کوی دانش - kooy

"روبوبیز"(RoboBees) با چشم های لیزری خود از توانایی مکان یابی قربانیان گرفتار در حوادث برخوردار هستند

"روبوبیز"(RoboBees) با چشم های لیزری خود از توانایی مکان یابی قربانیان گرفتار در حوادث برخوردار هستند
28 آبان
11:45 1394
روبات های الهام گرفته از حشرات را می توان برای کارهای کشاورزی و نیز ماموریتهای امداد و نجات به کار گرفت. درحال حاضر، محققان مشغول توسعه ربات های پرنده ای به اندازه زنبور هستند که به لحاظ زیست شناسی از زنبورها الهام گرفته شده اند و نامشان روبوبیز می باشد. این ابزارها ممکن است روزی در زمینه هایی از قبیل گرده افشانی محصولات کشاورزی تا پیدا کردن قربانیان فجایع به کار گرفته شوند.

ممکن است روزی با استفاده از همین چشم های لیزری بتوان به کنترل گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ، فناوری پوشیدنی و سایر ابزارهای موبایل را صرفا با استفاده از حرکات بدن پرداخت.

 

 برطبق تحقیقات قبلی ربات های زنبور قادرند درحالیکه با ابزارهای دیگر جفت شده اند پرواز کرده و به هنگام فرو رفتن در آب نیز به حرکت خود ادامه بدهند. با این حال ماشین های ریز مزبور فاقد ادراک عمیق هستند که این خود مشکل بزرگی است، زیرا ربات های یاد شده نمی توانند جلوی برخورد خود به دیوار را گرفته یا به شکل صحیحی روی گل ها فرود بیایند.

 برای حل این چالش، محققان هم اکنون قصد دارند تا نسخه لیزری راداری را روی زنبورهای رباتیک نصب نمایند. این فناوری که به نام لیدار اختصاری برای تشخیص و طیف سنجی نور خوانده می شود، به جای امواج رادیویی که در رادار استفاده می شود تشعشعات نوری نامرئی را منتشر می سازد. سنسورها به اندازه گیری مدت زمانی می پردازند که عبور نور طول می کشد، به این ترتیب می توان دست به اندازه گیری فاصله، اندازه و شکل اشیاء زد و برخلاف بیشتر لیزرها، این اشعه ها برای استفاده در اطراف چشم مناسب هستند.

کارتیک دانتو، دانشمند کامپیوتر در دانشگاه بوفالوی نیویورک می گوید: "فناوری ابداعی ما بسیار مشابه آنچیزی است که در Microsoft Kinect  وجود دارد و در ایکس باکس قرار داده شده تا حرکاتی را که کاربر هنگام گیم صورت می دهد تشخیص بدهد. این فناوری ها تا حد زیادی ایمن هستند و مشابه آنهایی می باشند که در زندگی روزمره استفاده می شود."

درحال حاضر از فناوری لیدار در نمونه های اولیه ماشین های بدون راننده استفاده می شود. سیستم های لیدار روی این ابزارها نیز نوعا به اندازه فانوس های کمپینگ می باشد.

دانتو ادامه می دهد: "اساسا، این همان فناوری است که خودروسازان برای اطمینان از عدم تصادف کردن ماشین های بدون سرنشین به کار می گیرند. بنابراین تنها کاری که باید انجام بدهیم کوچک سازی اندازه فناوری است تا روی زنبورهای رباتیک نیز که به اندازه سکه یک پنی هستند جواب بدهد."

سانجیو کوپال، متخصص دید کامپیوتری و هوئیکای ژیو، متخصص سنسور که هر دو از دانشگاه فلوریدا هستند اقدام به توسعه سنسورهای ریزی می کنند که به اندازه گیری نور منعکس شده می پردازد. درعین حال دانتو اقدام به خلق الگوریتم های جهت یابی و درک منحصر به فرد برای کمک به تحلیل و ترسیم نقشه از محیط اطراف توسط زنبورهای رباتیک می کند.

کوپال ادامه می دهد: "لیدار در اصل از "بازخورد" اشعه نور استفاده می کند. اشعه نوری که از سنسور خارج می شود  به شیء برخورد کرده و بازتاب پیدا می کند و با سرعتی زیاد بازمی گردد. یکی از اصلی ترین چالش هایی که پیش روی قرار دارد آنست که بتوان انعکاس را به سرعت شناسایی کرد، درعین حال نیازی به مدارکشی پیچیده نباشد و تازه فرم فاکتور هم از نظر اندازه کوچک باشد."

