کوی دانش - kooy

کشف فسیل دایناسوری نادر: جانداری دارای پر و پوست

کشف فسیل دایناسوری نادر: جانداری دارای پر و پوست
17 آبان
18:15 1394
تصویر فوق یک تصویر فرضی از اورنیتومیماس پرهای کوتاه و بلندی را نشان می دهد که بیشتر بخش های بدن این جاندار را پوشانده اند. بنا به نتایج مطالعه ای جدید، اسکلت دایناسورِ شترمرغ مانندِ پر داری که به تازگی کشف شده است، گنجینه ای ارزشمند از فسیلی دارای پوست و پوشیده از پر می باشد، ویژگی های آناتومیکی که غالبا در باقی مانده دایناسورها یافت نمی شوند.

بر این اساس، فسیل های یاد شده حاکی از آنست که  دایناسور اورنیتومیماس تروپود (دوپا، عمدتا گوشت خوار) کشف شده، شباهت بسیاری به شترمرغ های امروزی داشته و 66 میلیون سال قبل از این در اواخر دوره کرتاسئوس پوشش پرداری به تن داشته است.  

آرون ون در ریست، محقق ارشد این مطالعه، اسکلت نیمه یاد شده را  سال 2009، همان سال اول فارغ التحصیلی خود در مقطع دکتری در دانشگاه آلبرتا در پارک Dinosaur Provincial یافته است. اسکلت تازه یافت شده صرفاً یکی از سه نمونه اورنیتومیماس پردار جهان می باشد و تنها نمونه اسکلتی است که دم آن نیز به خوبی حفظ شده است.

 ون در ریست می گوید: "اسکلت بسیار جالب است. از موقعی که آنرا پیدا کردم از این بابت بسیار خوشحال هستم. حال می توان دقیقاً حدس زد که پرهای تزئینی روی دم این جاندار چه شکلی بوده و دایناسور مزبور از اواسط استخوان ران به پایین اصطلاحا لخت بوده است."

به گفته محققان این مطالعه، شترمرغ های عصر جدید نیز اصطلاحا در نقطه هایی از بدن خود پوست دارند و فاقد پر می باشند، این قسمت های بدون پر به منظور تنظیم دمای بدن جانداران کاربرد دارد. با توجه به اینکه اورنیتومیماسِ تازه کنکاش شده دارای گردنی با پرهای اندک است و پاها و زیر دم آن فاقد پر می باشد، احتمالا قسمت های پوستی بدن این جاندار نیز برای خنک سازی درجه حرات بدنش به کار می رفته است. 

تصویری از دایناسور اورنیتومیماس  که پرها، غضروف، پوست باقی مانده و طرح بدن آنرا نشان می دهد. اختصارات عبارتند از: CA مهره دمی، CV مهره های گردن، F استخوان ران، FL استخوان نازک نی، MT IV، متاتارس IV، P عناصر لگن، R دنده و SC به جای کتف.

ون در ریست می گوید: " از آنجایی که پرهای تزئینی روی بدن این دایناسور با مدل پرهای شترمرغ یکسان می باشد، می توان حدس زد اورنیتومیماس نیز همان کار شترمرغ را انجام می داده، یعنی نواحی پردارِ روی بدن، کار حفظ درجه حرارت را انجام می داده است."

در حقیقت پرهای فسیل شده به دلیل وزن رسوباتی که روی آن قرار داشته له شده اند، اما در یک بررسی که با استفاده از میکروسکوپ الکترونی انجام گرفت ساختار کراتینی سه بعدی پرها روی دم و بدن دایناسور مزبور مشخص شد. ون در ریست ادامه می دهد: "اطلاعات دست اولی در مورد ظاهر جانداران مزبور، نحوه حفظ درجه حرارت بدن توسط آنها و مراحل تکامل پرهایشان بدست آورده ایم."

افزون بر این، مطالعه فسیل تازه اکتشاف شده شواهد بیشتری در اختیار قرار می دهد که پرندگان از دایناسورهای تروپود تکامل پیدا کرده اند.

به گفته الکس ولف، محقق همکار مطالعه و استاد کمکی دیرین شناس در دانشگاه آلبرتا: "بسیاری از اجزای مورفولوژی این فسیل و نیز خصوصیات شیمیایی پرهای آن اساسا فرق زیادی با پرنده های عصر جدید ندارد."

نمونه بزرگسال این دایناسور همچنین بر روی استخوان ران خود نیز پوست دارد که بسیار شبیه شبکه پوست پرندگان امروزی است. با این حال، باید توجه داشت در پرندگان عصر جدید، شبکه پوستی زانو را به شکم متصل می سازد، درحالیکه در مورد اورنیتومیماس شبکه پوستی از نیمه ران تا شکم امتداد داشته است. به نوشته نویسندگان در مقاله مربوطه  که در نسخه مارس 2016 ژورنال Cretaceous Research منتشر خواهد شد، "این مطالعه، اولین از نوع خودش است که وجود ساختارهای بافت نرم را در تروپودهای غیر پرنده گزارش می کند." شبکه پوستی جالب مذکور ممکن است ویژگی انتقالی باشد که از تروپودها به پرندگان عصر جدید رسیده است.

