کوی دانش - kooy

انگل های مخاطی عجیب وغریب در اصل عروس دریایی هستند

انگل های مخاطی عجیب وغریب در اصل عروس دریایی هستند
28 آبان
19:15 1394
به گفته محققان، انگل های میکروسکوپی که صرفا چند سلول بزرگ هستند، در اصل عروس های دریایی می باشند که تا حد زیادی تغییر شکل فیزیکی پیدا کرده اند. بنا به گفته محققان این یافته می تواند تعریف قلمرو حیوانات را گسترش بدهد.

هاگ های متعلق به Kudoa iwatai (سمت چپ) این گروه خویشاوندی نزدیکی با عروس های دریایی همانند عروس دریایی مون ژلی (Aurelia aurita راست) دارد.

پائولین کارت رایت، زیست شناس تکاملی در دانشگاه کانزاس و نویسنده همکار مطالعه می گوید: "وقتی مفهوم حیوان به ذهن بیشتر افراد می آید آنها تصورشان بر ارگانیسم پیچیده، چند سلولی و ماکروسکوپی است، اما وقت آن رسیده که در این تعریف تجدید نظر شود، زیرا تعریف حیوان را باید گسترده تر کرد تا شامل ارگانیسم های بسیار ساده میکروسکوپی هم باشد."

محققان دست به تحلیل ميکسوزوآ، گروهی متنوع از بیش از 2100 انگل میروسکوپی زدند که نامشان در زبان یونانی به معنی "حیوانات مخاطی" می باشد و ارجاعی است به تصور سابق دانشمندان که آنها را با کپک مخاطی مرتبط می دانستند. ميکسوزوآها آفت جان ماهی های دارای ارزش تجاری هستند و بخشی از چرخه زندگی شان عفونی سازی جمعیت همین دست ماهی هاست. به عنوان مثال انگل های یاد شده در ماهی ها سالمون و قزل آلا موجب سرگیجه می شوند، به این ترتیب که به مغز و نخاع ماهی حمله کرده و این کار باعث می شود تا ماهی ها مدام در دایره ای به دور خود بچرخند.

هرچند دانشمندان از دهه 1880 به این طرف دست به مطالعه ميکسوزوآ  زده اند اما در مورد مبدا تکاملی انگل های مزبور مطمئن نبودند.

به گفته کارترایت: "برخی تصور می کردند جانداران یاد شده ارگانیسم های تک سلولی هستند. اما وقتی توالی سازی دی ان ای آنها انجام گرفت مشخص شد آنها نیز حیوان هستند، اما حیواناتی بسیار عجیب."

به عنوان مثال، تحقیق قبلی نشان داد ميکسوزوآ فاقد ژن های به اصطلاح Hox می باشند که به طورکلی برای رشد جنینی حیوانات ضروری است. کارت رایت ادامه می دهد: "از آنجایی که این جانداران بسیار عجیب هستند، باور عروس دریایی بودنشان بسیار مشکل بوده است."

 ميکسوزوآها  ارگانیسم های بسیار ساده ای متشکل از چند سلول بوده و فاقد دهان یا معده می باشند. با این حال در تحقیقات قبلی مشخص شد که ميکسوزوآها دارای ساختارهای پیچیده ای مشابه سلول های بنیادین کیسه تن دار متعلق به زیر شاخته نایدریا می باشد، همان گروهی که عروس های دریایی، شقایق ها و مرجان ها نیز زیر مجموعه آن محسوب می شوند.

بعد از آنکه محققان دست به تحلیل ژنوم های مربوط به دو گونه ميکسوزوآ زدند که خویشاوندی دورادوری با هم دارند، مشخص شد انگل های مورد اشاره در اصل ميکسوزوآها هستند. نزدیکترین خویشاوند ميکسوزوآها که عروس های دریایی را نیز در برمی گیرند، عبارتند از مدوسوزوان ها.

 بنا به گفته کارت رایت "ميکسوزوآ نمونه قابل توجهی از انحطاط نقشه بدن یک حیوان به شمار می رود."

 

 

 ميکسوزوآ نه تنها بدن های ساده سازی شده (منظور بخش شکم مانند عروس دریایی است) دارد، بلکه ژنوم آن نیز بسیار ساده شده است.

کارت رایت ادامه می دهد: "این جانداران 20 الی 40 درصد کوچکتر از عروس های دریایی متوسط هستند. در اصل ژنوم مربوط به یکی از کوچکترین جاندارانی است که تاکنون شناسایی شده و صرفا دارای 20 میلیون جفت پایه می باشد، این درحالی است که کیسه تن مربوطه بیش از 300 میلیون جفت پایه دارد که در قیاس ژنوم های کوچک ریزی هستند." این درحالی است که در مقام قیاس انسان ها مجهز به سه میلیارد جفت پایه در ژنوم های خود می باشند.

