کوی دانش - kooy

ایمنی مولکولی در برابر میکروب ها

ایمنی مولکولی در برابر میکروب ها
25 آبان
06:15 1394
ابزار زیست شناسی مولکولی جدیدی که برگرفته از یک سیستم دفاعی باکتریایی است برای اولین بار توسط محققان KAUST جهت نشان دادن شیوه ای منحصر به فرد برای محافظت از گیاهان در برابر پاتوژنهای ویروسی مورد استفاده قرار گرفته است.

ویروس ها یکی از دلایل عمده بیماری های محصولات کشاورزی می باشند وعفونت حاصل از آنها منتهی به ضررهای مالی سالیانه بسیار زیادی می شود. ویروس ها صرفاً از ماده ژنتیکی (دی ان ای یا آر ان ای) تشکیل شده اند که یک پوشش محافظتی به دور آنها قرار دارد. ویروس ها که فاقد هر نوع ماشین سلولی از خود هستند از مکانیسم های سلول های میزبان خود برای تکثیرسازی استفاده می کنند.

سیستم"CRISPR/Cas9"  در باکتری ها، ایمنی در برابر ویروس های مبتنی بر دی ان ای را فراهم می سازد، بدین ترتیب که دی ان ای آنها را تشخیص داده و دچار اختلال می سازد. به علاوه یکی از ابزارهای جدید و کارآمد زیست شناسی مولکولی عصر جدید استفاده از دی ان ای برای القای جهش است.

تیمی از محققان فناوری و علوم دانشگاه ملک عبداللهKAUST  که هدایت آنها را استادیار مجدی محفوظ به عهده داشته است اقدام به معرفی جزء Cas9، آنزیمی توانمند از نظر شکافتن دی ان ای، به گیاهان تنباکو نموده اند. تیم محققان همچنین گیاهان را مورد مهندسی قرار داده اند تا حاوی مولکولی کوتاه باشند که به عنوان sgRNA شناخته می شود و هدف از طراحی آن تکمیل بخشی از توالی دی ان ای ویروس حلقه ای در گوجه فرنگی برگ زرد یا TYLCV می باشد. 

هنگامی که گیاهان با TYLCV آلوده شدند، sgRNA آنزیم Cas9 را برای حمله به دی ان ای ویروسی هدایت می کند و به این ترتیب از تکثیر ویروس جلوگیری شده و نشانه های آفت تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

 محافظت در برابر TYLCV، که یک معضل قابل توجه محصول زراعی گوجه فرنگی می باشد صرفا اولین گام این مطالعه بوده است. محققان سپس گیاهان را با استفاده از sgRNAs یکسان چندگانه ای مهندسی نمودند. این روند مقاومت بیشتر نسبت به TYLCV را ایجاد نمود، اثری که محققان نام آنرا "چندگانه سازی" نهاده اند. محققان در نهایتsgRNA  را که با جمینی ویروس ها، خانواده ای کامل از ویروس ها منطبق بودند تزریق نمودند، به این ترتیب محافظت همزمان در برابر بیماری های چندگانه بوجود آمد.  

تحقیق نشان می دهد این سیستم میکروبی ساده می تواند برای گیاهان کشاورزی دفاعی قدرتمند را در برابر ویروس های تهاجمی چندگانه فراهم آورد. سیستم را می توان تنظیم نمود تا در برابر گونه های جدید و نوظهور ویروسی صرفاً با افزایش سرعتsgRNA  نیز مقاومت کند. محفوظ خاطر نشان می سازد که تحقیق همچنین بینش هایی در مورد مکانیسم های مولکولی مقاومت ویروسی طبیعی در گیاهان در اختیار قرار می دهد.

شناسایی قطعات گم شده پازل به گفته وی "به ما کمک می کند تا گیاهانی را تولید کنیم که نسبت به ویروس ها مقاوم هستند، درحالیکه فاقد دی ان ای خارجی نیز باشند. چنین گیاهان مهندسی شده ای از موانع قانونی که بر سر راه اصلاح ژنتیکی گیاهان قرار دارد نیز عبور کرده و در نظر افرادی که از گیاهان اصلاح شده خودداری می کنند نیز قابل قبول تر می نماید."

