کوی دانش - kooy

یک ماده شیمیایی بدیع، پلاک آلزایمری را در موش ها "پاکسازی می کند"

یک ماده شیمیایی بدیع، پلاک آلزایمری را در موش ها "پاکسازی می کند"
19 آذر
18:45 1394
دانشمندان کره ای موفق به پیدا کردن مولکول کوچکی شده اند که بعد از اضافه کردنِ آن به آب آشامیدنیِ موش هایی که به آلزایمر مبتلا شده بودند، پلاک های پروتئینی مرتبط به این بیماری را پاک سازی کرده و یادگیری و کارکردهای حافظه موشها را ارتقا داد.

 ماده شیمیایی که EPPS نام گرفته است، اسید piperazinepropanesulphonic می باشد و حتی در دوزهای بالا نیز اثر منفی نداشت. دانشمندان امیدوارند بتوانند مطالعات بیشتری را انجام بدهند که تعیین شود آیا EPPS برای استفاده جهت انسان هایی که بیماری آلزایمر دارند ایمن و موثر می باشد یا خیر.

خبر کشف معالجه بالقوه مزبور جهت بیماری آلزایمر در ژورنال Nature Communications منتشر شده است.

آلزایمر رایج ترین نوع جنون است که در فقط در آمریکا 5 میلیون نفر بدان مبتلا هستند، عددی که به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های این کشور تا سال 2050 به 14 میلیون نفر می رسد. این بیماری همچنین ششمین علت رایج مرگ و میر در آمریکا نیز به شمار می رود و هزینه سالیانه معالجه و مراقبت از آن سر به میلیاردها دلار می زند. هرچند دلیل بیماری شناخته نشده است، اما به نظر می رسد درصد کوچکی از مبتلایان به آن مخصوصا آنها که در سنین پایین بیماری را نشان داده اند ژنتیکی است.

یکی از اولین نشانه های بیماری آلزایمر تجمع بخش هایی از پروتئین هایی به نام آمیلوید بتا می باشد که به صورت توده های پلاکی در مغز تجمع می کنند. صحنه کنونی معالجات آلزایمر شاهد تلاش برای جلوگیری از شکل گیری این پلاک ها و کندتر ساختن نشانه های بیماری است. اما از میان بردن پلاک ها بعد از تشکیل شدنشان کار مشکلی است.

 دانشمندان کره ای که هدایت آنها را ینگ سو کیم از انستیتوی علوم مغزی در موسسه علوم و فناوری کره در سئول KIST به عهده داشته است توانایی EPPS را برای متصل شدن به توده های آمیلوید بتا و تبدیل این توده ها به مولکول های ساده تر و کوچکتر مورد بررسی قرار دادند.

محققان مزبور با انجام مجموعه ای از آزمایشات متوجه شدند EPPS می تواند پلاک های تشکیل شده در پستانداری زنده را خرد کند و افزون بر آن این مولکول را می توان به آب آشامیدنی که هنوز در خون شناور بوده و به سوی مغز جریان پیدا می کند اضافه کرد تا بدین شکل از سد خونی-مغزی عبور نماید، این درحالیست که سد خونی مغزی از ورود هر ماده دیگری به درون مغز جلوگیری می کند. EPPS به دلیل اندازه نسبتا کوچکی که دارد می تواند به سد مزبور نفوذ پیدا کند.

دانشمندان مشاهده کردند استفاده از دوزهای بین 30 الی 100 میلی گرم به ازای هر کیلو وزن بدن به صوت روزانه در تجزیه آمیلوید بتا موثر واقع می شود. تست های بیشتر نشان داد استفاده از EPPS تا حداکثر 2000 میلی گرم بر کیلوگرم در روز، هیچ اثر منفی بر روی موش ها به جای نمی گذارد.

هرچند این یافته ها در ظاهر حاکی از ایمنی استفاده از ماده مزبور است اما به گفته  کیم با توجه به نوع توزیع دارویی در انسان ها، برای تعیین سمیت دقیق باید آزمایش های بیشتری صورت بگیرد. 

 به گفته کیم: "در زمینه بیماری های مزمنی همانن آلزایمر بهتر است دوز مصرفی دارو تا حد ممکن پایین باشد و با توجه به اینکه امکان دارد بیمار مجبور به مصرف دارو برای باقی مدت عمر خود باشد، تست ایمنی برای معالجه طولانی مدت بایستی انجام شود."

