کوی دانش - kooy

مطالعات حاکی از پیچیدگی شگفت انگیز بافت های شناختی در کودکان مبتلا به صرع می باشد

مطالعات حاکی از پیچیدگی شگفت انگیز بافت های شناختی در کودکان مبتلا به صرع می باشد
17 آذر
09:15 1394
کودکان مبتلا به صرع در قیاس با سایر همتایان سالم خود با چالش های چندگانه ای مواجه هستند که از آنجمله می توان به خطر بیشتر «نقصان شناختی» اشاره داشت. سه مطالعه ای که در همین راستا انجام شده و در شصت ونهمین گردهمایی سالیانه جامعه صرع آمریکا (AES) ارائه شدند، زیربنای پیچیده رشد شناختی را در کودکان یاد شده مورد بررسی قرار داده است و نیاز به ارزیابی های هوشمندانه تر و مداخلات هدفمند را برای رفع مشکل این کودکان خاطر نشان می سازند.


ارزیابی های سنتی «عصب روانشناختی» در طول زمان رشد کودک محدود هستند. این ارزیابی ها ذاتا از نظر توصیفِ پیشرفتِ کودکانِ مبتلا به صرع به سوی اهداف ترسیم شده معالجاتی و نیز چگونگی تکامل ارتباطات مهارت های شناختی کودکان مزبور صورت می گیرند.

به منظور کاوش در زمینه نحوه تکامل نقاط عطف شناختی در کودکان مبتلا به صرع در قیاس با همتایان سالم آنها، محققان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و دانشگاه کالیفرنیا-ایروین رو به استفاده از تکنیک هایی متعلق به شاخه ای از  ریاضی به نام نظریه گراف آوردند.

نویسندگان این مطالعه مجموعه جامعی از تست های عصبی روانشناختی را بین 178 کودک که در سنین 8 الی 18 سال قرار داشتند، از جمله 104 کودک مبتلا به صرع یا به تازگی مبتلا به صرع شده و 74 کودک خویشاوند سالم این کودکان توزیع نمودند. ابتدا تست ها توزیع و انجام شد و بعد از 2 سال به منظور بررسی تغییرات رخ داده در هوش، دستاوردهای علمی، زبان، حافظه، کارکرد اجرایی و سرعت شناختی/ روانی بازبینی شدند. نتایج بدست آمده نیز از طریق نظریه گراف و راهبردهای تحلیلی سنتی تحلیل شدند. 

بنا به تحلیل های سنتی، کودکان سالم نسبت به کودکان مبتلا به صرع در مرحله پایه عملکرد بهتری داشتند، از آنجایی که این گروه ها همچنان به شکل موازی با هم به رشد ادامه می دادند تفاوت ها 2 سال بعد نیز باقی ماند. اما تحلیل های گراف، سطح عمیق تری از پیچیدگی را نشان داد مبنی براینکه رشد شناختی در هر دو گروه حول دو قطب سازماندهی شده است: اول هوش شفاهی و دوم تغییر دسته بندی یا توانایی حرکت بین رشته های فکری چندگانه که یک عملکرد اجرایی است. تحلیل های بیشتر هم نشان داد که شبکه های عصبیِ مسئولِ اتصالِ مهارت های مختلف شناختی، در کودکانی که صرع دارند در قیاس با هم سن و سالان سالمشان یکپارچگی مناسبی ندارد. 

کامیله گارسیا-راموس، دانشجوی دکتری در دپارتمان فیزیک پزشکی دانشگاه ویسکانسین می گوید: "کودکان مبتلا به صرع در مقیاس جهانی تفاوتهایی را در زمینه رشد شبکه های شناختی خود نشان داده اند، اما قطب های این شبکه ها به لحاظ کارکردی مشابه همان قطب هایی هستند که در همسن و سالان سالم این کودکان می بینیم. بنا به تحلیلی که ما انجام داده ایم پیچیدگی دینامیک و متغیری در ارتباط میان مهارت های شناختی متنوع کودکان مشاهده شد و مشخص شد که شبکه های شناختی در کودکان سالم و کودکان دارای صرع به اشکال متفاوتی رشد می کند."

