کوی دانش - kooy

ابزارهای خطر جدید بیماران دارای ریسک بالای دیابت را شناسایی می کند

 ابزارهای خطر جدید بیماران دارای ریسک بالای دیابت را شناسایی می کند
24 آبان
09:14 1394
به لطف دو ابزار پیش بینی جدیدی که توسط محققان دانشگاه ناتینگهام و شرکت نرم افزاری پزشکی Clinrisk Ltd ابداع شده است اکنون می توان برای افراد مبتلا به دیابت که با ریسک بالای کوری و قطع عضو به خاطر شرایط خود مواجه هستند معالجات بهتری را تجویز نمود.

این ابزارها از داده های کنونی بیمار استفاده کرده و بر اساس آنها می توان مراقبت و توصیه های مراقبتی را بنا به شرایط خاص هر بیمار تجویز کرده و منابع را به افرادی اختصاص داد که بیشتر نیازمند هستند. همچنین ابزارها بر مبنای داده هایی فعالیت می کنند که بیماران احتمالا از آنها اطلاع دارند و یا در سیستم های کامپیوتری کلینیک های عمومی به صورت منظم ثبت می شود. مطالعه مزبور در ژورنال The BMJ  منتشر شده است.

بیمارانی که دیابت نوع 1 و 2 دارند با خطر بالاتر کوری و قطع عضو مواجه هستند. بیماری چشم دیابتی هم اکنون در انگلستان در میان افرادی که در سنین کار قرار دارند دومین عامل رایج نابینایی محسوب می شود، همین طور بیش از 7 هزار فرد دیابتی سالانه در انگلستان دچار قطع عضو می شوند.

علی رغم شیوع این شرایط و اثری که بر روی بیمار به جای می گذارند، شیوه های شناسایی افرادی که با خطر بالای  نایبینایی و قطع عضو مواجه هستند با ضعف های عدیده ای مواجه می باشد.

پرفسور جولیا هیپسلی کاکس و پرفسور کارول کوپلند از دانشگاه ناتینگهام، به منظور ابداع و ارزیابی الگوریتم پیش بینی خطری جدید برای ریسک قطعی ابتلا به شرایط ذکر شده طی مدت ده سال در زنان و مردان دیابتی، دست به کار شدند.

تیم محققان از داده های مربوط به بیماران ناشناسی که از پایگاه دادهQResearch  بدست آمده بود استفاده کردند، این پایگاه داده حاصل مشارکت غیرانتفاعی بین دانشگاه ناتینگهام و EMIS از شرکت های پیشرو در عرضه فناوری مراقبت های بهداشتی می باشد. تحلیل صورت گرفته برمبنای حدود 455 هزار بیمار دیابتی مابین سنین 25 الی 84 ساله از 763  کلینیک عمومی در سرتاسر انگلستان می باشد.

ریسک فاکتورهای جداگانه ای که می تواند بر نتایج پیش بینی اثر بگذارد، همانند قومیت، استعمال دخانیات، شاخص تود بدنی، فشار خون و سطح کلسترول در نظر گرفته شدند.

سپس از مدل های کامپیوتری برای محاسبه معادلات ریسک جداگانه جهت ریسک ابتلا به نابینایی و قطع عضو طی مدت ده سال استفاده شد.

داده های 254 کلینیک دیگر QResearch و 357  کلینیک عمومی از لینک داده تحقیقات کلینیکی نیز استفاده شد تا دو مدل ارزیابی شوند، که نتیجه خوبی حاصل شد و مدل ها توانستند حدود 41 درصد و 32 درصد تفاوت زمانی از نظر  قطع عضو و نابینایی را به ترتیب در مردان و 38 درصد و 31 درصد در زنان پیش بینی نمایند.

 محققان همچنین ماشین حسابی مبتنی بر وب را ابداع کردند تا کارکنان کلینیک ها بتوانند داده های بیماران را از طریق آن در سیستم وارد ساخته و بیماران نیز داده های خود را وارد نمایند، بدین ترتیب ریسک ده ساله رخ دادن نابینایی و قطع عضو بیماران بهتر محاسبه می شود.

 پرفسور هیپسلی کاکس می گوید "تا جایی که ما می دانیم ابزارهای ابداعی تنها ابزارهایی هستند که تا به امروز برای محاسبه ریسک ده ساله نایبینایی و قطع عضو، عوارض جانبی که بیماران دیابتی را تهدید کرده و بر کیفیت زندگی ایشان اثر می گذارد ابداع شده اند. البته مطالعه انجام گرفته ضعف هایی نیز دارد، از جمله تایید رسمی قابلیت تشخیصی ابزارها و نیز امکان بالقوه جانبداری در پیش بینی به خاطر فقان داده. اما درصورت در دسترس قرار داشتن اطلاعات فردی صحیح تر در مورد ریسک رخ دادن شرایط مزبور، بیماران می توانند تصمیمات آگاهانه تری را در مورد توازن بین خطرات و مزایای گزینه های درمان بگیرند که هرچه بیشتر منعکس کننده ارزش ها و انتخاب های ایشان باشد".

