کوی دانش - kooy

ایمنی مولکولی در برابر میکروب ها

ایمنی مولکولی در برابر میکروب ها
25 آبان
06:15 1394
ابزار زیست شناسی مولکولی جدیدی که برگرفته از یک سیستم دفاعی باکتریایی است برای اولین بار توسط محققان KAUST جهت نشان دادن شیوه ای منحصر به فرد برای محافظت از گیاهان در برابر پاتوژنهای ویروسی مورد استفاده قرار گرفته است.

ویروس ها یکی از دلایل عمده بیماری های محصولات کشاورزی می باشند وعفونت حاصل از آنها منتهی به ضررهای مالی سالیانه بسیار زیادی می شود. ویروس ها صرفاً از ماده ژنتیکی (دی ان ای یا آر ان ای) تشکیل شده اند که یک پوشش محافظتی به دور آنها قرار دارد. ویروس ها که فاقد هر نوع ماشین سلولی از خود هستند از مکانیسم های سلول های میزبان خود برای تکثیرسازی استفاده می کنند.

سیستم"CRISPR/Cas9"  در باکتری ها، ایمنی در برابر ویروس های مبتنی بر دی ان ای را فراهم می سازد، بدین ترتیب که دی ان ای آنها را تشخیص داده و دچار اختلال می سازد. به علاوه یکی از ابزارهای جدید و کارآمد زیست شناسی مولکولی عصر جدید استفاده از دی ان ای برای القای جهش است.

تیمی از محققان فناوری و علوم دانشگاه ملک عبداللهKAUST  که هدایت آنها را استادیار مجدی محفوظ به عهده داشته است اقدام به معرفی جزء Cas9، آنزیمی توانمند از نظر شکافتن دی ان ای، به گیاهان تنباکو نموده اند. تیم محققان همچنین گیاهان را مورد مهندسی قرار داده اند تا حاوی مولکولی کوتاه باشند که به عنوان sgRNA شناخته می شود و هدف از طراحی آن تکمیل بخشی از توالی دی ان ای ویروس حلقه ای در گوجه فرنگی برگ زرد یا TYLCV می باشد. 

هنگامی که گیاهان با TYLCV آلوده شدند، sgRNA آنزیم Cas9 را برای حمله به دی ان ای ویروسی هدایت می کند و به این ترتیب از تکثیر ویروس جلوگیری شده و نشانه های آفت تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

 محافظت در برابر TYLCV، که یک معضل قابل توجه محصول زراعی گوجه فرنگی می باشد صرفا اولین گام این مطالعه بوده است. محققان سپس گیاهان را با استفاده از sgRNAs یکسان چندگانه ای مهندسی نمودند. این روند مقاومت بیشتر نسبت به TYLCV را ایجاد نمود، اثری که محققان نام آنرا "چندگانه سازی" نهاده اند. محققان در نهایتsgRNA  را که با جمینی ویروس ها، خانواده ای کامل از ویروس ها منطبق بودند تزریق نمودند، به این ترتیب محافظت همزمان در برابر بیماری های چندگانه بوجود آمد.  

تحقیق نشان می دهد این سیستم میکروبی ساده می تواند برای گیاهان کشاورزی دفاعی قدرتمند را در برابر ویروس های تهاجمی چندگانه فراهم آورد. سیستم را می توان تنظیم نمود تا در برابر گونه های جدید و نوظهور ویروسی صرفاً با افزایش سرعتsgRNA  نیز مقاومت کند. محفوظ خاطر نشان می سازد که تحقیق همچنین بینش هایی در مورد مکانیسم های مولکولی مقاومت ویروسی طبیعی در گیاهان در اختیار قرار می دهد.

شناسایی قطعات گم شده پازل به گفته وی "به ما کمک می کند تا گیاهانی را تولید کنیم که نسبت به ویروس ها مقاوم هستند، درحالیکه فاقد دی ان ای خارجی نیز باشند. چنین گیاهان مهندسی شده ای از موانع قانونی که بر سر راه اصلاح ژنتیکی گیاهان قرار دارد نیز عبور کرده و در نظر افرادی که از گیاهان اصلاح شده خودداری می کنند نیز قابل قبول تر می نماید."