 گام بعدی که تیمKAUST  در پیش دارند اصلاح سیستم برای جواب دادن برمبنای ویروس های دی ان ای و آر ان ای محور می باشد. محفوظ اطمینان دارد که می توان بر این چالش مشکل تر نیز غلبه نمود. وی می گوید: "صرفا باید منتظر زمان بمانیم."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
Venue 11 Pro جدیدِ Dell قرار است تبدیل به تبلتی شود که بتواند جایگزینی برای لپ تاپ شما باشد.

Venue 11 Pro جدیدِ Dell قرار است تبدیل به تبلتی شود که بتواند جایگزینی برای لپ تاپ شما باشد.

اوایل 2014، Dell، اولین سری از تبلت های Venue 11 Pro 7000 را در CES لس‌آنجلس معرفی کرد. درحال‌حاضر، شرکت PC، نسخه دیگری از تبلت مشابه، عرضه کرده است، اما در نسخه جدید، از پردازنده ای با فشردگی بیشتر، RAM بالاتر و گزینه های ذخیره سازی بیشتری دارد. Dell Venue 11 pro 7140، صفحه نمایش 10.8 اینچی ِ IPS و Full HD با وضوح تصویر 1920* 1080 پیکسلی دارد. تفاوت اصلی بین صفحه نمایش این دومدل در این است که روشناییِ مدل Dell Venue 11 pro 7140 تا 400 nits بالاتر است. Dell امیدوار است که این تغییر کوچک صفحه نمایش را در مدل جدید روشن تر کند

مطالعه متن کامل
منسوجات اجتماعی از طریق نمایش پیغام های پوشیدنی، امکان تعامل و آشنایی افراد را فراهم می آورد

منسوجات اجتماعی از طریق نمایش پیغام های پوشیدنی، امکان تعامل و آشنایی افراد را فراهم می آورد

منسوجات اجتماعی، محصولی از گروه فلوئید اینترفیسس در لابراتوارام آی تی مدیا، پیراهنی را با جوهر دیجیتالی (که قابلیت منتشرشدن ندارد) تولید کرده است که می توان از آن برای برقراری تعاملات اجتماعی بهره گرفت.

مطالعه متن کامل
سوسمارهای عظیم الجثه دریایی درعصر دایناسورها: آغازی جدید برای بچه موزازارها

سوسمارهای عظیم الجثه دریایی درعصر دایناسورها: آغازی جدید برای بچه موزازارها

محققان پرده از شیوه زاد و ولد یکی از سوسمارهای عظیم الجثه دریایی برداشته اند که زمانی در اقیانوس های زمین جولان می داده است. به لطف فسیل های تازه کشف شده، دیرین شناسان اعتقاد دارند موزازارهای قدرتمند ( که طولشان به 15 متر هم می رسیده است)، در اقیانوس های آزاد و نه روی سواحل یا در نزدیکی سواحل فرزندانشان را زنده به دنیا می آورده اند. در حقیقت، محققان شیوه زاد و ولد موزازارها را کشف کردند.

مطالعه متن کامل
خدمات ایمیلِ یاهو می‌تواند بسته‌ها و رویدادهای مرتبط با شما را پیگیری کند.

خدمات ایمیلِ یاهو می‌تواند بسته‌ها و رویدادهای مرتبط با شما را پیگیری کند.

یاهو در نظر دارد قابلیت جدیدی به خدمات ایمیل خود اضافه کند. با استفاده از این قابلیت، خدماتِ ایمیل می‌تواند بسته‌های پستیِ کاربر را ردیابی کند و رویدادها را به او یادآور شود. حتی امکانِ هماهنگ کردنِ رویدادها بین خدماتی مانند Eventbrite ،Fandango ،Ticketmaster و غیره نیز وجود دارد.

مطالعه متن کامل
نیاز شدید و ضروری به درمان اختلال پذیرش هویت جنسی در نوجوانی

نیاز شدید و ضروری به درمان اختلال پذیرش هویت جنسی در نوجوانی

یک مطالعه جدید اثبات کرده است که اختلال در پذیرش هویت جنسی در فرد اغلب با مشکلات روانی همراه است و اضطراب و افسرگی ناشی از آن دراین بیماران با تشخیص و درمان این اختلال (gender dysphoria)، به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. نتایج این مطالعه در نود و هفتمین جلسه سالانه "The Endocrin Society" ارايه خواهد شد.

مطالعه متن کامل