مطالعه نتیجه گیری می کند که برای کارکنان کلینیک ها و خدمات بهداشتی، شیوه های دقیق تر جهت لایه بندی بیماران بر طبق ریسک قطعی ابتلا به عوارض می تواند به کار متناسب سازی برنامه های غربالگری بیاید تا برنامه برمبنای سطح خطری که هر فرد با آن مواجه است تنظیم شود، و استفاده عقلانی تری از منابع محدود صورت بگیرد.

در مقاله دیگری که در ژورنال The BMJ منتشر شده است پرفسور عظیم ماجد و مریم مولوخیا نیز اظهار می دارند مدل های پیش بینی خطر جدید را " می توان به عنوان بنیانی برای در اختیار گذاردن شیوه انفرادی و جامعی از معالجات جهت برطرف سازی عوارض نابینایی و قطع عضو در بیماران دیابتی به کار بست".

البته به گفته این محققان لازم است مدل ها به صورت عملی تست شوند و خارج از انگلستان و مخصوصا در کشورهایی که شیوع دیابت در آنها بالاتر است نیز به آزمون گذارده شوند.

با این وجود، به گفته ایشان این ابزارها "نشان می دهد داده هایی کهNHS  در رکورهای پزشکی الکترونیکی و پایگاه های داده توزیعی خود نگاه داشته چقدر ارزشمند است. این داده ها از توان بالقوه ای برای بهبود مراقبت های عرضه شده از سوی NHS  و اعطای اطلاعات به بیماران جهت کمک به اتخاذ تصمیمات بهتر در مورد سلامت شخصی شان مفید می باشد".

 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


خال های پروانه از کجا آمده است؟

خال های پروانه از کجا آمده است؟

محققان دانشگاه کورنل با دستکاری یکی دو ژن، اقدام به تغییر الگوی موجود روی بال های یک نوع پروانه نمودند. طرحی که حاصل شده اثر هنری بزرگی نیست اما نشانه مهمی است برای شناخت نحوه تکامل پروانه ها و احتمالاً شناختی از نحوه تکامل الگوهای رنگ، اشکال و سایر الگو ها در گونه های جانوری دیگر.

مطالعه متن کامل
«ساعت مغزی» به سازماندهی خاطرات می پردازد

«ساعت مغزی» به سازماندهی خاطرات می پردازد

همانطور که اعضای ارکستر نیازمند رهبری هستند که آنها را هدایت کند، نورون هایی که در مغز ما وجود دارد نیز محتاج موج های فعالیتی با زمان بندی دقیق می باشند تا بتوانند خاطرات را به مرور زمان سازماندهی نمایند و در هیپوکامپ که مرکز حافظه مغز می باشد، یک کد عصبی برای «مرتب سازی موقت» جهت ساخت نقشه ذهنی از مکانی که فرد در آن حضور داشته، جایی که الان در آن حضور دارد و جایی که قصد رفتن به آن را دارد، تولید کند. تحقیقی که به تازگی از سوی موسسه علم مغز RIKEN در ژاپن انجام شده و در نسخه 30 می Nature Neuroscience منتشر شده است، نشان می دهد که چگونه نورون هایی که نماینده فضا در ذهن موش هستند، طی زمان باقی می مانند.

مطالعه متن کامل
سوییچی برای الکترونیک های موج نوری

سوییچی برای الکترونیک های موج نوری

امکان دارد در آینده، از امواج نوری برای توسعه فناوریِ ترانزیستورها استفاده شود. امواج الکترومغناطیسِ نوری در یک میلیاردم ثانیه تقریباً یک میلیون بار نوسان می کنند، بنابراین سرعت فرکانس های پتاهرتزی دارند. در اصل دستگاه های الکترونی آینده نیز می توانند به این سرعت دست پیدا کنند و 100 هزار بار سریع تر از ابزارهایِ دیجیتالی کنونی باشند. این امر نیازمند شناخت بهتر از حرکت زیراتمی الکترون ها دارد که بواسطه یک میدان الکتریکیِ نوریِ فوق سریع رخ می دهد. هم اکنون تیمی در لابراتوار فیزیک آتوثانیه (LAP) در انستیتوی اپتیک های کوانتومی مکس پلانک (MPQ) و دانشگاه لودویگ ماکسی میلیان (LMU) و نظریه پردازانی از دانشگاه تسوکابا تکنیک های نظری و تجربی منحصر به فردی را با هم ترکیب نموده اند که دسترسی مستقیم را برای اولین بار به این حرکت فراهم کرده است.