 درباره اینکه تجمع آمیلوید بتا دلیل بیماری آلزایمر است یا اثر حاصل از نشانه های این بیماری می باشد بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد. به گفته کیم از آنجا که مطالعه انجام گرفته حاکی از ارتقای یادگیری و حافظه در موش ها بعد از میان رفتن پلاک های تجمیع شده بود، آنها بر این باورند که رسوبات آمیلوید بتا محرک مستقیم نشانه های آلزایمر می باشند. جان هاردی، استاد نورولوژی در یونیورسیتی کالج لندن که به جهت تحقیقات پیشین خود در زمینه کشف جهش های ژنتیکی موجب تجمع آمیلوید بتا ماه نوامبر سال جاری برنده جایزه 3 میلیون دلاری Breakthrough شد اظهار می دارد که مطالعه جدید "واقعا جالب است" وی درعین حال هشدار می دهد نباید اندیشید این نتایج لزوماً در انسان ها نیز تکرار خواهد شد.  

هاردی که نقشی در مطالعه اخیر نداشته ادامه می دهد: "بایستی به خاطر داشته باشیم که دلیل مشکلات رفتاری در انسان ها تا حد زیادی به دلیل از دست رفتن سلول های عصبی است و این اتفاق در موش های آزمایشگاهی که ناقل بیماری مدنظر هستند رخ نمی دهد، به همین خاطر بهبود در ویژگی های رفتاری موش ها ممکن است با شرایط مشابه در انسان ها ارتباطی نداشته باشد."

افزون بر این وی اعتقاد دارد دارویی که توده های آمیلوید را تجزیه می کند "بایستی در دوزهای بسیار بالا به بیمار داده شود."

 کیم با گفته های هاردی موافق است، درعین حال این نکته را اضافه می کند که پیش از مواجه بیماران آلزایمری با آتروفی مغزی و اختلالات شناختی، شاهد روند 10 الی 15 ساله تجمع پلاک های آمیلویدی در مغز آنها هستیم و در این فاصله فرصتی وجود دارد که بتوان از آسیب کم کرده یا از رخ دادن این آسیب غیرقابل بازگشت جلوگیری نمود.

کیم ادامه می دهد "اعتقاد من بر آنست که  داروهای نمونه ای که برمبنای EPPS ساخته شوند می توانند جلوی انحطاط عصبی را گرفته و بیماران آلزایمری را از مرگ نجات بدهند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
پروپوزال جزیره شناور، «های لاین» را به رودخانه هادسون متصل می کند

پروپوزال جزیره شناور، «های لاین» را به رودخانه هادسون متصل می کند

خوب است نگاهی به این پروپوزال چشمگیر داشته باشید، هدف از این طرح، تعریض این پارک خطی و کشاندن آن تا نزدیکی رودخانه هادسون است آنهم با استفاده از یک جزیره شناور.

مطالعه متن کامل
پژوهشگران توانستند رازِ حافظه و خلق‌و‌خو را حل کنند.

پژوهشگران توانستند رازِ حافظه و خلق‌و‌خو را حل کنند.

دانشمندان توانستند به لطف کشفِ دو نوع متمایز از سلول‌های بنیادی، یک قدم به درکِ این موضوع نزدیک شوند که مغز چگونگی حافظه و خلق‌و‌خو را تنظیم می‌کند.

مطالعه متن کامل
آموزش کامل گرفتن اسکرین شات در کروم بوک

آموزش کامل گرفتن اسکرین شات در کروم بوک

اگر برای وبگردی به دنبال یک دستگاه ارزان، سبک و ساده هستید، کروم بوک ها (لپ تاپ های با سیستم عامل کروم) و دیگر دستگاه های تحت سیستم عامل کروم، گزینه خوبی برای شما هستند. با این وجود، «مرورگر همه کاره گوگل» کمی کاربران را سردرگم کرده است، خصوصاً کاربران همیشگیِ سیستم عامل های ویندوز یا مَک (مکینتاش) را.

مطالعه متن کامل
چگونه تماس های تلفنی را در iPad غیر فعال کنیم؟

چگونه تماس های تلفنی را در iPad غیر فعال کنیم؟

در اینجا به شما نشان می‌دهیم چگونه این تنظیمات آزار‌دهنده را پیدا کنید تا وقتی کسی با آیفون شما تماس می‌گیرد، iPad زنگ نخورد.

مطالعه متن کامل
یک ویروس خرگوشی پیوند مغز استخوان را بهبود می بخشد و برخی از سلول های سرطانی را می کشد.

یک ویروس خرگوشی پیوند مغز استخوان را بهبود می بخشد و برخی از سلول های سرطانی را می کشد.

محققان دانشگاه سلامت فلوریدا دریافتند که یک ویروس خرگوشی می تواند با یک تیر دو هدف بزند. این ویروس می تواند در عین این که برخی از انواع سلول های سرطانی را نابود می کند، همزمان برخی از پیچیدگی های پیوند مغز استخوان را حذف کند.

مطالعه متن کامل