 گام بعدی که تیمKAUST  در پیش دارند اصلاح سیستم برای جواب دادن برمبنای ویروس های دی ان ای و آر ان ای محور می باشد. محفوظ اطمینان دارد که می توان بر این چالش مشکل تر نیز غلبه نمود. وی می گوید: "صرفا باید منتظر زمان بمانیم."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
استفاده از اپ های نجومی مخصوص گوشی های همراه برای مطالعه آسمان

استفاده از اپ های نجومی مخصوص گوشی های همراه برای مطالعه آسمان

هر کدام از ستاره ها هاله رنگی متفاوتی را از خود ساطع می کنند. می توانید با استفاده از اپ های نجومی خاص گوشی همراه رنگ هر کدام از ستاره های آسمان را دریابید. غروبهای دلپذیر فصل بهار نیز زمان مناسبی است که از منزل بیرون بروید به آسمان بالای سر خود نگاه کرده و از آسمان شب لذت ببرید. صورت های برجسته زمستانی از قبیل شکارچی، ثور و ارابه ران بعد از تاریکی به مدت چند ساعتی در سمت غرب آسمان قابل مشاهده خواهند بود. اما در شرق آسمان، ستاره های تابستانی از قبیل گاوران، هرکول، وگا و ماکیان خودنمایی می کنند و اگر اواخر شب هنگام به تماشای آسمان بنشینید مقابل چشمان شما پدیدار خواهند شد.در این مطلب نگاهی به ستاره ها بر روی گوشی همراه خواهیم داشت و نحوه نامگذاریشان، چگونگی استفاده از یک اپ موبایلی محبوب برای مشاهده برخی از مشهورترین این ستاره ها و مشاهده درخشش رنگین کمانی شان (یا به زبان علمی طیف رنگی شان) را شرح خواهیم داد. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

اگر فقط یک مورد باشد که فناوری گوشی موبایل برای ما انجام داده است، آن هم تغییر شیوه گوش دادن به موسیقی و خرید آهنگ‌هاست.

مطالعه متن کامل
 Huawei Ascend G7 "مناسب برای سطح متوسط" آزمایش شد.

Huawei Ascend G7 "مناسب برای سطح متوسط" آزمایش شد.

Huawei Ascend G7 تمام فلزی در IFA برلین پا به عرصه ظهور گذاشت و به نظر می‌رسد مجموعه ای جذاب برای خریداران فهیم و متوسط فراهم کرده است. Ascend G7 ، علی‌رغم اینکه از آلمینیوم ساخته شده است، دستگاهی سبک و شیک با قاب پشتی مات است و در دست گرفتن آن حس بسیار خوشایندی به انسان می دهد.قسمت پشتی این محصول، نسبت به بسیاری از محصولات Huawei، جنس مرغوب تری دارد و گوشه های گرد آن، این گوشی را از سایر گوشی های تمام فلزی متمایز می‌کند.

مطالعه متن کامل
پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

پل سان شان پکن برای المپیک زمستانی 2022

این پل که توسط استودیوی چینی-اتریشیِ پندا طراحی شده، قرار است بر روی رودخانه giu چین ساخته شود. طراحی این پل که قرار است برای المپیک زمستانی 2022 آماده شود برگرفته از نماد المپیک می باشد.

مطالعه متن کامل
کشف اسفنج دریایی باستانی به اندازه یک مینی ون در هاوایی

کشف اسفنج دریایی باستانی به اندازه یک مینی ون در هاوایی

همه ما داستان هایی را که در مورد وجود کرم های دریایی غول پیکر و یا کوسه هایی به اندازه اتوبوس شهری در عمق دریاها گفته شده شنیده ام. حال مشخص شده که این موارد تنها جانداران غول آسایی نیستند که در دل امواج دریا پنهان شده اند. تیمی از محققان موفق شدند بزرگترین اسفنج دریایی را که تا کنون در جهان علم شناخته شده است در هاوایی کشف کنند، بزرگی این اسفنج به اندازه یک مینی ون میباشد. اسفنج مزبور در نزدیکی بنای ملی دریایی Papahānaumokuākea پیدا شده است که چند قرن قدمت دارد.

مطالعه متن کامل