مطالعه متن کامل
آسمان خراش هایی برای تغییر چهره بیابان های شمال آفریقا به واحاتی پر حیات

آسمان خراش هایی برای تغییر چهره بیابان های شمال آفریقا به واحاتی پر حیات

به تازگی پروپوزال طراحی جدیدی عرضه شده است که بر اساس آن، شمال آفریقا، نه تنها اثری از درگیری و بیابان زایی نخواهد داشت، بلکه با تنوع فرهنگی هم روبرو خواهد شد. اریک راندال مورسی و گالو سکانیزارس دست به کار طراحی دره غول ها شده اند که عبارت است از مجموعه ای از سازه های استوانه ای بلند و لاغر که تمام عناصر لازم برای بدل ساختن بیابان خشک به واحه ای حیات بخش را دارا هستند.

مطالعه متن کامل
مدل های جدید و خیره کننده میزهای "لاگون" یادآور زیبایی اقیانوس هستند

مدل های جدید و خیره کننده میزهای "لاگون" یادآور زیبایی اقیانوس هستند

الکساندر شالین از لا تیبل (La Table) مدت زمانی است که به کار ساخت میزهای سفارشی و منحصر به فرد اشتغال داشته است، اما جدیدترین مجموعه عرضه شده توسط وی که لاگون نام دارد واقعا خیره کننده هستند.

مطالعه متن کامل
بررسی مشخصات سخت افزاری Sony Xperia Z4

بررسی مشخصات سخت افزاری Sony Xperia Z4

گوشی Sony Xperia Z4 از راه رسید. لحظه ای صبر کنید! آیا این گوشی همان Sony Xperia Z3 نیست؟ در واقع این دو گوشی بسیار شبیه به هم به نظر می رسند.

مطالعه متن کامل
ترکیبی که با سلول‌های عفونی به عنوان گلبول‌های قرمز سالخورده رفتار می‌کند و بدین گونه انگل مالاریا را می‌کشد.

ترکیبی که با سلول‌های عفونی به عنوان گلبول‌های قرمز سالخورده رفتار می‌کند و بدین گونه انگل مالاریا را می‌کشد.

هر چند که پژوهشهای اخیر به انگیزه‌های مبارزه با مالاریا امیدواری بخشیده است، گفته می‌شود این بیماری کشنده هنوز سالانه جان بیش از نیم میلیون نفر را در جهان تهدید می‌کند. مطالعه‌ای که توسط بیمارستان پژوهشی کودکان سنت جود در ممفیس انجام شده است، این موضوع را مطرح می‌کند که نتایج معینی که از عملکرد یک ترکیب جدید به دست آمده است، نشان می‌دهد این ترکیب در سیستم ایمنی بدن با سلول‌های عفونی همانند گلبول‌های قرمز خون سالخورده رفتار می‌کند. این ویژگی سبب می‌شود انگل در بدن موش تا مدت 48 ساعت قابل تشخیص نباشد.

مطالعه متن کامل
شورلت camaro با کاپوت آلومینومی

شورلت camaro با کاپوت آلومینومی

شمارش معکوس برای نمایش شورلت کامارو مدل 2016 به کمتر از سه هفته رسیده است ولی به نظر می رسد جنرال موتورز هنوز کارِ نمایش این اتومبیل اسپورتِ نسل ششم را کامل نکرده است. در تمام این مدت، GM تنها یک تیزر نمایشی دیجیتالی از طرح گلگیر عقب کامارو مدل 2016 کاپوت آلومنیومی آن را نشان می دهد.

مطالعه متن کامل
صاعقه یا آذرخش، می تواند باعث تغییر شکل صخره ها در مقیاس اتمی شود

صاعقه یا آذرخش، می تواند باعث تغییر شکل صخره ها در مقیاس اتمی شود

در یکی از چینه های سنگی برآمده از سطح زمین که در جنوب فرانسه واقع است، یک تَرَک به شکل خط شکسته در سرتاسر قسمت گرانیتی وجود دارد. رنگِ قسمتهای داخلی این شکاف و سطوح اطراف آن، با سایر قسمتهای صخره متفاوت است و به سیاهی می زند، به طوری که به نظر می رسد خیس است یا اینکه با جلبک پوشیده شده است. اما بنا به مقاله جدیدی که با همکاری پروفسور «رِتو جیریه» از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا ارائه شده، دلیل اصلی ویژگیهای غیر عادی این صخره، بیش از آنچه انتظار می رود عجیب است. این مقاله علت این رنگ غیرعادی را صاعقه های شدید عنوان می کند.

مطالعه متن کامل
تحقیقات ثابت می کنند که قرص ضد بارداری از هزاران مورد سرطان رحم جلوگیری کرده است

تحقیقات ثابت می کنند که قرص ضد بارداری از هزاران مورد سرطان رحم جلوگیری کرده است

طبق نتایج یک تحقیق که چند روز پیش منتشر شد، در دهه گذشته فقط در کشورهای ثروتمند حدود دویست هزار مورد سرطان رحم با استفاده از قرص های ضد بارداری جلوگیری شده است.

مطالعه متن کامل