 ابزار میکرولیدار حدود 56 میلی گرم وزن دارد. محققان امیدوارند ظرف سه سال الگوریتم ها و سنسورهای میکرولیداری را بسازند. دانشمندان دانشگاه هاروارد این فناوری را داخل ربات های زنبوری جای خواهند داد.

 بنا به گفته محققان استفاده از میکرولیدار محدود به حشرات رباتیک نخواهد بود. سایر کاربردها می تواند شامل کمک به تعامل افراد با ابزارهای متحرک با بهره گیری از "اینترفیس های کاربر طبیعی" مشابه Microsoft Kinect  باشد، که می تواند حرکاتی را که افراد انجام می دهند شناسایی نمایند.

کوپال ادامه می دهد: "با بهره گیری از میکرو لیدار می توان اینترفیس های کاربری طبیعی برای فناوری های پوشیدنی از قبیل ساعت های هوشمند و لباس های هوشمند را  در اختیار قرار داد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
می‌توانید اطلاعاتِ مرتبط با جایی که در آن بوده‌اید را از Google Maps دریافت کنید.

می‌توانید اطلاعاتِ مرتبط با جایی که در آن بوده‌اید را از Google Maps دریافت کنید.

قابلیت Location History (تاریخچه‌ی مکانی) در گوگل می‌تواند مکان‌هایی که گوشی شما در آنها بوده است را ردیابی کند. البته به شرطی که این قابلیت را انتخاب و روشن کرده باشید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید از طریق داده‌های موجود در "Your Timeline" به مکان‌هایی که بوده‌اید نگاهی بیاندازید.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: به اندازه کافی ویتامین D استفاده کنید

نکته سلامتی: به اندازه کافی ویتامین D استفاده کنید

ویتامین D یک ماده مغذی ضروری است که به جذب کلسیم بدن و استقامت استخوان ها کمک می کند. متاسفانه طبق آخرین گزارشات منابع رسمی، فقرِ ویتامین D در ایران بسیار شایع است.

مطالعه متن کامل
نخستین موتور جت چاپ شده سه بعدی جهان

نخستین موتور جت چاپ شده سه بعدی جهان

پژوهشگران استرالیایی دانشگاه موناش، با همکاری پژوهشگران دانشگاه دیکین و سازمان پژوهش های صنعتی و علمی میان رشته ای، نخستین و دومین موتورهای جت چاپ شده سه بعدی جهان را ساختند. یکی از آن ها هم اکنون در نمایشگاه بین المللی هوانوردی درشهر آوالون استرالیا به نمایش در آمده است و دیگری در مقر مرکزی شرکت هوا-فضای میکروتوربو در شهر تولوز فرانسه قرار گرفته است.

مطالعه متن کامل
Disco پرنده ای با قابلیت فرمان پذیری بالا

Disco پرنده ای با قابلیت فرمان پذیری بالا

کوادروکوپترها پرنده هایی هستند که در آنها از 4 روتور برای تولید نیرو جهت پرواز استفاده می شود. کوادروکوپترها فواید بسیاری دارند. وجود 4 روتور (ویا بیشتر) قابلیت پایداری بالایی به این پرنده های می دهد. در بیشتر مدلها، پرواز بسادگی انجام می شود و فضای مناسبی جهت نصب انواع دوربینها را در خود ایجاد می کند. دو مسئله عمود پروازی و داشتن بالهای ثابت و کمانی در این پرنده ها قابل جمع نبودند. اما پرنده جدیدی که در CES 2016 در لاس وگاس معرفی شد هر دوی این قابلیت ها را در خود دارد. Disco، (تولید شده توسط Parrot) با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت و دارای بالهای ثابت و می باشد. تنها 700 گرم وزن دارد و قابلیت ایستایی بالایی در آسمان دارد که تصاویری با لرزش کم و کیفیت بالا را توسط دوربین خود ضبط می کند. محدوده تصویر برداری این پرنده 2 کیلومتر است.

مطالعه متن کامل
Solar Paper یک شارژ پرتابل خورشیدیِ متفاوت

Solar Paper یک شارژ پرتابل خورشیدیِ متفاوت

پنل های فشرده خورشیدی گزینه سالمی برای پر نگه داشتن شارژ گجت های موبایل محسوب می شوند اما اکثر قریب به اتفاق این پنل ها یا به قدری کوچک هستند که موثر واقع نمی شوند و یا به قدری حجیم و جاگیر هستند که امکان جابجایی شان وجود ندارد. اخیراً یک شارژ خورشیدی پرتابل به نام Solar Paper ساخته شده است که این محدودیت ها را کنار زده و تا 10 وات انرژی تولید می کند و در عین حال سبکتر از یک آی فون 6plus بوده و اندکی طول و عرض بیشتری نسبت به آن دارد.

مطالعه متن کامل