلا هستند، عددی که به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های این کشور تا سال 2050 به 14 میلیون نفر می رسد. این بیماری همچنین ششمین علت رایج مرگ و میر در آمریکا نیز به شمار می رود و هزینه سالیانه معالجه و مراقبت از آن سر به میلیاردها دلار می زند. هرچند دلیل بیماری شناخته نشده است، اما به نظر می رسد درصد کوچکی از مبتلایان به آن مخصوصا آنها که در سنین پایین بیماری را نشان داده اند ژنتیکی است.

یکی از اولین نشانه های بیماری آلزایمر تجمع بخش هایی از پروتئین هایی به نام آمیلوید بتا می باشد که به صورت توده های پلاکی در مغز تجمع می کنند. صحنه کنونی معالجات آلزایمر شاهد تلاش برای جلوگیری از شکل گیری این پلاک ها و کندتر ساختن نشانه های بیماری است. اما از میان بردن پلاک ها بعد از تشکیل شدنشان کار مشکلی است.

 دانشمندان کره ای که هدایت آنها را ینگ سو کیم از انستیتوی علوم مغزی در موسسه علوم و فناوری کره در سئول KIST به عهده داشته است توانایی EPPS را برای متصل شدن به توده های آمیلوید بتا و تبدیل این توده ها به مولکول های ساده تر و کوچکتر مورد بررسی قرار دادند.

محققان مزبور با انجام مجموعه ای از آزمایشات متوجه شدند EPPS می تواند پلاک های تشکیل شده در پستانداری زنده را خرد کند و افزون بر آن این مولکول را می توان به آب آشامیدنی که هنوز در خون شناور بوده و به سوی مغز جریان پیدا می کند اضافه کرد تا بدین شکل از سد خونی-مغزی عبور نماید، این درحالیست که سد خونی مغزی از ورود هر ماده دیگری به درون مغز جلوگیری می کند. EPPS به دلیل اندازه نسبتا کوچکی که دارد می تواند به سد مزبور نفوذ پیدا کند.

دانشمندان مشاهده کردند استفاده از دوزهای بین 30 الی 100 میلی گرم به ازای هر کیلو وزن بدن به صوت روزانه در تجزیه آمیلوید بتا موثر واقع می شود. تست های بیشتر نشان داد استفاده از EPPS تا حداکثر 2000 میلی گرم بر کیلوگرم در روز، هیچ اثر منفی بر روی موش ها به جای نمی گذارد.

هرچند این یافته ها در ظاهر حاکی از ایمنی استفاده از ماده مزبور است اما به گفته  کیم با توجه به نوع توزیع دارویی در انسان ها، برای تعیین سمیت دقیق باید آزمایش های بیشتری صورت بگیرد. 

 به گفته کیم: "در زمینه بیماری های مزمنی همانن آلزایمر بهتر است دوز مصرفی دارو تا حد ممکن پایین باشد و با توجه به اینکه امکان دارد بیمار مجبور به مصرف دارو برای باقی مدت عمر خود باشد، تست ایمنی برای معالجه طولانی مدت بایستی انجام شود."

 درباره اینکه تجمع آمیلوید بتا دلیل بیماری آلزایمر است یا اثر حاصل از نشانه های این بیماری می باشد بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد. به گفته کیم از آنجا که مطالعه انجام گرفته حاکی از ارتقای یادگیری و حافظه در موش ها بعد از میان رفتن پلاک های تجمیع شده بود، آنها بر این باورند که رسوبات آمیلوید بتا محرک مستقیم نشانه های آلزایمر می باشند. جان هاردی، استاد نورولوژی در یونیورسیتی کالج لندن که به جهت تحقیقات پیشین خود در زمینه کشف جهش های ژنتیکی موجب تجمع آمیلوید بتا ماه نوامبر سال جاری برنده جایزه 3 میلیون دلاری Breakthrough شد اظهار می دارد که مطالعه جدید "واقعا جالب است" وی درعین حال هشدار می دهد نباید اندیشید این نتایج لزوماً در انسان ها نیز تکرار خواهد شد.  