 مطالعه دوم نیز حاکی از تغییراتی در ماده سفید است که ممکن است در شرح نقصان شناختی در کودکانی که صرع آنها فعلا در مرحله ابتدایی شروع می باشد مفید واقع شود.

محققان دانشگاه ادینبورگ و سرویس ملی سلامت اسکاتلند با اطلاع از این موضوع که ریسک کلی نقص شناختی با فاکتورهای کلیدی همانند تناوب حملات  تناسب ندارد، درباره این موضوع تحقیق کردند که آیا اختلالات از پیش موجود در یکپارچگی ماده سفید در کودکان مبتلا به نقص شناختی و کودکانی که صرع آنها در مراحل ابتدایی قرار دارد دیده شده و در کودکان سالم و عادی موجود نمی باشد یا خیر؟

 نویسندگان مطالعه در 17 کودک که سن متوسط 32 ماه داشتند و اولین حمله خود را در 25 ماهگی تجربه کرده بودند تست شناختی و ام آر آی اجرا نمودند.

نتایج این مطالعه حاکی از شواهدی بود که اختلالاتی را در یک مسیر خاص ماده سفید به نام رشته طولیِ اعصابِ تحتانیِ سمت راست ILF نشان داد، این مسیر در اختلال طیف اوتیسم نیز شناسایی شده است. ILF نقش مهمی رادر بازشناسی شی/صورت ایفا کرده و همچنین با توانایی شناختی کلی و سرعت پردازش نیز ارتباط دارد.

 مایکل یونگ پی اچ دی، مدرس بالینی در مرکز صرع مویر مکس وب در دانشگاه ادینبورگ که نویسنده مطالعه نیز هست  اظهار می دارد: "تا جاییکه ما می دانیم این مطالعه اولین شواهد را در زمینه ارتباط میان تواناییِ کاهش یافته ی شناختی در کودکانی که صرعشان در مراحل اولیه است و بوجود آمدنِ اختلالات ماده سفید خاص را نشان می دهد."

سومین مطالعه نشان می دهد که چگونه استفاده از راهبرد غربال کامپیوتری مختصر می تواند تغییرات شناختی را در کودکان مبتلا به صرع شناسایی کند. هرچند غربال شناختی کودکان مبتلا به صرع به صورت روتین اجرا می شود، اما مطالعات کمی به بحث اعتبار این پروتکل ها پرداخته اند.

محققان دانشگاه پیتزبورگ و دانشکده پزشکی این دانشگاه دست به کار شده و بررسی کردند تا ببینند آیا CNS Vital Signs و ابزارهای غربال والدین، می توانند کودکانی را که با چالشهای شناختی و رفتاری سر وکار دارند شناسایی نماید؟ نویسندگان دست به مطالعه 33 کودک در طیف سنی 8 الی 17 سال زدند که تشخیص شروع صرع در آنها داده شده بود و فعلا مصرف دارو را آغاز نکرده بودند. تست های غربال در 5 ماه و نیمگی تکرار شدند و در برخی موارد در 14 و نیم ماهگی.

یافته های این دست از محققان تغییرات عمده بالینی را در یک یا تعداد بیشتری از دامنه ها نشان داد، دامنه هایی که غالبا  شامل حافظه ترکیبی، انعطاف شناختی، زمان واکنش و توجه پیچیده بین غربالگری های اولیه و ثانویه می شود. با این حال سرعت روانی تغییر نکرد و در پاسخ به نوع حمله، داروی مصرفی، گزارش های والدین یا سایر فاکتورهای بالینی الگوهای متمایزی حاکی از تغییر مشاهده نشد.