افزون بر کسب اطلاعات در مورد وضعیت پرها و پوست دایناسور مورد نظر، یافته های این مطالعه به دیرین شناسان کمک می کند تا  بدانند کجا  بدنبال فسیل ها بگردند.

 ون در ریست اظهار می کند: "اگر شناخت بهتری نسبت به روندهای پشت پرده حفظ پرهای این دایناسور بدست بیاوریم، آنگاه بهتر می توانیم پیش بینی کنیم که آیا حیوانات فسیل شده دیگر که زیر زمین قرار دارند نیز دارای بافت نرم، پر یا ویژگی های پوستی حفظ شده می باشند یا خیر."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 ماشین مفهومی اسپرت برتر سال 2014

10 ماشین مفهومی اسپرت برتر سال 2014

در گزارش زیر قصد داریم گشتی در نمایشگاه های ماشین مطرح سراسر جهان بزنیم تا جدیدترین ماشین های مفهومی طراحی شده سال 2014 و تکنولوژی های برتر صنعت خودرو امسال را به شما معرفی کنیم. نمایشگاه های ماشین دیترویت، ژنو، پکن، پاریس، لس آنجلس و ... شاهد حضور تعداد بی شماری ماشین مفهومی بودند که می توان آن ها را در لیست خوب ها، بدها، وحشتناک و بعضی را در گروه ماشین های معمولی نه خوب و نه بد قرار داد. بسیاری از این ماشین های مفهومی، ماشین هایی اسپرت با قدرت فوق العاده بالا با بدنه های بهینه شده از نظر آیرودینامیکی بودند. ماشین هایی که نسل جدید و عجیب وغریب صنعت خودرو را تعریف خواهند کرد. در ادامه، بهترین ماشین های سال 2014 معرفی خواهند شد.

مطالعه متن کامل
NailO یک تاچ‌پد بی سیم روی ناخن انگشت شست شما قرار می‌دهد.

NailO یک تاچ‌پد بی سیم روی ناخن انگشت شست شما قرار می‌دهد.

تصور کنید دست شما هنگام آماده کردن غذا بند است، اما مجبورید همه چیز را زمین بگذارید تا به صفحه بعدی از دستور پخت، روی لپ‌تاپ یا تبلت بروید. اگر از NailO استفاده کنید دیگر نیازی نیست. تاچ‌پد ساخته شده توسط گروهی در آزمایشگاه رسانه MIT برای انگشت شست با انگشت اشاره همان دست کار می‌کند.

مطالعه متن کامل
انتشار اولین ویدئوی گوشی HTC One M9، تمرکز بر قدرت دوربین

انتشار اولین ویدئوی گوشی HTC One M9، تمرکز بر قدرت دوربین

یک کلیپ تبلیغاتی از گوشی HTC One M9 منتشر شد. این تبلیغ بر روی برخی از ویژگی های جدید دوربین این گوشی متمرکز شده است.

مطالعه متن کامل
Sentido، کلیدی هوشمند برای روشنایی خانه های مدرن

Sentido، کلیدی هوشمند برای روشنایی خانه های مدرن

مبحث کار با ابزار دیجیتال، با معضلی جالب رو به رو شده است. از یک طرف، برای استفاده راحت از گوشی هوشمندتان و لذت بردن از برنامه ها در هر زمان، نیاز دارید روشنایی تمام محیط اطراف خود را، به یکباره، تنظیم کنید، از طرف دیگر، کلید های آنالوگ نصب شده بر روی دیوار اتاق شما، شرایط را برای کنترل مناسبِ بسیاری از عملکردهای سیستم روشنایی، ایجاد نمی‌کند. آنچه که ما بدان نیاز داریم، یک میانجی شاد بین این دو است، ابزاری که راحتی کار با کلیدهای دیواری را با گزینه ی کنترلِ پیشرفتهِ نورپردازی، ترکیب کند.

مطالعه متن کامل
سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Call Of Duty: Black Opo 3 معرفی شد

سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Call Of Duty: Black Opo 3 معرفی شد

بعد از گذشت یک ماه از حدس و گمان‌های مربوط به آینده و تاریخ عرضه این بازی، هفته پیش Treyarch رسماً با عرضه تریلری از این بازی، Call Of Duty: Black Ops 3 را معرفی کرد. حالا، توسعه دهندگان کمترین سیستم مورد نیاز برای اجرای این بازی در کامپیوترهای رومیزی را معرفی کردند.

مطالعه متن کامل