هاردی که نقشی در مطالعه اخیر نداشته ادامه می دهد: "بایستی به خاطر داشته باشیم که دلیل مشکلات رفتاری در انسان ها تا حد زیادی به دلیل از دست رفتن سلول های عصبی است و این اتفاق در موش های آزمایشگاهی که ناقل بیماری مدنظر هستند رخ نمی دهد، به همین خاطر بهبود در ویژگی های رفتاری موش ها ممکن است با شرایط مشابه در انسان ها ارتباطی نداشته باشد."

افزون بر این وی اعتقاد دارد دارویی که توده های آمیلوید را تجزیه می کند "بایستی در دوزهای بسیار بالا به بیمار داده شود."

 کیم با گفته های هاردی موافق است، درعین حال این نکته را اضافه می کند که پیش از مواجه بیماران آلزایمری با آتروفی مغزی و اختلالات شناختی، شاهد روند 10 الی 15 ساله تجمع پلاک های آمیلویدی در مغز آنها هستیم و در این فاصله فرصتی وجود دارد که بتوان از آسیب کم کرده یا از رخ دادن این آسیب غیرقابل بازگشت جلوگیری نمود.

کیم ادامه می دهد "اعتقاد من بر آنست که  داروهای نمونه ای که برمبنای EPPS ساخته شوند می توانند جلوی انحطاط عصبی را گرفته و بیماران آلزایمری را از مرگ نجات بدهند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
لنزهای تماسی الکتریکی با دو کاربرد همزمان، مانیتور نمودن گلوکز و واقعیت افزوده

لنزهای تماسی الکتریکی با دو کاربرد همزمان، مانیتور نمودن گلوکز و واقعیت افزوده

بازار عینک های هوشمند برخلاف آنچه که انتظار می رفت آنچنان داغ نشده است، البته این مسئله بدان معنا نیست که لنز تماسی، نوع دیگری از ابزارهای پوشیدنی چشمی نتواند تجربه واقعیت افزوده را در اختیار کاربران بنهد. در همین راستا دانشمندان استرالیایی لنزهای تماسی قابل هدایت الکتریکی ساخته اند که از توان بالقوه میزبانی صفحات نمایش کامپیوتری مینیاتوری و سنسورهایی برای پایش سلامت افراد برخوردار است.

مطالعه متن کامل
سیستم indoor sat-nav در سوپر مارکت ها مشتریان را به سوی اقلام تخفیف دار راهنمایی می کنند.

سیستم indoor sat-nav در سوپر مارکت ها مشتریان را به سوی اقلام تخفیف دار راهنمایی می کنند.

یک سوپر مارکت در فرانسه برای اولین بار در جهان یک «سیستم مکان یابی داخلی» ساخت فیلیپس را نصب و راه اندازی کرد. این فناوریِ مبتنی بر LED، مانند سیستم هدایت ماهواره ای، مشتریان را هدایت می کند. این سیستم با استفاده از تلفن همراه مسیرهای منتهی به اقلام موجود در لیست خرید را نشان می دهد.

مطالعه متن کامل
هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

اگر فقط یک مورد باشد که فناوری گوشی موبایل برای ما انجام داده است، آن هم تغییر شیوه گوش دادن به موسیقی و خرید آهنگ‌هاست.

مطالعه متن کامل
نکات تندرستی: آیا در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستید؟

نکات تندرستی: آیا در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستید؟

سنگ کلیه مواد ته نشین شده ای است که اغلب از کلسیم تشکیل می شود، در کلیه ها شکل می گیرد و دفع آن عموماً دردناک باشد.

مطالعه متن کامل
از رویا تا واقعیت: ساخت اعضای بدن انسان با چاپگر سه بعدی

از رویا تا واقعیت: ساخت اعضای بدن انسان با چاپگر سه بعدی

همه ما شایعاتی درباره پیوند عضو قطع شده افراد معلول توسط چاپگر سه بعدی و یا چاپ اعضای مصنوعی شنیده ایم . اما اگر آنها از بافت سلولی زنده انسان به جای استفاده از اعضای مصنوعی چاپ شوند چه ؟ اگرچه عجیب به نظر می رسد اما با کوی دانش همراه باشید تا ببینیم علم فناوری چه پاسخی برای این سوال دارد..

مطالعه متن کامل