 به گفته مگان بون، دانشجوی پزشکی دانشگاه پیتزبورگ "مطالعه ما نشان می دهد «غربالگری شناختی با استفاده از کامپیوتر» در زمان تشخیص صرع و مدت کوتاهی بعد از شروع معالجه، می تواند در شناسایی بیمارانی که با خطر ریسک مرتبط مشکلات شناختی روبرو هستند مفید واقع شود. درعین حال امکان دارد گزارش های والدین به تنهایی برای انجام ارزیابی های بیشتر کافی نباشد. غربالگری شناختی می تواند شناسایی تغییرات شناختی را در مراحل اولیه صرع افزایش داده و امکان مداخله سریع و ارتقای بالقوه عملکرد درسی و کیفیت زندگی را فراهم بیاورد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
محققان فصل جدیدی را در حوزه چاپ سه بعدی گشودند

محققان فصل جدیدی را در حوزه چاپ سه بعدی گشودند

محققان با استفاده از روشی جدید، فاز جدیدی در طراحی چاپ سه بعدی را بنیان گذاشتند. دراین روش هزاران ساختار «مو مانند» طی فرآیندی سریع و کاملاً مقرون به صرفه چاپ می شوند. به جای استفاده از نرم افزار CAD برای ترسیم هزاران «مو» روی کامپیوتر، تیم محققان اقدام به ساخت یک نرم افزار جدید به نام 'Cilllia' نموده اند که کاربران را قادر می سازد تا دست به تعریف زاویه، ضخامت، شدت و ارتفاع هزاران مو آنهم ظرف چند دقیقه بزنند.

مطالعه متن کامل
Pantelligente ماهیتابه ای هوشمند

Pantelligente ماهیتابه ای هوشمند

آشپزی کردن کار مشکلی است. تیمی که بر روی طراحی و ساخت Pantelligente کارمی کنند هم این نکته را می دانند و به دنبال ساده سازی روند آشپزی هستند، البته به این صورت که کاربران ماهیتابه "هوشمند" یادشده را به یک گوشی هوشمند وصل کنند و به نظارت بر درجه حرات و زمان پخت بپردازند....به این صورت نیازی نیست برای چک کردن وضعیت غذا به ماهیتابه سر بزنید.

مطالعه متن کامل
آشکار شدن ساختار آنزیم بیماری سل، می تواند هدف دارویی را برای معالجه این بیماری در اختیار بگذارد

آشکار شدن ساختار آنزیم بیماری سل، می تواند هدف دارویی را برای معالجه این بیماری در اختیار بگذارد

تیمی از دانشمندان از جمله چند دانشمند شاغل در لابراتوار ملی آرگون وزارت انرژی آمریکا ساختارهای چندین آنزیم مهم مرض سل را تعیین کردند که می تواند منتهی به ابداع داروهای جدید برای این بیماری شود. تصویر فوق نشان دهنده کمپلکس مایکوباکتریوم IMPDH به هنگام متصل بودنش به IMP و مهارکننده MAD1 می باشد.

مطالعه متن کامل
چند پیشنهاد ساده برای صرف یک صبحانه سالم تر

چند پیشنهاد ساده برای صرف یک صبحانه سالم تر

اگر شما جزء آندسته از افرادی هستید که ناخنک زدن به مواد غذایی مختلف مانع خوردن یک غذای کامل می شود به شما پیشنهاد می کنیم تا مواد غذایی زیر را در هر وعده صبحانه خود بگنجانید که هم سالم تر است و هم مناسب سلیقه های مختلف می باشد. با کوی دانش همراه باشید تا آنها را به شما معرفی کنیم...

مطالعه متن کامل
ژلی که می تواند تاثیر طولانی مدت داشته باشد

ژلی که می تواند تاثیر طولانی مدت داشته باشد

محققین در موسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی (IBN) از A*STAR داروی هیدروژل را برای درمان بیماری های مزمنی نظیر هپاتیت C و بیماری کلیوی تولید می شود که این بیماری ها سالانه جان پانصدهزار بیمار را در سرتاسر جهان می گیرند.

مطالعه متن کامل