انحطاط ژنوم مشاهده شده غیرمترقبه بوده است. به گفته کارت رایت "بسیاری از ارگانیسم های کوچک ژنوم های بزرگی دارند و ارگانیسم های بزرگ نیز ممکن است ژنوم های کوچکی داشته باشند. من فکر می کنم ساده ترین توضیحی که می تون برای ميکسوزوآها ارائه داد آنست که انحطاط گسترده ای برای چند سلول این جانداران رخ داده است و بسیاری از ژن ها دیگر کاربردی نداشته اند."

محققان هم اکنون می خواهند از رخ دادن این دگرگونی سردربیاورند.

کارت رایت ادامه می دهد: "ابتدا مطمئن شدیم این جانداران کیسه تن متعلق به زیر شاخته نایدریا هستند. سپس باید ببینیم چه اتفاقی افتاده که چنین دگرگونی برایشان رخ داده است."

 در تحقیقات آینده ممکن است سایر نمونه های این نوع دگرگونی گسترده نیز کشف شود.

کارت رایت اظهار می کند "شناسایی چنین حیواناتی کار مشکلی می باشد، زیرا از نزدیکترین خویشاوندان خود نیز بسیار متفاوت می باشند. من فکر می کنم با بهره گیری از فناوری های جدیدی همانند توالی سازی کل ژنوم، می توانیم مبداهای تکاملی برخی از این موجودات عجیب را شناسایی کنیم."

دانشمندان یافته های خود را به صورت آنلاین در ژورنال National Academy of Sciences منتشر ساختند. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ZTE Blade S6: با ظاهری تقریبا آیفون مانند و نامی تقریبا گلکسی مانند

ZTE Blade S6: با ظاهری تقریبا آیفون مانند و نامی تقریبا گلکسی مانند

در ظاهر، ZTE Blade S6 را باید یک کپی از اپل دانست، اما بعد از بررسی متوجه خصوصیات فنی منحصر به فرد آن می شویم، این گوشی همراه که با سیستم عامل آندروید آب نبات چوبی عرضه می شود، به ازای قیمت پیشنهادیش "یک خرید خوب" است

مطالعه متن کامل
طرح  گرین سیتی هال (Green City Hall)

طرح گرین سیتی هال (Green City Hall)

شرکت معماری وو ترونگ نگیا به تازگی از آخرین طرح دوستدار محیط زیست و سرسبز خود پرده برداری نموده که عبارت است از گرین سیتی هال، یا ساختمان شهرداری پوشیده از گل و گیاهی جهت شهر باک نین در ویتنام. ساختمان مزبور که بر روی سایتی هفت هکتاری در مرکز باک نین ساخته خواهد شد، متشکل از دو بلوک بوده و یک جفت برج تراس دار متمایل است که بالکن پوشیده از انبوه گیاهان روی هر یک از طبقات آن تعبیه شده است.

مطالعه متن کامل
آشنایی با بهترین گوشی های هوشمند موجود در بازار در ماه جولای 2015

آشنایی با بهترین گوشی های هوشمند موجود در بازار در ماه جولای 2015

با وجود گوشی های هوشمند متفاوت از برندهای مختلف در سراسر دنیا، هر شخصی در انتخاب یک گوشی هوشمند مناسب سردرگم می شود. برای انتخاب بهترین گوشی هوشمند سراغ کدام برند برویم؟

مطالعه متن کامل
برنامه ی صفحه ی ساعت تعاملی در اندروید وِر اطلاعات را سریعتر از همیشه به شما انتقال می دهد

برنامه ی صفحه ی ساعت تعاملی در اندروید وِر اطلاعات را سریعتر از همیشه به شما انتقال می دهد

اولین کاری که ساعت باید انجام دهد نشان دادن زمان است اما قرار دادن سایر اطلاعات در اختیار شما هم می تواند به همان اندازه مهم باشد. برای اینکار، گوگل برنامه های صفحه ی ساعتش را عرضه کرده است. این برنامه ها با تمام ساعت های هوشمند جدید اندروید سازگارند.

مطالعه متن کامل
5 حقیقت عجیب در مورد خرس های قطبی

5 حقیقت عجیب در مورد خرس های قطبی

27 فوریه ی هر سال (هشتم اسفند ماه) روز بین المللی خرس های قطبی نام گذاری شده است که طی آن به گرامیداشت این حیوانات پشمالوی دوست داشتنی قطب شمال پرداخته می شود. بااینکه در نزدیکی تاریخ مورد اشاره نیستیم ولی تصمیم گرفتیم تا در این مطلب حقایق جالبی را در مورد این جانوران در اختیار خوانندگان بگذاریم.

مطالعه متن کامل